Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Étoile de Bessèges
UCI, Stage race, 3rd -7th February 2010, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Estonia
France
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
An Post - Sean Kelly
Astana
BBOX Bouygues Telecom
BigMat - Auber 93
Bretagne - Schuller
Carmiooro NGC
Cervelo TestTeam
Cofidis
Française des Jeux
Landbouwkrediet
Roubaix - Lille Metropole
Saur - Sojasun
Skil - Shimano
Sky Professional Cycling Team
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil
Veranda's Willems
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
17:10:27
02
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
+ 03
03
Ghyllebert
Pieter
1982
An Post - Sean Kelly
+ 04
04
De Gendt
Thomas
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 04
05
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
+ 05
06
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 06
07
Armee
Sander
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 07
08
Lefèvre
Laurent
1976
BBOX Bouygues Telecom
+ 07
09
Fedrigo
Pierrick
1978
BBOX Bouygues Telecom
+ 08
10
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 08
11
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 08
12
Talabardon
Yannick
1981
Saur - Sojasun
+ 09
13
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 09
14
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil
+ 09
15
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
+ 10
16
Jacobs
Pieter
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 10
17
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 10
18
Bar
Jocelyn
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 10
19
Rollin
Dominique
1982
Cervelo TestTeam
+ 10
20
Lemarchand
Romain
1987
BigMat - Auber 93
+ 10
21
Caethoven
Steven
1981
Landbouwkrediet
+ 10
22
Rolland
Pierre
1986
BBOX Bouygues Telecom
+ 10
23
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 10
24
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
+ 10
25
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet
+ 10
26
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
+ 10
27
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
+ 10
28
Denifl
Stefan
1987
Cervelo TestTeam
+ 10
29
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 10
30
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 10
31
Trofimov
Yury
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 10
32
Barbe
Koen
1981
Landbouwkrediet
+ 10
33
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
+ 10
34
Raimbekov
Bolat
1986
Astana
+ 10
35
Coenen
Johan
1979
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 10
36
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
+ 10
37
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Schuller
+ 10
38
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet
+ 10
39
Pauriol
Rémi
1982
Cofidis
+ 10
40
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 10
41
Geslin
Anthony
1980
Française des Jeux
+ 10
42
Larpe
Mickaël
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 10
43
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
+ 10
44
Portal
Nicolas
1979
Sky Professional Cycling Team
+ 10
45
Amorison
Frédéric
1978
Landbouwkrediet
+ 10
46
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
+ 10
47
Coppel
Jérôme
1986
Saur - Sojasun
+ 10
48
McConvey
Connor
1988
An Post - Sean Kelly
+ 10
49
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 10
50
Le Lay
David
1979
AG2R La Mondiale
+ 10
51
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
+ 10
52
Fournet-Fayard
Sébastien
1985
Carmiooro NGC
+ 10
53
Van Leijen
Joost
1984
Vacansoleil
+ 10
54
Calzati
Sylvain
1979
Sky Professional Cycling Team
+ 10
55
Jegou
Lilian
1976
Bretagne - Schuller
+ 10
56
Barry
Michael
1975
Sky Professional Cycling Team
+ 25
57
Possoni
Morris
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 25
58
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
+ 27
59
Gourov
Maxim
1979
Astana
+ 35
60
Voeckler
Thomas
1979
BBOX Bouygues Telecom
+ 38
61
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 42
