Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Tour de Iskandar Johor

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling 03:43:3347
02 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 0433
03 Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 + 0421
04 Mario Vogt 1992 Team Sapura Cycling + 072
05 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 072
06 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 01:162
07 Ma Guangtong 1995 Hengxiang Cycling Team + 01:161
08 Afiq Othman 1996 Terengganu Cycling Team + 01:161
09 Bernard Van Aert 1997 Brunei Continental Cycling Team + 01:161
10 Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 01:161
11 Yasuharu Nakajima 1984 Kinan Cycling Team + 01:161
12 Ameer Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 01:161
13 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 01:161
14 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 + 01:161
15 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 01:161
16 Warseno Warseno 1986 Banyuwangi Road Cycling + 01:161
17 Ryan Roth 1983 X Speed United + 01:161
18 Jeroen Meijers 1993 Taiyuan Miogee CT + 01:161
19 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 01:16-
20 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 01:16-
21 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 01:16-
22 Kohei Yokotsuka 1994 Team Ukyo + 01:16-
23 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 01:16-
24 Genki Yamamoto 1991 Kinan Cycling Team + 01:16-
25 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 01:16-
26 Edward Walsh 1996 X Speed United + 01:16-
27 Kosuke Takeyama 1997 Team Ukyo + 01:16-
28 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 01:21-
29 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 01:24-
30 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 01:24-
31 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 01:26
32 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 01:26
33 Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team + 01:33
34 Muhammad Mustazlee Ishak 1995 PDRM G Cycling Team + 01:49
35 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 02:04
36 Dylan McKenna 1998 X Speed United + 03:39
37 Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental Cycling Team + 06:43
38 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 11:59
39 Mohamad Farid Razali 1995 PDRM G Cycling Team + 11:59
40 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 11:59
41 Mohd Elmi Jumari 1991 PDRM G Cycling Team + 11:59
42 Evan Burtnik 1997 X Speed United + 11:59
43 Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team + 11:59
44 Mohamad Al Azani - JDT Cycling Team + 11:59
45 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 11:59
46 Andre Looij 1995 Taiyuan Miogee CT + 11:59
47 Gayan Kumarapelige - Sri Lanka Army + 11:59
48 Aiman Farkhan Mohammad Noor - JDT Cycling Team + 11:59
49 Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 11:59
50 Gabriel Choon Howe Tan 1983 Nex CCN Cycling Team + 11:59
51 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 11:59
52 Gihan Hettiarachchige - Sri Lanka Army + 11:59
53 Ronnel Rellamas Hualda 1982 Team Go for Gold + 11:59
54 Yongchan Lee 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 11:59
55 Mohamed Rhazif Salleh 1983 JDT Cycling Team + 11:59
56 Tanaphon Seanumnuyphon 1996 Roojai Cycling Team + 11:59
57 Muhammad Amir Imran Norahdi - Selangor + 11:59
58 Malintha Hinguruwattage - Sri Lanka Army + 11:59
59 Pathum Weerasinghe Duwage - Sri Lanka Army + 11:59
60 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 11:59
61 Bagus Harristyawan Hefnar 1990 Nex CCN Cycling Team + 11:59
62 Ameen Ahmad Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 11:59
63 Chaloemphon Klahan - Roojai Cycling Team + 11:59
64 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 11:59
65 Ariff Danial Noor Roseidi - Malaysia + 11:59
66 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Selangor + 11:59
67 Muhammad Taufik Bin Hussein 1987 Banyuwangi Road Cycling + 11:59
68 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 11:59
