Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (20) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Simon Yates 1992 Mitchelton - Scott 03:01:032520
02 Sergio Higuita 1997 Equipo Euskadi + 262010
03 Steven Kruijswijk 1987 Team Jumbo - Visma + 26155
04 Adam Yates 1992 Mitchelton - Scott + 2613
05 Ion Izagirre 1989 Astana Pro Team + 2611
06 Pello Bilbao 1990 Astana Pro Team + 2610
07 Jakob Fuglsang 1985 Astana Pro Team + 269
08 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 01:208
09 Jack Haig 1993 Mitchelton - Scott + 01:207
10 Hector Carretero 1995 Movistar Team + 02:517
11 Dylan Teuns 1992 Bahrain - Merida + 02:516
12 Luis León Sánchez 1983 Astana Pro Team + 02:516
13 Cristian Rodriguez 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 03:265
14 Garikoitz Bravo 1989 Euskadi Basque - Murias + 03:265
15 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 03:264
16 Carlos Verona 1992 Movistar Team + 03:264
17 Eduard Prades 1987 Movistar Team + 03:264
18 Antwan Tolhoek 1994 Team Jumbo - Visma + 03:263
19 Tim Wellens 1991 Lotto - Soudal + 03:263
20 Oscar Rodriguez 1995 Euskadi Basque - Murias + 03:263
21 Guillaume Martin 1993 Wanty - Groupe Gobert + 03:263
22 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 05:542
23 Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Charles + 05:542
24 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 05:542
25 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 05:542
26 Joan Bou Company 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 05:541
27 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 05:541
28 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 05:541
29 Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 05:541
30 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 05:57-
31 Mikel Nieve 1984 Mitchelton - Scott + 05:59
32 Matej Mohoric 1994 Bahrain - Merida + 07:19
33 Mikel Iturria 1992 Euskadi Basque - Murias + 08:19
34 Sepp Kuss 1994 Team Jumbo - Visma + 08:19
35 Jose Fernandes 1995 Burgos - BH + 08:41
36 Nick van der Lijke 1991 Roompot - Charles + 10:23
37 Angel Madrazo 1988 Burgos - BH + 10:58
38 Valerio Agnoli 1985 Bahrain - Merida + 10:58
39 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 10:58
40 Ricardo Vilela 1987 Burgos - BH + 10:58
41 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 10:58
42 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 10:58
43 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:58
44 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 10:58
45 Dario Cataldo 1985 Astana Pro Team + 10:58
46 Jonas Vingegaard 1996 Team Jumbo - Visma + 10:58
47 Fausto Masnada 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 13:46
48 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 15:42
49 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 15:42
50 Ivan Garcia 1995 Bahrain - Merida + 15:42
51 Grega Bole 1985 Bahrain - Merida + 15:42
52 Luka Pibernik 1993 Bahrain - Merida + 15:42
53 Rafael Valls 1987 Movistar Team + 15:42
54 Tomasz Marczynski 1984 Lotto - Soudal + 15:42
55 David González López 1996 Caja Rural - Seguros RGA + 15:42
56 José Joaquin Rojas 1985 Movistar Team + 15:42
57 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 15:42
58 Esteban Chaves 1990 Mitchelton - Scott + 15:42
59 Txomin Juaristi Arrieta 1995 Equipo Euskadi + 15:42
60 Alvaro Cuadros 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 15:42
61 Sergio Samitier 1995 Euskadi Basque - Murias + 15:42
62 Harm Vanhoucke 1997 Lotto - Soudal + 15:42
63 Jelle Vanendert 1985 Lotto - Soudal + 15:42
64 Luca Covili 1997 Bardiani - CSF + 17:27
65 Antonio Jesus Soto Guirao 1994 Equipo Euskadi + 18:23
66 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 19:00
67 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 19:00
68 Michael Van Staeyen 1988 Roompot - Charles + 19:00
69 Petr Rikunov 1997 Gazprom - RusVelo + 19:00
70 Jonas Van Genechten 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 19:00
71 Jordi Warlop 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 19:00
72 Jurgen Roelandts 1985 Movistar Team + 19:00
73 Cyril Barthe 1996 Euskadi Basque - Murias + 19:00
74 Aaron Verwilst 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 19:00
75 Jetse Bol 1989 Burgos - BH + 19:00
76 Nicola Bagioli 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 19:00
77 Tosh Van der Sande 1990 Lotto - Soudal + 19:00
78 Dries van Gestel 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 19:00
79 Ludwig De Winter 1992 Wanty - Groupe Gobert + 19:00
80 Mathias De Witte 1993 Roompot - Charles + 19:00
81 Jorge Cubero Galvez 1992 Burgos - BH + 19:00
82 Unai Cuadrado Ruiz de Gauna 1997 Equipo Euskadi + 19:00
83 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 19:00
84 Edoardo Affini 1996 Mitchelton - Scott + 19:00
