Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Liège-Bastogne-Liège
WorldTour, Monument, 25th April 2021, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1943
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1913
1912
1911
1909
1908
1894
1893
1892
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Ecuador
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R Citroën Team
Alpecin-Fenix
Arkéa-Samsic
Astana-Premier Tech
Bahrain Victorious
Bingoal Pauwels Sauces WB
BORA-hansgrohe
Cofidis
Deceuninck-Quick Step
EF Education-NIPPO
Gazprom-RusVelo
Groupama-FDJ
INEOS Grenadiers
Intermarché-Wanty-Gobert
Israel Start-Up Nation
Jumbo-Visma
Lotto-Soudal
Movistar Team
Sport Vlaanderen-Baloise
Team BikeExchange
Team DSM
Team Qhubeka NextHash
Team TotalEnergies
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Pogacar
Tadej
1998
UAE Team Emirates
06:39:26
500
02
Alaphilippe
Julian
1992
Deceuninck-Quick Step
+ 00
400
03
Gaudu
David
1996
Groupama-FDJ
+ 00
325
04
Valverde
Alejandro
1980
Movistar Team
+ 00
275
05
Woods
Michael
1986
Israel Start-Up Nation
+ 00
225
06
Hirschi
Marc
1998
UAE Team Emirates
+ 07
175
07
Benoot
Tiesj
1994
Team DSM
+ 07
150
08
Mollema
Bauke
1986
Trek-Segafredo
+ 07
125
09
Schachmann
Max
1994
BORA-hansgrohe
+ 09
100
10
Mohoric
Matej
1994
Bahrain Victorious
+ 09
85
11
Kwiatkowski
Michal
1990
INEOS Grenadiers
+ 09
70
12
Fuglsang
Jakob
1985
Astana-Premier Tech
+ 09
60
13
Roglic
Primoz
1989
Jumbo-Visma
+ 09
50
14
Chaves
Esteban
1990
Team BikeExchange
+ 09
40
15
Martin
Guillaume
1993
Cofidis
+ 09
35
16
Formolo
Davide
1992
UAE Team Emirates
+ 09
30
17
Haig
Jack
1993
Bahrain Victorious
+ 12
30
18
Yates
Adam
1992
INEOS Grenadiers
+ 37
30
19
Matthews
Michael
1990
Team BikeExchange
+ 01:21
30
20
Konrad
Patrick
1991
BORA-hansgrohe
+ 01:21
30
21
Aranburu
Alex
1995
Astana-Premier Tech
+ 01:21
20
22
Skujins
Toms
1991
Trek-Segafredo
+ 01:21
20
23
Paret-Peintre
Aurélien
1996
AG2R Citroën Team
+ 01:21
20
24
Wellens
Tim
1991
Lotto-Soudal
+ 01:21
20
25
Neilands
Krists
1994
Israel Start-Up Nation
+ 01:21
20
26
Barguil
Warren
1991
Arkéa-Samsic
+ 01:21
20
27
Kelderman
Wilco
1991
BORA-hansgrohe
+ 01:21
20
28
Vingegaard
Jonas
1996
Jumbo-Visma
+ 01:21
20
29
Fraile
Omar
1990
Astana-Premier Tech
+ 01:21
20
30
Higuita
Sergio
1997
EF Education-NIPPO
+ 01:21
20
31
Clarke
Simon
1986
Team Qhubeka NextHash
+ 01:44
10
32
Knox
James
1995
Deceuninck-Quick Step
+ 01:44
10
33
Teuns
Dylan
1992
Bahrain Victorious
+ 01:45
10
34
Geoghegan Hart
Tao
1995
INEOS Grenadiers
+ 01:47
10
35
Hermans
Quinten
1995
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 02:42
10
36
Herrada
Jesus
1990
Cofidis
+ 02:42
10
37
Donovan
Mark
1999
Team DSM
+ 02:43
10
38
Kamp
Alexander
1993
Trek-Segafredo
+ 03:06
10
39
Van Avermaet
Greg
1985
AG2R Citroën Team
+ 03:06
10
40
Simon
Julien
1985
Team TotalEnergies
+ 03:06
10
41
Rota
Lorenzo
1995
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 03:06
10
42
Pichon
Laurent
1986
Arkéa-Samsic
+ 03:06
10
43
Barceló
Fernando
1996
Cofidis
+ 03:06
10
44
Conci
Nicola
1997
Trek-Segafredo
+ 03:06
10
45
Wirtgen
Luc
1998
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 03:06
10
46
Gesink
Robert
1986
Jumbo-Visma
+ 03:06
10
47
Cosnefroy
Benoît
1995
AG2R Citroën Team
+ 03:06
10
48
Tusveld
Martijn
1993
Team DSM
