Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Tour de Bretagne Féminin

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 05.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Jessica Roberts 1999 Great Britain 03:12:01
02 Kirsten Wild 1982 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 39
03 Maria Martins 1999 Sopela Women's Team + 39
04 Ziortza Isasi Cristobal 1995 Eneicue Cycling Team + 39
05 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 39
06 Stine Borgli 1990 Norway + 39
07 Simona Frapporti 1988 Bepink + 39
08 Audrey Cordon-Ragot 1989 France + 39
09 Marine Quiniou 1993 Charente - Maritime + 39
10 Severine Eraud 1995 Doltcini - Van Eyck Sport + 39
11 Marion Sicot 1992 Doltcini - Van Eyck Sport + 39
12 Letizia Borghesi 1998 Aromitalia - Basso Bikes + 39
13 Enara Lopez Gallastegi 1997 Bizkaia - Durango + 39
14 Laura Van Regenmortel 1992 Biehler Pro Cycling + 39
15 Lucia Gonzalez Blanco 1990 Bizkaia - Durango + 39
16 Juliette Labous 1998 France + 39
17 Célia Le Mouel 2000 Team Breizh Ladies + 39
18 Julie Meyer Solvang 1989 Norway + 39
19 Clara Copponi 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 39
20 Anna Henderson 1998 Great Britain + 39
21 Natalie Van Gogh 1974 Biehler Pro Cycling + 39
22 Daniela Reis 1993 Doltcini - Van Eyck Sport + 39
23 Marina Uvarova 2000 Russia + 39
24 Birgitte Ravndal 1991 Norway + 39
25 Cecilie Uttrup Ludwig 1995 Bigla + 39
26 Nicola Juniper 1981 Great Britain + 39
27 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 39
28 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 39
29 Gyunel Mekhtieva 1999 Russia + 39
30 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 39
31 Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 39
32 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 39
33 Varvara Fasoi 1991 Eneicue Cycling Team + 39
34 Meret Zimmermann 1996 BioFrais - VC Saint-Julien + 39
35 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 39
36 Charlotte Bravard 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 39
37 Galina Chernyshova 1993 Russia + 39
38 Annabel Fisher 1989 BioFrais - VC Saint-Julien + 39
39 Emilie Moberg 1991 Norway + 39
40 Chiara Perini 1997 Bepink + 39
41 Irina Ivanova 1998 Russia + 39
42 Paula SanMartin Rodriguez 1997 Eneicue Cycling Team + 39
43 Maïna Galand 2000 Team Breizh Ladies + 39
44 Rhona Callander 1999 Great Britain + 39
45 Coralie Demay 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 39
46 Marie Le Net 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 39
47 Typhaine Laurance 1998 Team Breizh Ladies + 48
48 Nikola Noskova 1997 Bigla + 50
49 Mikayla Harvey 1998 Bigla + 01:03
50 Léna Gérault 1995 France + 01:06
51 Emilia Matteoli 1997 Aromitalia - Basso Bikes + 01:13
52 Valentine Fortin 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 02:15
53 Aline Guglielmi 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 02:15
54 Merel Hofman 1999 Biehler Pro Cycling + 02:15
55 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 02:15
56 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 02:15
57 Cédrine Kerbaol 2001 Team Breizh Ladies + 02:15
58 Anna Docherty 2000 Great Britain + 02:15
59 Nicole Hanselmann 1991 Bigla + 02:15
60 Ainara Elbusto Arteaga 1992 Bizkaia - Durango + 02:15
61 Polina Kirillova 1997 Russia + 02:15
62 Coralie Houdin 1995 US Vern Cyclisme + 02:15
63 Noémie Abgrall 1999 Charente - Maritime + 02:25
64 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 02:25
65 Jeanne-Louise Barbier 2000 Team Breizh Ladies + 04:59
66 Francesca Pattaro 1995 Bepink + 05:01
67 Margarita Syradoeva 1995 Russia + 05:01
68 Ariadna Trias Jordan 1995 Sopela Women's Team + 05:01
69 Rasa Leleivyte 1988 Aromitalia - Basso Bikes + 05:01
70 Gabrielle Rimasson 1996 US Vern Cyclisme + 05:01
71 Sofia Beggin 1997 Aromitalia - Basso Bikes + 07:03
72 Laura Asencio 1998 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 07:03
73 Manon Minaud 1998 Charente - Maritime + 07:54
74 Emeline Eustache 2000 France + 12:51
75 Lucie Jounier 1998 US Vern Cyclisme + 12:51
76 Cristina Pujol Munoz 1990 Eneicue Cycling Team + 13:08
77 Amandine Fouquenet 2001 US Vern Cyclisme + 14:43
78 Lisa Guerin 1998 US Vern Cyclisme + 14:43
79 Marie Gielen 1998 France + 14:43
80 Inez Beijer 1995 Biehler Pro Cycling + 15:01
81 Vania Canvelli 1997 Bepink + 18:49
82 Anna Badegruber 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 19:42
DNF Maryanne Hinault 2000 Team Breizh Ladies
DNF Claudia Koster 1992 WNT - Rotor Pro Cycling Team
DNF Sophie Wright 1999 Bigla
DNF Evita Muzic 1999 FDJ Nouvelle - Aquitaine
DNF Pascale Jeuland 1987 Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Jesse Vandenbulcke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Saartje Vandenbroucke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Nicole Nesti 1997 Aromitalia - Basso Bikes
DNF Michela Balducci 1995 Aromitalia - Basso Bikes
DNF Silvia Valsecchi 1982 Bepink
DNF Lauren Dolan 1999 Great Britain
DNF Phaedra Krol 1999 Biehler Pro Cycling
DNF Pauline Allin 1995 Charente - Maritime
DNF Gladys Verhulst 1997 Charente - Maritime
