Étoile de Bessèges - 2020

Stage GC Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Brunel Alexys Groupama-FDJ 14 03:20:43
2 Cosnefroy Benoît AG2R La Mondiale 5 + 01
3 Planckaert Edward Sport Vlaanderen-Baloise 3 + 03
4 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 05
5 Thwaites Scott Alpecin-Fenix + 08
6 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 08
7 Van Hoecke Gijs CCC Team + 08
8 Calmejane Lilian Total Direct Energie + 08
9 Vichot Arthur B&B Hotels-Vital Concept + 08
10 Maurelet Flavien St. Michel - Auber 93 + 13
11 Thomas Benjamin Groupama-FDJ + 23
12 Boudat Thomas Team Arkéa-Samsic + 23
13 Langeveld Sebastian EF Pro Cycling + 29
14 Venturini Clément AG2R La Mondiale + 31
15 van den Berg Julius EF Pro Cycling + 33
16 Levasseur Jordan Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 33
17 Bettiol Alberto EF Pro Cycling + 35
18 van Poppel Danny Circus-Wanty Gobert + 37
19 Barthe Cyril B&B Hotels-Vital Concept + 41
20 Gogl Michael NTT Pro Cycling + 41
21 Van Rooy Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise + 41
22 Krieger Alexander Alpecin-Fenix + 47
23 Paluta Michal CCC Team + 50
24 Touzé Damien Cofidis + 54
25 Moschetti Matteo Trek-Segafredo + 59
26 Burgaudeau Mathieu Total Direct Energie + 01:03
27 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 01:03
28 Jans Roy Alpecin-Fenix + 01:03
29 Malecki Kamil CCC Team + 01:03
30 Clarke Simon EF Pro Cycling + 01:03
31 De Gendt Aimé Circus-Wanty Gobert + 01:03
32 Schönberger Sebastian B&B Hotels-Vital Concept + 01:03
33 Willems Thimo Sport Vlaanderen-Baloise + 01:03
34 Maikin Roman Cambodia Cycling Academy + 01:03
35 Turgis Anthony Total Direct Energie + 01:03
36 Valgren Michael NTT Pro Cycling + 01:03
37 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 01:03
38 Paret-Peintre Aurélien AG2R La Mondiale + 01:08
39 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 01:13
40 Huys Laurens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:13
41 Mullen Ryan Trek-Segafredo + 01:13
42 Bidard François AG2R La Mondiale + 01:13
43 Van Niekerk Morne St. Michel - Auber 93 + 01:13
44 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 01:13
45 Janssens Jimmy Alpecin-Fenix + 01:13
46 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 01:13
47 Koch Jonas CCC Team + 01:13
48 Baroncini Filippo Beltrami TSA Marchiol + 01:13
49 Latour Pierre AG2R La Mondiale + 01:13
50 Perez Anthony Cofidis + 01:13
51 Leroux Samuel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:18
52 De Vylder Lindsay Sport Vlaanderen-Baloise + 01:18
53 Meurisse Xandro Circus-Wanty Gobert + 01:18
54 Boasson-Hagen Edvald NTT Pro Cycling + 01:18
55 Zimmermann Georg CCC Team + 01:18
56 Herrada Jose Cofidis + 01:21
57 Simmons Quinn Trek-Segafredo + 01:21
58 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 01:21
59 Leveau Jérémy Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:21
60 Leysen Senne Alpecin-Fenix + 01:21
61 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 01:21
62 Finetto Mauro Nippo Delko Provence + 01:21
63 Mareczko Jakub CCC Team + 01:24
64 Ghys Robbe Sport Vlaanderen-Baloise + 01:28
65 Six Franklin Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:28
66 Girmay Biniam Nippo Delko Provence + 01:28
67 Vermote Julien Cofidis + 01:33
68 Ourselin Paul Total Direct Energie + 01:36
69 van Poppel Boy Circus-Wanty Gobert + 01:40
70 Cam Maxime B&B Hotels-Vital Concept + 01:45
71 Gougeard Alexis AG2R La Mondiale + 01:51
72 Fedeli Alessandro Nippo Delko Provence + 01:56
73 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 02:21
74 Barbier Pierre Nippo Delko Provence + 02:21
75 Bennett Sean EF Pro Cycling + 02:26
76 Mozzato Luca B&B Hotels-Vital Concept + 02:53
77 Cousin Jérôme Total Direct Energie + 02:53
