Front Races Teams Riders Ranking

Étoile de Bessèges | 2020 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale 14:39:57125
02 Alberto Bettiol EF Pro Cycling + 1385
03 Alexys Brunel Groupama-FDJ + 1470
04 Kevin Geniets Groupama-FDJ + 01:0260
05 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 01:0550
06 Aurélien Paret-Peintre AG2R La Mondiale + 01:2640
07 Damien Touzé Cofidis + 01:4535
08 Aimé De Gendt Circus-Wanty Gobert + 02:1430
09 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 02:1725
10 Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise + 02:1920
11 Valentin Madouas Groupama-FDJ + 02:2115
12 Xandro Meurisse Circus-Wanty Gobert + 02:2210
13 Arthur Vichot B&B Hotels-Vital Concept + 02:225
14 Anthony Perez Cofidis + 02:285
15 Laurens Huys Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02:335
16 Daniel Alejandro Mendez Noreña Equipo Kern Pharma + 02:333
17 Scott Thwaites Alpecin-Fenix + 02:343
18 Thibault Guernalec Team Arkea-Samsic + 02:423
19 Gijs Van Hoecke CCC Team + 02:543
20 Cyril Barthe B&B Hotels-Vital Concept + 03:103
21 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 03:123
22 Simon Clarke EF Pro Cycling + 03:153
23 Mauro Finetto Nippo Delko Provence + 03:203
24 Michael Valgren NTT Pro Cycling Team + 03:213
25 Jonas Koch CCC Team + 03:233
26 Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen-Baloise + 03:35
27 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 03:36
28 Kamil Malecki CCC Team + 03:43
29 Alexander Krieger Alpecin-Fenix + 03:44
30 Pierre Latour AG2R La Mondiale + 04:09
31 Georg Zimmerman CCC Team + 04:13
32 Sebastian Schönberger B&B Hotels-Vital Concept + 04:16
33 Alex Kirsch Trek-Segafredo + 04:31
34 Biniyam Ghirmay Nippo Delko Provence + 04:39
35 Olivier Le Gac Groupama-FDJ + 04:40
36 Michal Paluta CCC Team + 04:46
37 Magnus Cort EF Pro Cycling + 04:52
38 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 05:20
39 François Bidard AG2R La Mondiale + 05:20
40 Quinn Simmons Trek-Segafredo + 05:22
41 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 05:31
42 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 05:54
43 Roman Maikin Cambodia Cycling Academy + 06:51
44 Sean Bennett EF Pro Cycling + 07:22
45 Nicolas Edet Cofidis + 07:43
46 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen-Baloise + 07:44
47 Julien Vermote Cofidis + 07:47
48 Maxime Cam B&B Hotels-Vital Concept + 08:05
49 Morne Van Niekerk St. Michel - Auber 93 + 08:57
50 Edvald Boasson Hagen NTT Pro Cycling Team + 09:02
51 Senne Leysen Alpecin-Fenix + 09:32
52 Franklin Six Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09:33
53 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 10:20
54 Roy Jans Alpecin-Fenix + 10:39
55 Andreas Stokbro NTT Pro Cycling Team + 11:49
56 Romain Le Roux Team Arkea-Samsic + 11:52
57 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 12:17
58 Anthony Turgis Total Direct Energie + 12:26
59 Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93 + 13:33
60 Diego Rosa Team Arkea-Samsic + 13:46
61 Luc Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles + 13:51
62 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 14:55
63 Dimitri Claeys Cofidis + 15:07
64 Ben O'Connor NTT Pro Cycling Team + 15:08
65 Michael Gogl NTT Pro Cycling Team + 15:30
66 Clément Venturini AG2R La Mondiale + 15:57
67 Jacopo Mosca Trek-Segafredo + 16:08
68 Jose Goncalves Nippo Delko Provence + 16:24
