Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Tour de Iskandar Johor

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Ryan Roth 1983 X Speed United 02:35:0347
02 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 0033
03 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 0021
04 Jeroen Meijers 1993 Taiyuan Miogee CT + 172
05 Edward Walsh 1996 X Speed United + 172
06 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 172
07 Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental Cycling Team + 171
08 Mario Vogt 1992 Team Sapura Cycling + 171
09 Ma Guangtong 1995 Hengxiang Cycling Team + 171
10 Yasuharu Nakajima 1984 Kinan Cycling Team + 171
11 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 171
12 Kohei Yokotsuka 1994 Team Ukyo + 171
13 Edgar Nohales Nieto 1986 Taiyuan Miogee CT + 171
14 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 211
15 Evan Burtnik 1997 X Speed United + 211
16 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Selangor + 251
17 Kosuke Takeyama 1997 Team Ukyo + 351
18 Irwandie Lakasek 1995 Terengganu Cycling Team + 351
19 Andre Looij 1995 Taiyuan Miogee CT + 35-
20 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 35-
21 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 35-
22 Wan Abdul Rahman Hamdan 1999 Malaysia + 35-
23 Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 + 35-
24 Ronnel Rellamas Hualda 1982 Team Go for Gold + 35-
25 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 35-
26 Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 35-
27 Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team + 35-
28 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 35-
29 Mohamad Farid Razali 1995 PDRM G Cycling Team + 35-
30 Bernard Van Aert 1997 Brunei Continental Cycling Team + 35-
31 Daisuke Kaneko 1991 7 Eleven Cliqq - Air21 + 35
32 Mohd Elmi Jumari 1991 PDRM G Cycling Team + 35
33 Jin Okubo 1988 Kinan Cycling Team + 35
34 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 35
35 Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 35
36 Mohamed Rhazif Salleh 1983 JDT Cycling Team + 35
37 Renaldy Mustafa 2000 Customs Cycling Indonesia + 35
38 Chaloemphon Klahan - Roojai Cycling Team + 35
39 Yongchan Lee 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 35
40 Ameer Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 35
41 Dylan McKenna 1998 X Speed United + 35
42 Mohamad Al Azani - JDT Cycling Team + 35
43 Tanaphon Seanumnuyphon 1996 Roojai Cycling Team + 35
44 Gabriel Choon Howe Tan 1983 Nex CCN Cycling Team + 35
45 Muhammad Firdaus Mohd Sharil - Selangor + 35
46 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 35
47 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 35
48 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 35
49 Jay Dutton 1993 St. George Continental Cycling Team + 35
50 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 35
51 Malintha Hinguruwattage - Sri Lanka Army + 35
52 Ariff Danial Noor Roseidi - Malaysia + 35
53 Pathum Weerasinghe Duwage - Sri Lanka Army + 35
54 Muhammad Taufik Bin Hussein 1987 Banyuwangi Road Cycling + 35
55 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 35
56 Bagus Harristyawan Hefnar 1990 Nex CCN Cycling Team + 35
57 Genki Yamamoto 1991 Kinan Cycling Team + 35
58 Ameen Ahmad Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 35
59 Gihan Hettiarachchige - Sri Lanka Army + 35
60 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 35
61 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 35
62 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 + 35
63 Jaturapat Tantanawong - Roojai Cycling Team + 35
64 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 35
65 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 35
66 Yusuke Hatanaka 1985 Team Ukyo + 35
67 Scott Law 1991 St. George Continental Cycling Team + 35
68 Tushantha Rajapakshage 1992 Sri Lanka Army + 35
69 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 35
70 Woro Fitrianto 1993 Banyuwangi Road Cycling + 35
71 Gayan Kumarapelige - Sri Lanka Army + 35
72 Warseno Warseno 1986 Banyuwangi Road Cycling + 35
73 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 35
74 Hari Fitrianto 1985 Banyuwangi Road Cycling + 35
75 Muhammad Amir Imran Norahdi - Selangor + 35
76 Kurniawan Kurniawan 1981 Banyuwangi Road Cycling + 35
77 Tim Ariesen 1994 Taiyuan Miogee CT + 35
78 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 35
79 Arseniy Kryzhanovskiy 1998 Roojai Cycling Team + 35
80 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 35
81 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 35
82 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad 1992 Terengganu Cycling Team + 35
83 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 35
84 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 35
85 Afiq Othman 1996 Terengganu Cycling Team + 35
86 Projo Waseso 1987 Nex CCN Cycling Team + 35
87 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 35
88 Muhammad Mustazlee Ishak 1995 PDRM G Cycling Team + 35
89 Naoya Yoshioka 1991 Team Ukyo + 35
90 Azlina Najmi Zulkelfli 1998 Selangor + 35
91 Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team + 35
92 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 35
93 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 35
94 Asyraf Ying 1996 Customs Cycling Indonesia + 35
95 Ronnilan Quita 1995 Team Go for Gold + 56
96 Mervin Corpuz 1995 7 Eleven Cliqq - Air21 + 02:35
97 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 03:09
98 Amirul Aswandi Imran 1982 JDT Cycling Team + 03:23
99 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 05:21
100 Aiman Farkhan Mohammad Noor - JDT Cycling Team + 05:56
101 Rizuwan Idris - JDT Cycling Team + 11:20
102 Yadong Wang 1994 Taiyuan Miogee CT + 12:46
103 Amiruddin Haji Amir 1998 Brunei Continental Cycling Team + 18:08
OOT Abdul Rashid Ibrahim 1992 Selangor
OOT Jay Lampawog 1997 Team Go for Gold
DNF Connor Sens 1999 X Speed United
DNF Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team
