Étoile de Bessèges - 2020

Stage GC Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 De Bondt Dries Alpecin-Fenix 14 03:54:56
2 Zimmermann Georg CCC Team 5 + 00
3 Cort Magnus EF Pro Cycling 3 + 02
4 Jans Roy Alpecin-Fenix + 02
5 Venturini Clément AG2R La Mondiale + 02
6 Vermeulen Emiel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 02
7 Devriendt Tom Circus-Wanty Gobert + 02
8 Taminiaux Lionel Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02
9 Ghys Robbe Sport Vlaanderen-Baloise + 02
10 Parisini Nicolo Beltrami TSA Marchiol + 02
11 Boudat Thomas Team Arkéa-Samsic + 02
12 Boasson-Hagen Edvald NTT Pro Cycling + 02
13 Van Rooy Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise + 02
14 Baroncini Filippo Beltrami TSA Marchiol + 02
15 Barthe Cyril B&B Hotels-Vital Concept + 02
16 Morin Emmanuel Cofidis + 02
17 Mareczko Jakub CCC Team + 02
18 Brunel Alexys Groupama-FDJ + 02
19 Simmons Quinn Trek-Segafredo + 02
20 Thwaites Scott Alpecin-Fenix + 02
21 Planckaert Edward Sport Vlaanderen-Baloise + 02
22 Alaphilippe Bryan St. Michel - Auber 93 + 02
23 Maikin Roman Cambodia Cycling Academy + 02
24 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 02
25 Six Franklin Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02
26 Touzé Damien Cofidis + 02
27 Finetto Mauro Nippo Delko Provence + 02
28 Van Hoecke Gijs CCC Team + 02
29 Calmejane Lilian Total Direct Energie + 02
30 Wirtgen Luc Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02
31 De Vylder Lindsay Sport Vlaanderen-Baloise + 02
32 Maurelet Flavien St. Michel - Auber 93 + 02
33 Mozzato Luca B&B Hotels-Vital Concept + 02
34 Mosca Jacopo Trek-Segafredo + 02
35 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 02
36 Paret-Peintre Aurélien AG2R La Mondiale + 02
37 Vichot Arthur B&B Hotels-Vital Concept + 02
38 Schönberger Sebastian B&B Hotels-Vital Concept + 02
39 Cosnefroy Benoît AG2R La Mondiale + 02
40 van Poppel Boy Circus-Wanty Gobert + 02
41 Latour Pierre AG2R La Mondiale + 02
42 De Gendt Aimé Circus-Wanty Gobert + 02
43 Burgaudeau Mathieu Total Direct Energie + 02
44 Maldonado Anthony St. Michel - Auber 93 + 02
45 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02
46 Koch Jonas CCC Team + 02
47 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 02
48 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 02
49 Paluta Michal CCC Team + 02
50 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 02
51 Leveau Jérémy Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 02
52 Levasseur Jordan Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 02
53 Perez Anthony Cofidis + 02
54 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 02
55 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 02
56 Meurisse Xandro Circus-Wanty Gobert + 02
57 Manzin Lorrenzo Total Direct Energie + 02
58 Leroux Samuel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 02
59 Leysen Senne Alpecin-Fenix + 02
60 Mullen Ryan Trek-Segafredo + 02
61 Barbier Pierre Nippo Delko Provence + 02
62 Aurignac Samy Cambodia Cycling Academy + 02
63 Vermote Julien Cofidis + 02
64 Courteille Arnaud B&B Hotels-Vital Concept + 02
65 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 02
66 Edet Nicolas Cofidis + 02
67 Robeet Ludovic Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02
68 Antomarchi Julien Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 02
69 Van Niekerk Morne St. Michel - Auber 93 + 02
70 Janssens Jimmy Alpecin-Fenix + 02
71 Bidard François AG2R La Mondiale + 02
72 Thomas Benjamin Groupama-FDJ + 02
73 Bennett Sean EF Pro Cycling + 02
74 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 02
75 Orlandi Massimo Beltrami TSA Marchiol + 02
76 Huys Laurens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02
77 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 02
78 Turgis Anthony Total Direct Energie + 02
79 Krieger Alexander Alpecin-Fenix + 02
80 Bettiol Alberto EF Pro Cycling + 02
81 Le Roux Romain Team Arkéa-Samsic + 02
82 Pesenti Thomas Beltrami TSA Marchiol + 02
