Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Tour de Bretagne Féminin

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Mikayla Harvey 1998 Bigla 15:40
02 Audrey Cordon-Ragot 1989 France + 04
03 Juliette Labous 1998 France + 05
04 Severine Eraud 1995 Doltcini - Van Eyck Sport + 13
05 Claudia Koster 1992 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 14
06 Cecilie Uttrup Ludwig 1995 Bigla + 17
07 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 18
08 Lauren Dolan 1999 Great Britain + 21
09 Marie Le Net 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 23
10 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 32
11 Nicole Hanselmann 1991 Bigla + 41
12 Kirsten Wild 1982 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 41
13 Célia Le Mouel 2000 Team Breizh Ladies + 42
14 Coralie Demay 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 43
15 Sophie Wright 1999 Bigla + 45
16 Pascale Jeuland 1987 Doltcini - Van Eyck Sport + 54
17 Emilie Moberg 1991 Norway + 54
18 Nicola Juniper 1981 Great Britain + 59
19 Saartje Vandenbroucke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 59
20 Clara Copponi 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 59
21 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 01:01
22 Lucie Lahaye 1997 Charente - Maritime + 01:03
23 Silvia Valsecchi 1982 Bepink + 01:03
24 Cédrine Kerbaol 2001 Team Breizh Ladies + 01:03
25 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 01:04
26 Stine Borgli 1990 Norway + 01:04
27 Charlotte Bravard 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 01:05
28 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 01:05
29 Daniela Reis 1993 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:09
30 Jessica Roberts 1999 Great Britain + 01:13
31 Typhaine Laurance 1998 Team Breizh Ladies + 01:13
32 Lucie Jounier 1998 US Vern Cyclisme + 01:15
33 Camille Devi 1990 BioFrais - VC Saint-Julien + 01:18
34 Léna Gérault 1995 France + 01:19
35 Inez Beijer 1995 Biehler Pro Cycling + 01:23
36 Julie Meyer Solvang 1989 Norway + 01:23
37 Phaedra Krol 1999 Biehler Pro Cycling + 01:27
38 Maïna Galand 2000 Team Breizh Ladies + 01:27
39 Letizia Borghesi 1998 Aromitalia - Basso Bikes + 01:28
40 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 01:28
41 Evita Muzic 1999 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 01:29
42 Enara Lopez Gallastegi 1997 Bizkaia - Durango + 01:30
43 Jesse Vandenbulcke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:30
44 Ziortza Isasi Cristobal 1995 Eneicue Cycling Team + 01:30
45 Varvara Fasoi 1991 Eneicue Cycling Team + 01:31
46 Rhona Callander 1999 Great Britain + 01:40
47 Ainara Elbusto Arteaga 1992 Bizkaia - Durango + 01:40
48 Gladys Verhulst 1997 Charente - Maritime + 01:40
49 Maryanne Hinault 2000 Team Breizh Ladies + 01:40
50 Irina Ivanova 1998 Russia + 01:41
51 Valentine Fortin 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 01:41
52 Aline Guglielmi 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 01:41
53 Marion Sicot 1992 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:42
54 Natalie Van Gogh 1974 Biehler Pro Cycling + 01:42
55 Amandine Fouquenet 2001 US Vern Cyclisme + 01:46
56 Emilia Matteoli 1997 Aromitalia - Basso Bikes + 01:49
57 Laura Van Regenmortel 1992 Biehler Pro Cycling + 01:51
58 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 01:53
59 Birgitte Ravndal 1991 Norway + 01:53
60 Francesca Pattaro 1995 Bepink + 01:53
61 Margarita Syradoeva 1995 Russia + 01:55
62 Annabel Fisher 1989 BioFrais - VC Saint-Julien + 01:55
63 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 01:55
64 Laura Asencio 1998 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 01:55
65 Simona Frapporti 1988 Bepink + 01:57
66 Nikola Noskova 1997 Bigla + 01:59
67 Polina Kirillova 1997 Russia + 02:06
68 Lucia Gonzalez Blanco 1990 Bizkaia - Durango + 02:08
69 Manon Minaud 1998 Charente - Maritime + 02:09