69 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 17:03
70 Julius Van Den Berg EF Pro Cycling + 17:21
71 Thomas Boudat Team Arkea-Samsic + 17:23
72 Massimo Orlandi Beltrami TSA Marchiol + 17:31
73 Jérémy Leveau Natura4Ever-Roubaix + 18:03
74 Kamil Gradek CCC Team + 18:46
75 Clément Russo Team Arkea-Samsic + 19:13
76 Filippo Baroncini Beltrami TSA Marchiol + 19:43
77 Pierre Barbier Nippo Delko Provence + 19:44
78 Ryan Mullen Trek-Segafredo + 19:53
79 Jakub Mareczko CCC Team + 20:32
80 Alexis Gougeard AG2R La Mondiale + 20:47
81 Thomas Pesenti Beltrami TSA Marchiol + 21:05
82 Luca Mozzato B&B Hotels-Vital Concept + 21:07
83 Dries De Bondt Alpecin-Fenix + 22:01
84 Samy Aurignac Cambodia Cycling Academy + 22:37
85 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix + 22:45
86 Tom Devriendt Circus-Wanty Gobert + 22:58
87 Emmanuel Morin Cofidis + 23:03
88 Jérôme Cousin Total Direct Energie + 24:53
89 Nicolo Parisini Beltrami TSA Marchiol + 25:34
90 Ludovic Robeet Bingoal-Wallonie Bruxelles + 25:51
91 Lorrenzo Manzin Total Direct Energie + 25:58
92 Alan Riou Team Arkea-Samsic + 26:31
93 Quentin Jauregui AG2R La Mondiale + 28:12
94 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 28:46
95 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen-Baloise + 28:48
96 Florian Dumourier Cambodia Cycling Academy + 29:15
97 Baptiste Bleier St. Michel - Auber 93 + 29:45
98 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix + 30:36
99 Atsushi Oka Nippo Delko Provence + 31:22
100 Francisco Galvan Equipo Kern Pharma + 31:50
101 Emils Liepins Trek-Segafredo + 32:57
102 Kris Boeckmans B&B Hotels-Vital Concept + 33:48
103 Jay Robert Thomson NTT Pro Cycling Team + 34:42
104 Lionel Taminiaux Bingoal-Wallonie Bruxelles + 34:55
105 Matus Stocek Beltrami TSA Marchiol + 35:29
106 Martí Marquez Equipo Kern Pharma + 35:30
107 Logan Owen EF Pro Cycling + 36:00
108 Jasper De Plus Circus-Wanty Gobert + 36:22
109 Fumiyuki Beppu Nippo Delko Provence + 41:12
110 Charlie Quarterman Trek-Segafredo + 42:01
111 Martin Bouzas Equipo Kern Pharma + 42:35
112 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 42:59
113 Florian Hudry Cambodia Cycling Academy + 50:06
114 Marco Grendene Beltrami TSA Marchiol + 50:52
DNF Alexandar Richardson Alpecin-Fenix
DNF Gregorio Ferri Beltrami TSA Marchiol
DNF Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF Eliot Lietaer Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF Antoine Berlin Cambodia Cycling Academy
DNF Matvei Mamykin Cambodia Cycling Academy
DNF Gabriel Muller Cambodia Cycling Academy
DNF Alfdan De Decker Circus-Wanty Gobert
DNF Boy van Poppel Circus-Wanty Gobert
DNF Danny van Poppel Circus-Wanty Gobert
DNF Jose Herrada Cofidis
DNF Sebastian Langeveld EF Pro Cycling
DNF Sergio Tu Equipo Kern Pharma
DNF Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ
DNF Benjamin Thomas Groupama-FDJ
DNF Jordan Levasseur Natura4Ever-Roubaix
DNF Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix
DNF Alessandro Fedeli Nippo Delko Provence
DNF Robbe Ghys Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Jordi Warlop Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Thimo Willems Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Bryan Alaphilippe St. Michel - Auber 93
DNF Adrien Guillonnet St. Michel - Auber 93
DNF Paul Ourselin Total Direct Energie
DNF Matteo Moschetti Trek-Segafredo
Information
Nations France
Date February 5th-9th
CAT 2.1