Giro di Sardegna - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Roman Kreuziger Liquigas-Doimo 04:33:37
02 Chris Horner RadioShack + 00
03 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 00
04 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 00
05 Michele Scarponi Androni Giocattoli + 00
06 Janez Brajkovic RadioShack + 00
07 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 00
08 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 03
09 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 07
11 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone + 23
12 Giovanni Visconti ISD - Neri + 23
13 Ivan Rovny RadioShack + 24
14 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 24
15 Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo + 24
16 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 26
17 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia + 26
18 Aitor Perez Arrieta Footon-Servetto + 26
19 Francesco Gavazzi Lampre-Farnese Vini + 26
20 Evgeni Petrov Team Katusha + 26
21 Ben Hermans RadioShack + 26
22 Luca Mazzanti Team Katusha + 26
23 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 26
24 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 26
25 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 41
26 Fabio Felline Footon-Servetto + 59
27 Simon Clarke ISD - Neri + 01:01
28 Manuele Mori Lampre-Farnese Vini + 01:08
29 Massimo Giunti Androni Giocattoli + 01:41
30 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 01:41
31 Alberto Contoli Colnago - CSF Inox + 01:41
32 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 01:41
33 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita-Conad + 01:41
34 Geoffroy Lequatre RadioShack + 01:41
35 Egor Silin Team Katusha + 01:41
36 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 01:41
37 Alexandre Pliuschin Team Katusha + 01:41
38 Luca Celli Ceramica Flaminia + 02:20
39 Daniele Righi Lampre-Farnese Vini + 02:20
40 Daniele Colli Ceramica Flaminia + 02:20
41 Dmitriy Muravyev RadioShack + 02:20
42 Maxime Vantomme Team Katusha + 02:20
43 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 02:20
44 Jose Alberto Benitez Footon-Servetto + 02:20
45 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 02:20
46 Giampaolo Caruso Team Katusha + 02:25
47 Giovanni Bernaudeau BBOX Bouygues Telecom + 03:25
48 Francesco Bellotti Liquigas-Doimo + 03:26
49 Oscar Gatto ISD - Neri + 03:29
50 Aurélien Passeron Meridiana - Kamen Team + 03:51
51 Stefano Usai Meridiana - Kamen Team + 03:54
52 Fausto Fognini Amore & Vita-Conad + 04:16
53 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 04:48
54 Michael Rasmussen Miche Pro Cycling Team + 04:48
55 Jakub Novak Amore & Vita-Conad + 05:17
56 Pavel Brutt Team Katusha + 05:17
57 Stefan Schäfer Team Milram + 05:17
58 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 05:17
59 David Gutierrez G. Footon-Servetto + 05:17
60 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 05:17
61 Francesco Failli Acqua e Sapone + 05:30
62 Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team + 05:31
63 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 07:04
64 Fabio Sabatini Liquigas-Doimo + 07:44
65 Volodymyr Starchyk Amore & Vita-Conad + 07:44
66 Serguei Klimov Team Katusha + 07:44
67 Markel Irizar RadioShack + 07:44
68 Alessandro Vanotti Liquigas-Doimo + 07:44
69 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 07:44
70 Oleg Berdos De Rosa - Stac Plastic + 07:44
71 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 07:44
72 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 07:44
73 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 07:44
74 Markus Bauer - + 07:59
75 Alessandro Spezialetti Lampre-Farnese Vini + 09:03
76 Valerio Agnoli Liquigas-Doimo + 09:03
77 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 09:03
78 Matthew Busche RadioShack + 09:03
79 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 09:03
80 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 09:03
81 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 09:03
82 Massimo Codol Acqua e Sapone + 09:03
83 Salvatore Commesso Meridiana - Kamen Team + 09:07
84 Emanuele Vona ISD - Neri + 09:52
85 Alberto Loddo Androni Giocattoli + 11:11
86 Diego Caccia ISD - Neri + 11:11
87 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 11:11
88 Sergiy Grechyn Amore & Vita-Conad + 11:11
89 Luca Solari Androni Giocattoli + 11:11
90 Denis Galimzyanov Team Katusha + 11:11
91 Thomas Faiers Footon-Servetto + 11:11
92 Damiano Margutti Androni Giocattoli + 11:11
93 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli + 11:11
94 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 11:11
95 Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad + 11:11
96 Nicholas Sanderson Amore & Vita-Conad + 11:11
97 Lorenzo Bernucci Lampre-Farnese Vini + 11:11
98 Mauro Da Dalto Lampre-Farnese Vini + 11:11
99 Alessandro Petacchi Lampre-Farnese Vini + 11:11
100 Alessandro Maserati Ceramica Flaminia + 11:11
101 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 11:11
102 Michele Merlo Footon-Servetto + 11:11
103 Leonardo Scarselli ISD - Neri + 11:11
104 Filippo Baggio Ceramica Flaminia + 11:11
105 Giorgio Brambilla De Rosa - Stac Plastic + 11:11
106 Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic + 11:11
107 Danilo Hondo Lampre-Farnese Vini + 11:11
108 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 11:18
109 Robert Bartko LKT Team Brandenburg + 11:18
110 Henning Bommel LKT Team Brandenburg + 11:18
111 Robert Bengsch - + 11:18
112 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 11:18
113 Erik Mohs Team Nutrixxion - Sparkasse + 12:37
114 Konstantin Volik Amore & Vita-Conad + 12:58
115 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 12:58
116 Juraj Ugrinic Meridiana - Kamen Team + 12:58
117 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone + 15:11
118 Luca Pierfelici Acqua e Sapone + 15:11
119 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 15:13
120 Marcel Kalz - + 15:14
121 Martin Pedersen Footon-Servetto + 15:14
122 Marcel Barth Thüringer Energie Team + 15:14
123 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 16:30
124 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 16:32
DNF Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli
Information
Nation Italy
Date 24th February
Where Macomer -> Nuoro
What 2nd stage
Distance 172 km
Leader R.Kreuziger
Points R.Kreuziger
Mountain R.Kreuziger
Other
Embed Results