70 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 02:09
71 Maria Martins 1999 Sopela Women's Team + 02:09
72 Pauline Allin 1995 Charente - Maritime + 02:10
73 Coralie Houdin 1995 US Vern Cyclisme + 02:12
74 Vania Canvelli 1997 Bepink + 02:13
75 Gyunel Mekhtieva 1999 Russia + 02:16
76 Marina Uvarova 2000 Russia + 02:17
77 Galina Chernyshova 1993 Russia + 02:17
78 Anna Henderson 1998 Great Britain + 02:20
79 Cristina Pujol Munoz 1990 Eneicue Cycling Team + 02:24
80 Anna Badegruber 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 02:25
81 Chiara Perini 1997 Bepink + 02:25
82 Paula SanMartin Rodriguez 1997 Eneicue Cycling Team + 02:26
83 Merel Hofman 1999 Biehler Pro Cycling + 02:28
84 Emeline Eustache 2000 France + 02:29
85 Ariadna Trias Jordan 1995 Sopela Women's Team + 02:30
86 Marine Quiniou 1993 Charente - Maritime + 02:35
87 Meret Zimmermann 1996 BioFrais - VC Saint-Julien + 02:38
88 Noémie Abgrall 1999 Charente - Maritime + 02:43
89 Gabrielle Rimasson 1996 US Vern Cyclisme + 02:43
90 Rasa Leleivyte 1988 Aromitalia - Basso Bikes + 02:45
91 Fanny Le Huitouze 1993 US Vern Cyclisme + 02:48
92 Jeanne-Louise Barbier 2000 Team Breizh Ladies + 02:53
93 Michela Balducci 1995 Aromitalia - Basso Bikes + 02:56
94 Nicole Nesti 1997 Aromitalia - Basso Bikes + 03:02
95 Marie Gielen 1998 France + 03:22
96 Sofia Beggin 1997 Aromitalia - Basso Bikes + 03:29
97 Lisa Guerin 1998 US Vern Cyclisme + 03:37
98 Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 03:56
99 Amaia Malatsetxebarria Ibaibarriaga 2000 Sopela Women's Team + 04:45
100 Anna Docherty 2000 Great Britain + 04:51
Pos Name Born Team Time
01 4 Audrey Cordon-Ragot 1989 France 06:35:55
02 14 Juliette Labous 1998 France + 03
03 - Cecilie Uttrup Ludwig 1995 Bigla + 09
04 6 Severine Eraud 1995 Doltcini - Van Eyck Sport + 11
05 1 Claudia Koster 1992 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 12
06 12 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 16
07 6 Kirsten Wild 1982 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 17
08 5 Lauren Dolan 1999 Great Britain + 19
09 2 Marie Le Net 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 21
10 5 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 30
11 8 Sophie Wright 1999 Bigla + 43
12 8 Clara Copponi 1999 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 53
13 8 Nicola Juniper 1981 Great Britain + 57
14 5 Stine Borgli 1990 Norway + 01:02
15 8 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 01:03
16 1 Jessica Roberts 1999 Great Britain + 01:11
17 9 Daniela Reis 1993 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:11
18 10 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 01:26
19 3 Evita Muzic 1999 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 01:27
20 5 Enara Lopez Gallastegi 1997 Bizkaia - Durango + 01:32
21 3 Marion Sicot 1992 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:40
22 10 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 01:53
23 9 Nikola Noskova 1997 Bigla + 01:57
24 22 Anna Henderson 1998 Great Britain + 02:04
25 14 Lucia Gonzalez Blanco 1990 Bizkaia - Durango + 02:06
26 6 Galina Chernyshova 1993 Russia + 02:15
27 33 Mikayla Harvey 1998 Bigla + 02:41
28 5 Célia Le Mouel 2000 Team Breizh Ladies + 03:17
29 30 Nicole Hanselmann 1991 Bigla + 03:22
30 32 Coralie Demay 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 03:24
31 15 Emilie Moberg 1991 Norway + 03:29
32 8 Saartje Vandenbroucke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 03:34
33 6 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 03:36
34 14 Lucie Lahaye 1997 Charente - Maritime Women Cycling + 03:38
35 7 Cédrine Kerbaol 2001 Team Breizh Ladies + 03:38
36 19 Charlotte Bravard 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 03:46
37 6 Lucie Jounier 1998 US Vern Cyclisme + 03:50
38 13 Léna Gérault 1995 France + 03:54
39 11 Julie Meyer Solvang 1989 Norway + 03:58