83 Fedeli Alessandro Nippo Delko Provence + 02
84 Hurel Tony St. Michel - Auber 93 + 02
85 Cousin Jérôme Total Direct Energie + 02
86 Girmay Biniam Nippo Delko Provence + 02
87 Oka Atsushi Nippo Delko Provence + 02
88 Gradek Kamil CCC Team + 18
89 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 25
90 Masson Christophe Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 35
91 Stokbro Andreas NTT Pro Cycling + 35
92 Malecki Kamil CCC Team + 37
93 Gougeard Alexis AG2R La Mondiale + 38
94 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale + 38
95 Bouzas Martin Equipo Kern Pharma + 57
96 Cam Maxime B&B Hotels-Vital Concept + 01:00
97 Valgren Michael NTT Pro Cycling + 01:18
98 Gogl Michael NTT Pro Cycling + 01:18
99 Liepins Emils Trek-Segafredo + 01:32
100 De Plus Jasper Circus-Wanty Gobert + 01:40
101 Claeys Dimitri Cofidis + 01:40
102 De Bie Sean Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:42
103 Clarke Simon EF Pro Cycling + 01:55
104 Goncalves Jose Nippo Delko Provence + 02:16
105 Hivert Jonathan Total Direct Energie + 02:16
106 van den Berg Julius EF Pro Cycling + 02:47
107 Stocek Matus Beltrami TSA Marchiol + 03:12
108 Dumourier Florian Cambodia Cycling Academy + 03:27
109 Weemaes Sasha Sport Vlaanderen-Baloise + 03:27
110 Bleier Baptiste St. Michel - Auber 93 + 04:06
111 Boeckmans Kris B&B Hotels-Vital Concept + 02
112 O'Connor Ben NTT Pro Cycling + 04:45
113 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 05:49
114 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 05:51
115 Ferri Gregorio Beltrami TSA Marchiol + 06:40
116 Grendene Marco Beltrami TSA Marchiol + 06:40
117 Richardson Alexandar Alpecin-Fenix + 06:42
118 Beppu Fumiyuki Nippo Delko Provence + 06:42
119 De Decker Alfdan Circus-Wanty Gobert + 08:24
120 Quarterman Charlie Trek-Segafredo + 09:38
121 Thomson Jay Robert NTT Pro Cycling + 09:38
122 Owen Logan EF Pro Cycling + 09:38
123 Hudry Florian Cambodia Cycling Academy + 09:38
124 Guglielmi Simon Groupama-FDJ + 09:38
125 Dernies Tom Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 09:38
DNS Herrada Jose Cofidis
DNS Guillonnet Adrien St. Michel - Auber 93
DNS Ourselin Paul Total Direct Energie
DNF Langeveld Sebastian EF Pro Cycling
DNF van Poppel Danny Circus-Wanty Gobert
DNF Moschetti Matteo Trek-Segafredo
DNF Willems Thimo Sport Vlaanderen-Baloise
Pos Rider Team Time
1 Brunel Alexys Groupama-FDJ 11:03:16
2 Cosnefroy Benoît AG2R La Mondiale + 03
3 Planckaert Edward Sport Vlaanderen-Baloise + 10
4 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 16
5 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 17
6 2 Thwaites Scott Alpecin-Fenix + 19
7 1 Van Hoecke Gijs CCC Team + 19
8 1 Calmejane Lilian Total Direct Energie + 19
9 Vichot Arthur B&B Hotels-Vital Concept + 19
10 Maurelet Flavien St. Michel - Auber 93 + 24
11 1 Boudat Thomas Team Arkéa-Samsic + 34
12 1 Thomas Benjamin Groupama-FDJ + 34
13 Venturini Clément AG2R La Mondiale + 42
14 Bettiol Alberto EF Pro Cycling + 46
15 Barthe Cyril B&B Hotels-Vital Concept + 52
16 Van Rooy Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise + 52
17 Levasseur Jordan Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 55
18 Krieger Alexander Alpecin-Fenix + 58
19 Paluta Michal CCC Team + 01:01
20 Touzé Damien Cofidis + 01:05
21 1 Jans Roy Alpecin-Fenix + 01:14
22 2 Maikin Roman Cambodia Cycling Academy + 01:14
23 4 Schönberger Sebastian B&B Hotels-Vital Concept + 01:14
24 2 Burgaudeau Mathieu Total Direct Energie + 01:14
25 2 Turgis Anthony Total Direct Energie + 01:14
26 1 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 01:14
27 1 De Gendt Aimé Circus-Wanty Gobert + 01:14
28 2 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 01:14
29 11 Zimmermann Georg CCC Team + 01:17
30 1 Paret-Peintre Aurélien AG2R La Mondiale + 01:19
31 1 Boasson-Hagen Edvald NTT Pro Cycling + 01:23
32 2 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 01:24
33 Koch Jonas CCC Team + 01:24