69 Hari Fitrianto 1985 Banyuwangi Road Cycling + 11:59
70 Tushantha Rajapakshage 1992 Sri Lanka Army + 11:59
71 Yusuke Hatanaka 1985 Team Ukyo + 11:59
72 Woro Fitrianto 1993 Banyuwangi Road Cycling + 11:59
73 Wan Abdul Rahman Hamdan 1999 Malaysia + 11:59
74 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 11:59
75 Scott Law 1991 St. George Continental Cycling Team + 11:59
76 Naoya Yoshioka 1991 Team Ukyo + 11:59
77 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 11:59
78 Azlina Najmi Zulkelfli 1998 Selangor + 11:59
79 Jay Dutton 1993 St. George Continental Cycling Team + 11:59
80 Edgar Nohales Nieto 1986 Taiyuan Miogee CT + 11:59
81 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 11:59
82 Irwandie Lakasek 1995 Terengganu Cycling Team + 11:59
83 Kurniawan Kurniawan 1981 Banyuwangi Road Cycling + 11:59
84 Jin Okubo 1988 Kinan Cycling Team + 11:59
85 Arseniy Kryzhanovskiy 1998 Roojai Cycling Team + 11:59
86 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad 1992 Terengganu Cycling Team + 11:59
87 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 11:59
88 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 11:59
89 Renaldy Mustafa 2000 Customs Cycling Indonesia + 11:59
90 Ronnilan Quita 1995 Team Go for Gold + 11:59
91 Amirul Aswandi Imran 1982 JDT Cycling Team + 11:59
92 Projo Waseso 1987 Nex CCN Cycling Team + 11:59
93 Mervin Corpuz 1995 7 Eleven Cliqq - Air21 + 11:59
94 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 11:59
95 Asyraf Ying 1996 Customs Cycling Indonesia + 12:14
96 Tim Ariesen 1994 Taiyuan Miogee CT + 12:14
97 Jaturapat Tantanawong - Roojai Cycling Team + 12:14
98 Muhammad Firdaus Mohd Sharil - Selangor + 12:14
99 Rizuwan Idris - JDT Cycling Team + 12:23
100 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 26:37
DNF Yadong Wang 1994 Taiyuan Miogee CT
DNF Amiruddin Haji Amir 1998 Brunei Continental Cycling Team
DNF Daisuke Kaneko 1991 7 Eleven Cliqq - Air21
Pos Name Born Team Time
01 8 Mario Vogt 1992 Team Sapura Cycling 06:18:58
02 5 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 02
03 58 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 03
04 16 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 08
05 18 Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 12
06 5 Ryan Roth 1983 X Speed United + 38
07 5 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 45
08 5 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 46
09 4 Jeroen Meijers 1993 Taiyuan Miogee CT + 01:07
10 - Ma Guangtong 1995 Hengxiang Cycling Team + 01:08
11 7 Yasuharu Nakajima 1984 Kinan Cycling Team + 01:08
12 1 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 01:11
13 7 Edward Walsh 1996 X Speed United + 01:11
14 2 Kohei Yokotsuka 1994 Team Ukyo + 01:11
15 - Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 01:20
16 64 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 01:27
17 - Kosuke Takeyama 1997 Team Ukyo + 01:28
18 12 Bernard Van Aert 1997 Brunei Continental Cycling Team + 01:29
19 16 Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 01:29
20 14 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 01:29
21 19 Ameer Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 01:29
22 26 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 01:29
23 39 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 01:29
24 33 Genki Yamamoto 1991 Kinan Cycling Team + 01:29
25 53 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 01:29
26 38 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 01:29
27 45 Warseno Warseno 1986 Banyuwangi Road Cycling + 01:29
28 57 Afiq Othman 1996 Terengganu Cycling Team + 01:29
29 18 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 01:37
30 35 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 01:39
31 50 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 01:39
32 59 Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team + 01:46
33 55 Muhammad Mustazlee Ishak 1995 PDRM G Cycling Team + 02:02
34 39 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 02:17
35 6 Dylan McKenna 1998 X Speed United + 03:52
36 63 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 06:23