85 Ibai Azurmendi 1996 Equipo Euskadi + 19:00
86 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 19:00
87 Carlos Barbero 1991 Movistar Team + 19:00
88 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 19:00
89 Andrea Pasqualon 1988 Wanty - Groupe Gobert + 19:00
90 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 19:00
91 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 19:00
92 Xavier Cańellas Sanchez 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 19:00
93 Matteo Trentin 1989 Mitchelton - Scott + 19:00
94 Laurens De Vreese 1988 Astana Pro Team + 19:00
95 Lars Boom 1985 Roompot - Charles + 19:00
96 Lorrenzo Manzin 1994 Vital Concept - B&B Hotels + 19:00
97 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 19:00
98 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 19:00
99 Pascal Eenkhoorn 1997 Team Jumbo - Visma + 19:00
100 Danny van Poppel 1993 Team Jumbo - Visma + 19:00
101 Remy Mertz 1995 Lotto - Soudal + 19:00
102 Sean De Bie 1991 Roompot - Charles + 19:00
103 Daan Olivier 1992 Team Jumbo - Visma + 19:00
104 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 19:00
105 Ryan Anderson 1987 Rally UHC Cycling + 19:00
106 Svein Tuft 1977 Rally UHC Cycling + 19:00
107 Colin Joyce 1994 Rally UHC Cycling + 19:00
108 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 19:00
109 Robin Carpenter 1992 Rally UHC Cycling + 19:00
110 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 19:00
111 Enrique Sanz Unzue 1989 Euskadi Basque - Murias + 19:00
112 Juan Antonio Lopez-Cozar 1994 Euskadi Basque - Murias + 19:00
113 Moreno Moser 1990 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 19:00
114 Steven Lammertink 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 19:00
115 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 19:00
116 Thimo Willems 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 20:43
117 Enzo Wouters 1996 Lotto - Soudal + 22:18
OOT Dzmitry Zhyhunou 1996 Equipo Euskadi
OOT Marc Fournier 1994 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Corentin Ermenault 1996 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Odd Christian Eiking 1994 Wanty - Groupe Gobert
DNF Jérémy Lecroq 1995 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Kevin Van Melsen 1987 Wanty - Groupe Gobert
DNF Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH
DNF Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Alexandr Kulikovskiy 1997 Gazprom - RusVelo
Pos Name Born Team Time
01 1 Jakob Fuglsang 1985 Astana Pro Team 13:43:41
02 1 Ion Izagirre 1989 Astana Pro Team + 07
03 1 Steven Kruijswijk 1987 Team Jumbo - Visma + 11
04 2 Pello Bilbao 1990 Astana Pro Team + 21
05 4 Adam Yates 1992 Mitchelton - Scott + 58
06 1 Jack Haig 1993 Mitchelton - Scott + 01:08
07 4 Sergio Higuita 1997 Equipo Euskadi + 01:12
08 - Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 01:43
09 8 Tim Wellens 1991 Lotto - Soudal + 02:53
10 2 Dylan Teuns 1992 Bahrain - Merida + 03:41
11 3 Hector Carretero 1995 Movistar Team + 03:50
12 6 Luis León Sánchez 1983 Astana Pro Team + 04:02
13 3 Oscar Rodriguez 1995 Euskadi Basque Country - Murias + 04:09
14 1 Antwan Tolhoek 1994 Team Jumbo - Visma + 04:20
15 1 Carlos Verona 1992 Movistar Team + 04:28
16 1 Eduard Prades 1987 Movistar Team + 04:29
17 5 Garikoitz Bravo 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 05:04
18 5 Guillaume Martin 1993 Wanty - Groupe Gobert + 05:07
19 7 Cristian Rodriguez 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 05:24
20 16 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 05:49
21 1 Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 07:07
22 15 Matej Mohoric 1994 Bahrain - Merida + 07:25
23 1 Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Charles + 07:40
24 1 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 07:47
25 2 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 07:52
26 7 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 08:11
27 10 Joan Bou Company 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 08:19
28 12 Mikel Iturria 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 10:54
29 46 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 12:04
30 46 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 12:12
31 48 Gavin Mannion 1991 Rally UHC Cycling + 12:17
32 3 Ricardo Vilela 1987 Burgos - BH + 13:07
33 3 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 13:07
34 33 Sepp Kuss 1994 Team Jumbo - Visma + 13:18
35 6 Angel Madrazo 1988 Burgos - BH + 13:36
36 6 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 13:36
37 48 Mikel Nieve 1984 Mitchelton - Scott + 13:42
38 10 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 13:56
39 65 Simon Yates 1992 Mitchelton - Scott + 14:13
40 20 Nick van der Lijke 1991 Roompot - Charles + 14:29
41 15 Valerio Agnoli 1985 Bahrain - Merida + 14:38
