Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Étoile de Bessèges

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (17) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Christophe Laporte 1992 Cofidis, Solutions Credits 15:392514
02 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 00205
03 Jimmy Janssens 1989 Corendon - Circus + 13153
04 Bauke Mollema 1986 Trek - Segafredo + 1313
05 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First + 1811
06 Sebastian Langeveld 1985 EF Education First + 2010
07 Yoann Paillot 1991 St. Michel - Auber 93 + 239
08 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 308
09 Valentin Madouas 1996 Groupama - FDJ + 307
10 Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 327
11 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 346
12 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 356
13 Romain Seigle 1994 Groupama - FDJ + 355
14 Anthony Turgis 1994 Total Direct Energie + 385
15 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 384
16 Quentin Pacher 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 394
17 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 424
18 Mads Pedersen 1995 Trek - Segafredo + 423
19 Stijn Devolder 1979 Corendon - Circus + 423
20 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 453
21 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 463
22 Lawrence Warbasse 1990 AG2R La Mondiale + 462
23 Aimé De Gendt 1994 Wanty - Groupe Gobert + 472
24 Marc Sarreau 1993 Groupama - FDJ + 472
25 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 502
26 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence + 501
27 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 511
28 Bryan Coquard 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 531
29 Samuel Leroux 1994 Natura4Ever-Roubaix + 541
30 Bruno Armirail 1994 Groupama - FDJ + 55-
31 Maxime Monfort 1983 Lotto - Soudal + 55
32 Baptiste Planckaert 1988 Wallonie Bruxelles + 55
33 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 57
34 Julius Van Den Berg 1996 EF Education First + 57
35 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 58
36 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 59
37 Sander Armee 1985 Lotto - Soudal + 59
38 Clement Venturini 1993 AG2R La Mondiale + 59
39 Loic Vliegen 1993 Wanty - Groupe Gobert + 01:00
40 Sean Bennett 1996 EF Education First + 01:01
41 Alex Kirsch 1992 Trek - Segafredo + 01:01
42 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 01:02
43 Benjamin Declercq 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:02
44 Marco Mathis 1994 Cofidis, Solutions Credits + 01:02
45 Tom Van Asbroeck 1990 Israel Cycling Academy + 01:02
46 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 01:04
47 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 01:06
48 Jasper Stuyven 1992 Trek - Segafredo + 01:06
49 Jonas Rickaert 1994 Corendon - Circus + 01:06
50 Julien Mortier 1997 Wallonie Bruxelles + 01:07
51 Edward Theuns 1991 Trek - Segafredo + 01:08
52 Antoine Duchesne 1991 Groupama - FDJ + 01:09
53 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 01:09
54 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 01:09
55 Ben Gastauer 1987 AG2R La Mondiale + 01:10
56 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 01:10
57 Elie Gesbert 1995 Team Arkéa - Samsic + 01:10
58 Quentin Jauregui 1994 AG2R La Mondiale + 01:11
59 Sacha Modolo 1987 EF Education First + 01:11
60 Kevin Ledanois 1993 Team Arkéa - Samsic + 01:12
61 Loic Chetout 1992 Cofidis, Solutions Credits + 01:13
62 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 01:13
63 Axel Domont 1990 AG2R La Mondiale + 01:13
64 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 01:14
65 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 01:14
66 Piet Allegaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:17
67 Paolo Baccio 1997 Team Colpack + 01:19
68 Brian Van Goethem 1991 Lotto - Soudal + 01:22
69 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 01:22
70 Alexandre Pichot 1983 Total Direct Energie + 01:22
71 Jordi Warlop 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:23
72 François Bidard 1992 AG2R La Mondiale + 01:24
73 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias + 01:25
74 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:27
75 Julien Trarieux 1992 Delko Marseille - Provence + 01:28
76 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 01:29
77 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 01:30
78 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 01:30
79 Davide Rebellin 1971 Sovac + 01:32
80 Remy Mertz 1995 Lotto - Soudal + 01:33
81 Mikel Aristi 1993 Euskadi Basque - Murias + 01:33
82 Milan Menten 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:34
83 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 01:35
84 Julen Irizar Laskurain 1995 Euskadi Basque - Murias + 01:36
85 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 01:38
86 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 01:38
87 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix + 01:38
88 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:40
89 Kevin Reza 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 01:40
90 Zico Waeytens 1991 Cofidis, Solutions Credits + 01:41
91 Stepan Kurianov 1996 Gazprom - RusVelo + 01:42
92 Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix + 01:44
93 Niccolo Bonifazio 1993 Total Direct Energie + 01:44
94 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 01:45
