Giro Reggio Calabria - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Giuseppe Muraglia CDC - Cavaliere 04:27:06
02 Alessandro Petacchi Lampre-Farnese Vini + 40
03 Daniele Pietropolli Lampre-Farnese Vini + 42
04 Aleksandr Kuschynski Liquigas-Doimo + 44
05 Francesco Failli Acqua e Sapone + 44
06 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 44
07 Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic + 44
08 Francisco Ventoso Carmiooro NGC + 44
09 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 44
10 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 44
11 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 44
12 Daniel Oss Liquigas-Doimo + 53
13 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 59
14 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 01:04
15 Grega Bole Lampre-Farnese Vini + 01:06
16 Davide Torosantucci CDC - Cavaliere + 01:13
17 Lorenzo Bernucci Lampre-Farnese Vini + 01:13
18 Davide D'Angelo CDC - Cavaliere + 01:17
19 Francesco Ginanni Androni Giocattoli + 01:20
20 Hubert Schwab Vorarlberg - Corratec + 01:22
21 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 01:27
22 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 01:29
23 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 01:30
24 Diego Caccia ISD - Neri + 01:31
25 Mauro Da Dalto Lampre-Farnese Vini + 01:32
26 Oscar Gatto ISD - Neri + 01:32
27 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 01:39
28 Danilo Hondo Lampre-Farnese Vini + 01:39
29 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 01:41
30 Denys Kostyuk ISD - Neri + 01:43
31 Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia + 01:45
32 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 01:57
33 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 01:57
34 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 01:59
35 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 02:07
36 Simone Ponzi Lampre-Farnese Vini + 02:11
37 Enrico Zen Colnago - CSF Inox + 02:11
38 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 02:11
39 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 02:11
40 Aurélien Passeron Meridiana - Kamen Team + 02:11
41 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 02:32
42 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 02:33
43 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 02:36
44 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 02:40
45 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 02:42
46 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita-Conad + 02:47
47 Massimo Giunti Androni Giocattoli + 02:47
48 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 02:48
49 Dominik Hrinkow Vorarlberg - Corratec + 02:48
50 Manuel Quinziato Liquigas-Doimo + 02:48
51 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 02:48
52 Fabio Sabatini Liquigas-Doimo + 02:48
53 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 02:48
54 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 02:48
55 Salvatore Commesso Meridiana - Kamen Team + 02:51
56 Rubens Bertogliati Androni Giocattoli + 02:51
57 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 03:00
58 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 03:02
59 Michael Rasmussen Miche Pro Cycling Team + 03:13
60 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 03:36
61 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 03:39
62 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 03:40
63 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 03:45
64 Oļegs Meļehs Meridiana - Kamen Team + 03:49
65 Vladislav Borisov Amore & Vita-Conad + 03:50
66 Domenico Agosta CDC - Cavaliere + 04:04
67 Leonardo Scarselli ISD - Neri + 04:17
68 Thomas Bertolini Androni Giocattoli + 04:17
69 Radoslav Rogina Loborika + 04:33
70 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 04:35
71 Tomislav Danculovic Loborika + 04:36
72 Emanuel Kiserlovski Loborika + 04:38
73 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 05:11
74 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 05:12
75 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 05:12
76 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 05:12
77 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 05:30
78 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 05:38
79 Daniele Righi Lampre-Farnese Vini + 05:40
80 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 05:45
81 Damiano Margutti Androni Giocattoli + 05:53
82 Mirco Lorenzetto Lampre-Farnese Vini + 05:55
83 Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec + 05:55
84 Matteo Bono Lampre-Farnese Vini + 05:55
85 Alessandro Maserati Ceramica Flaminia + 05:55
86 Antonio Quadranti Carmiooro NGC + 05:55
87 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 05:55
88 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 05:55
90 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 05:55
91 Jakub Novak Amore & Vita-Conad + 05:55
92 Brian Vandborg Liquigas-Doimo + 05:59
93 Andrea Piechele Carmiooro NGC + 05:59
94 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 06:01
95 Emanuele Vona ISD - Neri + 06:01
96 Luca Ascani CDC - Cavaliere + 06:27
97 Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone + 06:49
98 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 07:13
99 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 07:13
100 Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team + 07:14
101 Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad + 07:14
102 Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic + 07:14
103 Luis Angel Mate Androni Giocattoli + 09:11
104 Kristijan Durasek Loborika + 10:31
105 Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic + 11:55
106 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 11:55
107 Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team + 11:55
108 Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic + 11:57
109 Filippo Baggio Ceramica Flaminia + 11:57
110 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 11:59
111 Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli + 12:35
112 Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team + 13:37
113 Dean Podgornik Loborika + 13:37
114 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 13:37
115 Fausto Fognini Amore & Vita-Conad + 13:37
116 Hrvoje Miholjevic Loborika + 13:39
117 Raffaele Ferrara Carmiooro NGC + 13:41
118 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 16:42
119 Filippo Savini Colnago - CSF Inox + 16:42
120 Kristof Vollon Amore & Vita-Conad + 16:42
121 Sergiy Grechyn Amore & Vita-Conad + 16:42
122 Mauro Hrastnik Meridiana - Kamen Team + 16:42
123 Stefano Usai Meridiana - Kamen Team + 16:42
124 Mattia Gavazzi Colnago - CSF Inox + 16:52
DNF Konstantin Volik Amore & Vita-Conad
DNF Nicholas Sanderson Amore & Vita-Conad
DNF Oleg Opryshko Amore & Vita-Conad
DNF Aleksandar Prso Loborika
DNF Massimo Demarin Loborika
Information
Nation Italy
Date 1st February
Where Crotone -> Catanzaro
What 3rd stage
Distance 171 km
Leader M.Montaguti
Youth D.Oss
Mountain F.Savini
Other
Embed Results