34 1 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 01:24
35 2 Perez Anthony Cofidis + 01:24
36 Huys Laurens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:24
37 1 Janssens Jimmy Alpecin-Fenix + 01:24
38 1 Bidard François AG2R La Mondiale + 01:24
39 2 De Vylder Lindsay Sport Vlaanderen-Baloise + 01:29
40 2 Leroux Samuel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:29
41 2 Meurisse Xandro Circus-Wanty Gobert + 01:29
42 3 Finetto Mauro Nippo Delko Provence + 01:32
43 3 Simmons Quinn Trek-Segafredo + 01:32
44 Leveau Jérémy Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:32
45 2 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 01:32
46 4 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 01:32
47 1 Mullen Ryan Trek-Segafredo + 01:32
48 1 Leysen Senne Alpecin-Fenix + 01:32
49 3 Six Franklin Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:39
50 1 Girmay Biniam Nippo Delko Provence + 01:39
51 2 Vermote Julien Cofidis + 01:44
52 3 van Poppel Boy Circus-Wanty Gobert + 01:51
53 3 Baroncini Filippo Beltrami TSA Marchiol + 01:56
54 3 Fedeli Alessandro Nippo Delko Provence + 02:07
55 4 Barbier Pierre Nippo Delko Provence + 02:32
56 2 Valgren Michael NTT Pro Cycling + 03:00
57 4 Mareczko Jakub CCC Team + 03:03
58 4 Mozzato Luca B&B Hotels-Vital Concept + 03:04
59 30 Clarke Simon EF Pro Cycling + 03:07
60 5 Latour Pierre AG2R La Mondiale + 03:34
61 6 Van Niekerk Morne St. Michel - Auber 93 + 03:34
62 6 Bennett Sean EF Pro Cycling + 03:38
63 1 Malecki Kamil CCC Team + 03:59
64 4 Gogl Michael NTT Pro Cycling + 04:18
65 2 Cam Maxime B&B Hotels-Vital Concept + 04:21
66 3 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 04:23
67 4 Cousin Jérôme Total Direct Energie + 04:32
68 4 De Bondt Dries Alpecin-Fenix + 04:35
69 1 Gougeard Alexis AG2R La Mondiale + 04:48
70 4 Cort Magnus EF Pro Cycling + 04:50
71 6 Ghys Robbe Sport Vlaanderen-Baloise + 05:39
72 7 Morin Emmanuel Cofidis + 06:21
73 5 Stokbro Andreas NTT Pro Cycling + 06:33
74 7 Edet Nicolas Cofidis + 07:12
75 7 Courteille Arnaud B&B Hotels-Vital Concept + 07:14
76 7 Hurel Tony St. Michel - Auber 93 + 07:14
77 9 Le Roux Romain Team Arkéa-Samsic + 07:22
78 10 Robeet Ludovic Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:41
79 10 Aurignac Samy Cambodia Cycling Academy + 07:46
80 5 van den Berg Julius EF Pro Cycling + 07:49
81 3 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale + 07:52
82 8 Vermeulen Emiel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 07:53
83 8 Maldonado Anthony St. Michel - Auber 93 + 08:04
84 8 Manzin Lorrenzo Total Direct Energie + 08:25
85 5 Claeys Dimitri Cofidis + 08:36
86 11 Parisini Nicolo Beltrami TSA Marchiol + 08:49
87 7 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 08:49
88 10 Wirtgen Luc Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08:50
89 10 Gradek Kamil CCC Team + 09:11
90 24 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 09:23
91 13 Oka Atsushi Nippo Delko Provence + 09:37
92 13 Alaphilippe Bryan St. Michel - Auber 93 + 09:46
93 15 Mosca Jacopo Trek-Segafredo + 11:10
94 6 Goncalves Jose Nippo Delko Provence + 11:19
95 17 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 11:37
96 7 Hivert Jonathan Total Direct Energie + 11:45
97 4 Dumourier Florian Cambodia Cycling Academy + 12:00
98 2 Weemaes Sasha Sport Vlaanderen-Baloise + 12:14
99 14 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 13:09
100 27 De Decker Alfdan Circus-Wanty Gobert + 13:11
101 1 Bleier Baptiste St. Michel - Auber 93 + 13:27
102 11 Orlandi Massimo Beltrami TSA Marchiol + 13:58
103 12 Devriendt Tom Circus-Wanty Gobert + 14:16
104 12 Antomarchi Julien Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 14:28
105 13 Boeckmans Kris B&B Hotels-Vital Concept + 14:53
106 13 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 15:25
107 13 Pesenti Thomas Beltrami TSA Marchiol + 15:45
108 1 O'Connor Ben NTT Pro Cycling + 15:53
109 22 Dernies Tom Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 17:09