95 Alessandro Covi 1998 Team Colpack + 01:46
96 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 01:47
97 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 01:47
98 Mickaël Delage 1985 Groupama - FDJ + 01:48
99 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 01:50
100 Geoffrey Soupe 1988 Cofidis, Solutions Credits + 01:50
101 Maxence Moncassin 1997 Amore & Vita - Prodir + 01:50
102 Lawrence Naesen 1992 Lotto - Soudal + 01:52
103 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 01:52
104 Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93 + 01:54
105 Julien Morice 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 01:54
106 Jonas Van Genechten 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 01:55
107 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 01:58
108 Bert Van Lerberghe 1992 Cofidis, Solutions Credits + 01:59
109 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 02:00
110 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 02:01
111 Dries van Gestel 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:02
112 Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert + 02:02
113 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 02:04
114 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 02:08
115 Maxime Daniel 1991 Team Arkéa - Samsic + 02:08
116 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 02:09
117 Roy Jans 1990 Corendon - Circus + 02:09
118 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 02:13
119 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 02:14
120 Giulio Masotto 1999 Team Colpack + 02:17
121 Enzo Wouters 1996 Lotto - Soudal + 02:18
122 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 02:20
123 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque - Murias + 02:26
124 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 02:30
125 Aritz Bagues 1989 Euskadi Basque - Murias + 02:30
126 Emiel Vermeulen 1993 Natura4Ever-Roubaix + 02:32
127 Juan Antonio Lopez-Cozar 1994 Euskadi Basque - Murias + 02:40
128 Thomas Vaubourzeix 1989 Natura4Ever-Roubaix + 02:41
129 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Prodir + 02:43
130 Kenny Dehaes 1984 Wallonie Bruxelles + 02:44
131 Samy Aurignac 1992 Sovac + 02:52
132 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix + 03:00
133 Bram Welten 1997 Team Arkéa - Samsic + 03:00
134 Pierre Barbier 1997 Natura4Ever-Roubaix + 03:02
135 Luca Colnaghi 1999 Team Colpack + 03:18
DNS Jalel Duranti 1994 Team Colpack
DNS Sergio Rodriguez Reche 1992 Euskadi Basque - Murias
Pos Name Born Team Time
01 - Christophe Laporte 1992 Cofidis, Solutions Credits 10:29:35
02 35 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 16
03 64 Jimmy Janssens 1989 Corendon - Circus + 29
04 39 Bauke Mollema 1986 Trek - Segafredo + 29
05 23 Sep Vanmarcke 1988 EF Education First + 34
06 4 Yoann Paillot 1991 St. Michel - Auber 93 + 36
07 33 Sebastian Langeveld 1985 EF Education First + 36
08 - Valentin Madouas 1996 Groupama - FDJ + 43
09 56 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 46
10 45 Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 48
11 1 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 48
12 3 Anthony Turgis 1994 Total Direct Energie + 51
13 63 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 51
14 49 Romain Seigle 1994 Groupama - FDJ + 51
15 12 Marc Sarreau 1993 Groupama - FDJ + 53
16 58 Alexandre Geniez 1988 AG2R La Mondiale + 54
17 15 Bryan Coquard 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 58
18 36 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 58
19 15 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 59
20 28 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 01:01
21 43 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 01:02
22 22 Lawrence Warbasse 1990 AG2R La Mondiale + 01:02
23 12 Aimé De Gendt 1994 Wanty - Groupe Gobert + 01:03
24 10 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence + 01:05
25 20 Clement Venturini 1993 AG2R La Mondiale + 01:09
26 40 Samuel Leroux 1994 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:10
27 6 Maxime Monfort 1983 Lotto - Soudal + 01:11
28 3 Baptiste Planckaert 1988 Wallonie Bruxelles + 01:11
29 44 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 01:13
30 52 Joe Dombrowski 1991 EF Education First + 01:14
31 25 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 01:15
32 27 Sander Armee 1985 Lotto - Soudal + 01:15
33 6 Loic Vliegen 1993 Wanty - Groupe Gobert + 01:16
34 13 Sean Bennett 1996 EF Education First + 01:17
35 43 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 01:18
36 5 Benjamin Declercq 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:18
37 19 Tom Van Asbroeck 1990 Israel Cycling Academy + 01:18
38 34 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 01:22
39 3 Jasper Stuyven 1992 Trek - Segafredo + 01:22
40 10 Julien Mortier 1997 Wallonie Bruxelles + 01:23
41 5 Antoine Duchesne 1991 Groupama - FDJ + 01:25
42 27 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 01:25
43 10 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 01:25
44 24 Ben Gastauer 1987 AG2R La Mondiale + 01:26
45 6 Elie Gesbert 1995 Team Arkéa - Samsic + 01:26
46 20 Quentin Jauregui 1994 AG2R La Mondiale + 01:27
47 36 Axel Domont 1990 AG2R La Mondiale + 01:27
48 3 Kevin Ledanois 1993 Team Arkéa - Samsic + 01:28
49 22 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 01:29
50 20 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 01:30
51 32 Piet Allegaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:33
