FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour des Alpes-Maritimes
UCI, One-day race, 19th February 2005, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Results
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Bulgaria
Croatia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Hungary
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
Teams
Acqua e Sapone - Adria Mobil
AG2R Prévoyance
Agritubel
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Jean Floch
Chocolade Jacques - T-Interim
Cofidis
Crédit Agricole
Fassa Bortolo
Française des Jeux
Gerolsteiner
Imoholding - Loule
Lampre-Caffita
Liquigas - Bianchi
Miche
Phonak Hearing Systems
Quick Step
R.A.G.T. Semences
Riberalves - Goldnutrition
Saunier Duval - Prodir
Team Barloworld - Valsir
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
04:43:55
02
Marzoli
Ruggero
1976
Acqua e Sapone - Adria Mobil
+ 00
03
Vasseur
Cédric
1970
Cofidis
+ 00
04
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
+ 18
05
Halgand
Patrice
1974
Crédit Agricole
+ 18
06
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 18
07
Brard
Florent
1976
Agritubel
+ 18
08
Rogers
Michael
1979
Quick Step
+ 20
09
Mugerli
Matej
1981
Liquigas - Bianchi
+ 32
10
Figueras
Giuliano
1976
Lampre-Caffita
+ 38
11
Cheula
Giampaolo
1979
Team Barloworld - Valsir
+ 39
12
Nibali
Vincenzo
1984
Fassa Bortolo
+ 39
13
Valjavec
Tadej
1977
Phonak Hearing Systems
+ 40
14
Zaugg
Oliver
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 40
15
Peeters
Jef
1978
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 41
16
Murn
Uros
1975
Phonak Hearing Systems
+ 46
17
De Weert
Kevin
1982
Quick Step
+ 46
18
Lotz
Marc
1973
Quick Step
+ 46
19
Wynants
Maarten
1982
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 46
20
Bichot
Freddy
1979
Française des Jeux
+ 46
21
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 46
22
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 46
23
Crosbie
Nicolas
1980
Agritubel
+ 46
24
Joly
Sébastien
1979
Crédit Agricole
+ 46
25
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 46
26
Engels
Addy
1977
Quick Step
+ 46
27
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
+ 46
28
Turpin
Ludovic
1975
AG2R Prévoyance
+ 46
29
Tankink
Bram
1978
Quick Step
+ 46
30
Astarloa
Igor
1976
Team Barloworld - Valsir
+ 47
31
Simoni
Gilberto
1971
Lampre-Caffita
+ 47
32
Miholjevic
Vladimir
1974
Liquigas - Bianchi
+ 47
33
Gustov
Volodymir
1977
Fassa Bortolo
+ 48
34
Golcer
Jure
1977
Acqua e Sapone - Adria Mobil
+ 01:21
35
Ghyllebert
Pieter
1982
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 07:33
36
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Jean Floch
+ 07:33
37
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 07:33
38
Nilsson
John
1978
Auber 93
+ 07:33
39
De Schrooder
Benny
1980
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 07:33
40
Guilbert
Charles
1972
Bretagne - Jean Floch
+ 07:33
41
Edaleine
Christophe
1979
Cofidis
+ 07:33
42
Yus Kerejeta
Unai
1974
Bouygues Telecom
+ 07:33
43
Mazet
Julien
1981
Auber 93
+ 07:33
44
Agnolutto
Christophe
1969
Agritubel
+ 07:33
45
Labbe
Arnaud
1976
Auber 93
+ 07:33
46
Leblacher
Eric
1978
Crédit Agricole
+ 07:33
47
Robin
Denis
1979
Agritubel
+ 07:33
48
Berthou
Eric
1980
R.A.G.T. Semences
+ 07:33
49
Pinotti
Marco
1976
Saunier Duval - Prodir
+ 07:33
50
Pivois
Yann
1976
Bretagne - Jean Floch
+ 07:33
51
McLeod
Ian
1980
Française des Jeux
+ 07:33
52
Serpellini
Marco
1972
Gerolsteiner
+ 07:33
53
Farazijn
Peter
1969
Cofidis
+ 07:33
54
Fofonov
Dmitriy
1976
Cofidis
+ 07:33
55
Dessel
Cyril
1974
AG2R Prévoyance
+ 07:33
56
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 07:33
57
Caucchioli
Pietro
1975
Crédit Agricole
+ 07:33
58
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
+ 07:33
59
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
+ 07:33
60
Palumbo
Giuseppe
1975
Acqua e Sapone - Adria Mobil
+ 07:33
61
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
+ 07:33
62
Rast
Gregory
1980
Phonak Hearing Systems
+ 07:33
63
Gerrans
Simon
1980
AG2R Prévoyance
+ 07:33
64
Muto
Pasquale
1980
Miche
+ 07:33
65
Ballan
Alessandro
1979
Lampre-Caffita
+ 07:33
66
Codol
Massimo
1973
Fassa Bortolo
+ 07:33
67
Scanlon
Mark
1980
AG2R Prévoyance
