Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Andalucía
UCI, Stage race, 21st -25th February 2010, Spain
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1925
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Colombia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rogers
Michael
1979
Team HTC - Columbia
18:12:16
02
Van den Broeck
Jurgen
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 19
03
Pardilla
Sergio
1984
Carmiooro NGC
+ 30
04
Voigt
Jens
1971
Team Saxo Bank
+ 31
05
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
+ 35
06
Monfort
Maxime
1983
Team HTC - Columbia
+ 38
07
Larsson
Gustav
1980
Team Saxo Bank
+ 44
08
Vazquez
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 46
09
Gerdemann
Linus
1982
Team Milram
+ 46
10
Löfkvist
Thomas
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 50
11
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil
+ 57
12
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
+ 01:00
13
Schleck
Fränk
1980
Team Saxo Bank
+ 01:06
14
Moreno
Daniel
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 01:18
15
Cummings
Steve
1981
Sky Professional Cycling Team
+ 01:34
16
Vicioso
Angel
1977
Andalucía - Cajasur
+ 01:57
17
Marczynski
Tomasz
1984
CCC Polsat Polkowice
+ 02:12
18
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 02:50
19
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
+ 03:41
20
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
+ 04:23
21
Feillu
Brice
1985
Vacansoleil
+ 04:30
22
Gerrans
Simon
1980
Sky Professional Cycling Team
+ 04:49
23
Gomez
José
1980
Andalucía - Cajasur
+ 06:01
24
Martin
Tony
1985
Team HTC - Columbia
+ 06:17
25
Marzano
Marco
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 06:25
26
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 06:57
27
Wegmann
Fabian
1980
Team Milram
+ 07:03
28
Sella
Emanuele
1981
Carmiooro NGC
+ 07:28
29
Ventoso
Francisco
1982
Carmiooro NGC
+ 08:11
30
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
+ 08:25
31
Berthou
Eric
1980
Carmiooro NGC
+ 09:04
32
Bole
Grega
1985
Lampre-Farnese Vini
+ 09:09
33
Van Goolen
Jurgen
1980
Omega Pharma-Lotto
+ 09:30
34
Pena Iza
Axetza
1981
Caja Rural
+ 09:38
35
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 10:24
36
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 10:42
37
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 10:49
38
Garcia Perez
Ruben
1987
Caja Rural
+ 10:58
39
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Milram
+ 11:09
40
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucía - Cajasur
+ 12:03
41
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre-Farnese Vini
+ 12:30
42
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 13:00
43
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil
+ 13:01
44
Huguet
Yann
1984
Skil - Shimano
+ 13:08
45
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Columbia
+ 13:08
46
Loosli
David
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 13:12
47
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 13:18
48
Wiggins
Bradley
1980
Sky Professional Cycling Team
+ 13:58
49
Bozic
Borut
1980
Vacansoleil
+ 14:47
50
Ongarato
Alberto
1975
Vacansoleil
+ 15:43
51
Russ
Matthias
1983
Team Milram
+ 15:46
52
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 17:37
53
Henderson
Greg
1976
Sky Professional Cycling Team
+ 17:49
54
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 17:52
55
Ortega
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 18:06
56
Ferrari
Fabricio
1985
Caja Rural
+ 18:48
57
Garcia
Egoitz
1986
Caja Rural
+ 19:38
58
Lana Baquedano
Guillermo
1984
Caja Rural
+ 20:08
59
de la Cruz
David
1989
Caja Rural
+ 20:33
60
Rossetto
Stéphane
1987
Vacansoleil
+ 21:42
61
Beuret
Laurent
1986
Carmiooro NGC
+ 21:53
DNF
Bravo
Garikoitz
1989
Caja Rural
DNF
Ratto
Daniele
1989
Carmiooro NGC
DNF
Tamayo
Diego Alejandro
1983
Carmiooro NGC
DNF
Bodnar
Lukasz
1982
CCC Polsat Polkowice
DNF
Honkisz
Adrian
1988
CCC Polsat Polkowice
DNF
Janiszewski
Sylwester
1988
CCC Polsat Polkowice
DNF
Kiendys
Tomasz
1977
CCC Polsat Polkowice
DNF
Matysiak
Bartlomiej
1984
CCC Polsat Polkowice
DNF
Sznitko
Adam
1984
CCC Polsat Polkowice
DNF
Balloni
Alfredo
1989
Lampre-Farnese Vini
DNF
Cunego
Damiano
1981
Lampre-Farnese Vini
DNF
Furlan
Angelo
1977
Lampre-Farnese Vini
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
DNF
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
DNF
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
DNF
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
DNF
Carlström
Kjell
1976
Sky Professional Cycling Team
DNF
Pauwels
Serge
1983
Sky Professional Cycling Team
DNF
Albasini
Michael
1980
Team HTC - Columbia
DNF
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Roulston
Hayden
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Fothen
Markus
1981
Team Milram
DNF
Voss
Paul
1986
Team Milram
DNF
Fuglsang
Jakob
1985
Team Saxo Bank
DNF
Mørkøv
Michael
1985
Team Saxo Bank
DNF
Rasmussen
Alex
1984
Team Saxo Bank
DNF
Steensen
André
1987
Team Saxo Bank
DNF
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil
Information
Vuelta a Andalucía
Spain
21st -25th February 2010
2.1