GP Vorarlberg - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 03:46:38
02 Govekar Matevz Tirol KTM Cycling Team + 11
03 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 11
04 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development + 11
05 Benz Pirmin Rad-Net Rose Team + 11
06 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development + 11
07 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 11
08 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 11
09 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 11
10 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 11
11 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 15
12 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 16
13 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 16
14 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 57
15 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team + 57
16 Federspiel Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 57
17 Costa Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol + 57
18 Auer Daniel WSA KTM Graz p/b Leomo + 57
19 Roth Nepomuk Veloclub Ratisbona + 01:00
20 Reutimann Matthias Team Vorarlberg + 01:02
21 Tsuda Yugi EF Education-NIPPO Development + 01:05
22 Adamietz Johannes Saris Rouvy Sauerland Team + 01:20
23 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 02:36
24 Eisenbarth Pirmin BIKE AID Development + 02:55
25 Kretschy Moritz Rad-Net Rose Team + 02:55
26 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 02:55
27 Rosner Linus Tirol KTM Cycling Team + 02:55
28 Rudys Paul Maloja Pushbikers + 02:55
29 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO Development + 02:55
30 Tichler Thomas Arbo Headstart on Fahrrad + 02:55
31 Rüegg Lukas Team Vorarlberg + 02:55
32 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 03:02
33 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 03:02
34 Friedrich Marco Team Felbermayr Simplon Wels + 08:13
35 Kierner Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 08:13
36 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 08:30
37 Redmann Sven Rad-Net Rose Team + 08:30
38 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 08:30
39 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 08:30
40 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 10:03
41 Peter Michael Santic-Wibatech + 10:49
42 Czasa Moritz Rad-Net Rose Team + 10:58
43 Schönenberger Daniel Taurus + 10:58
44 Poll Stefan ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 10:58
45 Polzer David ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 14:41
46 Kurmann Andre - + 14:45
47 Götzinger Valentin WSA KTM Graz p/b Leomo + 14:49
48 Steininger Fabian Team Felbermayr Simplon Wels + 14:51
49 Rüttimann Stefan Taurus + 14:51
50 Heinemann Leon Rad-Net Rose Team + 14:51
51 Tambarikas Nico Knippcycling - Schär Gärten Racing Team + 14:51
52 Rapps Dario Team Auto Brosch-RSC Kempten + 14:51
53 Barke Marco Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 14:55
54 Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech + 14:55
55 Konczer Michael Hrinkow Advarics + 14:55
56 Neff Noah Team Bellheimer Silberpils + 14:55
57 Jenelten Jeremias Knippcycling - Schär Gärten Racing Team + 14:55
58 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 14:55
59 Gätzi Cyrill - + 14:55
60 Hasler Pavel - + 14:55
61 Obersteiner Florian 54x11 + 14:55
62 Gebhardt Philipp Rad-Net Rose Team + 14:55
63 Russenberger Wanja Bauer Sport Cycling Team + 14:55
64 Debons Guerin A.C.Bisontine + 14:55
65 Kaempe Stinus Arbo Headstart on Fahrrad + 14:55
66 Dirnbauer Josef Team Felbermayr Simplon Wels + 14:55
67 Bolt Florian - + 14:55
68 Jolidon Cédric Massi Vivo-Conecta + 14:55
69 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 14:55
70 Amann Dominik Team Vorarlberg + 14:55
71 Leopold Hans-Jörg ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 14:55
72 Latocha Adrian Rad-Net Rose Team + 14:55
73 Kovar Stefan Tirol KTM Cycling Team + 14:55
74 Langhans Maximilian - + 14:55
75 Holzknecht Armin Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:55
76 Plattner Matthias Team Embrace The World Cycling + 14:55
77 Messmer Levi Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 14:55
78 Büschler David Wheelsports Metropol Racing + 14:55
79 Brunner Marcus Taurus + 14:55
80 Schleuniger Nicola - + 14:55
81 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 14:55
82 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 14:55
83 Bodnar Krisztian ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 14:55
84 Hasler Iwan Knippcycling - Schär Gärten Racing Team + 14:55
85 Tappeiner Pascal Knippcycling - Schär Gärten Racing Team + 14:55
86 Clauss Peter Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 15:04
87 Paumann David Tirol KTM Cycling Team + 15:04
88 Reiter Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol + 15:29
89 Saligari Giacomo V.C.Mendrisio + 15:52
90 Vergobbi Francesco V.C.Mendrisio + 15:52
91 Jolidon Luca Massi Vivo-Conecta + 15:52
92 Reiter Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol + 15:54
93 Oberson Yannick - + 16:23
94 Weggenmann Erik Team Auto Brosch-RSC Kempten + 16:38
95 Meiler Martin Team Vorarlberg + 17:00
96 Stüssi Colin Team Vorarlberg + 17:00
DNF Hartmann Tobias -
DNF Grasl Patrick Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Hopfgartner Paul Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Stockmeyer Fabian Arbo Headstart on Fahrrad
DNF Geretschnig Martin ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Koffler Georg ARBO Raiffeisen RC Feld am See
DNF Umhaller Thomas ARBÖ RC Steiner Shopping Purgstal
DNF Gamper Florian Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Mangertseder Matthias Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Stieger Adrian Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Riegler Nikolas Team Vorarlberg
DNF Hörandtner Moritz Tirol KTM Cycling Team
DNF Handl Philip Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Lube Bernhard Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Vesely Florian Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Hochstrasser Loris V.C.Mendrisio
DNF Imboden Simon V.C.Mendrisio
DNF Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo

Information