+ 03:06
10
49
Honore
Mikkel
1997
Deceuninck-Quick Step
+ 03:06
10
50
Sbaragli
Kristian
1990
Alpecin-Fenix
+ 03:06
10
51
Rosa
Diego
1989
Arkéa-Samsic
+ 03:06
5
52
Zakarin
Ilnur
1989
Gazprom-RusVelo
+ 03:06
5
53
Tulett
Ben
2001
Alpecin-Fenix
+ 03:06
5
54
Schelling
Ide
1998
BORA-hansgrohe
+ 03:06
5
55
Jorgenson
Matteo
1999
Movistar Team
+ 03:06
5
56
Power
Robert
1995
Team Qhubeka NextHash
+ 03:06
3
57
Valgren
Michael
1992
EF Education-NIPPO
+ 03:06
3
58
Geschke
Simon
1986
Cofidis
+ 03:06
3
59
Pozzovivo
Domenico
1982
Team Qhubeka NextHash
+ 03:06
3
60
Aru
Fabio
1990
Team Qhubeka NextHash
+ 03:06
3
61
Molard
Rudy
1989
Groupama-FDJ
+ 03:06
62
Costa
Rui
1986
UAE Team Emirates
+ 03:06
63
Ferron
Valentin
1998
Team TotalEnergies
+ 03:06
64
Almeida
Joao
1998
Deceuninck-Quick Step
+ 03:06
65
Seigle
Romain
1994
Groupama-FDJ
+ 03:06
66
Sánchez
Luis León
1983
Astana-Premier Tech
+ 03:06
67
Vanhoucke
Harm
1997
Lotto-Soudal
+ 03:06
68
Hamilton
Chris
1995
Team DSM
+ 03:06
69
Impey
Daryl
1984
Israel Start-Up Nation
+ 03:06
70
Verona
Carlos
1992
Movistar Team
+ 03:06
71
Vanendert
Jelle
1985
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 03:06
72
Juul-Jensen
Christopher
1989
Team BikeExchange
+ 03:06
73
Hamilton
Lucas
1996
Team BikeExchange
+ 03:06
74
Nieve
Mikel
1984
Team BikeExchange
+ 03:06
75
Fernandez
Ruben
1991
Cofidis
+ 03:06
76
Henao
Sergio
1987
Team Qhubeka NextHash
+ 03:06
77
Latour
Pierre
1993
Team TotalEnergies
+ 03:06
78
Padun
Mark
1996
Bahrain Victorious
+ 03:06
79
Vansevenant
Mauri
1999
Deceuninck-Quick Step
+ 03:45
80
Bakelants
Jan
1986
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 04:15
81
Owsian
Lukasz
1990
Arkéa-Samsic
+ 04:15
82
Madouas
Valentin
1996
Groupama-FDJ
+ 04:15
83
Mertz
Remy
1995
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 04:15
84
Moniquet
Sylvain
1998
Lotto-Soudal
+ 04:15
85
Godon
Dorian
1996
AG2R Citroën Team
+ 05:02
86
Bernard
Julien
1992
Trek-Segafredo
+ 05:02
87
Janssens
Jimmy
1989
Alpecin-Fenix
+ 05:02
88
Lutsenko
Alexey
1992
Astana-Premier Tech
+ 05:02
89
Chernetskiy
Sergey
1990
Gazprom-RusVelo
+ 05:02
90
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto-Soudal
+ 05:02
91
Vliegen
Loic
1993
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 06:17
92
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 06:58
93
Oomen
Sam
1995
Jumbo-Visma
+ 06:58
94
Burgaudeau
Mathieu
1998
Team TotalEnergies
+ 07:56
95
Perez
Anthony
1991
Cofidis
+ 07:56
96
Velasco
Simone
1995
Gazprom-RusVelo
+ 07:59
97
Arndt
Nikias
1991
Team DSM
+ 07:59
98
Howes
Alex
1988
EF Education-NIPPO
+ 07:59
99
de Bod
Stefan
1996
Astana-Premier Tech
+ 07:59
100
Goldstein
Omer
1996
Israel Start-Up Nation
+ 07:59
101
Gilbert
Philippe
1982
Lotto-Soudal
+ 07:59
102
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 07:59
103
Bookwalter
Brent
1984
Team BikeExchange
+ 07:59
104
Ladagnous
Matthieu
1984
Groupama-FDJ
+ 07:59
105
Lammertink
Maurits
1990
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 07:59
106
Caicedo
Jonathan
1993
EF Education-NIPPO
+ 07:59
107
O'Connor
Ben
1995
AG2R Citroën Team
+ 07:59
108
Poels
Wout
1987
Bahrain Victorious
+ 07:59
109
Armee
Sander
1985
Team Qhubeka NextHash
+ 07:59
110
Doubey
Fabien
1993
Team TotalEnergies
+ 07:59
111
Kangert
Tanel
1987
Team BikeExchange
+ 07:59
