Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta a Burgos Feminas | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Stine Borgli Norway 09:29:00
02 Soraya Paladin Alé Cipollini + 00
03 Mavi Garcia Movistar Women's Team + 00
04 Ursa Pintar BTC City Ljubljana + 00
05 Ingrid Lorvik Norway + 11
06 Tetiana Riabchenko Doltcini - Van Eyck Sport + 12
07 Urska Zigart BTC City Ljubljana + 14
08 Ella Harris Canyon - SRAM Racing + 21
09 Maaike Boogaard BTC City Ljubljana + 23
10 Daniela Reis Doltcini - Van Eyck Sport + 23
11 Eyeru Tesfoam Gebru WCC Team + 23
12 Katia Ragusa Bepink + 25
13 Marissa Baks Biehler Pro Cycling + 27
14 Alena Amialiusik Canyon - SRAM Racing + 27
15 Hanna Nilsson BTC City Ljubljana + 28
16 Spela Kern BTC City Ljubljana + 34
17 Teuntje Beekhuis Biehler Pro Cycling + 35
18 Natalie Grinczer Bizkaia - Durango + 35
19 Olivia Baril Macogep Tornatech + 44
20 Marion Bessone Macogep Tornatech + 46
21 Nicole Steigenga Bepink + 58
22 Maria Yapura Plaza WCC Team + 58
23 Hannah Ludwig Canyon - SRAM Racing + 01:01
24 Enara Lopez Gallastegi Bizkaia - Durango + 01:04
25 Eider Merino Movistar Women's Team + 01:10
26 Lija Laizane Eneicat + 01:18
27 Rotem Gafinovitz Canyon - SRAM Racing + 01:28
28 Jelena Eric Alé Cipollini + 01:29
29 Anastasiya Kolesava WCC Team + 01:31
30 Roos Hoogeboom Biehler Pro Cycling + 01:32
31 Agua Marina Espinola WCC Team + 01:46
32 Francesca Pattaro Bepink + 01:46
33 Manon Minaud Charente - Maritime + 01:50
34 Mónika Király Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 01:58
35 Ah Reum Na Alé Cipollini + 02:00
36 Alice Sharpe WCC Team + 02:06
37 Anna Potokina Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 02:09
38 Frédérique Larose-Gingras Macogep Tornatech + 02:24
39 Lucia Gonzalez Blanco Bizkaia - Durango + 02:28
40 Lourdes Oyarbide Movistar Women's Team + 02:32
41 Alba Teruel Movistar Women's Team + 02:45
42 Irene Mendez Melgarejo Rio Miera - Cantabria Deporte + 02:49
43 Vania Canvelli Bepink + 02:50
44 Eugenia Bujak BTC City Ljubljana + 03:07
45 Sofia Rodriguez Revert Sopela Women's Team + 03:41
46 Sandra Alonso Dominguez Bizkaia - Durango + 03:44
47 Christa Riffel Canyon - SRAM Racing + 04:33
48 Anaïs Morichon Charente - Maritime + 04:36
49 Paula Sanmartin Rodriguez Eneicat + 05:01
50 Alicia Gonzalez Movistar Women's Team + 05:03
51 Anna Trevisi Alé Cipollini + 05:41
52 Gladys Verhulst Charente - Maritime + 06:32
53 Tanja Erath Canyon - SRAM Racing + 06:39
54 Marion Sicot Doltcini - Van Eyck Sport + 06:39
55 Birgitte Ravndal Norway + 06:51
56 Roxane Fournier Movistar Women's Team + 06:53
57 Noémie Abgrall Charente - Maritime + 07:37
58 Sara Martin Martin Sopela Women's Team + 09:06
59 Kseniia Dobrynina Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 11:41
60 Henrietta Colborne Biehler Pro Cycling + 12:51
61 Desiet Kidane Tekeste WCC Team + 14:50
62 Ziortza Isasi Cristobal Eneicat + 14:59
63 Nienke Wasmus Biehler Pro Cycling + 17:06
64 Silvia Magri Bepink + 17:46
65 Paula Diaz Lopez Rio Miera - Cantabria Deporte + 19:09
66 Ainara Elbusto Arteaga Bizkaia - Durango + 22:02
67 Emilie Moberg Norway + 22:05
68 Maria De Los Angeles Medina Gonzalez Rio Miera - Cantabria Deporte + 26:17
69 Isabel Martin Martin Bizkaia - Durango + 27:19
DNF Naomi Montserrat Langarcia Resendiz Macogep Tornatech
DNF Manon Lannergan Macogep Tornatech
DNF Marie Flataas Norway
DNF Julie Meyer Solvang Norway
DNF Carla Nafria Rio Miera - Cantabria Deporte
DNF Elena Perez Rio Miera - Cantabria Deporte
DNF Sandra Trevilla Sampiero Rio Miera - Cantabria Deporte
DNF Karlijn Swinkels Alé Cipollini
DNF Marjolein Van 't Geloof Alé Cipollini
DNF Balladyne Tritsch Charente - Maritime
DNF Mieke Docx Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Anisha Vekemans Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Alessia Bulleri Eneicat
DNF Varvara Fasoi Eneicat
DNF Fie Østerby Eneicat
DNF Cristina Aznar Torres Massi - Tactic Women Team
DNF Mireia Benito Pellicer Massi - Tactic Women Team
DNF Noemi Ferre Fernandez Massi - Tactic Women Team
DNF Belen Lopez Morales Massi - Tactic Women Team
DNF Sandra Moral Ventosinos Massi - Tactic Women Team
DNF Teresa Ripoll Sabate Massi - Tactic Women Team
DNF Francesca Balducci Servetto - Piumate - Beltrami TSA
DNF Sara Casasola Servetto - Piumate - Beltrami TSA
DNF Isabel Ferreres Navarro Sopela Women's Team
DNF Amaia Malatsetxebarria Ibaibarriaga Sopela Women's Team
DNF Ariadna Nevado Gimeno Sopela Women's Team
DNF Ariadna Trias Jordan Sopela Women's Team
Information
Nations Spain
Date May 16th-19th
CAT 2.1