In the Steps of Romans - 2021

Stage Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Georgios Boúglas Greece 03:02:307
02 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 003
03 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 001
04 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00
05 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 00
06 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
07 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 00
08 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 00
09 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 00
10 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 00
11 Wilmar Molina Team Novak + 00
12 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
13 Lyubomir Ilchev Regional Team Doltcini + 00
14 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 00
15 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
16 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 00
17 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 00
18 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 00
19 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 00
20 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 00
21 Evgeny Zotov Team Novak + 00
22 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
23 Dimitrios Christakos Greece + 00
24 Jakub Murias Voster ATS Team + 00
25 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 00
26 Nikolaos Drakos Greece + 00
27 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
28 Gergely Orosz Team Novak + 00
29 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 00
30 David Kovacs Electro Hiper Europa + 00
31 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 00
32 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 00
33 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 00
34 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 00
35 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
36 Thomas Bilde Team Give Elementer + 00
37 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00
38 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
39 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 00
40 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 00
41 Anders Bruun Team Give Elementer + 00
42 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
43 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 00
44 Yegor Dementyev Team Novak + 00
45 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
46 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 00
47 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
48 Periklis Ilias Greece + 00
49 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 00
50 Charalampos Kastrantas Greece + 00
51 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 00
52 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 00
53 Martin Popov Regional Team Doltcini + 00
54 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 00
55 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 00
56 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 00
57 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 00
58 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 00
59 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00
60 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 00
61 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 00
62 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 00
63 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
64 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 00
65 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 00
66 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 19
67 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 19
68 Stefan Hristov Hemus 1896 + 19
69 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 19
70 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 45
71 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 01:13
72 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 04:27
73 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 04:27
74 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 04:27
75 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 04:27
76 Jasen Aleksandrov Regional Team Doltcini + 04:27
77 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 04:27
78 Adam Papai Epronex-Gesu + 04:27
79 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 04:27
80 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 04:27
81 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 04:27
82 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 04:27
83 Byron Munton Electro Hiper Europa + 04:27
84 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 04:27
85 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 04:27
86 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 04:27
87 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 04:27
88 Vladimir Koev Hemus 1896 + 04:27
89 Hristo Gechev Hemus 1896 + 04:27
90 Nigel De Sota Novo Nordisk Development + 07:29
91 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 07:29
92 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 10:14
93 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 10:14
94 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 13:33
DNF Mario Suchev KSK Omega
DNF Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Jeppe Falk-Kristensen Team Give Elementer
Pos Rider Team Time
01 - Immanuel Stark P&S Metalltechnik 05:53:12
02 - Pawel Cieslik Voster ATS Team + 04
03 - Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 20
04 - Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 37
05 - Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 42
06 1 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 01:15
07 1 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 01:15
08 - Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 01:38
09 - Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 01:47
10 - Jakub Murias Voster ATS Team + 01:52
11 2 Georgios Boúglas Greece + 01:53
12 - Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 01:59
13 2 Yegor Dementyev Team Novak + 01:59
14 2 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 02:03
15 5 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 02:03
16 1 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 02:03
17 - Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 02:03
18 5 Evgeny Zotov Team Novak + 02:03
19 7 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 02:03
20 1 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 02:03
21 3 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 02:03
22 1 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 02:03
23 9 Charalampos Kastrantas Greece + 02:03
24 1 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 02:03
25 2 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 02:23
26 2 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 02:48
27 5 Byron Munton Electro Hiper Europa + 06:30
28 1 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 07:17