DNF Constantin Fast 1976 Nex CCN Cycling Team
Pos Name Born Team Time
01 Ryan Roth 1983 X Speed United 02:34:47
02 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 07
03 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 08
04 Yasuharu Nakajima 1984 Kinan Cycling Team + 30
05 Jeroen Meijers 1993 Taiyuan Miogee CT + 33
06 Edward Walsh 1996 X Speed United + 33
07 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 33
08 Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental Cycling Team + 33
09 Mario Vogt 1992 Team Sapura Cycling + 33
10 Ma Guangtong 1995 Hengxiang Cycling Team + 33
11 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 33
12 Kohei Yokotsuka 1994 Team Ukyo + 33
13 Edgar Nohales Nieto 1986 Taiyuan Miogee CT + 33
14 Evan Burtnik 1997 X Speed United + 35
15 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 37
16 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Selangor + 41
17 Kosuke Takeyama 1997 Team Ukyo + 51
18 Irwandie Lakasek 1995 Terengganu Cycling Team + 51
19 Andre Looij 1995 Taiyuan Miogee CT + 51
20 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 51
21 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 51
22 Wan Abdul Rahman Hamdan 1999 Malaysia + 51
23 Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 51
24 Ronnel Rellamas Hualda 1982 Team Go for Gold + 51
25 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 51
26 Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 51
27 Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team + 51
28 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 51
29 Mohamad Farid Razali 1995 PDRM G Cycling Team + 51
30 Bernard Van Aert 1997 Brunei Continental Cycling Team + 51
31 Daisuke Kaneko 1991 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 51
32 Mohd Elmi Jumari 1991 PDRM G Cycling Team + 51
33 Jin Okubo 1988 Kinan Cycling Team + 51
34 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 51
35 Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 51
36 Mohamed Rhazif Salleh 1983 JDT Cycling Team + 51
37 Renaldy Mustafa 2000 Customs Cycling Indonesia + 51
38 Chaloemphon Klahan - Roojai Cycling Team + 51
39 Yongchan Lee 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 51
40 Ameer Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 51
41 Dylan McKenna 1998 X Speed United + 51
42 Mohamad Al Azani - JDT Cycling Team + 51
43 Tanaphon Seanumnuyphon 1996 Roojai Cycling Team + 51
44 Gabriel Choon Howe Tan 1983 Nex CCN Cycling Team + 51
45 Muhammad Firdaus Mohd Sharil - Selangor + 51
46 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 51
47 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 51
48 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 51
49 Jay Dutton 1993 St. George Continental Cycling Team + 51
50 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 51
51 Malintha Hinguruwattage - Sri Lanka Army + 51
52 Ariff Danial Noor Roseidi - Malaysia + 51
53 Pathum Weerasinghe Duwage - Sri Lanka Army + 51
54 Muhammad Taufik Bin Hussein 1987 Banyuwangi Road Cycling + 51
55 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 51
56 Bagus Harristyawan Hefnar 1990 Nex CCN Cycling Team + 51
57 Genki Yamamoto 1991 Kinan Cycling Team + 51
58 Ameen Ahmad Kamal 1995 PDRM G Cycling Team + 51
59 Gihan Hettiarachchige - Sri Lanka Army + 51
60 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 51
61 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 51
62 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 51
63 Jaturapat Tantanawong - Roojai Cycling Team + 51
64 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 51
65 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 51
66 Yusuke Hatanaka 1985 Team Ukyo + 51
67 Scott Law 1991 St. George Continental Cycling Team + 51
68 Tushantha Rajapakshage 1992 Sri Lanka Army + 51
69 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 51
70 Woro Fitrianto 1993 Banyuwangi Road Cycling + 51
71 Gayan Kumarapelige - Sri Lanka Army + 51
72 Warseno Warseno 1986 Banyuwangi Road Cycling + 51
73 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 51
74 Hari Fitrianto 1985 Banyuwangi Road Cycling + 51
75 Muhammad Amir Imran Norahdi - Selangor + 51
76 Kurniawan Kurniawan 1981 Banyuwangi Road Cycling + 51
77 Tim Ariesen 1994 Taiyuan Miogee CT + 51
78 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 51
79 Arseniy Kryzhanovskiy 1998 Roojai Cycling Team + 51
80 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 51
81 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 51
82 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad 1992 Terengganu Cycling Team + 51
83 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 51
84 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 51
85 Afiq Othman 1996 Terengganu Cycling Team + 51
86 Projo Waseso 1987 Nex CCN Cycling Team + 51
87 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 51
88 Muhammad Mustazlee Ishak 1995 PDRM G Cycling Team + 51
89 Naoya Yoshioka 1991 Team Ukyo + 51
90 Azlina Najmi Zulkelfli 1998 Selangor + 51
91 Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team + 51
92 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 51
93 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 51
94 Asyraf Ying 1996 Customs Cycling Indonesia + 51
95 Ronnilan Quita 1995 Team Go for Gold + 01:12
96 Mervin Corpuz 1995 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 02:51
97 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 03:25
98 Amirul Aswandi Imran 1982 JDT Cycling Team + 03:39
99 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 05:37
100 Aiman Farkhan Mohammad Noor - JDT Cycling Team + 06:12
101 Rizuwan Idris - JDT Cycling Team + 11:36
102 Yadong Wang 1994 Taiyuan Miogee CT + 13:02
103 Amiruddin Haji Amir 1998 Brunei Continental Cycling Team + 18:24
Tour de Iskandar Johor
Malaysia
01.stage Flat
119 km
Iskandar Puteri -> Batu Pahat
April 17th (2019)
Leader R.Roth
Youth E.Burtnik
Points R.Roth
Mountain M.Zenovich

Want to use results from
FirstCycling on your site?