Front Races Teams Riders Ranking

Tour des Alpes Maritimes et du Var | 2019 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Thibaut Pinot Groupama - FDJ 12:39:44125
02 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 0385
03 Hugh Carthy EF Education First + 0570
04 Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale + 1160
05 Nicolas Edet Cofidis, Solutions Credits + 1350
06 Kilian Frankiny Groupama - FDJ + 2740
07 Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 5135
08 Giulio Ciccone Trek - Segafredo + 01:1430
09 Rudy Molard Groupama - FDJ + 01:5425
10 Mathias Le Turnier Cofidis, Solutions Credits + 02:1020
11 Joe Dombrowski EF Education First + 02:5315
12 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 03:1210
13 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 03:135
14 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 03:195
15 Amaël Moinard Team Arkéa - Samsic + 03:415
16 Julien Simon Cofidis, Solutions Credits + 03:433
17 Fernando Barceló Euskadi Basque - Murias + 03:563
18 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 03:573
19 Anthony Perez Cofidis, Solutions Credits + 04:033
20 Jarlinson Pantano Trek - Segafredo + 04:043
21 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 04:313
22 Matteo Busato Androni Giocattoli - Sidermec + 04:543
23 Kevin Ledanois Team Arkéa - Samsic + 05:003
24 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 06:023
25 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 06:063
26 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale + 07:34
27 Nans Peters AG2R La Mondiale + 07:46
28 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 08:14
29 Alexander Cataford Israel Cycling Academy + 08:24
30 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 08:51
31 Fabio Felline Trek - Segafredo + 09:00
32 Jimmy Turgis Vital Concept - B&B Hotels + 09:17
33 Josip Rumac Androni Giocattoli - Sidermec + 10:05
34 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 10:22
35 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 10:43
36 Davide Rebellin Sovac + 10:58
37 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 13:36
38 Mauro Finetto Delko Marseille - Provence + 14:38
39 Tanel Kangert EF Education First + 14:50
40 Paul Ourselin Total Direct Energie + 15:12
41 Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93 + 15:14
42 Matthieu Ladagnous Groupama - FDJ + 16:05
43 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 16:20
44 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 16:31
45 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 16:50
46 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 17:07
47 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 17:44
48 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 18:40
49 Jeremy Maison Team Arkéa - Samsic + 19:23
50 Cyril Gautier Vital Concept - B&B Hotels + 20:06
51 Sep Vanmarcke EF Education First + 20:44
52 Pierre Rolland Vital Concept - B&B Hotels + 21:55
53 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix + 23:15
54 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix + 24:31
55 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 25:27
56 Nicola Conci Trek - Segafredo + 26:06
57 Laurent Evrard Sovac + 26:33
58 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 29:01
59 Yoann Bagot Vital Concept - B&B Hotels + 30:32
60 Florian Vachon Team Arkéa - Samsic + 31:50
61 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 32:21
62 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 32:33
63 Jaume Sureda Burgos - BH + 32:35
64 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 32:35
65 Victor Langellotti Burgos - BH + 33:04
66 Mikel Bizkarra Euskadi Basque - Murias + 33:30
67 Thomas Boudat Total Direct Energie + 33:56
68 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 34:01
69 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 34:32
70 Romain Le Roux Team Arkéa - Samsic + 35:12
71 Lachlan Morton EF Education First + 36:46
72 Angelo Tulik Total Direct Energie + 37:49
73 Steve Morabito Groupama - FDJ + 37:56
74 Pierre-Luc Perichon Cofidis, Solutions Credits + 38:01
75 Emmanuel Morin Cofidis, Solutions Credits + 38:11
76 Tobias Ludvigsson Groupama - FDJ + 38:18
77 Jérôme Cousin Total Direct Energie + 39:03
78 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 39:31
79 Arthur Vichot Vital Concept - B&B Hotels + 39:55
80 Julien Bernard Trek - Segafredo + 40:11
81 Georg Preidler [*] Groupama - FDJ + 40:45
82 Damien Touzé Cofidis, Solutions Credits + 40:53
83 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 41:21
84 Ramunas Navardauskas Delko Marseille - Provence + 41:48
85 Alexis Gougeard AG2R La Mondiale + 41:51
86 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 42:03
87 Nicolas Sessler Burgos - BH + 42:25
88 Gotzon Udondo Santamaría Euskadi Basque - Murias + 43:42
89 Fumiyuki Beppu Trek - Segafredo + 44:41
90 Matti Breschel EF Education First + 44:41
91 Morne Van Niekerk St. Michel - Auber 93 + 44:41
92 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 44:51
93 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 45:18
94 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 45:23
95 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 45:23
96 Franklin Six Wallonie Bruxelles + 46:03
97 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 47:28
98 Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias + 47:44
99 Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec + 47:45
100 Fabien Schmidt Delko Marseille - Provence + 51:34
101 Justin Mottier Vital Concept - B&B Hotels + 55:36
102 Abderrahmane Hamza Sovac + 58:56
DNF Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Nuno Bico Burgos - BH
DNF Matthew Gibson Burgos - BH
DNF James Mitri Burgos - BH
DNF Alvaro Robredo Crespo Burgos - BH
DNF Moreno Hofland EF Education First
DNF Urko Berrade Euskadi Basque - Murias
DNF Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias
DNF Krists Neilands Israel Cycling Academy
DNF Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix
DNF Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix
DNF Thomas Vaubourzeix Natura4Ever-Roubaix
DNF Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling
DNF Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling
DNF Mohamed Bouzidi Sovac
DNF Hamza Mansouri Sovac
DNF Islam Mansouri Sovac
DNF Nassim Saidi Sovac
DNF Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93
DNF Michael Gogl Trek - Segafredo
Information
Nations France
Date February 22nd-24th
CAT 2.1