Vuelta al Besaya Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 02:46:44
02 Morgado António Bairrada Cycling Team + 00
03 Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme + 15
04 Serrano Mario Corbatas Pindal/Aminur + 15
05 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika + 15
06 De La Calle Hugo MMR Cycling Academy + 17
07 Gimeno Nil MMR Cycling Academy + 17
08 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 01:11
09 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 01:11
10 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil + 02:13
11 Rosado Novillo Abel Bathco Cycling Team + 02:13
12 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 02:41
13 Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 03:26
14 Postigo Iker Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 03:26
15 Benito Adrián Multihogar Cantabria + 03:26
16 Galindo Nicolas Matrix - Salchi Juniors + 03:26
17 Garcia Alvaro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 03:26
18 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 05:01
19 Sastre Yeray MMR Cycling Academy + 05:01
20 Garcia Sanchez Arnau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 05:01
21 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 05:01
22 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 05:01
23 Pallares Siro Tot Net-Terrassa Ciclisme + 05:01
24 Echavarria Emilio Disgarsa + 05:01
25 Alonso Feito Pelayo Solutec - Las Mestas Gijon + 05:01
26 Torres Arias Pablo Sanse - Rotor + 05:01
27 Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 05:05
28 Martinez Juan Guillermo Indeportes Boyaca Avanza + 05:05
29 Antunez Romero Pablo TeamVino/Electromercantil + 06:36
30 Navas Alvaro Matrix - Salchi Juniors + 06:36
31 Rodriguez Tadeo Corbatas Pindal/Aminur + 06:36
32 Buba Ricardo Drone Hopper - GSport Teika + 06:36
33 Calabuig Estanislao Bathco Cycling Team + 06:36
34 Garcia Luis MMR Cycling Academy + 06:36
35 Pindado Hector Emico-Erbi/Streambike + 06:36
36 Aguilera Pimentel Ivan Franco Furniture - Ciclos Castillo + 06:36
37 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 06:36
38 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 06:36
39 Martinez Unai Matrix - Salchi Juniors + 06:53
40 Martin Alvar Recambios Callejo + 06:53
41 Urián Caro Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 06:53
42 Merino Gomez Marcos Loiumat/Galdakauto + 06:53
43 Benitez Javier TeamVino/Electromercantil + 06:53
44 Legua Alvaro Castillo de Onda Equipo Ciclista + 06:53
45 Rodriguez Johakson Cycling Team Junior Ciudad de Talavera + 06:53
46 Mira Raul Drone Hopper - GSport Teika + 06:57
47 Morales Miquel Bathco Cycling Team + 07:18
48 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 07:18
49 Anguela Mario Matrix - Salchi Juniors + 07:18
50 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 07:20
51 Santos Tiago Disgarsa + 07:20
52 Perez Lucas Iker TeamVino/Electromercantil + 07:23
53 Figuls Jaume Tot Net-Terrassa Ciclisme + 07:23
54 Gomar Ivan Drone Hopper - GSport Teika + 07:38
55 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal/Aminur + 07:38
56 Monroig Gimeno Izan Castillo de Onda Equipo Ciclista + 07:38
57 Gorriñobeaskoa Aimar Loiumat/Galdakauto + 07:38
58 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 07:38
59 Perez Martinez Jose Solutec - Las Mestas Gijon + 07:38
60 Chan Romero Hassan Felipe Panama + 07:38
61 Leiza Galder Loiumat/Galdakauto + 07:38
62 De Mateo Fernando Recambios Callejo + 07:41
63 Almanza Kevin Panama + 08:33
64 Bernandez Manuel Emico-Erbi/Streambike + 08:35
65 Fajardo Hugo TeamVino/Electromercantil + 08:35
66 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 08:35
67 Garbajosa Pasan Adrian Matrix - Salchi Juniors + 08:35
68 Ortiz Arroyo Jesus Disgarsa + 08:35
69 Vigil Sergio De La Uz + 08:35
70 Guillermo Lucas EOLO-KOMETA U19 + 08:35
71 Garcia Pedro EOLO-KOMETA U19 + 08:35
72 Zamanillo Pablo Camargo - Salgar - Sitelec + 08:40
73 Ledezma Jexon Camargo - Salgar - Sitelec + 08:40
74 Castano Ismael Autovivo Grup-Trek CCSB + 08:40
75 Bernat Lilian Bathco Cycling Team + 08:49
76 Serrano Castillo Sergio De La Uz + 08:59
77 Llano Lago Unai Isidoro San Justo + 09:08
78 Aguero Alex Isidoro San Justo + 09:08
79 Garcia Hidalgo Eder Isidoro San Justo + 09:08
80 Martinez Mario Isidoro San Justo + 09:08
81 Gutierrez Raul Patria Hispana Seguros + 09:08
82 Fajardo Samuel Sanse - Rotor + 09:08
83 Casallas Andrey Indeportes Boyaca Avanza + 11:36
84 Hervas Jorge Corbatas Pindal/Aminur + 13:03
85 Simon Carlos Recambios Callejo + 14:15
86 Casado Jorge Matrix - Salchi Juniors + 16:42
DNS Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19
DNF Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team
DNF Barros Arturo Bathco Cycling Team
DNF Gonzalez Juarez Olaf Axel Camargo - Salgar - Sitelec
DNF Garcia Ruiz Izan Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19
DNF Lopez Martinez Juan Pedro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19