78 De Decker Alfdan Circus-Wanty Gobert + 02:55
79 De Bondt Dries Alpecin-Fenix + 04:37
80 Thomson Jay Robert NTT Pro Cycling + 04:37
81 Claeys Dimitri Cofidis + 04:37
82 Stokbro Andreas NTT Pro Cycling + 04:42
83 Gradek Kamil CCC Team + 04:42
84 Morin Emmanuel Cofidis + 04:42
85 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 04:42
86 Cort Magnus EF Pro Cycling + 04:53
87 Hurel Tony St. Michel - Auber 93 + 04:53
88 Guglielmi Simon Groupama-FDJ + 04:53
89 Goncalves Jose Nippo Delko Provence + 04:53
90 Courteille Arnaud B&B Hotels-Vital Concept + 04:53
91 Boeckmans Kris B&B Hotels-Vital Concept + 04:53
92 Le Roux Romain Team Arkéa-Samsic + 06:58
93 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 06:58
94 O'Connor Ben NTT Pro Cycling + 06:58
95 Aurignac Samy Cambodia Cycling Academy + 06:58
96 Mosca Jacopo Trek-Segafredo + 06:58
97 Edet Nicolas Cofidis + 07:01
98 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale + 07:05
99 Stocek Matus Beltrami TSA Marchiol + 07:07
100 Dumourier Florian Cambodia Cycling Academy + 07:07
101 Quarterman Charlie Trek-Segafredo + 07:07
102 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 07:10
103 Hivert Jonathan Total Direct Energie + 07:10
104 Weemaes Sasha Sport Vlaanderen-Baloise + 07:10
105 Bleier Baptiste St. Michel - Auber 93 + 07:10
106 Parisini Nicolo Beltrami TSA Marchiol + 07:10
107 Orlandi Massimo Beltrami TSA Marchiol + 07:10
108 Maldonado Anthony St. Michel - Auber 93 + 07:16
109 Guillonnet Adrien St. Michel - Auber 93 + 07:16
110 Ferri Gregorio Beltrami TSA Marchiol + 07:16
111 Oka Atsushi Nippo Delko Provence + 07:16
112 Dernies Tom Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 07:22
113 Wirtgen Luc Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:22
114 Beppu Fumiyuki Nippo Delko Provence + 07:22
115 Richardson Alexandar Alpecin-Fenix + 07:25
116 Manzin Lorrenzo Total Direct Energie + 07:25
117 Alaphilippe Bryan St. Michel - Auber 93 + 07:25
118 Robeet Ludovic Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:30
119 Lietaer Eliot Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:30
120 Owen Logan EF Pro Cycling + 07:30
121 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 07:39
122 Vermeulen Emiel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 07:42
123 Liepins Emils Trek-Segafredo + 14:06
124 Hudry Florian Cambodia Cycling Academy + 14:06
125 De Plus Jasper Circus-Wanty Gobert + 14:06
126 Grendene Marco Beltrami TSA Marchiol + 14:06
127 Pesenti Thomas Beltrami TSA Marchiol + 14:06
128 Bouzas Martin Equipo Kern Pharma + 14:06
129 Devriendt Tom Circus-Wanty Gobert + 14:09
130 Antomarchi Julien Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 14:09
131 Masson Christophe Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 14:41
132 De Bie Sean Bingoal-Wallonie Bruxelles + 14:43
133 Taminiaux Lionel Bingoal-Wallonie Bruxelles + 14:49
DNF Berlin Antoine Cambodia Cycling Academy
DNF Mamykin Matvei Cambodia Cycling Academy
DNF Muller Gabriel Cambodia Cycling Academy
DNF Tu Chih Hao Equipo Kern Pharma
DNF Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ
DNF Warlop Jordi Sport Vlaanderen-Baloise
Pos Rider Team Time
1 Brunel Alexys Groupama-FDJ 03:20:32
2 Cosnefroy Benoît AG2R La Mondiale + 03
3 Planckaert Edward Sport Vlaanderen-Baloise + 10
4 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 16
5 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 17
6 Thwaites Scott Alpecin-Fenix + 19
7 Van Hoecke Gijs CCC Team + 19
8 Calmejane Lilian Total Direct Energie + 19
9 Vichot Arthur B&B Hotels-Vital Concept + 19
10 Maurelet Flavien St. Michel - Auber 93 + 24
11 Thomas Benjamin Groupama-FDJ + 34
12 Boudat Thomas Team Arkéa-Samsic + 34
13 Langeveld Sebastian EF Pro Cycling + 40