DNF Camille Devi 1990 BioFrais - VC Saint-Julien
DNF Lucie Lahaye 1997 Charente - Maritime
Pos Name Born Team Time
01 - Audrey Cordon-Ragot 1989 France 13:01:56
02 2 Kirsten Wild 1982 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 05
03 1 Juliette Labous 1998 France + 08
04 1 Cecilie Uttrup Ludwig 1995 Bigla + 09
05 8 Jessica Roberts 1999 Great Britain + 12
06 - Severine Eraud 1995 Doltcini - Van Eyck Sport + 16
07 1 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 21
08 1 Marie Le Net 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 26
09 1 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 35
10 2 Clara Copponi 1999 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 49
11 3 Nicola Juniper 1981 Great Britain + 01:02
12 3 Stine Borgli 1990 Norway + 01:07
13 3 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 01:08
14 3 Daniela Reis 1993 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:16
15 3 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 01:31
16 4 Enara Lopez Gallastegi 1997 Bizkaia - Durango + 01:37
17 4 Marion Sicot 1992 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:45
18 4 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 01:58
19 5 Anna Henderson 1998 Great Britain + 02:04
20 5 Lucia Gonzalez Blanco 1990 Bizkaia - Durango + 02:11
21 2 Nikola Noskova 1997 Bigla + 02:13
22 4 Galina Chernyshova 1993 Russia + 02:20
23 4 Mikayla Harvey 1998 Bigla + 03:10
24 4 Célia Le Mouel 2000 Team Breizh Ladies + 03:22
25 4 Emilie Moberg 1991 Norway + 03:29
26 9 Charlotte Bravard 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 03:51
27 10 Julie Meyer Solvang 1989 Norway + 04:03
28 11 Maïna Galand 2000 Team Breizh Ladies + 04:07
29 11 Letizia Borghesi 1998 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 04:14
30 11 Natalie Van Gogh 1974 Biehler Pro Cycling + 04:17
31 12 Rhona Callander 1999 Great Britain + 04:20
32 14 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 04:33
33 21 Marina Uvarova 2000 Russia + 05:03
34 21 Paula SanMartin Rodriguez 1997 Eneicue Cycling Team + 05:06
35 23 Marine Quiniou 1993 Charente - Maritime Women Cycling + 05:15
36 5 Nicole Hanselmann 1991 Bigla + 05:16
37 5 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 05:17
38 11 Léna Gérault 1995 France + 05:17
39 20 Meret Zimmermann 1996 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 05:18
40 7 Cédrine Kerbaol 2001 Team Breizh Ladies + 05:19
41 22 Chiara Perini 1997 Bepink + 05:31
42 2 Ainara Elbusto Arteaga 1992 Bizkaia - Durango + 05:56
43 22 Ziortza Isasi Cristobal 1995 Eneicue Cycling Team + 06:05
44 24 Irina Ivanova 1998 Russia + 06:16
45 3 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 06:25
46 24 Laura Van Regenmortel 1992 Biehler Pro Cycling + 06:26
47 24 Birgitte Ravndal 1991 Norway + 06:28
48 25 Annabel Fisher 1989 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 06:30
49 3 Coralie Houdin 1995 US Vern Cyclisme + 06:34
50 24 Simona Frapporti 1988 Bepink + 06:36
51 26 Gyunel Mekhtieva 1999 Russia + 06:51
52 5 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 06:59
53 7 Noémie Abgrall 1999 Charente - Maritime Women Cycling + 07:09
54 25 Varvara Fasoi 1991 Eneicue Cycling Team + 07:42
55 12 Valentine Fortin 1999 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 07:52
56 13 Aline Guglielmi 1999 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 07:52
57 10 Francesca Pattaro 1995 Bepink + 09:01
58 25 Emilia Matteoli 1997 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 09:40
59 2 Rasa Leleivyte 1988 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 09:48
60 25 Maria Martins 1999 Sopela Women's Team + 10:03
61 20 Polina Kirillova 1997 Russia + 10:18
62 13 Margarita Syradoeva 1995 Russia + 11:05
63 7 Laura Asencio 1998 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 11:30
64 26 Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 11:59
65 22 Merel Hofman 1999 Biehler Pro Cycling + 12:04
66 16 Manon Minaud 1998 Charente - Maritime Women Cycling + 12:10
67 24 Typhaine Laurance 1998 Team Breizh Ladies + 12:31
68 4 Sofia Beggin 1997 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 12:53
69 24 Coralie Demay 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 14:55
70 18 Ariadna Trias Jordan 1995 Sopela Women's Team + 15:05
71 18 Jeanne-Louise Barbier 2000 Team Breizh Ladies + 15:19
72 20 Anna Docherty 2000 Great Britain + 15:28
73 37 Lucie Jounier 1998 US Vern Cyclisme + 16:07
74 29 Amandine Fouquenet 2001 US Vern Cyclisme + 18:30
75 9 Inez Beijer 1995 Biehler Pro Cycling + 20:36
76 - Marie Gielen 1998 France + 20:50
77 7 Emeline Eustache 2000 France + 21:28
78 25 Vania Canvelli 1997 Bepink + 23:09
79 3 Anna Badegruber 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 28:08
80 14 Lisa Guerin 1998 US Vern Cyclisme + 33:24
81 17 Gabrielle Rimasson 1996 US Vern Cyclisme + 55:34
82 15 Cristina Pujol Munoz 1990 Eneicue Cycling Team + 57:05
Tour de Bretagne Féminin
France
05.stage Hills
118.9 km
Plouguin -> Lannilis
June 9th (2019)
Leader A.Cordon-Ragot
Youth J.Labous
Points K.Wild
Mountain S.Borgli

Want to use results from
FirstCycling on your site?