Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2003 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Javier Pascual Llorente 1971 Kelme - Costa Blanca 21:58:34150
02 Davide Rebellin 1971 Gerolsteiner + 8120
03 Alejandro Valverde 1980 Kelme - Costa Blanca + 990
04 Giampaolo Caruso 1980 ONCE - Eroski + 975
05 Iván Gutiérrez 1978 iBanesto.com + 1668
06 Luca Paolini 1977 Quick Step - Davitamon + 1860
07 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 1854
08 Andrea Noč 1969 Alessio + 2148
09 Mikel Zarrabeitia 1970 ONCE - Eroski + 2144
10 Javier Rodriguez 1971 iBanesto.com + 2739
11 Juan Carlos Dominguez 1971 Phonak Hearing Systems + 2736
12 Samuel Sánchez 1978 Euskaltel-Euskadi + 3333
13 Mikel Astarloza 1979 Ag2r Prévoyance + 3930
14 Juan Antonio Flecha 1977 iBanesto.com + 1:0327
15 Hector Guerra Garcia 1978 Colchon Relax - Fuenlabrada + 1:2424
16 Benjamin Noval 1979 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:0423
17 Rafael Casero Moreno 1976 Paternina - Costa de Almeria + 2:0621
18 Tom Boonen 1980 Quick Step - Davitamon + 2:0920
19 Josep Jufré 1975 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:2918
20 Domingo Segado 1970 Paternina - Costa de Almeria + 2:2917
21 Servais Knaven 1971 Quick Step - Davitamon + 3:2015
22 Erik Zabel 1970 Team Telekom + 7:1214
23 Ludovic Turpin 1975 Ag2r Prévoyance + 8:0212
24 Rolf Aldag 1968 Team Telekom + 8:2411
25 Joaquim Rodríguez 1979 ONCE - Eroski + 10:579
26 Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi + 11:068
27 Andreas Klier 1976 Team Telekom + 11:246
28 Santiago Blanco 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 12:445
29 Gustavo Mario Toledo 1975 Paternina - Costa de Almeria + 13:443
30 Iván Ramiro Parra 1975 Kelme - Costa Blanca + 13:482
31 Johan Museeuw 1965 Quick Step - Davitamon + 14:10
32 Isaac Gálvez 1975 Kelme - Costa Blanca + 14:30
33 Marc Wauters 1969 Rabobank + 15:22
34 Wilfried Cretskens 1976 Quick Step - Davitamon + 15:39
35 Patrik Sinkewitz 1980 Quick Step - Davitamon + 16:15
36 Aitor Osa 1973 iBanesto.com + 16:25
37 Hans De Clercq 1969 Lotto - Domo + 17:07
38 Jose Luis Rebollo Aguado 1972 Colchon Relax - Fuenlabrada + 18:50
39 Robert Hunter 1977 Rabobank + 19:23
40 Volker Ordowski 1973 Gerolsteiner + 19:40
41 Jose Luis Martinez 1979 Paternina - Costa de Almeria + 20:00
42 David Latasa Lasa 1974 Kelme - Costa Blanca + 20:19
43 Axel Merckx 1972 Lotto - Domo + 20:40
44 Remmert Wielinga 1978 Rabobank + 21:09
45 Koldo Gil 1978 ONCE - Eroski + 21:15
46 Unai Etxebarria Arana 1972 Euskaltel-Euskadi + 21:24
47 Inigo Chaurreau 1973 Ag2r Prévoyance + 21:54
48 Santiago Pérez 1977 Phonak Hearing Systems + 23:53
49 Ruslan Ivanov 1973 Alessio + 23:56
50 Udo Bölts 1966 Gerolsteiner + 25:17
51 Gregory Rast 1980 Phonak Hearing Systems + 25:26
52 Luis Pasamontes 1979 Colchon Relax - Fuenlabrada + 25:56
53 Martin Elmiger 1978 Phonak Hearing Systems + 26:05
54 Raffaele Ferrara 1976 Alessio + 26:08
55 David Arroyo 1980 ONCE - Eroski + 27:43
56 José Luis Arrieta 1971 iBanesto.com + 29:23
57 Laurent Dufaux 1969 Alessio + 29:37
58 Óscar Pereiro 1977 Phonak Hearing Systems + 29:47
59 Óscar Freire 1976 Rabobank + 30:12
60 Carlos Torrent Tarres 1974 Paternina - Costa de Almeria + 30:19
61 Jurgen Van Goolen 1980 Quick Step - Davitamon + 30:45