14 Venturini Clément AG2R La Mondiale + 42
15 van den Berg Julius EF Pro Cycling + 44
16 Levasseur Jordan Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 44
17 Bettiol Alberto EF Pro Cycling + 46
18 van Poppel Danny Circus-Wanty Gobert + 48
19 Barthe Cyril B&B Hotels-Vital Concept + 52
20 Gogl Michael NTT Pro Cycling + 52
21 Van Rooy Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise + 52
22 Krieger Alexander Alpecin-Fenix + 58
23 Paluta Michal CCC Team + 01:01
24 Touzé Damien Cofidis + 01:05
25 Moschetti Matteo Trek-Segafredo + 01:10
26 Burgaudeau Mathieu Total Direct Energie + 01:14
27 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 01:14
28 Jans Roy Alpecin-Fenix + 01:14
29 Malecki Kamil CCC Team + 01:14
30 Clarke Simon EF Pro Cycling + 01:14
31 De Gendt Aimé Circus-Wanty Gobert + 01:14
32 Schönberger Sebastian B&B Hotels-Vital Concept + 01:14
33 Willems Thimo Sport Vlaanderen-Baloise + 01:14
34 Maikin Roman Cambodia Cycling Academy + 01:14
35 Turgis Anthony Total Direct Energie + 01:14
36 Valgren Michael NTT Pro Cycling + 01:14
37 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 01:14
38 Paret-Peintre Aurélien AG2R La Mondiale + 01:19
39 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 01:24
40 Huys Laurens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:24
41 Mullen Ryan Trek-Segafredo + 01:24
42 Bidard François AG2R La Mondiale + 01:24
43 Van Niekerk Morne St. Michel - Auber 93 + 01:24
44 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 01:24
45 Janssens Jimmy Alpecin-Fenix + 01:24
46 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 01:24
47 Koch Jonas CCC Team + 01:24
48 Baroncini Filippo Beltrami TSA Marchiol + 01:24
49 Latour Pierre AG2R La Mondiale + 01:24
50 Perez Anthony Cofidis + 01:24
51 Leroux Samuel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:29
52 De Vylder Lindsay Sport Vlaanderen-Baloise + 01:29
53 Meurisse Xandro Circus-Wanty Gobert + 01:29
54 Boasson-Hagen Edvald NTT Pro Cycling + 01:29
55 Zimmermann Georg CCC Team + 01:29
56 Herrada Jose Cofidis + 01:32
57 Simmons Quinn Trek-Segafredo + 01:32
58 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 01:32
59 Leveau Jérémy Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:32
60 Leysen Senne Alpecin-Fenix + 01:32
61 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 01:32
62 Finetto Mauro Nippo Delko Provence + 01:32
63 Mareczko Jakub CCC Team + 01:35
64 Ghys Robbe Sport Vlaanderen-Baloise + 01:39
65 Six Franklin Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:39
66 Girmay Biniam Nippo Delko Provence + 01:39
67 Vermote Julien Cofidis + 01:44
68 Ourselin Paul Total Direct Energie + 01:47
69 van Poppel Boy Circus-Wanty Gobert + 01:51
70 Cam Maxime B&B Hotels-Vital Concept + 01:56
71 Gougeard Alexis AG2R La Mondiale + 02:02
72 Fedeli Alessandro Nippo Delko Provence + 02:07
73 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 02:32
74 Barbier Pierre Nippo Delko Provence + 02:32
75 Bennett Sean EF Pro Cycling + 02:37
76 Mozzato Luca B&B Hotels-Vital Concept + 03:04
77 Cousin Jérôme Total Direct Energie + 03:04
78 De Decker Alfdan Circus-Wanty Gobert + 03:06
79 De Bondt Dries Alpecin-Fenix + 04:48
80 Thomson Jay Robert NTT Pro Cycling + 04:48
81 Claeys Dimitri Cofidis + 04:48
82 Stokbro Andreas NTT Pro Cycling + 04:53
83 Gradek Kamil CCC Team + 04:53
84 Morin Emmanuel Cofidis + 04:53
85 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 04:53
86 Cort Magnus EF Pro Cycling + 05:04
87 Hurel Tony St. Michel - Auber 93 + 05:04
88 Guglielmi Simon Groupama-FDJ + 05:04
89 Goncalves Jose Nippo Delko Provence + 05:04
90 Courteille Arnaud B&B Hotels-Vital Concept + 05:04
91 Boeckmans Kris B&B Hotels-Vital Concept + 05:04
92 Le Roux Romain Team Arkéa-Samsic + 07:09