112
Eg
Niklas
1995
Trek-Segafredo
+ 07:59
113
Ledanois
Kevin
1993
Arkéa-Samsic
+ 07:59
114
Benedetti
Cesare
1987
BORA-hansgrohe
+ 07:59
115
Mas
Enric
1995
Movistar Team
+ 07:59
116
Meurisse
Xandro
1992
Alpecin-Fenix
+ 09:32
117
Serrano
Gonzalo
1994
Movistar Team
+ 09:32
118
Schär
Michael
1986
AG2R Citroën Team
+ 09:32
119
Hollenstein
Reto
1985
Israel Start-Up Nation
+ 09:32
120
Grellier
Fabien
1994
Team TotalEnergies
+ 09:32
121
Molly
Kenny
1996
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 10:28
122
Paasschens
Mathijs
1996
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 10:28
123
Dunbar
Edward
1996
INEOS Grenadiers
+ 10:28
124
Huys
Laurens
1998
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 10:28
125
Herregodts
Rune
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:13
126
Fabbro
Matteo
1995
BORA-hansgrohe
+ 12:13
127
Mertens
Julian
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:13
128
Arcas
Jorge
1992
Movistar Team
+ 12:13
129
Ries
Michel
1998
Trek-Segafredo
+ 12:13
130
Carr
Simon
1998
EF Education-NIPPO
+ 12:13
131
Laengen
Vegard Stake
1989
UAE Team Emirates
+ 12:13
132
Riou
Alan
1997
Arkéa-Samsic
+ 12:13
133
Rowe
Luke
1990
INEOS Grenadiers
+ 12:13
134
Golas
Michal
1984
INEOS Grenadiers
+ 12:13
135
Apers
Ruben
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:13
136
Guernalec
Thibault
1997
Arkéa-Samsic
+ 12:13
137
Serry
Pieter
1988
Deceuninck-Quick Step
+ 12:13
138
Craddock
Lawson
1992
EF Education-NIPPO
+ 12:13
139
Vermaerke
Kevin
2000
Team DSM
+ 12:13
140
Grignard
Sébastien
1999
Lotto-Soudal
+ 12:13
141
Hofstede
Lennard
1994
Jumbo-Visma
+ 12:13
142
Rochas
Rémy
1996
Cofidis
+ 12:13
143
Strakhov
Dmitriy
1995
Gazprom-RusVelo
+ 12:13
144
Bennett
Sean
1996
Team Qhubeka NextHash
+ 12:13
145
Van der Sande
Tosh
1990
Lotto-Soudal
+ 12:13
146
Colman
Alex
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:37
DSQ
Carapaz
Richard
1993
INEOS Grenadiers
DNS
Leknessund
Andreas
1999
Team DSM
DNF
Gallopin
Tony
1988
AG2R Citroën Team
DNF
Vergaerde
Otto
1994
Alpecin-Fenix
DNF
Vervaeke
Louis
1993
Alpecin-Fenix
DNF
Walsleben
Philip
1987
Alpecin-Fenix
DNF
Houle
Hugo
1990
Astana-Premier Tech
DNF
Capecchi
Eros
1986
Bahrain Victorious
DNF
Haussler
Heinrich
1984
Bahrain Victorious
DNF
Suter
Joel
1998
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Schillinger
Andreas
1983
BORA-hansgrohe
DNF
Devenyns
Dries
1983
Deceuninck-Quick Step
DNF
Nakane
Hideto
1990
EF Education-NIPPO
DNF
Kreuziger
Roman
1986
Gazprom-RusVelo
DNF
Rikunov
Petr
1997
Gazprom-RusVelo
DNF
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom-RusVelo
DNF
Armirail
Bruno
1994
Groupama-FDJ
DNF
Bonnet
William
1982
Groupama-FDJ
DNF
De Winter
Ludwig
1992
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Van Melsen
Kevin
1987
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Boivin
Guillaume
1989
Israel Start-Up Nation
DNF
Sagiv
Guy
1994
Israel Start-Up Nation
DNF
Martens
Paul
1983
Jumbo-Visma
DNF
Pfingsten
Christoph
1987
Jumbo-Visma
DNF
Mas
Lluis
1989
Movistar Team
DNF
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Gaillard
Marlon
1996
Team TotalEnergies
DNF
de la Cruz
David
1989
UAE Team Emirates
DNF
McNulty
Brandon
1998
UAE Team Emirates
Information
Liège-Bastogne-Liège
Belgium
25th April 2021
1.UWT | 259.1 km