Giro Reggio Calabria - 2010

Overall Youth Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic 17:13:28
02 Francisco Ventoso Carmiooro NGC + 25
03 Daniele Pietropolli Lampre-Farnese Vini + 34
04 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 35
05 Aleksandr Kuschynski Liquigas-Doimo + 38
06 Daniel Oss Liquigas-Doimo + 49
07 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 1:04
08 Lorenzo Bernucci Lampre-Farnese Vini + 1:12
09 Francesco Failli Acqua e Sapone + 1:12
10 Alessandro Petacchi Lampre-Farnese Vini + 1:33
11 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 1:36
12 Davide D'Angelo CDC - Cavaliere + 2:35
13 Hubert Schwab Vorarlberg - Corratec + 2:50
14 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 2:54
15 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 2:55
16 Davide Torosantucci CDC - Cavaliere + 2:56
17 Mauro Da Dalto Lampre-Farnese Vini + 3:18
18 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 3:32
19 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 3:37
20 Enrico Zen Colnago - CSF Inox + 3:57
21 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 4:44
22 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 4:58
23 Fabio Sabatini Liquigas-Doimo + 6:02
24 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita-Conad + 6:14
25 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 6:57
26 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 6:57
27 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 7:10
28 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 7:16
29 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 7:34
30 Grega Bole Lampre-Farnese Vini + 8:06
31 Danilo Hondo Lampre-Farnese Vini + 8:09
32 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 8:24
33 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 8:24
34 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 8:38
35 Giuseppe Muraglia CDC - Cavaliere + 9:37
36 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 10:00
37 Massimo Giunti Androni Giocattoli + 10:03
38 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 10:04
39 Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic + 10:19
40 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 10:34
41 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 11:07
42 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 11:25
43 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 12:35
44 Simone Ponzi Lampre-Farnese Vini + 12:42
45 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 12:53
46 Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone + 13:19
47 Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia + 13:19
48 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 13:31
49 Diego Caccia ISD - Neri + 14:11
50 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 14:20
51 Oscar Gatto ISD - Neri + 14:51
52 Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic + 14:54
53 Francesco Ginanni Androni Giocattoli + 15:03
54 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 15:04
55 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 15:12
56 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 15:15
57 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 15:18
58 Rubens Bertogliati Androni Giocattoli + 16:35
59 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 16:37
60 Manuel Quinziato Liquigas-Doimo + 16:47
61 Radoslav Rogina Loborika + 16:59
62 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 19:07
63 Alessandro Maserati Ceramica Flaminia + 19:20
64 Jakub Novak Amore & Vita-Conad + 19:26
65 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 19:44
66 Emanuele Vona ISD - Neri + 19:50
67 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 20:10
68 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 20:13
69 Dominik Hrinkow Vorarlberg - Corratec + 20:33
70 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 20:39
71 Aurélien Passeron Meridiana - Kamen Team + 20:43
72 Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec + 21:09
73 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 21:27
74 Mirco Lorenzetto Lampre-Farnese Vini + 21:40
75 Brian Vandborg Liquigas-Doimo + 21:51
76 Vladislav Borisov Amore & Vita-Conad + 22:00
77 Domenico Agosta CDC - Cavaliere + 22:12
78 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 22:12
79 Thomas Bertolini Androni Giocattoli + 22:32
80 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 22:51
81 Michael Rasmussen Miche Pro Cycling Team + 22:52
82 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 23:18
83 Andrea Piechele Carmiooro NGC + 23:20
84 Denys Kostyuk ISD - Neri + 23:47
85 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 24:00
86 Leonardo Scarselli ISD - Neri + 24:05
87 Salvatore Commesso Meridiana - Kamen Team + 24:27
88 Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad + 24:35
89 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 24:51
90 Antonio Quadranti Carmiooro NGC + 25:34
91 Oļegs Meļehs Meridiana - Kamen Team + 25:53
92 Damiano Margutti Androni Giocattoli + 26:22
93 Emanuel Kiserlovski Loborika + 26:42
94 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 26:57
95 Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team + 27:02
96 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 27:54
97 Fausto Fognini Amore & Vita-Conad + 28:57
98 Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic + 29:18
99 Filippo Baggio Ceramica Flaminia + 29:18
100 Tomislav Danculovic Loborika + 30:20
101 Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli + 30:33
102 Matteo Bono Lampre-Farnese Vini + 30:47
103 Daniele Righi Lampre-Farnese Vini + 31:15
104 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 31:22
105 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 32:13
106 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 33:08
107 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 33:31
108 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 35:34
109 Stefano Usai Meridiana - Kamen Team + 35:35
110 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 35:38
111 Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team + 35:49
112 Mattia Gavazzi Colnago - CSF Inox + 35:51
113 Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team + 35:57
114 Hrvoje Miholjevic Loborika + 37:45
115 Sergiy Grechyn Amore & Vita-Conad + 38:46
116 Kristijan Durasek Loborika + 39:04
117 Dean Podgornik Loborika + 39:32
118 Kristof Vollon Amore & Vita-Conad + 42:21
119 Mauro Hrastnik Meridiana - Kamen Team + 42:37
DNF Luca Pierfelici Acqua e Sapone
DNF Oleg Opryshko Amore & Vita-Conad
DNF Nicholas Sanderson Amore & Vita-Conad
DNF Konstantin Volik Amore & Vita-Conad
DNF Luis Angel Mate Androni Giocattoli
DNF Raffaele Ferrara Carmiooro NGC
DNF Diego Genovesi Carmiooro NGC
DNF Luca Ascani CDC - Cavaliere
DNF Filippo Savini Colnago - CSF Inox
DNF Giovanni Visconti ISD - Neri
DNF Massimo Demarin Loborika
DNF Aleksandar Prso Loborika
DNF Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team
Information
Nation Italy
Date 30th January - 2nd February
CAT 2.1
Other
Embed Results