62
Veuchelen
Fredrik
1978
Vacansoleil
+ 06:14
63
Kern
Christophe
1981
Cofidis
+ 06:15
64
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
+ 07:34
65
Pujol
Oscar
1983
Cervelo TestTeam
+ 11:37
66
Bozic
Borut
1980
Vacansoleil
+ 20:15
67
Eeckhout
Nico
1970
An Post - Sean Kelly
+ 20:21
68
Iglinskiy
Valentin
1984
Astana
+ 20:35
69
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 20:37
70
Dekkers
Hans
1981
Landbouwkrediet
+ 20:37
71
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
+ 20:41
72
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
+ 20:41
73
Grivko
Andriy
1983
Astana
+ 20:41
74
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil
+ 20:41
75
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
+ 20:41
76
Berthou
Eric
1980
Carmiooro NGC
+ 20:41
77
Lloyd
Daniel
1980
Cervelo TestTeam
+ 20:41
78
Halleguen
Matthieu
1988
Bretagne - Schuller
+ 20:41
79
Baugnies
Jérôme
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 20:41
80
Dockx
Bart
1981
Landbouwkrediet
+ 20:41
81
Bouyer
Franck
1974
BBOX Bouygues Telecom
+ 20:41
82
Lancaster
Brett
1979
Cervelo TestTeam
+ 20:41
83
Mazet
Julien
1981
BigMat - Auber 93
+ 20:41
84
O'Brien
Paidi
1984
An Post - Sean Kelly
+ 20:41
85
Bessy
Cyril
1986
Saur - Sojasun
+ 20:55
86
Huguet
Yann
1984
Skil - Shimano
+ 20:58
87
Habeaux
Gregory
1982
Veranda's Willems
+ 21:00
88
Bichot
Freddy
1979
BBOX Bouygues Telecom
+ 21:49
89
Ongarato
Alberto
1975
Vacansoleil
+ 22:26
90
van Dijk
Stefan
1976
Veranda's Willems
+ 23:43
91
Peruffo
Enrico
1985
Carmiooro NGC
+ 23:43
92
Houanard
Steve
1986
Skil - Shimano
+ 23:43
93
Renders
Sven
1981
Veranda's Willems
+ 25:51
94
Correia
Joao Miguel Silva
1975
Cervelo TestTeam
+ 35:51
95
Debusschere
Maxim
1986
An Post - Sean Kelly
+ 37:19
96
Vanlandschoot
James
1978
Veranda's Willems
+ 38:53
97
Gardeyn
Gorik
1980
Vacansoleil
+ 39:06
DNF
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
DNF
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Lisabeth
Kenny
1981
An Post - Sean Kelly
DNF
McNally
Mark
1989
An Post - Sean Kelly
DNF
Minne
Stijn
1984
An Post - Sean Kelly
DNF
Davis
Scott
1979
Astana
DNF
Dmitriyev
Valeriy
1984
Astana
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Astana
DNF
Pereiro
Óscar
1977
Astana
DNF
Gautier
Cyril
1987
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Faucon
Guillaume
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Haddou
Nadir
1983
BigMat - Auber 93
DNF
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
DNF
Thiré
Jonathan
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Jouanno
Nicolas
1987
Bretagne - Schuller
DNF
Le Bon
Johan
1990
Bretagne - Schuller
DNF
Beuret
Laurent
1986
Carmiooro NGC
DNF
Grillo
Paride
1982
Carmiooro NGC
DNF
Kocjan
Jure
1984
Carmiooro NGC
DNF
Raisoni
Alessandro
1983
Carmiooro NGC
DNF
Tamayo
Diego Alejandro
1983
Carmiooro NGC
DNF
King
Edward
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Wyss
Marcel
1986
Cervelo TestTeam
DNF
Blot
Guillaume
1985
Cofidis
DNF
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
DNF
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
DNF
Monier
Damien
1982
Cofidis
DNF
Boucher
David
1980
Landbouwkrediet
DNF
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Dion
Renaud
1978
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Molmy
Arnaud
1988
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Jeandesboz
Fabrice
1984
Saur - Sojasun
DNF
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
DNF
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
DNF
Augustyn
John-Lee
1986
Sky Professional Cycling Team
DNF
Cummings
Steve
1981
Sky Professional Cycling Team
DNF
Kennaugh
Peter
1989
Sky Professional Cycling Team
DNF
Boeckmans
Kris
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Joseph
Gregory
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil
DNF
Cappelle
Andy
1979
Veranda's Willems
DNF
Polazzi
Fabio
1985
Veranda's Willems
DNF
Van den Houte
Sven
1984
Veranda's Willems
DNF
van Genechten
Jonas
1986
Veranda's Willems
Information
Étoile de Bessèges
France
3rd -7th February 2010
2.1