Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Andalucía
UCI, Stage race, 3rd stage, 19th February 2008, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1925
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
France
Germany
Italy
Mexico
Netherlands
Netherlands Antilles
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Ukraine
Teams
Andalucia - Cajasur
Caisse d'Epargne
Cycle Collstrop
Euskaltel-Euskadi
Extremadura
Katusha CT
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Skil - Shimano
Team Milram
Xacobeo-Galicia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Petacchi
Alessandro
[*]
1974
Team Milram
04:29:37
01
Visconti
Giovanni
1983
Quick Step
00
03
Riccò
Riccardo
1983
Scott - American Beef
+ 00
04
Van Avermaet
Greg
1985
Silence - Lotto
+ 00
05
Moreno
Javier
1984
Andalucia - Cajasur
+ 00
06
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 00
07
Selvaggi
Mirko
1985
Cycle Collstrop
+ 00
08
Garate
Juan Manuel
1976
Quick Step
+ 00
09
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 00
10
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 00
11
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 00
12
Durán
Arkaitz
1986
Scott - American Beef
+ 00
13
Evans
Cadel
1977
Silence - Lotto
+ 00
14
Mayoz
Iban
1981
Xacobeo-Galicia
+ 00
15
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 00
16
Pasamontes
Luis
1979
Caisse d'Epargne
+ 00
17
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 00
18
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 00
19
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
+ 00
20
Cioni
Dario
1974
Silence - Lotto
+ 00
21
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
+ 00
22
Benitez
Jose Alberto
1981
Scott - American Beef
+ 00
23
Galparsoro
Dionisio
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 00
24
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 00
25
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
+ 00
26
Vansummeren
Johan
1981
Silence - Lotto
+ 09
27
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
+ 10
28
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 15
29
Hoste
Leif
1977
Silence - Lotto
+ 24
30
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 26
31
Perez Arrieta
Aitor
1977
Extremadura
+ 38
32
Velo
Marco
1974
Team Milram
+ 41
33
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 49
34
Lhotellerie
Clément
1986
Skil - Shimano
+ 01:39
35
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
+ 01:39
36
Astarloa
Igor
1976
Team Milram
+ 01:39
37
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 01:39
38
Vorganov
Eduard
1982
Xacobeo-Galicia
+ 01:39
39
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 01:39
40
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
+ 01:56
41
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 01:56
42
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
+ 01:56
43
Cobo
Juan José
1981
Scott - American Beef
+ 01:56
44
Salgueiro
Enrique
1981
Extremadura
+ 01:56
45
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucia - Cajasur
+ 01:56
46
Herrero
David
1979
Xacobeo-Galicia
+ 01:56
47
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:56
48
de Jongh
Steven
1973
Quick Step
+ 01:56
49
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucia - Cajasur
+ 01:56
50
Tjallingii
Maarten
1977
Silence - Lotto
+ 01:56
51
Wesemann
Steffen
1971
Cycle Collstrop
+ 01:56
52
Persson
Lucas
1984
Cycle Collstrop
+ 01:56
53
De Maar
Marc
1984
Rabobank
+ 01:56
54
Sabatini
Fabio
1985
Team Milram
+ 02:00
55
Ongarato
Alberto
1975
Team Milram
+ 02:00
56
Bozic
Borut
1980
Cycle Collstrop
+ 02:02
57
Herrero
Sergio
1981
Extremadura
+ 03:14
58
Mate
Luis Angel
1984
Andalucia - Cajasur
+ 03:19
59
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
+ 03:19
60
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
+ 03:19
61
Intxausti
Benat
1986
Scott - American Beef
+ 03:43
62
Efimkin
Alexander
1981
Quick Step
+ 03:53
63
Dyudya
Volodymyr
1983
Team Milram
+ 03:53
64
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 03:53
65
Marcato
Marco
1984
Cycle Collstrop
+ 04:26
66
Kopp
David
1979
Cycle Collstrop
+ 07:12
67
Klimov
Roman
1985
Katusha CT
+ 07:12
68
Mondelo Diaz
Josu
1981
Extremadura
+ 07:12
69
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 07:12
70
Sarabia
Ignacio
1983
Extremadura
+ 07:12
71
den Bakker
Maarten
1969
Skil - Shimano
+ 07:12
72
Cobelo Fojo
Jesus
1977
Xacobeo-Galicia
+ 07:12
73
Flahaut
Denis
1978
Scott - American Beef
+ 08:19
74
Siedler
Sebastien
1978
Skil - Shimano
+ 08:19
75
Garcia Latorre
Jaime
1985
Extremadura
+ 08:51
DNF
Pérez
Israel
1978
Extremadura
DNF
Kritskiy
Timofey
1987
Katusha CT
Information
Vuelta a Andalucía
Spain
3rd stage | 175.0 km
Otura
->
Jaen
2.1
P.Lastras
| Leader