Grand Prix Velo Alanya

UCI, One-day race, 19th February 2022, Turkey

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Chzhan Igor Almaty Cycling Team 03:44:1140
02 Weulink Meindert À Bloc CT + 3230
03 Kretschy Moritz Germany + 3225
04 Sainbayar Jambaljamts Terengganu Polygon CT + 3420
05 Kulikov Vladislav Vozrozhdenie + 3415
06 Christen Fabio EF Education-NIPPO DT + 3410
07 Benz Pirmin Germany + 425
08 Jurado Cristofer Panamá es Cultura y Valores + 463
09 Schuch Mike À Bloc CT + 583
10 Marukhin Daniil Almaty Cycling Team + 583
11 Khalmuratov Muradjan Tashkent City Professional Cycling + 58
12 MacLeod Callum À Bloc CT + 58
13 Gandin Stefano Team Corratec + 58
14 Dogan Halil Ibrahim Turkey + 58
15 Villaneda Ethan EF Education-NIPPO DT + 58
16 Sayar Mustafa Sakarya BB Pro Team + 01:03
17 Murgano Marco Team Corratec + 01:13
18 Piasetski Aliaksandr Viva Rovar + 01:39
19 Monaco Alessandro Giotti Victoria Savini Due + 01:39
20 Evtushenko Alexander Russia + 02:04
21 Herben Luuk À Bloc CT + 02:18
22 Grinkevich Mark Viva Rovar + 02:25
23 Espinosa Bolivar Panamá es Cultura y Valores + 02:25
24 Baldaccini Davide Team Corratec + 02:25
25 Maikin Roman Vozrozhdenie + 02:25
26 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 02:38
27 Raileanu Cristian Sakarya BB Pro Team + 02:38
28 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO DT + 03:07
29 Ulysbayev Dinmukhammed Almaty Cycling Team + 03:09
30 Kuzmin Anton Almaty Cycling Team + 03:09
31 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 03:09
32 Malkov Kirill Inex Siberian Team + 03:45
33 Stenkovoy Nikita Tashkent City Professional Cycling + 03:46
34 Jones Seth Ferei-CCN Metalac + 04:12
35 Tracz Szymon EF Education-NIPPO DT + 04:12
36 Sinschek Nils À Bloc CT + 04:12
37 Baasankhuu Myagmarsuren Ferei Mongolia Development Team + 04:12
38 El Arbaoui Adil Morocco + 04:15
39 Prevar Oleksandr Spor Toto Cycling Team + 04:15
40 Bialiauski Kanstantsin Belarus + 04:15
41 Karaliok Yauheni Minsk Cycling Club + 04:15
42 Archibold Franklin Panamá es Cultura y Valores + 04:15
43 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 05:15
44 Lorenzo Randish Panamá es Cultura y Valores + 05:38
45 Iderbold Bold Ferei Mongolia Development Team + 05:43
46 Bazhkou Stanislau Minsk Cycling Club + 05:43
47 N'hari Mohamed Amine Algeria + 05:52
48 Gomez Yelko Panamá es Cultura y Valores + 05:52
49 Brogi Adriano Giotti Victoria Savini Due + 06:08
50 Mazur Dzianis Minsk Cycling Club + 06:20
51 Castelblanco Jorge Amadid Panamá es Cultura y Valores + 06:27
52 Amari Hamza Algeria + 06:34
53 Depe Serdar Velo Bursa Team SKD + 06:51
54 Yeremin Evgeniy Queen Sport Club + 06:59
55 Zotov Evgeny Russia + 07:02
56 Khatpin Nurzhan Almaty Cycling Team + 07:02
57 Shchamialiou Tsikhan BelAZ Team + 07:02
58 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 07:04
59 Elli Konstantin Tashkent City Professional Cycling + 07:09
60 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO DT + 08:00
61 Marchuk Dzianis Viva Rovar + 08:00
62 Grigoryan Stepan Sidi Ali-Unlock Team + 08:07
63 Crista Daniel CSA Steaua Bucuresti + 08:07
64 Arikan Dogukan Turkey + 08:21
65 Egin Ali Konya Buyuksehir Belediye SK + 08:23
66 Kavaliou Kiryl BelAZ Team + 08:57
67 Turchanka Pavel BelAZ Team + 09:10
68 Sunnatov Akramjon Tashkent City Professional Cycling + 09:12
69 Batsaikhan Tegshbayar Ferei Mongolia Development Team + 09:12
70 Minoual Soulayman Morocco + 09:35
71 Saidov Ulugbek Tashkent City Professional Cycling + 10:25
72 Chaoufi Tarik Sidi Ali-Unlock Team + 10:25
73 Akcam Furkan Sakarya BB Pro Team + 10:25
74 Papok Siarhei Minsk Cycling Club + 10:25
75 Movchan Andriyi Eurocar GS Cycling Team + 10:25
76 Cherki Salah Eddine Ayoubi Algeria + 10:25
77 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO DT + 10:25
78 Gebhardt Philipp Germany + 10:25
79 Heinemann Leon Germany + 10:25
80 Dinmukhametov Ramis Nursultan Cycling Team + 10:25
81 Semashko Nikita Viva Rovar + 10:25
82 Turar Assylkhan Nursultan Cycling Team + 10:25