40 11 Maïna Galand 2000 Team Breizh Ladies + 04:02
41 20 Inez Beijer 1995 Biehler Pro Cycling + 04:04
42 10 Jesse Vandenbulcke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 04:05
43 8 Varvara Fasoi 1991 Eneicue Cycling Team + 04:06
44 12 Letizia Borghesi 1998 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 04:09
45 1 Rhona Callander 1999 Great Britain + 04:15
46 3 Ainara Elbusto Arteaga 1992 Bizkaia - Durango + 04:15
47 17 Gladys Verhulst 1997 Charente - Maritime Women Cycling + 04:15
48 14 Natalie Van Gogh 1974 Biehler Pro Cycling + 04:17
49 11 Amandine Fouquenet 2001 US Vern Cyclisme + 04:21
50 11 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 04:28
51 14 Francesca Pattaro 1995 Bepink + 04:34
52 11 Laura Asencio 1998 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 04:36
53 4 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 04:44
54 2 Manon Minaud 1998 Charente - Maritime Women Cycling + 04:50
55 9 Pauline Allin 1995 Charente - Maritime Women Cycling + 04:51
56 2 Coralie Houdin 1995 US Vern Cyclisme + 04:53
57 4 Vania Canvelli 1997 Bepink + 04:54
58 1 Marina Uvarova 2000 Russia + 04:58
59 14 Paula SanMartin Rodriguez 1997 Eneicue Cycling Team + 05:01
60 8 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 05:08
61 20 Marine Quiniou 1993 Charente - Maritime Women Cycling + 05:10
62 34 Meret Zimmermann 1996 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 05:13
63 16 Noémie Abgrall 1999 Charente - Maritime Women Cycling + 05:18
64 10 Rasa Leleivyte 1988 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 05:26
65 2 Chiara Perini 1997 Bepink + 05:26
66 17 Pascale Jeuland 1987 Doltcini - Van Eyck Sport + 05:31
67 31 Michela Balducci 1995 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 05:31
68 12 Camille Devi 1990 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 05:48
69 32 Marie Gielen 1998 France + 05:57
70 7 Ziortza Isasi Cristobal 1995 Eneicue Cycling Team + 06:00
71 1 Irina Ivanova 1998 Russia + 06:11
72 2 Valentine Fortin 1999 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 06:11
73 2 Aline Guglielmi 1999 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 06:11
74 1 Laura Van Regenmortel 1992 Biehler Pro Cycling + 06:21
75 5 Birgitte Ravndal 1991 Norway + 06:23
76 10 Sofia Beggin 1997 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 06:24
77 1 Margarita Syradoeva 1995 Russia + 06:25
78 7 Annabel Fisher 1989 BioFrais - VC St-Julien-en-Genevois + 06:25
79 3 Simona Frapporti 1988 Bepink + 06:31
80 1 Polina Kirillova 1997 Russia + 06:36
81 12 Gyunel Mekhtieva 1999 Russia + 06:46
82 1 Anna Badegruber 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 06:55
83 3 Emilia Matteoli 1997 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 06:56
84 - Emeline Eustache 2000 France + 07:06
85 9 Jeanne-Louise Barbier 2000 Team Breizh Ladies + 07:23
86 1 Nicole Nesti 1997 Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano + 08:00
87 1 Silvia Valsecchi 1982 Bepink + 08:02
88 3 Maria Martins 1999 Sopela Women's Team + 10:07
89 - Merel Hofman 1999 Biehler Pro Cycling + 10:23
90 - Ariadna Trias Jordan 1995 Sopela Women's Team + 10:25
91 4 Anna Docherty 2000 Great Britain + 11:46
92 - Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 11:54
93 - Typhaine Laurance 1998 Team Breizh Ladies + 12:17
94 - Lisa Guerin 1998 US Vern Cyclisme + 19:15
95 - Phaedra Krol 1999 Biehler Pro Cycling + 20:30
96 - Gabrielle Rimasson 1996 US Vern Cyclisme + 22:21
97 - Maryanne Hinault 2000 Team Breizh Ladies + 25:07
98 - Fanny Le Huitouze 1993 US Vern Cyclisme + 35:44
99 - Cristina Pujol Munoz 1990 Eneicue Cycling Team + 35:56
100 - Amaia Malatsetxebarria Ibaibarriaga 2000 Sopela Women's Team + 01:20:24
Tour de Bretagne Féminin
France
03.stage ITT
10.7 km
Plédran -> Plédran
June 7th (2019)
Leader A.Cordon-Ragot
Youth J.Labous
Points K.Wild
Mountain S.Borgli

Want to use results from
FirstCycling on your site?