Tour Du Var - 2012

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jonathan Tiernan Locke Endura Racing 10:10:29
02 Julien El Fares Team Type 1 - Sanofi + 6
03 Julien Simon Saur - Sojasun + 9
04 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 13
05 Simon Clarke Orica - GreenEDGE + 18
06 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 20
07 Christophe Le Mével Garmin - Sharp + 24
08 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 28
09 Fredrik Kessiakoff Astana Pro Team + 28
10 Pierrick Fedrigo FDJ - BigMat + 28
11 Thibaut Pinot FDJ - BigMat + 34
12 Nairo Quintana Movistar Team + 36
13 Rémi Pauriol FDJ - BigMat + 37
14 Daniel Martin Garmin - Sharp + 41
15 Philippe Gilbert BMC Racing Team + 41
16 Cameron Meyer Orica - GreenEDGE + 46
17 Stefan Denifl Vacansoleil - DCM + 50
18 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 52
19 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 52
20 José Joaquin Rojas Movistar Team + 54
21 David Moncoutié Cofidis + 55
22 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 57
23 Daniel Navarro Saxo Bank - Tinkoff Bank + 1:01
24 Dmitriy Fofonov Astana Pro Team + 1:07
25 Staf Scheirlinckx Accent.jobs - Willems Verandas + 2:16
26 Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team + 2:20
27 Wouter Mol Vacansoleil - DCM + 2:23
28 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 2:29
29 Rémy Di Gregorio Cofidis + 2:34
30 Mirko Selvaggi Vacansoleil - DCM + 2:35
31 Christopher Juul-Jensen Saxo Bank - Tinkoff Bank + 2:37
32 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 2:39
33 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 2:39
34 Simon Gerrans Orica - GreenEDGE + 2:39
35 Leif Hoste Accent.jobs - Willems Verandas + 2:39
36 Thomas Voeckler Team Europcar + 2:42
37 Evgeni Petrov Astana Pro Team + 2:42
38 Dimitri Le Boulch Auber 93 + 2:46
39 Pablo Lastras Movistar Team + 2:46
40 Clement Koretzky La Pomme Marseille + 2:50
41 Boris Zimine Roubaix - Lille Metropole + 3:05
42 Peter Stetina Garmin - Sharp + 3:18
43 Giovanni Visconti Movistar Team + 3:56
44 Aleksejs Saramotins Cofidis + 4:00
45 Mauro Santambrogio BMC Racing Team + 4:00
46 Julien Guay Roubaix - Lille Metropole + 4:54
47 Brice Feillu Saur - Sojasun + 4:54
48 Andrey Amador Movistar Team + 4:54
49 Vegard Stake Laengen Team Type 1 - Sanofi + 4:54
50 Fredrik Veuchelen Vacansoleil - DCM + 4:58
51 Sébastien Turgot Team Europcar + 5:00
52 Jens Keukeleire Orica - GreenEDGE + 5:00
53 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 5:18
54 Yohan Cauquil La Pomme Marseille + 5:22
55 Jonathan Cantwell Saxo Bank - Tinkoff Bank + 5:22
56 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 5:31
57 Guillaume Boivin Team Spidertech p/b C10 + 5:35
58 Freddy Bichot Veranda Rideau - Super U + 5:57
59 Jacek Morajko Vacansoleil - DCM + 6:09
60 Dimitri Champion Bretagne - Schuller + 6:25
61 Georg Preidler Team Type 1 - Sanofi + 6:49
62 Arnaud Gérard FDJ - BigMat + 6:53
63 Yukiya Arashiro Team Europcar + 7:07
64 Benoît Vaugrenard FDJ - BigMat + 7:10
65 Mathias Frank BMC Racing Team + 7:13
66 Julien Antomarchi Team Type 1 - Sanofi + 7:13
67 László Bodrogi Team Type 1 - Sanofi + 7:17
68 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 7:21
69 Robert Partridge Endura Racing + 7:28
70 Armindo Fonseca Bretagne - Schuller + 8:10
71 Leigh Howard Orica - GreenEDGE + 8:10
72 Alexandre Pichot Team Europcar + 8:10
73 Egoitz Garcia Cofidis + 8:10
74 John Degenkolb Argos - Shimano + 8:10
75 Arnaud Labbe Cofidis + 8:10
76 Wesley Sulzberger Orica - GreenEDGE + 8:10
77 Thomas Damuseau Argos - Shimano + 8:21
78 Manuel Quinziato BMC Racing Team + 8:28
79 Borut Bozic [*] Astana Pro Team + 8:34
80 Yannick Eijssen BMC Racing Team + 8:34
81 Tom Stamsnijder Argos - Shimano + 9:16
82 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 9:31
83 Alessandro Bazzana Team Type 1 - Sanofi + 9:35
84 Angel Madrazo Movistar Team + 9:58
