Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Liège-Bastogne-Liège
ProTour, Monument, 27th April 2008, Belgium
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1943
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1913
1912
1911
1909
1908
1894
1893
1892
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
China
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne
06:44:04
02
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
+ 00
03
Schleck
Fränk
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 00
04
Schleck
Andy
1985
Team CSC - Saxo Bank
+ 30
05
Pfannberger
Christian
1979
Barloworld
+ 40
06
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
+ 40
07
Evans
Cadel
1977
Silence - Lotto
+ 40
08
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
+ 48
09
Bettini
Paolo
1974
Quick Step
+ 01:03
10
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas
+ 01:03
11
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 01:03
12
Kirchen
Kim
1978
Team Columbia
+ 01:03
13
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 01:03
14
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 01:03
15
Piepoli
Leonardo
1971
Scott - American Beef
+ 01:03
16
Lloyd
Matthew
1983
Silence - Lotto
+ 01:03
17
Kroon
Karsten
1976
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:03
18
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 01:03
19
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 01:03
20
Riccò
Riccardo
1983
Scott - American Beef
+ 01:03
21
Soler
Mauricio
1983
Barloworld
+ 01:03
22
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 01:03
23
Mazzanti
Luca
1974
Tinkoff Credit Systems
+ 01:13
24
Sastre
Carlos
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:29
25
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:32
26
Zaugg
Oliver
1981
Gerolsteiner
+ 01:32
27
Fernandez
Alberto
1984
Scott - American Beef
+ 01:32
28
Petrov
Evgeni
1978
Tinkoff Credit Systems
+ 01:32
29
Pellizotti
Franco
1978
Liquigas
+ 01:32
30
Cunego
Damiano
1981
Lampre
+ 01:39
31
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
+ 02:58
32
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 02:58
33
Miholjevic
Vladimir
1974
Liquigas
+ 02:58
34
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
+ 03:10
35
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 03:28
36
Le Boulanger
Yoann
1975
Française des Jeux
+ 04:02
37
Mugerli
Matej
1981
Liquigas
+ 04:02
38
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 04:04
39
Lagutin
Sergey
1981
Cycle Collstrop
+ 04:05
40
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 04:05
41
Brandt
Christophe
1977
Silence - Lotto
+ 04:07
42
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 04:09
43
Tonti
Andrea
1976
Quick Step
+ 04:09
44
Kolobnev
Alexandr
1981
Team CSC - Saxo Bank
+ 04:09
45
Dueñas
Moisés
1981
Barloworld
+ 04:09
46
Renders
Sven
1981
Topsport Vlaanderen
+ 04:09
47
Lobato
Ruben
1978
Scott - American Beef
+ 04:09
48
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 04:09
49
De la Fuente
David
1981
Scott - American Beef
+ 04:09
50
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 04:09
51
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 04:09
52
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
+ 04:09
53
Cataldo
Dario
1985
Liquigas
+ 04:09
54
Gerrans
Simon
1980
Crédit Agricole
+ 04:09
55
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 04:09
56
Hansen
Adam
1981
Team Columbia
+ 04:13
57
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 04:18
58
Tiralongo
Paolo
1977
Lampre
+ 06:30
59
Gomez
José
1980
Scott - American Beef
+ 06:34
60
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
+ 06:42
61
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
+ 07:10
62
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 08:11
63
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 08:11
64
Facci
Mauro
1982
Quick Step
+ 08:11
65
Pauwels
Serge
1983
Topsport Vlaanderen
+ 08:11
66
Pereiro
Óscar
1977
Caisse d'Epargne
+ 08:11
67
Bichot
Freddy
1979
Agritubel
+ 08:11
68
Rinero
Christophe
1973
Agritubel
+ 08:11
69
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 08:11
70
Selvaggi
Mirko
1985
Cycle Collstrop
+ 08:11
71
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 08:11
72
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
+ 08:11
73
Augustyn
John-Lee
1986
Barloworld
+ 08:11
74
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
+ 08:11
75
Visconti
Giovanni
1983
Quick Step
+ 08:11
76
Brutt
Pavel
1982
Tinkoff Credit Systems
+ 08:11
77
Wesemann
Steffen
1971
Cycle Collstrop
+ 08:11
78
Moreau
Christophe
1971
Agritubel
+ 08:11
79
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 08:11
80
Van den Broeck
Jurgen
1983
Silence - Lotto
+ 08:11
81
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
+ 08:11
82
Vanendert
Jelle
1985
Française des Jeux
+ 08:11
83
Mederel
Maxime
1980
Crédit Agricole
+ 08:11
84
Froome
Chris
1985
Barloworld
+ 08:11
85
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 08:11
86
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 08:11
87
Spilak
Simon
1986
Lampre
+ 08:11
88
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 08:11
89
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
+ 08:11
90
Millar
David
1977
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 08:11
91
Valjavec
Tadej
1977
AG2R La Mondiale
+ 08:11
92
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
+ 08:11
93
Tschopp
Johann
1982
Bouygues Telecom
+ 08:11
