Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 PRUride PH

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 07:57:152540
02 Brendon Davids 1993 Oliver's Real Food + 472030
03 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 04:121525
04 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Terengganu Cycling Team + 04:321320
05 Junrey Janjan Navarra 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 04:471115
06 John Mark Camingao 1993 Team Philippine Navy Standard Insur + 06:131010
07 Aiman Cahyadi 1993 PGN Road Cycling Team + 07:3395
08 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 07:3683
09 Daniel Ven Cariņo 1998 Team Go for Gold + 08:0973
10 Ariya Phounsavath 1991 Thailand Continental Cycling Team + 09:0373
11 El Joshua Carino 1993 Team Philippine Navy Standard Insur + 09:256
12 Ronald Lomotos 1994 Team Philippine Navy Standard Insur + 09:326
13 Ronald Oranza 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 09:505
14 Selamat Juangga 1992 KFC Cycling Team + 11:195
15 Euro Kim 1999 LX Cycling Team + 11:204
16 Jay Lucero 1999 Team Go for Gold + 11:224
17 Jay Dutton 1993 St. George Continental Cycling Team + 11:414
18 Ismael Grospe 1998 Team Go for Gold + 12:153
19 Burr Ho 1992 HKSI Pro Cycling Team + 13:043
20 Sarawut Sirironnachai 1992 Thailand Continental Cycling Team + 13:093
21 Dylan McKenna 1998 X Speed United + 13:373
22 Daniel Habtemichael 1997 7 Eleven Cliqq - Air21 + 13:432
23 Kuan Lin Huang 1998 Action Cycling Team + 14:372
24 Jinggo Tabayoyong - Team Pangasinan + 15:142
25 Aidan James Mendoza 1999 Team Pangasinan + 16:202
26 Hun Jang 2000 LX Cycling Team + 16:211
27 Alvin Mandi 1996 Team Franzia + 16:271
28 Duc Tam Trinh 1992 Vietnam + 16:351
29 Nichol Blanca Pareja - Celeste Cycles - Bianchi PH + 16:421
30 Yeonwoo Yoo - Gapyeong Cycling Team + 17:22-
31 Sang Hong Park 1989 LX Cycling Team + 17:24
32 Jamal Hibatullah 1997 PGN Road Cycling Team + 17:46
33 Thanakhan Chaiyasombat 1999 Thailand Continental Cycling Team + 18:10
34 Ryan Tugawin 1989 Team Franzia + 18:59
35 Mark Galedo 1985 Celeste Cycles - Bianchi PH + 19:04
36 Michael Fare - Celeste Cycles - Bianchi PH + 19:09
37 Rachmad Noka Wibisono 1999 PGN Road Cycling Team + 19:22
38 Mahrus Ali 1999 KFC Cycling Team + 20:06
39 Hyo Suk Gong 1986 LX Cycling Team + 20:14
40 Warren Bordeos 1997 Team Pangasinan + 20:37
41 Hoang Thai Phan 1998 Vietnam + 21:04
42 Ahmad Yoga Ilham Firdaus 2000 PGN Road Cycling Team + 21:07
43 Natnael Mebrahtom 1998 7 Eleven Cliqq - Air21 + 21:10
44 Abdul Gani 1992 KFC Cycling Team + 22:18
45 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 22:53
46 Mark Jukius Bordeos 1996 Team Army Bicology Shop + 23:41
47 Jeffshon Sotto 1994 Team Tarlac + 24:35
48 Chien Chou Chen 1997 Microprogram Circus Monkey + 25:14
49 Abdul Soleh 1992 KFC Cycling Team + 25:19
50 Corbin Strong 2000 St. George Continental Cycling Team + 25:35
51 Marvin Tapic 1991 Team Army Bicology Shop + 28:10
52 Turakit Boonratanathanakorn 1989 Thailand Continental Cycling Team + 28:31
53 Nilo Valdez 1995 7 Eleven Cliqq - Air21 + 29:06
54 Muhammad Abdurrahman 1997 KFC Cycling Team + 30:49
55 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 30:53
56 Gang San Keum 1997 Gapyeong Cycling Team + 32:04
57 Peerapol Chawchiangkwang 1986 Thailand Continental Cycling Team + 33:54
58 Arin Iswana 1990 PGN Road Cycling Team + 35:46
59 Phucong Sai-Udomsin 1988 Thailand Continental Cycling Team + 36:43
60 Leonardo Jr Valdez - Team Franzia + 37:20
61 Kim Kenneth Krog 1997 Celeste Cycles - Bianchi PH + 39:03
62 Santy Barnachea 1976 Team Franzia + 40:06
63 Wei Sheng Tan - Singapore + 40:39
64 Jhonrey Buccat - Team Pangasinan + 40:40