85 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 10:33
86 Jack Bauer Garmin - Sharp + 11:07
87 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 11:31
88 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 11:31
89 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 11:46
90 Gregoire Tarride La Pomme Marseille + 13:20
91 Troels Vinther Saxo Bank - Tinkoff Bank + 13:26
92 Andrey Kashechkin Astana Pro Team + 13:34
93 Jonas Aaen Jørgensen Saxo Bank - Tinkoff Bank + 15:00
94 Pierre-Luc Périchon La Pomme Marseille + 15:18
95 Jérémy Roy FDJ - BigMat + 15:18
96 Matthieu Sprick Argos - Shimano + 15:23
97 Kenny Elissonde FDJ - BigMat + 16:07
98 Michal Olejnik Veranda Rideau - Super U + 16:07
99 Benjamin Noval Saxo Bank - Tinkoff Bank + 16:21
100 David Boily Team Spidertech p/b C10 + 19:55
101 Nicolas Edet Cofidis + 24:15
DNF Wim De Vocht Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Sjef De Wilde Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Jempy Drucker Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Kevyn Ista Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Arnoud Van Groen Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Evert Verbist Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Sylvain Georges AG2R La Mondiale
DNF Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale
DNF Jean-Christophe Péraud AG2R La Mondiale
DNF Bert De Backer Argos - Shimano
DNF Thierry Hupond Argos - Shimano
DNF Tom Veelers Argos - Shimano
DNF Jacopo Guarnieri Astana Pro Team
DNF Dmitriy Muravyev Astana Pro Team
DNF Romain Bacon Auber 93
DNF Flavien Dassonville Auber 93
DNF Guillaume Faucon Auber 93
DNF Johan Mombaerts Auber 93
DNF Ronan Racault Auber 93
DNF Nicolas Rousseau Auber 93
DNF Jonathan Thire Auber 93
DNF Thor Hushovd BMC Racing Team
DNF Timothy Roe BMC Racing Team
DNF Ivan Santaromita BMC Racing Team
DNF Eric Berthou Bretagne - Schuller
DNF Renaud Dion Bretagne - Schuller
DNF Edwig Cammaerts Cofidis
DNF Romain Zingle Cofidis
DNF Ian Bibby Endura Racing
DNF Alexandre Blain Endura Racing
DNF Russell Downing Endura Racing
DNF René Mandri Endura Racing
DNF Scott Thwaites Endura Racing
DNF Ian Wilkinson Endura Racing
DNF Cedric Pineau FDJ - BigMat
DNF Thomas Dekker Garmin - Sharp
DNF Nathan Haas Garmin - Sharp
DNF Raymond Kreder Garmin - Sharp
DNF Jacob Rathe Garmin - Sharp
DNF Yannick Martinez La Pomme Marseille
DNF Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille
DNF Toms Skujins La Pomme Marseille
DNF Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille
DNF David López Movistar Team
DNF Francisco Ventoso Movistar Team
DNF Michael Albasini Orica - GreenEDGE
DNF Fumiyuki Beppu Orica - GreenEDGE
DNF Anthony Colin Roubaix - Lille Metropole
DNF Loïc Desriac Roubaix - Lille Metropole
DNF Mathieu Drouilly Roubaix - Lille Metropole
DNF Kevin Lalouette Roubaix - Lille Metropole
DNF Damien Gaudin Team Europcar
DNF Vincent Jérôme Team Europcar
DNF Pierre Rolland Team Europcar
DNF David Veilleux Team Europcar
DNF Ran Margaliot Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF Jaroslaw Marycz Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF Martin Gilbert Team Spidertech p/b C10
DNF Hugo Houle Team Spidertech p/b C10
DNF Kevin Lacombe Team Spidertech p/b C10
DNF Simon Lambert-Lemay Team Spidertech p/b C10
DNF Jonathan Patrick McCarty Team Spidertech p/b C10
DNF Bjorn Selander Team Spidertech p/b C10
DNF Jure Kocjan Team Type 1 - Sanofi
DNF Romain Feillu Vacansoleil - DCM
DNF Bert-Jan Lindeman Vacansoleil - DCM
DNF Martin Mortensen Vacansoleil - DCM
DNF Gaylord Cumont Veranda Rideau - Super U
DNF Kevin Denis Veranda Rideau - Super U
DNF Benoît Jarrier Veranda Rideau - Super U
DNF Justin Jules Veranda Rideau - Super U
DNF Guillaume Malle Veranda Rideau - Super U
DNF Tomasz Olejnik Veranda Rideau - Super U
Information
Nation France
Date 18th - 19th February
CAT 2.1
Other
Embed Results