Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Liège-Bastogne-Liège
WorldTour, Monument, 24th April 2011, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1943
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1913
1912
1911
1909
1908
1894
1893
1892
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
China
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
BMC Racing Team
Cofidis
Euskaltel-Euskadi
FDJ
Garmin-Cervélo
Katusha Team
Lampre-ISD
Lampre-ISD
Landbouwkrediet
Leopard-Trek
Liquigas-Cannondale
Movistar Team
Omega Pharma-Lotto
Quick Step
Rabobank
RadioShack
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun
Saxo Bank - SunGard
Skil - Shimano
Sky ProCycling
Team HTC - Highroad
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil - DCM
Veranda's Willems - Accent
Verendas Willems
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gilbert
Philippe
1982
Omega Pharma-Lotto
06:13:18
02
Schleck
Fränk
1980
Leopard-Trek
+ 00
03
Schleck
Andy
1985
Leopard-Trek
+ 00
04
Kreuziger
Roman
1986
Astana
+ 24
05
Uran
Rigoberto
1987
Sky ProCycling
+ 24
06
Sørensen
Chris Anker
1984
Saxo Bank - SunGard
+ 24
07
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
+ 27
08
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas-Cannondale
+ 29
09
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil - DCM
+ 39
10
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 39
11
Kolobnev
Alexandr
1981
Katusha Team
+ 43
12
Gerrans
Simon
1980
Sky ProCycling
+ 43
13
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 43
14
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 43
15
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 43
16
Cunego
Damiano
1981
Lampre-ISD
+ 43
17
Vanendert
Jelle
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 47
18
van Garderen
Tejay
1988
Team HTC - Highroad
+ 53
19
Vandewalle
Kristof
1985
Quick Step
+ 57
20
Pineau
Jérôme
1980
Quick Step
+ 58
21
Sørensen
Nicki
1975
Saxo Bank - SunGard
+ 58
22
Hermans
Ben
1986
RadioShack
+ 58
23
Brajkovic
Janez
1983
RadioShack
+ 01:01
24
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil - DCM
+ 01:01
25
Löfkvist
Thomas
1984
Sky ProCycling
+ 01:01
26
Rodríguez
Joaquim
1979
Katusha Team
+ 01:14
27
López
David
1981
Movistar Team
+ 01:16
28
Kiryienka
Vasil
1981
Movistar Team
+ 01:26
29
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Cervélo
+ 01:40
30
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 01:40
31
Fuglsang
Jakob
1985
Leopard-Trek
+ 01:40
32
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana
+ 01:43
33
Moreno
Daniel
1981
Katusha Team
+ 01:43
34
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
+ 02:10
35
Baugnies
Jérôme
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 02:13
36
Jeannesson
Arnold
1986
FDJ
+ 02:29
37
Cummings
Steve
1981
Sky ProCycling
+ 02:31
38
Turpin
Ludovic
1975
Saur - Sojasun
+ 02:34
39
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 02:36
40
Le Mével
Christophe
1980
Garmin-Cervélo
+ 02:36
41
Di Luca
Danilo
1976
Katusha Team
+ 02:38
42
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack
+ 02:38
43
Caruso
Giampaolo
1980
Katusha Team
+ 02:38
44
Gasparotto
Enrico
1982
Astana
+ 02:38
45
Engels
Addy
1977
Quick Step
+ 03:00
46
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
+ 03:00
47
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
+ 03:00
48
Di Gregorio
Rémy
1985
Astana
+ 04:03
49
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 05:18
50
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Highroad
+ 05:18
51
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 06:42
52
Martin
Tony
1985
Team HTC - Highroad
+ 07:16
53
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 07:18
54
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
+ 07:35
55
Bellemakers
Dirk
1984
Landbouwkrediet
+ 07:35
56
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 07:35
57
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 07:35
58
Lewis
Craig
1985
-
+ 07:35
59
Monfort
Maxime
1983
Leopard-Trek
+ 07:35
60
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 07:35
61
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil - DCM
+ 07:35
62
Commeyne
Davy
1980
Landbouwkrediet
+ 07:35
63
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 07:35
64
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 07:35
65
Vorganov
Eduard
1982
Katusha Team
+ 07:35
66
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil - DCM
+ 07:35
67
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-ISD
+ 07:35
68
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre-ISD
+ 07:35
69
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
+ 07:35
70
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 07:35
71
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet
+ 07:35
72
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Cannondale
+ 07:35
73
Intxausti
Benat
1986
Movistar Team
+ 07:35
74
Vande Velde
Christian
1976
Garmin-Cervélo
+ 07:35
75
Stetina
Peter
1987
Garmin-Cervélo
+ 07:35
76
Ulissi
Diego
1989
Lampre-ISD
+ 07:35
77
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 07:35
78
Fedrigo
Pierrick
1978
FDJ
+ 07:35
79
Paterski
Maciej
1986
Liquigas-Cannondale
+ 07:35
80
Coppel
Jérôme
1986
Saur - Sojasun
+ 07:35
81
Moinard