65 Kenneth Lacuesta 1991 Team Army Bicology Shop + 41:36
66 Lance Allen Benito 2000 Team Franzia + 42:34
67 Thanh Dien Tram 1996 Vietnam + 42:46
68 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 42:56
69 Yueh Shia Hsu - Action Cycling Team + 43:13
70 Thanh Tung Huynh 1996 Vietnam + 43:23
71 Alfie Catalan 1982 Team Army Bicology Shop + 44:30
72 Michael Angelico Ochoa 1990 Team Tarlac + 45:14
73 Ronnel Rellamas Hualda 1982 Team Go for Gold + 46:04
74 Jan Paul Morales 1986 Team Philippine Navy Standard Insur + 46:14
75 Angus Lyons 1996 Oliver's Real Food + 46:33
76 Orlie Villanueva 1982 Team Tarlac + 47:59
77 Jake Aldrin Rivera - Celeste Cycles - Bianchi PH + 52:06
78 Jack Sykes 2000 Oliver's Real Food + 53:06
79 Eun Seong Jung 1989 Gapyeong Cycling Team + 53:15
80 Seok Hyun Ham 1995 Gapyeong Cycling Team + 57:14
81 Ka Yu Leung 1996 HKSI Pro Cycling Team + 58:29
82 Jordan Schmidt 1998 X Speed United + 01:03:47
83 Fintan Conway 1999 Oliver's Real Food + 01:08:27
84 Dennis Gabaldon 1994 Team Pangasinan + 01:10:51
85 Muhamad Nur Fathoni 1992 KFC Cycling Team + 01:12:03
86 Jasper Albrecht 1999 X Speed United + 01:13:24
87 Jojo Ignacio - Team Pangasinan + 01:14:06
88 Arnel Mendoza - Team Tarlac + 01:15:20
89 Ivan Sembrano 2000 Team Tarlac + 01:23:48
90 Warnakulasuriyage Warnakulasuriya - Sri Lanka Air Force + 01:24:37
91 Lord Anthony Del Rosario 1998 Team Army Bicology Shop + 01:24:41
92 Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team + 01:27:50
93 Panha Suon 1996 Nex CCN Cycling Team + 01:28:00
DNF Chi Hao Wu 1989 Action Cycling Team
DNF Bing You Yang 1998 Action Cycling Team
DNF Muhammad Danieal Haikkal Eddy Suhaidee 1998 Malaysia
DNF Muhammad Shafiq Mohamad - Malaysia
DNF Ariff Danial Noor Roseidi - Malaysia
DNF Mohamad Nor Halieff - Malaysia
DNF Nur Aiman Rosli 1999 Malaysia
DNF Yu Liang Chou - Microprogram Circus Monkey
DNF Kuan Hsien Li - Microprogram Circus Monkey
DNF Shao Hung Lee - Microprogram Circus Monkey
DNF Chia Hung Lin - Microprogram Circus Monkey
DNF Hsin Wei Lin - Microprogram Circus Monkey
DNF Luqmanul Hakim Bin Othman 1998 Singapore
DNF Wee Siong Chua 1994 Singapore
DNF Teck Kwang Calvin Sim 1989 Singapore
DNF Van Cuong Quang 1997 Vietnam
DNF Mervin Corpuz 1995 7 Eleven Cliqq - Air21
DNF Lorenzo Rellosa III - Celeste Cycles - Bianchi PH
DNF Jae Min Ha 1999 Gapyeong Cycling Team
DNF Tae-Hee Oh 1993 Gapyeong Cycling Team
DNF Kwan Lok Choi 1999 HKSI Pro Cycling Team
DNF Chun Wing Leung 1994 HKSI Pro Cycling Team
DNF Cheuk Hei To 1999 HKSI Pro Cycling Team
DNF Keon Woo Park 1991 LX Cycling Team
DNF Mark Bonzo 1989 Nex CCN Cycling Team
DNF Constantin Fast 1976 Nex CCN Cycling Team
DNF Robert Müller 1986 Nex CCN Cycling Team
DNF Phyuth Yoeun 1996 Nex CCN Cycling Team
DNF Campbell Jones 1999 Oliver's Real Food
DNF Mahamalage Fernando - Sri Lanka Air Force
DNF Warnakulasuriya Fernando - Sri Lanka Air Force
DNF Dane Nugera - Sri Lanka Air Force
DNF Pilippenge Silva - Sri Lanka Air Force
DNF Ranathunge Tharuka - Sri Lanka Air Force
DNF Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental Cycling Team
DNF Blake Quick 2000 St. George Continental Cycling Team
DNF Robinson Esteves Esteves - Team Army Bicology Shop
DNF Nelson Martin 1988 Team Franzia
DNF Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team
DNF Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team
DNF Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team
DNF Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team
DNF Martin Rupes 1995 X Speed United
DNF Connor Sens 1999 X Speed United
PRUride PH
Philippines - May 24th-26th
Classification 2.2

Want to use results from
FirstCycling on your site?