+ 07:33
68
Southam
Tom
1981
Team Barloworld - Valsir
+ 07:33
69
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
+ 07:33
70
Facci
Mauro
1982
Fassa Bortolo
+ 07:33
71
Longo Borghini
Paolo
1980
Team Barloworld - Valsir
+ 07:33
72
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 07:33
73
Scotto D'Abusco
Michele
1983
Lampre-Caffita
+ 07:33
74
Kobzarenko
Valery
1977
Acqua e Sapone - Adria Mobil
+ 07:33
75
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 07:33
76
Vogondy
Nicolas
1977
Crédit Agricole
+ 07:33
77
Marichal
Thierry
1973
Cofidis
+ 09:34
DNF
Balducci
Gabriele
1975
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Bertolini
Denis
1977
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Nocentini
Rinaldo
1977
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Zrimsek
Jure
1982
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Flickinger
Andy
1978
AG2R Prévoyance
DNF
Mangel
Laurent
1981
AG2R Prévoyance
DNF
Pütsep
Erki
1976
AG2R Prévoyance
DNF
Canouet
Gilles
1976
Agritubel
DNF
Coutouly
Cedric
1980
Agritubel
DNF
Bonnet
William
1982
Auber 93
DNF
Breard
David
1979
Auber 93
DNF
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
DNF
Sivakov
Alexei
1972
Auber 93
DNF
Valentin
Tristan
1982
Auber 93
DNF
Hary
Maryan
1980
Bouygues Telecom
DNF
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
DNF
Duret
Sébastien
1980
Bretagne - Jean Floch
DNF
Le Lay
David
1979
Bretagne - Jean Floch
DNF
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Jean Floch
DNF
Naibo
Carl
1982
Bretagne - Jean Floch
DNF
Poilvet
Ludovic
1983
Bretagne - Jean Floch
DNF
Hovelynck
Kurt
1981
Chocolade Jacques - T-Interim
DNF
Huysmans
Aron
1980
Chocolade Jacques - T-Interim
DNF
Mertens
Pieter
1980
Chocolade Jacques - T-Interim
DNF
Stubbe
Tom
1981
Chocolade Jacques - T-Interim
DNF
Kashechkin
Andrey
1980
Crédit Agricole
DNF
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
DNF
Corioni
Claudio
1982
Fassa Bortolo
DNF
Kirchen
Kim
1978
Fassa Bortolo
DNF
Larsson
Gustav
1980
Fassa Bortolo
DNF
Detilloux
Christophe
1974
Française des Jeux
DNF
Finot
Frederic
1977
Française des Jeux
DNF
Löfkvist
Thomas
1984
Française des Jeux
DNF
Hondo
Danilo
1974
Gerolsteiner
DNF
Høj
Frank
1973
Gerolsteiner
DNF
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
DNF
Montgomery
Sven
1976
Gerolsteiner
DNF
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
DNF
Martinez Castillo
Jose Rafael
1976
Imoholding - Loule
DNF
Bonomi
Giosue
1978
Lampre-Caffita
DNF
Bortolami
Gianluca
1968
Lampre-Caffita
DNF
Loosli
David
1980
Lampre-Caffita
DNF
Righi
Daniele
1976
Lampre-Caffita
DNF
Carlström
Kjell
1976
Liquigas - Bianchi
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Liquigas - Bianchi
DNF
Ljungqvist
Marcus
1974
Liquigas - Bianchi
DNF
Loda
Nicola
1971
Liquigas - Bianchi
DNF
Righetto
Marco
1980
Liquigas - Bianchi
DNF
Borghesi
Fabio
1980
Miche
DNF
Ermeti
Giairo
1981
Miche
DNF
Gabrovski
Ivailo
1978
Miche
DNF
Niemiec
Przemyslaw
1980
Miche
DNF
Rohtmer
Balazs
1978
Miche
DNF
Rupa
Armando
1981
Miche
DNF
Tacconi
Alberto
1975
Miche
DNF
Clerc
Aurelien
1979
Phonak Hearing Systems
DNF
Jalabert
Nicolas
1973
Phonak Hearing Systems
DNF
Rapinski
Viktor
1981
Phonak Hearing Systems
DNF
Urweider
Sascha
1980
Phonak Hearing Systems
DNF
Bettini
Paolo
1974
Quick Step
DNF
Bramati
Davide
1968
Quick Step
DNF
Moreni
Cristian
1972
Quick Step
DNF
Dion
Renaud
1978
R.A.G.T. Semences
DNF
Kaisen
Olivier
1983
R.A.G.T. Semences
DNF
Levecot
Benjamin
1977
R.A.G.T. Semences
DNF
Luhovyy
Roman
1979
R.A.G.T. Semences
DNF
Martin
Ludovic
1976
R.A.G.T. Semences
DNF
Reynaud
Nicolas
1977
R.A.G.T. Semences
DNF
Seigneur
Eddy
1969
R.A.G.T. Semences
DNF
Sa
Bruno
1982
Riberalves - Goldnutrition
DNF
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
DNF
Lobato
Ruben
1978
Saunier Duval - Prodir
DNF
Mori
Manuele
1980
Saunier Duval - Prodir
DNF
Quinziato
Manuel
1979
Saunier Duval - Prodir
DNF
Ravaioli
Ivan
1980
Saunier Duval - Prodir
DNF
Arreitunandia
Pedro
1974
Team Barloworld - Valsir
DNF
Cavallari
Stefano
1978
Team Barloworld - Valsir
DNF
Salomone
Antonio
1976
Team Barloworld - Valsir
DNF
Sullivan
Sean
1978
Team Barloworld - Valsir
Information
Tour des Alpes-Maritimes
France
19th February 2005
1.1 | 181.0 km