Vuelta a Andalucía - 2008

Overall Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Pablo Lastras Caisse d'Epargne 20:33:15
02 Clément Lhotellerie Skil - Shimano + 48
03 Cadel Evans Silence - Lotto + 1:32
04 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 1:36
05 Juan Manuel Garate Quick Step + 1:41
06 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 1:45
07 Mario Aerts Silence - Lotto + 1:55
08 Iban Mayoz Xacobeo-Galicia + 2:01
09 Juan Antonio Flecha Rabobank + 2:08
10 Bram Tankink Rabobank + 2:11
11 Arkaitz Durán Scott - American Beef + 2:22
12 Aitor Perez Arrieta Extremadura + 2:25
13 David Arroyo Caisse d'Epargne + 3:16
14 Johan Vansummeren Silence - Lotto + 4:10
15 Dario Cioni Silence - Lotto + 5:17
16 Giovanni Visconti Quick Step + 5:27
17 Luis Pasamontes Caisse d'Epargne + 5:27
18 Jose Alberto Benitez Scott - American Beef + 5:27
19 Joost Posthuma Rabobank + 5:27
20 Carlos Barredo [*] Quick Step + 5:39
21 Christian Knees Team Milram + 6:00
22 Eduard Vorganov Xacobeo-Galicia + 6:53
23 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 6:56
24 Enrique Salgueiro Alonso Extremadura + 7:12
25 Denis Menchov Rabobank + 7:14
26 Marc De Maar Rabobank + 7:23
27 Thierry Hupond Skil - Shimano + 7:23
28 Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 8:09
29 Igor Astarloa Team Milram + 8:19
30 José Luis Carrasco Gamiz Andalucia - Cajasur + 8:31
31 Manuel Ortega Ocaña Andalucia - Cajasur + 8:31
32 Maarten Tjallingii Silence - Lotto + 9:23
33 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 9:24
34 Jesus Rosendo Prado Andalucia - Cajasur + 9:34
35 Jose Antonio Lopez Gil Andalucia - Cajasur + 9:54
36 Sergio Herrero Extremadura + 10:23
37 Javier Moreno Andalucia - Cajasur + 10:25
38 Riccardo Riccò Scott - American Beef + 10:28
39 Josu Mondelo Diaz Extremadura + 14:14
40 Benat Intxausti Scott - American Beef + 14:29
41 Jose Ruiz Sanchez Andalucia - Cajasur + 14:46
42 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 20:12
43 Mirko Selvaggi Cycle Collstrop + 20:13
44 Alessandro Petacchi [*] Team Milram + 20:19
45 Dionisio Galparsoro Euskaltel-Euskadi + 20:19
46 Leif Hoste Silence - Lotto + 20:43
47 Jon Bru Euskaltel-Euskadi + 20:49
48 Marco Velo Team Milram + 21:00
49 Juan José Cobo Scott - American Beef + 21:31
50 Steven De Jongh Quick Step + 22:15
51 Arnaud Coyot Caisse d'Epargne + 22:22
52 Steffen Wesemann Cycle Collstrop + 22:36
53 Albert Timmer Skil - Shimano + 22:38
54 Lucas Persson Cycle Collstrop + 22:38
55 David Herrero Xacobeo-Galicia + 22:38
56 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 23:38
57 Luis Angel Mate Andalucia - Cajasur + 24:27
58 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 24:27
59 Alexander Efimkin Quick Step + 24:35
60 Alberto Ongarato Team Milram + 24:44
61 Marco Marcato Cycle Collstrop + 26:24
62 Fabio Sabatini Team Milram + 26:34
63 Volodymyr Dyudya Team Milram + 26:57
64 Maarten Den Bakker Skil - Shimano + 28:19
65 Sebastien Siedler Skil - Shimano + 28:47
66 Denis Flahaut Scott - American Beef + 29:26
67 Jaime Garcia Latorre Extremadura + 30:43
68 Ignacio Sarabia Extremadura + 31:31
69 Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi + 33:00
70 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 36:31
71 Jesus Cobelo Fojo Xacobeo-Galicia + 36:33
72 Roman Klimov Katusha CT + 40:10
DNF José Rujano Caisse d'Epargne
DNF Borut Bozic Cycle Collstrop
DNF David Kopp Cycle Collstrop
DNF Troels Vinther Cycle Collstrop
DNF Israel Perez Rodriguez Extremadura
DNF Mikhail Antonov Katusha CT
DNF Denis Galimzyanov Katusha CT
DNF Dmitriy Kosyakov Katusha CT
DNF Timofey Kritskiy Katusha CT
DNF Alexander Porsev Katusha CT
DNF Andrey Solomennikov Katusha CT
DNF Addy Engels Quick Step
DNF Gert Steegmans Quick Step
DNF Graeme Brown Rabobank
DNF Sebastian Langeveld Rabobank
DNF Jesus Del Nero Montes Scott - American Beef
DNF Greg Van Avermaet Silence - Lotto
DNF David Abal Diego Xacobeo-Galicia
DNF Carlos Castaño Xacobeo-Galicia
Information
Nation Spain
Date 17th - 21st February
CAT 2.1
Other
Embed Results