Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Tour de Bretagne Féminin

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time
01 Audrey Cordon-Ragot 1989 France 13:01:56
02 Kirsten Wild 1982 WNT - Rotor Pro Cycling + 05
03 Juliette Labous 1998 France + 08
04 Cecilie Uttrup Ludwig 1995 Bigla Pro Cycling + 09
05 Jessica Roberts 1999 Great Britain + 12
06 Séverine Eraud 1995 Doltcini - Van Eyck Sport + 16
07 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling + 21
08 Marie Le Net 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 26
09 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 35
10 Clara Copponi 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 49
11 Nicola Juniper 1981 Great Britain + 01:02
12 Stine Borgli 1990 Norway + 01:07
13 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling + 01:08
14 Daniela Reis 1993 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:16
15 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 01:31
16 Enara Lopez Gallastegi 1997 Bizkaia - Durango + 01:37
17 Marion Sicot 1992 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:45
18 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 01:58
19 Anna Henderson 1998 Great Britain + 02:04
20 Lucia Gonzalez Blanco 1990 Bizkaia - Durango + 02:11
21 Nikola Noskova 1997 Bigla Pro Cycling + 02:13
22 Galina Chernyshova 1993 Russia + 02:20
23 Mikayla Harvey 1998 Bigla Pro Cycling + 03:10
24 Célia Le Mouel 2000 Team Breizh Ladies + 03:22
25 Emilie Moberg 1991 Norway + 03:29
26 Charlotte Bravard 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 03:51
27 Julie Meyer Solvang 1989 Norway + 04:03
28 Maïna Galand 2000 Team Breizh Ladies + 04:07
29 Letizia Borghesi 1998 Aromitalia - Basso Bikes + 04:14
30 Natalie Van Gogh 1974 Biehler Pro Cycling + 04:17
31 Rhona Callander 1999 Great Britain + 04:20
32 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 04:33
33 Marina Uvarova 2000 Russia + 05:03
34 Paula SanMartin Rodriguez 1997 Eneicat + 05:06
35 Marine Quiniou 1993 Charente - Maritime + 05:15
36 Nicole Hanselmann 1991 Bigla Pro Cycling + 05:16
37 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 05:17
38 Léna Gérault 1995 France + 05:17
39 Meret Zimmermann 1996 BioFrais - VC Saint-Julien + 05:18
40 Cédrine Kerbaol 2001 Team Breizh Ladies + 05:19
41 Chiara Perini 1997 Bepink + 05:31
42 Ainara Elbusto Arteaga 1992 Bizkaia - Durango + 05:56
43 Ziortza Isasi Cristobal 1995 Eneicat + 06:05
44 Irina Ivanova 1998 Russia + 06:16
45 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 06:25
46 Laura Van Regenmortel 1992 Biehler Pro Cycling + 06:26
47 Birgitte Ravndal 1991 Norway + 06:28
48 Annabel Fisher 1989 BioFrais - VC Saint-Julien + 06:30
49 Coralie Houdin 1995 US Vern Cyclisme + 06:34
50 Simona Frapporti 1988 Bepink + 06:36
51 Gyunel Mekhtieva 1999 Russia + 06:51
52 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 06:59
53 Noémie Abgrall 1999 Charente - Maritime + 07:09
54 Varvara Fasoi 1991 Eneicat + 07:42
55 Valentine Fortin 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 07:52
56 Aline Guglielmi 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 07:52
57 Francesca Pattaro 1995 Bepink + 09:01
58 Emilia Matteoli 1997 Aromitalia - Basso Bikes + 09:40
59 Rasa Leleivyte 1988 Aromitalia - Basso Bikes + 09:48
60 Maria Martins 1999 Sopela Women's Team + 10:03
61 Polina Kirillova 1997 Russia + 10:18
62 Margarita Syradoeva 1995 Russia + 11:05
63 Laura Asencio 1998 WNT - Rotor Pro Cycling + 11:30
64 Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 11:59
65 Merel Hofman 1999 Biehler Pro Cycling + 12:04
66 Manon Minaud 1998 Charente - Maritime + 12:10
67 Typhaine Laurance 1998 Team Breizh Ladies + 12:31
68 Sofia Beggin 1997 Aromitalia - Basso Bikes + 12:53
69 Coralie Demay 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 14:55
70 Ariadna Trias Jordan 1995 Sopela Women's Team + 15:05
71 Jeanne-Louise Barbier 2000 Team Breizh Ladies + 15:19
72 Anna Docherty 2000 Great Britain + 15:28
73 Lucie Jounier 1998 US Vern Cyclisme + 16:07
74 Amandine Fouquenet 2001 US Vern Cyclisme + 18:30
75 Inez Beijer 1995 Biehler Pro Cycling + 20:36
76 Marie Gielen 1998 France + 20:50
77 Emeline Eustache 2000 France + 21:28
78 Vania Canvelli 1997 Bepink + 23:09
79 Anna Badegruber 1997 WNT - Rotor Pro Cycling + 28:08
80 Lisa Guerin 1998 US Vern Cyclisme + 33:24
81 Gabrielle Rimasson 1996 US Vern Cyclisme + 55:34
82 Cristina Pujol Munoz 1990 Eneicat + 57:05
DNF Lauren Dolan 1999 Great Britain
DNF Fanny Le Huitouze 1993 US Vern Cyclisme
DNF Michela Balducci 1995 Aromitalia - Basso Bikes
DNF Nicole Nesti 1997 Aromitalia - Basso Bikes
DNF Silvia Valsecchi 1982 Bepink
DNF Melanie Klement 1994 Biehler Pro Cycling
DNF Phaedra Krol 1999 Biehler Pro Cycling
DNF Sophie Wright 1999 Bigla Pro Cycling
DNF Camille Devi 1990 BioFrais - VC Saint-Julien
DNF Pauline Allin 1995 Charente - Maritime
DNF Lucie Lahaye 1997 Charente - Maritime
DNF Gladys Verhulst 1997 Charente - Maritime
DNF Pascale Jeuland 1987 Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Saartje Vandenbroucke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Jesse Vandenbulcke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Mayuko Hagiwara 1986 Eneicat
DNF Evita Muzic 1999 FDJ Nouvelle - Aquitaine
DNF Amaia Malatsetxebarria Ibaibarriaga 2000 Sopela Women's Team
DNF Alexandra Moreno Roca 2000 Sopela Women's Team
DNF Sofia Rodriguez Revert 1999 Sopela Women's Team
DNF Maryanne Hinault 2000 Team Breizh Ladies
DNF Claudia Koster 1992 WNT - Rotor Pro Cycling