62 Francisco José Lara 1977 Team Bianchi + 31:24
63 Gustavo Miguel Otero Gomez 1973 Labarca 2 - Cafe Baque + 31:29
64 Manuel Beltrán 1971 Team Bianchi + 31:49
65 Alberto Vinale 1978 Alessio + 32:14
66 Pietro Caucchioli 1975 Alessio + 32:17
67 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Paternina - Costa de Almeria + 33:15
68 Peter Van Petegem 1970 Lotto - Domo + 34:03
69 Rik Verbrugghe 1974 Lotto - Domo + 34:03
70 Josu Silloniz Aresti 1978 Euskaltel-Euskadi + 34:43
71 Daniel Becke 1978 Team Bianchi + 36:16
72 Daniele Contrini 1974 Gerolsteiner + 36:20
73 Carlos Garcia Quesada 1978 Kelme - Costa Blanca + 37:01
74 Gorka Beloki 1978 ONCE - Eroski + 37:50
75 Rafael Mateos Perez 1976 iBanesto.com + 37:52
76 Glenn D'Hollander 1974 Lotto - Domo + 39:04
77 Angel Castresana del Val 1972 ONCE - Eroski + 39:53
78 Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner + 44:16
79 Alexandre Usov 1977 Phonak Hearing Systems + 44:40
80 Jose Antonio Lopez Gil 1976 iBanesto.com + 44:47
81 Torsten Schmidt 1972 Gerolsteiner + 45:34
82 David Navas Chica 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 48:39
83 Thierry Marichal 1973 Lotto - Domo + 49:10
84 David Etxebarria 1973 Euskaltel-Euskadi + 49:49
85 Aitor Kintana 1975 Labarca 2 - Cafe Baque + 49:57
86 Xavier Tondó 1978 Paternina - Costa de Almeria + 52:29
87 Cesar Garcia Calvo 1974 Labarca 2 - Cafe Baque + 52:59
88 Gonzalo Bayarri Esteve 1976 Phonak Hearing Systems + 54:22
DNF Stéphane Bergčs 1975 Ag2r Prévoyance
DNF Jaan Kirsipuu 1969 Ag2r Prévoyance
DNF Julien Laidoun 1980 Ag2r Prévoyance
DNF Erki Pütsep 1976 Ag2r Prévoyance
DNF Olivier Trastour 1971 Ag2r Prévoyance
DNF Denis Lunghi 1976 Alessio
DNF Cristian Moreni 1972 Alessio
DNF David Fernandez Domingo 1977 Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Lander Euba Ziarrusta 1977 Euskaltel-Euskadi
DNF Julen Fernandez Vijandi 1978 Euskaltel-Euskadi
DNF David Herrero 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF René Haselbacher 1977 Gerolsteiner
DNF Olaf Pollack 1973 Gerolsteiner
DNF Xabier Zandio 1977 iBanesto.com
DNF Juan Miguel Cuenca 1977 Kelme - Costa Blanca
DNF Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Unai Elorriaga Zubiaur 1980 Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Marcelino Garcia 1971 Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Jose Javier Gomez Gonzalo 1974 Labarca 2 - Cafe Baque
DNF David López 1981 Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Serge Baguet 1969 Lotto - Domo
DNF Léon van Bon 1972 Lotto - Domo
DNF Allan Davis 1980 ONCE - Eroski
DNF Juan Carlos Guillamon 1974 Paternina - Costa de Almeria
DNF Michael Albasini 1980 Phonak Hearing Systems
DNF Pedro Horrillo 1974 Quick Step - Davitamon
DNF Robert Bartko 1975 Rabobank
DNF Jan Boven 1972 Rabobank
DNF Steven De Jongh 1973 Rabobank
DNF Karsten Kroon 1976 Rabobank
DNF Ángel Casero 1972 Team Bianchi
DNF Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Team Bianchi
DNF Luis Pérez Rodríguez 1974 Team Bianchi
DNF David Plaza Romero 1970 Team Bianchi
DNF Sven Teutenberg 1972 Team Bianchi
DNF Gian Matteo Fagnini 1970 Team Telekom
DNF Kai Hundertmarck 1969 Team Telekom
DNF Bobby Julich 1971 Team Telekom
DNF Jan Schaffrath 1971 Team Telekom
DNF Steffen Wesemann 1971 Team Telekom