42 21 Fausto Masnada 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 15:12
43 28 Rafael Valls 1987 Movistar Team + 16:43
44 16 Jelle Vanendert 1985 Lotto - Soudal + 17:45
45 10 José Joaquin Rojas 1985 Movistar Team + 18:04
46 3 Ivan Garcia 1995 Bahrain - Merida + 18:22
47 37 Dario Cataldo 1985 Astana Pro Team + 18:27
48 1 Esteban Chaves 1990 Mitchelton - Scott + 18:42
49 5 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 19:17
50 38 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 19:20
51 10 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 19:52
52 33 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 20:13
53 11 David González López 1996 Caja Rural - Seguros RGA + 20:35
54 16 Antonio Jesus Soto Guirao 1994 Equipo Euskadi + 20:52
55 24 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 21:16
56 24 Jurgen Roelandts 1985 Movistar Team + 21:16
57 14 Luka Pibernik 1993 Bahrain - Merida + 21:17
58 24 Andrea Pasqualon 1988 Wanty - Groupe Gobert + 21:20
59 14 Tomasz Marczynski 1984 Lotto - Soudal + 21:30
60 21 Cyril Barthe 1996 Euskadi Basque Country - Murias + 21:35
61 17 Lars Boom 1985 Roompot - Charles + 21:45
62 17 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 21:45
63 17 Ibai Azurmendi 1996 Equipo Euskadi + 21:50
64 17 Mathias De Witte 1993 Roompot - Charles + 21:55
65 15 Jorge Cubero Galvez 1992 Burgos - BH + 22:00
66 15 Carlos Barbero 1991 Movistar Team + 22:19
67 15 Jordi Warlop 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 22:20
68 15 Jonas Van Genechten 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 22:24
69 14 Aaron Verwilst 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 22:37
70 12 Nicola Bagioli 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 23:00
71 12 Dries van Gestel 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 23:03
72 10 Tosh Van der Sande 1990 Lotto - Soudal + 23:17
73 34 Jose Fernandes 1995 Burgos - BH + 23:36
74 11 Colin Joyce 1994 Rally UHC Cycling + 23:49
75 10 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 23:55
76 10 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 23:56
77 12 Txomin Juaristi Arrieta 1995 Equipo Euskadi + 24:10
78 10 Matteo Trentin 1989 Mitchelton - Scott + 24:13
79 11 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 24:19
80 10 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 24:32
81 9 Xavier Cańellas Sanchez 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 24:40
82 8 Pascal Eenkhoorn 1997 Team Jumbo - Visma + 25:04
83 6 Danny van Poppel 1993 Team Jumbo - Visma + 25:19
84 6 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 25:20
85 1 Luca Covili 1997 Bardiani - CSF + 25:35
86 7 Grega Bole 1985 Bahrain - Merida + 25:47
87 6 Sho Hatsuyama 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 25:55
88 6 Robin Carpenter 1992 Rally UHC Cycling + 25:59
89 6 Edoardo Affini 1996 Mitchelton - Scott + 26:17
90 22 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 26:46
91 4 Steven Lammertink 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 27:16
92 1 Svein Tuft 1977 Rally UHC Cycling + 27:50
93 1 Daan Olivier 1992 Team Jumbo - Visma + 28:47
94 - Enrique Sanz Unzue 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 29:13
95 - Sean De Bie 1991 Roompot - Charles + 30:15
96 - Laurens De Vreese 1988 Astana Pro Team + 30:36
97 - Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 30:42
98 - Jetse Bol 1989 Burgos - BH + 31:22
99 - Michael Van Staeyen 1988 Roompot - Charles + 31:40
100 - Moreno Moser 1990 Nippo - Vini Fantini - Faizanč + 32:24
101 - Ryan Anderson 1987 Rally UHC Cycling + 32:28
102 - Unai Cuadrado Ruiz de Gauna 1997 Equipo Euskadi + 32:45
103 - Lorrenzo Manzin 1994 Vital Concept - B&B Hotels + 32:54
104 1 Petr Rikunov 1997 Gazprom - RusVelo + 33:15
105 3 Juan Antonio Lopez-Cozar 1994 Euskadi Basque Country - Murias + 33:55
106 4 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 34:17
107 11 Sergio Samitier 1995 Euskadi Basque Country - Murias + 34:50
108 5 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 35:04
109 3 Thimo Willems 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 35:24
110 4 Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling + 35:25
111 8 Alvaro Cuadros 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 35:58
112 8 Ludwig De Winter 1992 Wanty - Groupe Gobert + 40:38
113 4 Enzo Wouters 1996 Lotto - Soudal + 41:16
114 12 Jonas Vingegaard 1996 Team Jumbo - Visma + 42:18
115 6 Harm Vanhoucke 1997 Lotto - Soudal + 43:29
116 6 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 47:17
117 10 Remy Mertz 1995 Lotto - Soudal + 54:11
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Spain
04.stage Mountain
119.9 km
Armilla -> Granada
February 23rd (2019)
Leader J.Fuglsang
Points T.Wellens
Mountain S.Yates
Sprint M.Van Staeyen

Want to use results from
FirstCycling on your site?