Front Races Teams Riders Ranking

Giro della Provincia di Reggio Calabria | 2010 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time
01 Alessandro Petacchi Lampre - Farnese Vini 03:55:52
02 Francisco Ventoso Carmiooro NGC + 00
03 Mattia Gavazzi Colnago - CSF Inox + 00
04 Fabio Sabatini Liquigas-Doimo + 00
05 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 00
06 Oscar Gatto ISD - Neri + 00
07 Danilo Hondo Lampre - Farnese Vini + 00
08 Francesco Ginanni Androni Giocattoli + 00
09 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 00
10 Andrea Piechele Carmiooro NGC + 00
11 Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic + 00
12 Alessandro Maserati Ceramica Flaminia + 00
13 Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic + 00
14 Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone + 00
15 Yuri Metlushenko Amore & Vita - Conad + 00
16 Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team + 00
17 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 00
18 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 00
19 Thomas Bertolini Androni Giocattoli + 00
20 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 00
21 Daniele Pietropolli Lampre - Farnese Vini + 00
22 Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic + 00
23 Davide D'Angelo CDC - Cavaliere + 00
24 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 00
25 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 00
26 Daniel Oss Liquigas-Doimo + 00
27 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 00
28 Filippo Baggio Ceramica Flaminia + 00
29 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 00
30 Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec + 00
31 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 00
32 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 00
33 Filippo Savini Colnago - CSF Inox + 00
34 Dean Podgornik Loborika + 00
35 Hubert Schwab Vorarlberg - Corratec + 00
36 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 00
37 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 00
38 Emanuele Vona ISD - Neri + 00
39 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 00
40 Aleksandr Kuschynski Liquigas-Doimo + 00
41 Lorenzo Bernucci Lampre - Farnese Vini + 00
42 Francesco Failli Acqua e Sapone + 00
43 Massimo Giunti Androni Giocattoli + 00
44 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 00
45 Diego Caccia ISD - Neri + 00
46 Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli + 00
47 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 00
48 Denys Kostyuk ISD - Neri + 00
49 Sergiy Gretchyn Amore & Vita - Conad + 00
50 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 00
51 Luca Ascani CDC - Cavaliere + 00
52 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 00
53 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 00
54 Rubens Bertogliati Androni Giocattoli + 00
55 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 00
56 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 00
57 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 00
58 Radoslav Rogina Loborika + 00
59 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 00
60 Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic + 00
61 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 00
62 Manuel Quinziato Liquigas-Doimo + 00
63 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 00
64 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 00
65 Mauro Hrastnik Meridiana - Kamen Team + 00
66 Salvatore Commesso Meridiana - Kamen Team + 00
67 Emanuel Kiserlovski Loborika + 00
68 Dominik Hrinkow Vorarlberg - Corratec + 00
69 Jakub Novak Amore & Vita - Conad + 00
70 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 00
71 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 00
72 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 00
73 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 00
74 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita - Conad + 00
75 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 00
76 Luis Angel Mate Androni Giocattoli + 00
77 Fausto Fognini Amore & Vita - Conad + 00
78 Vladislav Borisov Amore & Vita - Conad + 00
79 Domenico Agosta CDC - Cavaliere + 00
80 Mauro Da Dalto Lampre - Farnese Vini + 00
81 Davide Torosantucci CDC - Cavaliere + 00
82 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 00
83 Enrico Zen Colnago - CSF Inox + 00
84 Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia + 00
85 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 00
86 Hrvoje Miholjevic Loborika + 00
87 Nicolas Sanderson Amore & Vita - Conad + 00
88 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 00
89 Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team + 00
90 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 00
91 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 00
92 Kristijan Durasek Loborika + 00
93 Oļegs Meļehs Meridiana - Kamen Team + 00
94 Stefano Usai Meridiana - Kamen Team + 00
95 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 00
96 Tomislav Danculovic Loborika + 00
97 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 20
98 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 00
99 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 00
100 Mirco Lorenzetto Lampre - Farnese Vini + 51
101 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 59
102 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 00
103 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 01:29
104 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 01:29
105 Kristof Vollon Amore & Vita - Conad + 01:29
106 Oleg Opryshko Amore & Vita - Conad + 00
107 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 01:31
108 Leonardo Scarselli ISD - Neri + 01:31
109 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 01:31
110 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 01:31
111 Konstantin Volik Amore & Vita - Conad + 01:31
112 Antonio Quadranti Carmiooro NGC + 01:31
113 Michael Rasmussen Miche Pro Cycling Team + 01:31
114 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 01:31
115 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 01:31
116 Raffaele Ferrara Carmiooro NGC + 01:34
117 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 01:34
118 Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team + 01:34
119 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 01:34
120 Giuseppe Muraglia CDC - Cavaliere + 01:34
121 Brian Vandborg Liquigas-Doimo + 01:34
122 Simone Ponzi Lampre - Farnese Vini + 01:44
123 Grega Bole Lampre - Farnese Vini + 01:44
124 Aurélien Passeron Meridiana - Kamen Team + 00
125 Aleksandar Prso Loborika + 00
126 Massimo Demarin Loborika + 02:21
127 Damiano Margutti Androni Giocattoli + 02:21
128 Matteo Bono Lampre - Farnese Vini + 02:24
129 Daniele Righi Lampre - Farnese Vini + 03:20
Info
Nations Italy
Date January 31st
Where Cosenza -> Crotone
What 02.Stage
Distance 179 km
Leader M.Montaguti
Youth D.Oss
Mountain F.Savini