52 28 Paolo Baccio 1997 Team Colpack + 01:35
53 1 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 01:38
54 6 Alexandre Pichot 1983 Total Direct Energie + 01:38
55 33 Jordi Warlop 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:39
56 49 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:39
57 4 François Bidard 1992 AG2R La Mondiale + 01:40
58 45 Julien Trarieux 1992 Delko Marseille - Provence + 01:43
59 38 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 01:45
60 54 Mikel Aristi 1993 Euskadi Basque Country - Murias + 01:45
61 11 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 01:46
62 17 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 01:46
63 6 Davide Rebellin 1971 Sovac + 01:48
64 15 Remy Mertz 1995 Lotto - Soudal + 01:49
65 31 Milan Menten 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:50
66 17 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 01:51
67 44 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 01:54
68 44 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:54
69 8 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:56
70 54 Niccolo Bonifazio 1993 Total Direct Energie + 02:00
71 15 Quentin Pacher 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 02:01
72 34 Alessandro Covi 1998 Team Colpack + 02:02
73 15 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 02:06
74 54 Lawrence Naesen 1992 Lotto - Soudal + 02:08
75 9 Kevin Reza 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 02:08
76 5 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 02:08
77 2 Jonas Van Genechten 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 02:11
78 21 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 02:14
79 50 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 02:17
80 53 Dries van Gestel 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:18
81 50 Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert + 02:18
82 50 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 02:25
83 66 Roy Jans 1990 Corendon - Circus + 02:25
84 38 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 02:29
85 23 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 02:30
86 1 Julien Morice 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 02:49
87 - Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 03:40
88 - Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93 + 03:50
89 3 Bruno Armirail 1994 Groupama - FDJ + 06:24
90 1 Alex Kirsch 1992 Trek - Segafredo + 06:30
91 1 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 06:33
92 1 Bert Van Lerberghe 1992 Cofidis, Solutions Credits + 07:28
93 - Maxime Daniel 1991 Team Arkéa - Samsic + 10:09
94 - Zico Waeytens 1991 Cofidis, Solutions Credits + 11:01
95 1 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 13:33
96 19 Mads Pedersen 1995 Trek - Segafredo + 13:37
97 31 Stijn Devolder 1979 Corendon - Circus + 13:37
98 18 Julius Van Den Berg 1996 EF Education First + 13:52
99 20 Marco Mathis 1994 Cofidis, Solutions Credits + 13:57
100 4 Jonas Rickaert 1994 Corendon - Circus + 14:01
101 2 Edward Theuns 1991 Trek - Segafredo + 14:03
102 24 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 14:04
103 6 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 14:09
104 18 Brian Van Goethem 1991 Lotto - Soudal + 14:17
105 8 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque Country - Murias + 14:20
106 2 Julen Irizar Laskurain 1995 Euskadi Basque Country - Murias + 14:31
107 1 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 14:33
108 2 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 14:40
109 15 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 14:42
110 8 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 14:42
111 - Mickaël Delage 1985 Groupama - FDJ + 14:43
112 17 Geoffrey Soupe 1988 Cofidis, Solutions Credits + 14:45
113 6 Maxence Moncassin 1997 Amore & Vita - Prodir + 14:45
114 11 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 14:55
115 10 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 14:59
116 4 Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence + 15:03
117 19 Enzo Wouters 1996 Lotto - Soudal + 15:09
118 5 Giulio Masotto 1999 Team Colpack + 15:12
119 2 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 15:15
120 21 Emiel Vermeulen 1993 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 15:24
121 - Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 15:25
122 8 Aritz Bagues 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 15:25
123 7 Thomas Vaubourzeix 1989 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 15:36
124 3 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Prodir + 15:38
125 25 Kenny Dehaes 1984 Wallonie Bruxelles + 15:39
126 8 Loic Chetout 1992 Cofidis, Solutions Credits + 15:46
127 30 Pierre Barbier 1997 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 15:53
128 8 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 15:55
129 27 Bram Welten 1997 Team Arkéa - Samsic + 15:55
130 29 Luca Colnaghi 1999 Team Colpack + 16:13
131 1 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 16:28
132 1 Juan Antonio Lopez-Cozar 1994 Euskadi Basque Country - Murias + 16:51
133 2 Stepan Kurianov 1996 Gazprom - RusVelo + 17:57
134 2 Sacha Modolo 1987 EF Education First + 18:38
135 2 Samy Aurignac 1992 Sovac + 20:45
Étoile de Bessèges
France
04.stage ITT
10.7 km
Alès -> Alès
February 10th (2019)
Leader C.Laporte
Youth V.Madouas
Points C.Laporte
Mountain E.Planckaert

Want to use results from
FirstCycling on your site?