29 1 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 07:17
30 3 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 07:17
31 1 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 07:17
32 3 Dimitrios Christakos Greece + 07:43
33 4 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 07:43
34 12 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 08:01
35 14 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 08:01
36 5 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 08:01
37 8 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 08:01
38 6 David Kovacs Electro Hiper Europa + 08:01
39 - Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 08:01
40 10 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 08:01
41 2 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 08:01
42 2 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 08:01
43 1 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 08:01
44 8 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 08:02
45 6 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 09:14
46 15 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 11:44
47 15 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 11:44
48 14 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 11:44
49 4 Martin Popov Regional Team Doltcini + 11:52
50 4 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 11:52
51 13 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 12:28
52 5 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 12:28
53 5 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 12:28
54 2 Nikolaos Drakos Greece + 12:45
55 6 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 13:50
56 32 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 13:59
57 9 Wilmar Molina Team Novak + 13:59
58 27 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 13:59
59 5 Lyubomir Ilchev Regional Team Doltcini + 13:59
60 30 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 13:59
61 12 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 13:59
62 16 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 13:59
63 12 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 13:59
64 17 Gergely Orosz Team Novak + 13:59
65 4 Anders Bruun Team Give Elementer + 13:59
66 18 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 13:59
67 4 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 13:59
68 8 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 13:59
69 11 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 13:59
70 12 Periklis Ilias Greece + 13:59
71 6 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 13:59
72 20 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 13:59
73 1 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 13:59
74 7 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 13:59
75 11 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 14:18
76 17 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 14:33
77 17 Stefan Hristov Hemus 1896 + 14:33
78 18 Thomas Bilde Team Give Elementer + 15:52
79 22 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 17:12
80 22 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 17:41
81 21 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 18:17
82 12 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 18:26
83 6 Jasen Aleksandrov Regional Team Doltcini + 18:26
84 5 Adam Papai Epronex-Gesu + 18:26
85 2 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 18:26
86 1 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 18:26
87 2 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 18:26
88 26 Hristo Gechev Hemus 1896 + 18:26
89 6 Vladimir Koev Hemus 1896 + 18:41
90 35 Nigel De Sota Novo Nordisk Development + 19:21
91 17 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 21:28
92 40 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 21:34
93 34 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 23:28
94 23 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 24:13
Pos Rider Team Time
01 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik 05:53:49
02 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 01:26
03 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 01:26
04 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 01:26
05 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 01:26
06 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 01:26
07 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 01:26
08 Dimitrios Christakos Greece + 07:06
09 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 07:24
10 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 07:24
11 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 07:24
12 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 07:24
13 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 07:24
14 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 07:24
15 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 07:25
16 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 08:37
17 Martin Popov Regional Team Doltcini + 11:15
18 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 11:51
19 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 11:51
20 Nikolaos Drakos Greece + 12:08
21 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 13:22
22 Lyubomir Ilchev Regional Team Doltcini + 13:22
23 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 13:22
24 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 13:22
25 Gergely Orosz Team Novak + 13:22
26 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 13:22
27 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 13:22
28 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 13:22
29 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 13:41
30 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 16:35
31 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 17:04
32 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 17:40
33 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 17:49
34 Jasen Aleksandrov Regional Team Doltcini + 17:49
35 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 17:49
36 Hristo Gechev Hemus 1896 + 17:49
37 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 20:51
38 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 22:51
39 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 23:36
Pos Team Time
01 P&S Metalltechnik 17:40:47
02 Electro Hiper Europa + 03:37
03 Bardiani CSF Faizanè + 04:10
04 Tirol KTM Cycling Team + 04:58
05 Voster ATS Team + 08:52
06 Cycling Academy Trencin + 09:50
07 Greece + 10:38
08 Epronex-Gesu + 15:10
09 HRE Mazowsze Serce Polski + 16:10
10 Team Novak + 16:50
11 Gragnano Sporting Club Caselli + 22:08
12 Tzar Simeon Plovdiv + 22:08
13 Dukla Banská Bystrica + 22:52
14 Eurocar Grawe Ukraine + 25:46
15 Team Give Elementer + 26:43
16 Martigues SC-Payden & Rygel + 38:19
17 Novo Nordisk Development + 40:10
18 Regional Team Doltcini + 43:06
19 KK Nessebar-Shokblaze + 45:04
20 Hemus 1896 + 50:14
Information
Nation Bulgaria
Date 29th June
Where Banya -> Belitsa
What 2nd stage
Distance 137.3 km
Other
Embed Results