110 14 Taminiaux Lionel Bingoal-Wallonie Bruxelles + 17:10
111 6 Stocek Matus Beltrami TSA Marchiol + 17:56
112 1 Richardson Alexandar Alpecin-Fenix + 18:15
113 18 Thomson Jay Robert NTT Pro Cycling + 18:25
114 13 Guglielmi Simon Groupama-FDJ + 18:42
115 11 De Plus Jasper Circus-Wanty Gobert + 19:57
116 6 Ferri Gregorio Beltrami TSA Marchiol + 22:38
117 8 Beppu Fumiyuki Nippo Delko Provence + 24:00
118 9 Liepins Emils Trek-Segafredo + 24:17
119 11 Bouzas Martin Equipo Kern Pharma + 25:01
120 11 Masson Christophe Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 25:14
121 Quarterman Charlie Trek-Segafredo + 25:24
122 1 Owen Logan EF Pro Cycling + 25:47
123 9 De Bie Sean Bingoal-Wallonie Bruxelles + 26:23
124 5 Grendene Marco Beltrami TSA Marchiol + 30:44
125 3 Hudry Florian Cambodia Cycling Academy + 32:26
Pos Rider Team Time
1 Brunel Alexys Groupama-FDJ 11:03:16
2 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 17
3 Burgaudeau Mathieu Total Direct Energie + 01:14
4 Zimmermann Georg CCC Team + 01:17
5 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 01:24
6 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 01:24
7 Huys Laurens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:24
8 Simmons Quinn Trek-Segafredo + 01:32
9 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 01:32
10 Girmay Biniam Nippo Delko Provence + 01:39
11 Baroncini Filippo Beltrami TSA Marchiol + 01:56
12 Barbier Pierre Nippo Delko Provence + 02:32
13 Mozzato Luca B&B Hotels-Vital Concept + 03:04
14 Ghys Robbe Sport Vlaanderen-Baloise + 05:39
15 Stokbro Andreas NTT Pro Cycling + 06:33
16 Parisini Nicolo Beltrami TSA Marchiol + 08:49
17 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 08:49
18 Wirtgen Luc Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08:50
19 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 09:23
20 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 11:37
21 Weemaes Sasha Sport Vlaanderen-Baloise + 12:14
22 Orlandi Massimo Beltrami TSA Marchiol + 13:58
23 Pesenti Thomas Beltrami TSA Marchiol + 15:45
24 Stocek Matus Beltrami TSA Marchiol + 17:56
25 Guglielmi Simon Groupama-FDJ + 18:42
26 De Plus Jasper Circus-Wanty Gobert + 19:57
27 Ferri Gregorio Beltrami TSA Marchiol + 22:38
28 Bouzas Martin Equipo Kern Pharma + 25:01
29 Quarterman Charlie Trek-Segafredo + 25:24
30 Grendene Marco Beltrami TSA Marchiol + 30:44
Pos Rider Team Points
0 Langeveld Sebastian EF Pro Cycling 3
1 Cort Magnus EF Pro Cycling 41
2 Zimmermann Georg CCC Team 28
3 Brunel Alexys Groupama-FDJ 27
4 De Bondt Dries Alpecin-Fenix 27
5 Cosnefroy Benoît AG2R La Mondiale 26
6 Devriendt Tom Circus-Wanty Gobert 25
7 Boasson-Hagen Edvald NTT Pro Cycling 24
8 Venturini Clément AG2R La Mondiale 22
9 Vermeulen Emiel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 22
10 Jans Roy Alpecin-Fenix 21
11 Planckaert Edward Sport Vlaanderen-Baloise 16
12 Kirsch Alex Trek-Segafredo 14
13 Geniets Kevin Groupama-FDJ 14
14 Turgis Anthony Total Direct Energie 14
15 Márquez Martí Equipo Kern Pharma 12
16 Thwaites Scott Alpecin-Fenix 12
17 Van Hoecke Gijs CCC Team 11
18 Ghys Robbe Sport Vlaanderen-Baloise 11
19 Krieger Alexander Alpecin-Fenix 10
20 Boudat Thomas Team Arkéa-Samsic 9
21 Barbier Pierre Nippo Delko Provence 9
22 Calmejane Lilian Total Direct Energie 8
23 Taminiaux Lionel Bingoal-Wallonie Bruxelles 8
24 Vichot Arthur B&B Hotels-Vital Concept 7
25 Richardson Alexandar Alpecin-Fenix 6
26 Maurelet Flavien St. Michel - Auber 93 6
27 Girmay Biniam Nippo Delko Provence 6
28 Parisini Nicolo Beltrami TSA Marchiol 6
29 Thomas Benjamin Groupama-FDJ 5
30 Leveau Jérémy Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 5
31 Koch Jonas CCC Team 4
32 Beppu Fumiyuki Nippo Delko Provence 4
33 Van Rooy Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise 3
34 Mozzato Luca B&B Hotels-Vital Concept 3
35 Baroncini Filippo Beltrami TSA Marchiol 2
36 Barthe Cyril B&B Hotels-Vital Concept 1
37 Finetto Mauro Nippo Delko Provence 1
38 van den Berg Julius EF Pro Cycling 1

Information