Amaël
1982
BMC Racing Team
+ 07:35
82
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 07:35
83
Reda
Francesco
1982
Quick Step
+ 07:35
84
Gallopin
Tony
1988
Cofidis
+ 07:35
85
Jeandesboz
Fabrice
1984
Saur - Sojasun
+ 07:35
86
Busche
Matthew
1985
RadioShack
+ 07:35
87
Albasini
Michael
1980
Team HTC - Highroad
+ 07:35
88
Frank
Mathias
1986
BMC Racing Team
+ 07:35
89
Deignan
Philip
1983
RadioShack
+ 07:35
90
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky ProCycling
+ 11:02
91
De Gendt
Thomas
1986
Vacansoleil - DCM
+ 11:29
92
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
+ 13:33
93
Caruso
Damiano
1987
Liquigas-Cannondale
+ 13:33
94
Roy
Jérémy
1983
FDJ
+ 13:33
95
Danielson
Tom
1978
Garmin-Cervélo
+ 13:33
DNF
Joly
Sébastien
1979
-
DNF
Kashechkin
Andrey
1980
-
DNF
Wilson
Matthew
1977
-
DNF
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Le Lay
David
1979
AG2R La Mondiale
DNF
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
DNF
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
DNF
Louder
Jeff
1977
BMC Racing Team
DNF
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
DNF
Santaromita
Ivan
1984
BMC Racing Team
DNF
Zahner
Simon
1983
BMC Racing Team
DNF
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
DNF
El Fares
Julien
1985
Cofidis
DNF
Mate
Luis Angel
1984
Cofidis
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
Cofidis
DNF
Castroviejo
Jonathan
1987
Euskaltel-Euskadi
DNF
Izagirre
Ion
1989
Euskaltel-Euskadi
DNF
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
DNF
Delage
Mickaël
1985
FDJ
DNF
Gérard
Arnaud
1984
FDJ
DNF
Geslin
Anthony
1980
FDJ
DNF
Meersman
Gianni
1985
FDJ
DNF
Pineau
Cédric
1985
FDJ
DNF
Martin
Daniel
1986
Garmin-Cervélo
DNF
Meyer
Cameron
1988
Garmin-Cervélo
DNF
Ivanov
Sergei
1975
Katusha Team
DNF
Trofimov
Yury
1984
Katusha Team
DNF
Loosli
David
1980
Lampre-ISD
DNF
Mori
Manuele
1980
Lampre-ISD
DNF
Spezialetti
Alessandro
1975
Lampre-ISD
DNF
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet
DNF
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet
DNF
Helminen
Matti
1975
Landbouwkrediet
DNF
Honig
Reinier
1983
Landbouwkrediet
DNF
Verheyen
Geert
1973
Landbouwkrediet
DNF
Denifl
Stefan
1987
Leopard-Trek
DNF
Lund
Anders
1985
Leopard-Trek
DNF
Voigt
Jens
1971
Leopard-Trek
DNF
Wegmann
Fabian
1980
Leopard-Trek
DNF
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas-Cannondale
DNF
Capecchi
Eros
1986
Liquigas-Cannondale
DNF
Nerz
Dominik
1989
Liquigas-Cannondale
DNF
Ponzi
Simone
1987
Liquigas-Cannondale
DNF
Costa
Rui
1986
Movistar Team
DNF
García
José Vicente
1972
Movistar Team
DNF
Herrada
Jesus
1990
Movistar Team
DNF
Konovalovas
Ignatas
1985
Movistar Team
DNF
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
DNF
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Dockx
Gert
1988
Omega Pharma-Lotto
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Van den Broeck
Jurgen
1983
Omega Pharma-Lotto
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Omega Pharma-Lotto
DNF
Fofonov
Dmitriy
1976
Astana
DNF
Grivko
Andriy
1983
Astana
DNF
Kessiakoff
Fredrik
1980
Astana
DNF
Vermote
Julien
1989
Quick Step
DNF
Sánchez
Luis León
1983
Rabobank
DNF
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
DNF
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
DNF
Talabardon
Yannick
1981
Saur - Sojasun
DNF
Christensen
Mads
1984
Saxo Bank - SunGard
DNF
Gustov
Volodymir
1977
Saxo Bank - SunGard
DNF
Majka
Rafal
1989
Saxo Bank - SunGard
DNF
Nuyens
Nick
1980
Saxo Bank - SunGard
DNF
Roberts
Luke
1977
Saxo Bank - SunGard
DNF
Vandborg
Brian
1981
Saxo Bank - SunGard
DNF
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
DNF
Damuseau
Thomas
1989
Skil - Shimano
DNF
Fröhlinger
Johannes
1985
Skil - Shimano
DNF
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
DNF
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
DNF
Ji
Cheng
1987
Skil - Shimano
DNF
Sprick
Matthieu
1981
Skil - Shimano
DNF
Carlström
Kjell
1976
Sky ProCycling
DNF
Knees
Christian
1981
Sky ProCycling
DNF
Zandio
Xabier
1977
Sky ProCycling
DNF
Brammeier
Matthew
1985
Team HTC - Highroad
DNF
Fairly
Caleb
1987
Team HTC - Highroad
DNF
Ghyselinck
Jan
1988
Team HTC - Highroad
DNF
Irizar
Markel
1980
RadioShack
DNF
Oliveira
Nelson
1989
RadioShack
DNF
Paulinho
Sergio
1980
RadioShack
DNF
Armee
Sander
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Coenen
Johan
1979
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
De Vreese
Laurens
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Jacobs
Pieter
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Serry
Pieter
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Steurs
Geert
1981
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Devolder
Stijn
1979
Vacansoleil - DCM
DNF
Poels
Wout
1987
Vacansoleil - DCM
DNF
Westra
Lieuwe
1982
Vacansoleil - DCM
DNF
Cappelle
Dieter
1983
Veranda's Willems - Accent
DNF
Degand
Thomas
1986
Veranda's Willems - Accent
DNF
Habeaux
Gregory
1982
Veranda's Willems - Accent
DNF
Scheirlinckx
Staf
1979
Veranda's Willems - Accent
DNF
Van den Houte
Sven
1984
Veranda's Willems - Accent
DNF
Van Groen
Arnoud
1983
Veranda's Willems - Accent
DNF
Van Melsen
Kevin
1987
Veranda's Willems - Accent
Information
Liège-Bastogne-Liège
Belgium
24th April 2011
1.UWT | 255.5 km