37 29 Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental Cycling Team + 06:38
38 25 Edgar Nohales Nieto 1986 Taiyuan Miogee CT + 11:54
39 25 Evan Burtnik 1997 X Speed United + 11:56
40 24 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Selangor + 12:02
41 41 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad 1992 Terengganu Cycling Team + 12:10
42 23 Andre Looij 1995 Taiyuan Miogee CT + 12:12
43 14 Mohamad Farid Razali 1995 PDRM G Cycling Team + 12:12
44 16 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 12:12
45 18 Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team + 12:12
46 21 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 12:12
47 26 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 12:12
48 16 Mohd Elmi Jumari 1991 PDRM G Cycling Team + 12:12
49 23 Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 12:12
50 26 Ronnel Rellamas Hualda 1982 Team Go for Gold + 12:12
51 9 Mohamad Al Azani - JDT Cycling Team + 12:12
52 16 Mohamed Rhazif Salleh 1983 JDT Cycling Team + 12:12
53 14 Yongchan Lee 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 12:12
54 10 Gabriel Choon Howe Tan 1983 Nex CCN Cycling Team + 12:12
55 33 Wan Abdul Rahman Hamdan 1999 Malaysia + 12:12
56 13 Tanaphon Seanumnuyphon 1996 Roojai Cycling Team + 12:12
57 39 Irwandie Lakasek 1995 Terengganu Cycling Team + 12:12
58 20 Chaloemphon Klahan - Roojai Cycling Team + 12:12
59 8 Malintha Hinguruwattage - Sri Lanka Army + 12:12
60 14 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 12:12
61 2 Gihan Hettiarachchige - Sri Lanka Army + 12:12
62 9 Pathum Weerasinghe Duwage - Sri Lanka Army + 12:12
63 7 Bagus Harristyawan Hefnar 1990 Nex CCN Cycling Team + 12:12
64 12 Ariff Danial Noor Roseidi - Malaysia + 12:12
65 32 Jin Okubo 1988 Kinan Cycling Team + 12:12
66 5 Gayan Kumarapelige - Sri Lanka Army + 12:12
67 7 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 12:12
68 10 Ameen Ahmad Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 12:12
69 15 Muhammad Taufik Bin Hussein 1987 Banyuwangi Road Cycling + 12:12
70 20 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 12:12
71 34 Renaldy Mustafa 2000 Customs Cycling Indonesia + 12:12
72 23 Jay Dutton 1993 St. George Continental Cycling Team + 12:12
73 2 Muhammad Amir Imran Norahdi - Selangor + 12:12
74 5 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 12:12
75 9 Yusuke Hatanaka 1985 Team Ukyo + 12:12
76 8 Tushantha Rajapakshage 1992 Sri Lanka Army + 12:12
77 7 Woro Fitrianto 1993 Banyuwangi Road Cycling + 12:12
78 11 Scott Law 1991 St. George Continental Cycling Team + 12:12
79 5 Hari Fitrianto 1985 Banyuwangi Road Cycling + 12:12
80 25 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 12:12
81 5 Kurniawan Kurniawan 1981 Banyuwangi Road Cycling + 12:12
82 2 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 12:12
83 4 Arseniy Kryzhanovskiy 1998 Roojai Cycling Team + 12:12
84 5 Naoya Yoshioka 1991 Team Ukyo + 12:12
85 5 Azlina Najmi Zulkelfli 1998 Selangor + 12:12
86 1 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 12:12
87 4 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 12:12
88 2 Projo Waseso 1987 Nex CCN Cycling Team + 12:12
89 4 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 12:12
90 45 Muhammad Firdaus Mohd Sharil - Selangor + 12:27
91 28 Jaturapat Tantanawong - Roojai Cycling Team + 12:27
92 15 Tim Ariesen 1994 Taiyuan Miogee CT + 12:27
93 1 Asyraf Ying 1996 Customs Cycling Indonesia + 12:27
94 1 Ronnilan Quita 1995 Team Go for Gold + 12:33
95 1 Mervin Corpuz 1995 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 14:12
96 1 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 14:46
97 1 Amirul Aswandi Imran 1982 JDT Cycling Team + 15:00
98 2 Aiman Farkhan Mohammad Noor - JDT Cycling Team + 17:33
99 2 Rizuwan Idris - JDT Cycling Team + 23:21
100 8 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 26:50
Tour de Iskandar Johor
Malaysia
02.stage Flat
163.6 km
Muar -> Yong Peng
April 18th (2019)
Leader M.Vogt
Youth M.Mohd Shukri
Points R.Roth
Mountain D.Perez

Want to use results from
FirstCycling on your site?