83 Potapenko Dmitriy Nursultan Cycling Team + 10:25
84 Örken Ahmet Turkey + 10:25
85 Zatsepin Serguey Russia + 11:01
86 Asadov Elchin Sakarya BB Pro Team + 11:02
87 Fomovskiy Aleksey Tashkent City Professional Cycling + 11:39
88 Maral Ahmet Konya Buyuksehir Belediye SK + 11:52
89 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 11:52
90 Malnasi Joszef-Attila Giotti Victoria Savini Due + 11:52
91 Kanat Mehmet Turkey + 11:52
92 Tiryaki Oguzhan Spor Toto Cycling Team + 11:52
93 Szarka Gergely Giotti Victoria Savini Due + 11:52
94 Yilmaz Yunus Sidi Ali-Unlock Team + 11:52
95 Battsengel Amartuvshin Ferei Mongolia Development Team + 12:07
96 Ozkalbim Kaan Spor Toto Cycling Team + 13:20
97 Plesea Valentin CSA Steaua Bucuresti + 13:31
98 Alsac Mehmet Turkey + 13:32
99 Erdenebat Bilguunjargal Ferei Mongolia Development Team + 13:34
100 Besaha Mikhail Belarus + 13:36
101 Kasiankou Vadzim BelAZ Team + 13:36
102 Dikii Mark Inex Siberian Team + 14:10
103 Cetin Melih Konya Buyuksehir Belediye SK + 14:10
104 Saleh Mohd Zamri Terengganu Polygon CT + 14:10
105 Shmantsar Aliaksei Viva Rovar + 14:10
106 Yunus Demir Muhammet Turkey + 14:10
107 Kaminski Zakhar Belarus + 14:10
108 Nizelskiy Andriy Eurocar GS Cycling Team + 14:18
109 Yussifov Igor Nursultan Cycling Team + 14:18
110 Prymakou Kiryl BelAZ Team + 14:18
111 Ershov Artur Vozrozhdenie + 14:18
112 Gurbianov Ali Sakarya BB Pro Team + 15:09
113 Smetaniuk Oleksandr Eurocar GS Cycling Team + 15:44
114 Stojnic Veljko Team Corratec + 16:08
115 Zegklis Nikolaos Sidi Ali-Unlock Team + 16:08
116 Sadki Mohamed Sidi Ali-Unlock Team + 18:04
117 Shnyrko Aliaksei Viva Rovar + 18:06
118 El Azhari Mounir Sidi Ali-Unlock Team + 18:19
119 Ipek Mesut Konya Buyuksehir Belediye SK + 18:19
120 Gok Ali Konya Buyuksehir Belediye SK + 18:19
121 Bricis Dainis Belarus + 18:19
122 Jamahisian Amir hossein Queen Sport Club + 18:19
123 Danilovic Marko Ferei-CCN Metalac + 18:19
124 Manakov Viktor Russia + 18:19
125 Islamov Valery Inex Siberian Team + 18:19
126 Bien Max Ferei-CCN Metalac + 18:19
127 Goh Choon Huat Terengganu Polygon CT + 19:34
128 Lakasek Irwandie Terengganu Polygon CT + 19:34
129 Hamdan Wan Abdul Rahman Terengganu Polygon CT + 19:34
130 Mazuki Fakhruddin Terengganu Polygon CT + 19:34
131 Ivanov Aleksandr Inex Siberian Team + 19:48
132 Chaoui Mohamed Morocco + 19:49
133 Dalla Valle Nicolas Giotti Victoria Savini Due + 20:24
134 Masotto Giulio Team Corratec + 20:24
135 Laushkin Lev Russia + 20:24
136 Zhumakan Alisher Nursultan Cycling Team + 20:24
137 Makhchoun Mounir Morocco + 20:24
138 Yildirim Muhammet Velo Bursa Team SKD + 20:48
139 Tishkin Aleksandr Inex Siberian Team + 20:48
140 Tomic Marko Ferei-CCN Metalac + 21:45
141 Ivanchanka Dzmitry BelAZ Team + 21:58
142 Finatti Davide Giotti Victoria Savini Due + 23:35
143 Kobzar Pavlo Eurocar GS Cycling Team + 23:53
144 Grigoras Tudor-Justin CSA Steaua Bucuresti + 23:53
145 Horvath Roland CSA Steaua Bucuresti + 31:25
146 Mukhomediarov Dimitri Russia + 32:11
OOT Badlis Slimane Algeria
OOT Paveliu Mihai-Sebastian CSA Steaua Bucuresti
OOT Sydor Serhii Eurocar GS Cycling Team
OOT Salman Faruk Konya Buyuksehir Belediye SK
DNS Czasa Moritz Germany
DNS Redmann Sven Germany
DNF Ferkous Ayoub Algeria
DNF Hamza Yacine Algeria
DNF Barnatovich Uladzislau Belarus
DNF Ramanau Raman Belarus
DNF Mihnea Cristian CSA Steaua Bucuresti
DNF Ermakov Kirill Queen Sport Club
DNF Kosmachev Gleb Queen Sport Club
DNF Vasilyev Maksym Eurocar GS Cycling Team
DNF Davaasambuu Erhes Ferei Mongolia Development Team
DNF Wilches Pablo Alejandro Ferei-CCN Metalac
DNF Shemetau Mikhail Minsk Cycling Club
DNF Strokau Vasili Minsk Cycling Club
DNF Nohales Nieto Edgar Spor Toto Cycling Team
DNF Samli Feritcan Spor Toto Cycling Team
DNF Rajovic Dusan Team Corratec
DNF Avan Halis Velo Bursa Team SKD
DNF Celikkaya Suleyman Velo Bursa Team SKD
DNF Durgun Eyup Velo Bursa Team SKD
DNF Yildiz Ahmet Emre Velo Bursa Team SKD
DNF Khilkovich Denis Vozrozhdenie
DNF Shakotko Alexander Vozrozhdenie
DNF Stash Mamyr Vozrozhdenie

Information