Front Races Teams Riders Ranking

Giro della Provincia di Reggio Calabria | 2012 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time
01 Elia Viviani Liquigas-Cannondale 03:45:50
02 Daniele Colli Team Type 1 - Sanofi + 00
03 Elia Favilli Farnese Vini - Selle Italia + 00
04 Marco Frapporti Team Idea + 00
05 Davide Cimolai Lampre - ISD + 00
06 Giuseppe De Maria Team Idea + 00
07 Roberto Cesaro Miche - Guerciotti + 00
08 Georg Preidler Team Type 1 - Sanofi + 00
09 Maximiliano Richeze Team Nippo + 00
10 Filippo Baggio Utensilnord - Named + 00
11 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 00
12 Alexander Serebryakov Team Type 1 - Sanofi + 00
13 Federico Rocchetti Utensilnord - Named + 00
14 Francesco Reda Acqua e Sapone + 00
15 Alexander Zdanov Team Nippo + 00
16 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 00
17 Jeffry Romero Colombia - Coldeportes + 00
18 Paolo Bailetti Utensilnord - Named + 00
19 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 00
20 Luca Barla Team Idea + 00
21 Antonio Santoro Androni Giocattoli - Venezuela + 00
22 Juan Pablo Forero Colombia - Coldeportes + 00
23 Valerio Agnoli Liquigas-Cannondale + 00
24 Claudio Corioni Acqua e Sapone + 00
25 Jarlinson Pantano Colombia - Coldeportes + 00
26 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Cannondale + 00
27 Aristide Ratti Team Idea + 00
28 Fortunato Baliani Team Nippo + 00
29 Dominik Nerz Liquigas-Cannondale + 00
30 Luca Mazzanti Farnese Vini - Selle Italia + 00
31 Maciej Paterski Liquigas-Cannondale + 00
32 Matteo Fedi Utensilnord - Named + 00
33 Francesco Failli Farnese Vini - Selle Italia + 00
34 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 00
35 Enrico Battaglin Colnago - CSF Inox + 00
36 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 00
37 Edoardo Girardi Utensilnord - Named + 00
38 Oleg Berdos Utensilnord - Named + 00
39 Francisco Moreno Allue Androni Giocattoli - Venezuela + 00
40 Sonny Colbrelli Colnago - CSF Inox + 00
41 Manuele Mori Lampre - ISD + 00
42 Esteban Chaves Colombia - Coldeportes + 00
43 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 00
44 José Serpa Androni Giocattoli - Venezuela + 00
45 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 00
46 Alessandro Bisolti Team Idea + 00
47 Fabio Duarte Colombia - Coldeportes + 00
48 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 00
49 Damiano Cunego Lampre - ISD + 00
50 Robinson Chalapud Colombia - Coldeportes + 00
51 Daniele Pietropolli Lampre - ISD + 00
52 Vegard Stake Laengen Team Type 1 - Sanofi + 00
53 Vitaliy Buts Lampre - ISD + 00
54 Marco Canola Colnago - CSF Inox + 00
55 Vincenzo Garofalo Team Nippo + 00
56 Leonardo Bertagnolli [*] Lampre - ISD + 00
57 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 00
58 Federico Canuti Liquigas-Cannondale + 00
59 Michael Rodriguez Colombia - Coldeportes + 00
60 Carlos Quintero Colombia - Coldeportes + 00
61 Angelo Pagani Colnago - CSF Inox + 00
62 Moreno Moser Liquigas-Cannondale + 00
63 Edward King Liquigas-Cannondale + 00
64 Juan Suarez Colombia - Coldeportes + 00
65 Paolo Locatelli Colnago - CSF Inox + 19
66 Marco Coledan Colnago - CSF Inox + 19
67 Davide Vigano Lampre - ISD + 26
68 Daniele Righi Lampre - ISD + 45
69 Massimo Graziato Lampre - ISD + 01:13
70 Matteo Bono Lampre - ISD + 01:15
71 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - Venezuela + 01:17
72 Gianluca Maggiore Utensilnord - Named + 02:28
73 Matteo Rabottini Farnese Vini - Selle Italia + 02:28
74 Alessandro Bazzana Team Type 1 - Sanofi + 02:28
75 David McLean Meridiana - Kamen Team + 04:08
76 Roberto De Patre Farnese Vini - Selle Italia + 04:11
77 Daniele Ratto Liquigas-Cannondale + 05:39
78 Victor Hugo Pena Colombia - Coldeportes + 05:39
79 Davide Ricci Bitti Farnese Vini - Selle Italia + 05:39
80 Leonardo Giordani Farnese Vini - Selle Italia + 05:39
81 Andrea Di Corrado Colnago - CSF Inox + 05:39
82 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 05:39
83 Blaz Bonca Meridiana - Kamen Team + 05:39
84 Salvatore Mancuso Androni Giocattoli - Venezuela + 05:39
85 Fabio Calabria Team Type 1 - Sanofi + 05:39
86 Christian Delle Stelle Colnago - CSF Inox + 05:39
87 Luca Dodi Team Idea + 05:39
88 Hideto Nakane Team Nippo + 05:39
89 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 05:39
90 Fabio Piscopiello Utensilnord - Named + 05:39
91 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - Venezuela + 05:39
92 Kenichi Sakakibara Team Nippo + 05:39
93 Kohei Uchima Team Nippo + 05:39
94 Mauro Richeze Team Nippo + 05:39
95 Omar Lombardi Colnago - CSF Inox + 05:39
96 Andrea Palini Team Idea + 05:39
97 Marco Zanotti Utensilnord - Named + 05:39
98 Rafael Andriato Farnese Vini - Selle Italia + 05:39
99 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela + 05:39
100 Alfredo Balloni Farnese Vini - Selle Italia + 05:39
101 Bernard Bendeguz Bankgiroloterij - Batavus + 08:08
102 Simone Boifava Team Idea + 08:08
103 Peter Simon Bankgiroloterij - Batavus + 08:08
104 Marton Solymosi Bankgiroloterij - Batavus + 08:08
105 Krisztian Lovassy Bankgiroloterij - Batavus + 08:08
106 Cristian Cominelli Team Idea + 08:08
107 Istvan Molnar - + 08:08
108 Miklos Durucz Bankgiroloterij - Batavus + 08:08
109 Ruslan Karimov Team Idea + 08:08
110 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 08:08
111 Mate Radonics - + 08:08
112 Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team + 08:08
113 Henry Frusto Team Nippo + 08:08
114 Ryohei Komori Team Nippo + 08:08
115 Juraj Sagan Liquigas-Cannondale + 08:08
116 Jure Kocjan Team Type 1 - Sanofi + 08:08
117 Jasmin Becirovic - + 08:08
118 Luka Grubic Meridiana - Kamen Team + 08:08
119 Maurizio Biondo Meridiana - Kamen Team + 08:08
120 Gabriele Bosisio Utensilnord - Named + 08:08
Info
Nations Italy
Date February 11th
Where Melito di Porto Salvo -> Chiaravalle Centrale
What 01.Stage
Distance 170 km
Leader E.Viviani
Youth E.Viviani
Mountain V.Agnoli