93 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 07:09
94 O'Connor Ben NTT Pro Cycling + 07:09
95 Aurignac Samy Cambodia Cycling Academy + 07:09
96 Mosca Jacopo Trek-Segafredo + 07:09
97 Edet Nicolas Cofidis + 07:12
98 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale + 07:16
99 Stocek Matus Beltrami TSA Marchiol + 07:18
100 Dumourier Florian Cambodia Cycling Academy + 07:18
101 Quarterman Charlie Trek-Segafredo + 07:18
102 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 07:21
103 Hivert Jonathan Total Direct Energie + 07:21
104 Weemaes Sasha Sport Vlaanderen-Baloise + 07:21
105 Bleier Baptiste St. Michel - Auber 93 + 07:21
106 Parisini Nicolo Beltrami TSA Marchiol + 07:21
107 Orlandi Massimo Beltrami TSA Marchiol + 07:21
108 Maldonado Anthony St. Michel - Auber 93 + 07:27
109 Guillonnet Adrien St. Michel - Auber 93 + 07:27
110 Ferri Gregorio Beltrami TSA Marchiol + 07:27
111 Oka Atsushi Nippo Delko Provence + 07:27
112 Dernies Tom Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 07:33
113 Wirtgen Luc Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:33
114 Beppu Fumiyuki Nippo Delko Provence + 07:33
115 Richardson Alexandar Alpecin-Fenix + 07:36
116 Manzin Lorrenzo Total Direct Energie + 07:36
117 Alaphilippe Bryan St. Michel - Auber 93 + 07:36
118 Robeet Ludovic Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:41
119 Lietaer Eliot Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:41
120 Owen Logan EF Pro Cycling + 07:41
121 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 07:50
122 Vermeulen Emiel Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 07:53
123 Liepins Emils Trek-Segafredo + 14:17
124 Hudry Florian Cambodia Cycling Academy + 14:17
125 De Plus Jasper Circus-Wanty Gobert + 14:17
126 Grendene Marco Beltrami TSA Marchiol + 14:17
127 Pesenti Thomas Beltrami TSA Marchiol + 14:17
128 Bouzas Martin Equipo Kern Pharma + 14:17
129 Devriendt Tom Circus-Wanty Gobert + 14:20
130 Antomarchi Julien Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 14:20
131 Masson Christophe Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 14:52
132 De Bie Sean Bingoal-Wallonie Bruxelles + 14:54
133 Taminiaux Lionel Bingoal-Wallonie Bruxelles + 15:00
Pos Rider Team Time
1 Brunel Alexys Groupama-FDJ 03:20:32
2 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 17
3 Burgaudeau Mathieu Total Direct Energie + 01:14
4 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 01:24
5 Huys Laurens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:24
6 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 01:24
7 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 01:24
8 Baroncini Filippo Beltrami TSA Marchiol + 01:24
9 Zimmermann Georg CCC Team + 01:29
10 Simmons Quinn Trek-Segafredo + 01:32
11 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 01:32
12 Ghys Robbe Sport Vlaanderen-Baloise + 01:39
13 Girmay Biniam Nippo Delko Provence + 01:39
14 Barbier Pierre Nippo Delko Provence + 02:32
15 Mozzato Luca B&B Hotels-Vital Concept + 03:04
16 Stokbro Andreas NTT Pro Cycling + 04:53
17 Guglielmi Simon Groupama-FDJ + 05:04
18 Stocek Matus Beltrami TSA Marchiol + 07:18
19 Quarterman Charlie Trek-Segafredo + 07:18
20 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 07:21
21 Weemaes Sasha Sport Vlaanderen-Baloise + 07:21
22 Parisini Nicolo Beltrami TSA Marchiol + 07:21
23 Orlandi Massimo Beltrami TSA Marchiol + 07:21
24 Ferri Gregorio Beltrami TSA Marchiol + 07:27
25 Wirtgen Luc Bingoal-Wallonie Bruxelles + 07:33
26 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 07:50
27 De Plus Jasper Circus-Wanty Gobert + 14:17
28 Grendene Marco Beltrami TSA Marchiol + 14:17
29 Pesenti Thomas Beltrami TSA Marchiol + 14:17
30 Bouzas Martin Equipo Kern Pharma + 14:17

Information