94
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 08:11
95
Larsson
Gustav
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 08:11
96
Cummings
Steve
1981
Barloworld
+ 08:11
97
Rolland
Pierre
1986
Crédit Agricole
+ 08:17
98
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen
+ 11:15
99
Del Nero Montes
Jesus
1982
Scott - American Beef
+ 11:15
100
Velits
Peter
1985
Team Milram
+ 11:15
101
Jurco
Matej
1984
Team Milram
+ 11:15
102
Van der Schueren
Kenny
1982
Cycle Collstrop
+ 11:15
103
Cheula
Giampaolo
1979
Barloworld
+ 11:15
104
Cappelle
Andy
1979
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 12:00
105
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre
+ 12:00
106
Jacobs
Pieter
1986
Silence - Lotto
+ 12:00
107
Jufré
Josep
1975
Scott - American Beef
+ 12:00
108
Pérez Moreno
Rubén
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 12:00
109
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 12:00
110
Grivko
Andriy
1983
Team Milram
+ 12:00
111
Roche
Nicolas
1984
Crédit Agricole
+ 12:00
112
McCarty
Jonathan Patrick
1982
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 12:00
113
Righi
Daniele
1976
Lampre
+ 12:33
114
Coenen
Johan
1979
Topsport Vlaanderen
+ 14:03
115
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 14:03
116
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 14:24
117
Duyn
Huub
1984
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 14:24
118
Martin
Daniel
1986
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 17:11
119
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 19:31
120
Quemeneur
Perrig
1984
Bouygues Telecom
+ 19:31
121
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 19:31
122
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 19:31
123
Beppu
Fumiyuki
1983
Skil - Shimano
+ 19:31
124
Brard
Florent
1976
Cofidis
+ 19:31
125
Barry
Michael
1975
Team Columbia
+ 19:31
126
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 19:31
127
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas
+ 19:31
128
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Columbia
+ 19:31
129
Huguet
Yann
1984
Cofidis
+ 19:31
130
Kopp
David
1979
Cycle Collstrop
+ 19:31
131
Neyens
Maarten
1985
Topsport Vlaanderen
+ 19:31
132
Marcato
Marco
1984
Cycle Collstrop
+ 19:31
133
Criel
Tom
1983
Cycle Collstrop
+ 19:31
DNF
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
DNF
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Bouet
Maxime
1986
Agritubel
DNF
Caethoven
Steven
1981
Agritubel
DNF
Ista
Kevyn
1984
Agritubel
DNF
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
DNF
Vogondy
Nicolas
1977
Agritubel
DNF
Sabido
Hugo
1979
Barloworld
DNF
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
DNF
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
DNF
Trofimov
Yury
1984
Bouygues Telecom
DNF
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne
DNF
López
David
1981
Caisse d'Epargne
DNF
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
DNF
Augé
Stephane
1974
Cofidis
DNF
Caucchioli
Pietro
1975
Crédit Agricole
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Crédit Agricole
DNF
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
DNF
Golas
Michal
1984
Cycle Collstrop
DNF
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
DNF
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
DNF
Levarlet
Guillaume
1985
Française des Jeux
DNF
Stubbe
Tom
1981
Française des Jeux
DNF
Donald
Jason
1980
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Laurent
Christophe
1977
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Patour
Kilian
1982
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Fothen
Markus
1981
Gerolsteiner
DNF
Fröhlinger
Johannes
1985
Gerolsteiner
DNF
Bossoni
Paolo
1976
Lampre
DNF
Marzano
Marco
1980
Lampre
DNF
Santambrogio
Mauro
1984
Lampre
DNF
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF
Gourgue
Benjamin
1986
Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF
Kleynen
Steven
1977
Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF
Kuyckx
Jan
1979
Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF
Sijmens
Nico
1978
Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Liquigas
DNF
Scarselli
Leonardo
1975
Quick Step
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step
DNF
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
DNF
Eltink
Theo
1981
Rabobank
DNF
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
DNF
Cioni
Dario
1974
Silence - Lotto
DNF
Popovych
Yaroslav
1980
Silence - Lotto
DNF
den Bakker
Maarten
1969
Skil - Shimano
DNF
Doi
Yukihiro
1983
Skil - Shimano
DNF
Ji
Cheng
1987
Skil - Shimano
DNF
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
DNF
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
DNF
Ciolek
Gerald
1986
Team Columbia
DNF
Davis
Scott
1979
Team Columbia
DNF
Rabon
Frantisek
1983
Team Columbia
DNF
Reynès
Vicente
1981
Team Columbia
DNF
Astarloa
Igor
1976
Team Milram
DNF
Gajek
Artur
1985
Team Milram
DNF
Roels
Dominik
1987
Team Milram
DNF
Schwager
Sebastian
1984
Team Milram
DNF
Eskov
Nikita
1983
Tinkoff Credit Systems
DNF
Gottfried
Alexander
1985
Tinkoff Credit Systems
DNF
Ignatiev
Mikhail
1985
Tinkoff Credit Systems
DNF
Kiryienka
Vasil
1981
Tinkoff Credit Systems
DNF
Serov
Alexander
1982
Tinkoff Credit Systems
DNF
Barbe
Koen
1981
Topsport Vlaanderen
DNF
Vandewalle
Kristof
1985
Topsport Vlaanderen
DNF
Veuchelen
Fredrik
1978
Topsport Vlaanderen
Information
Liège-Bastogne-Liège
Belgium
27th April 2008
1.XPT1 | 261.0 km