DNF Imperial Andres Valverde Team- Ricardo Fuentes U19
DNF Aranda Marc Autovivo Grup-Trek CCSB
DNF Romero Joel Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Donat Jose Manuel Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Font Grandio Biel Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Rodriguez Vidal Pau Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Penas Sanchez Manuel Franco Furniture - Ciclos Castillo
DNF Llopis Emilio Drone Hopper - GSport Teika
DNF Grau Alex Drone Hopper - GSport Teika
DNF Jimenez Josue Panama
DNF Hermosa Juan Recambios Callejo
DNF Becerra Miguel Angel Indeportes Boyaca Avanza
DNF Castro Anderson Indeportes Boyaca Avanza
DNF Garcia Guell Victor Sanse - Rotor
DNF Rubio Matellano Jose Antonio Sanse - Rotor
Pos Rider Team Time
1 - Morgado António Bairrada Cycling Team 10:14:28
2 1 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 + 10
3 1 Gimeno Nil MMR Cycling Academy + 42
4 3 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika + 01:06
5 4 Serrano Mario Corbatas Pindal/Aminur + 01:30
6 8 Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme + 01:42
7 6 De La Calle Hugo MMR Cycling Academy + 01:43
8 3 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 02:31
9 3 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 02:31
10 2 Rosado Novillo Abel Bathco Cycling Team + 03:09
11 5 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 03:15
12 9 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil + 04:27
13 3 Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 04:46
14 2 Garcia Alvaro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 05:03
15 4 Postigo Iker Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 05:22
16 11 Martinez Juan Guillermo Indeportes Boyaca Avanza + 05:35
17 15 Galindo Nicolas Matrix - Salchi Juniors + 06:28
18 3 Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 06:34
19 2 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 06:40
20 18 Calabuig Estanislao Bathco Cycling Team + 06:42
21 8 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 07:31
22 6 Echavarria Emilio Disgarsa + 07:31
23 7 Pallares Siro Tot Net-Terrassa Ciclisme + 07:43
24 10 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 08:14
25 13 Alonso Feito Pelayo Solutec - Las Mestas Gijon + 08:39
26 13 Sastre Yeray MMR Cycling Academy + 08:55
27 7 Urián Caro Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 09:00
28 4 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 09:03
29 11 Perez Lucas Iker TeamVino/Electromercantil + 09:08
30 8 Benitez Javier TeamVino/Electromercantil + 09:14
31 5 Martin Alvar Recambios Callejo + 09:23
32 9 Anguela Mario Matrix - Salchi Juniors + 09:42
33 2 Aguilera Pimentel Ivan Franco Furniture - Ciclos Castillo + 10:02
34 26 Benito Adrián Multihogar Cantabria + 10:02
35 1 Santos Tiago Disgarsa + 10:46
36 5 Garcia Luis MMR Cycling Academy + 10:48
37 5 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 11:00
38 13 Garbajosa Pasan Adrian Matrix - Salchi Juniors + 11:05
39 2 Chan Romero Hassan Felipe Panama + 11:07
40 5 Pindado Hector Emico-Erbi/Streambike + 11:13
41 1 Figuls Jaume Tot Net-Terrassa Ciclisme + 11:18
42 1 Merino Gomez Marcos Loiumat/Galdakauto + 11:22
43 3 Mira Raul Drone Hopper - GSport Teika + 11:41
44 3 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 12:11
45 4 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 12:31
46 12 Navas Alvaro Matrix - Salchi Juniors + 12:58
47 17 Torres Arias Pablo Sanse - Rotor + 13:02
48 5 Morales Miquel Bathco Cycling Team + 13:08
49 10 Martinez Unai Matrix - Salchi Juniors + 13:20
50 2 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal/Aminur + 13:24
51 7 Aguero Alex Isidoro San Justo + 13:37
52 4 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 13:44
53 14 Garcia Sanchez Arnau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 13:56
54 9 Antunez Romero Pablo TeamVino/Electromercantil + 14:36
55 1 Fajardo Hugo TeamVino/Electromercantil + 14:39
56 23 Casallas Andrey Indeportes Boyaca Avanza + 14:45
57 9 Rodriguez Tadeo Corbatas Pindal/Aminur + 15:02
58 4 Ortiz Arroyo Jesus Disgarsa + 16:13
59 12 Buba Ricardo Drone Hopper - GSport Teika + 17:03
60 10 Rodriguez Johakson Cycling Team Junior Ciudad de Talavera + 17:16
61 7 Bernat Lilian Bathco Cycling Team + 17:58
62 10 De Mateo Fernando Recambios Callejo + 18:10
63 10 Perez Martinez Jose Solutec - Las Mestas Gijon + 19:13
64 5 Fajardo Samuel Sanse - Rotor + 19:24
65 13 Legua Alvaro Castillo de Onda Equipo Ciclista + 20:53
66 8 Gutierrez Raul Patria Hispana Seguros + 20:55
67 14 Leiza Galder Loiumat/Galdakauto + 22:18
68 14 Gorriñobeaskoa Aimar Loiumat/Galdakauto + 22:50
69 11 Almanza Kevin Panama + 23:03
70 18 Gomar Ivan Drone Hopper - GSport Teika + 24:42
71 14 Garcia Pedro EOLO-KOMETA U19 + 24:46
72 14 Guillermo Lucas EOLO-KOMETA U19 + 24:54
73 18 Martinez Mario Isidoro San Justo + 27:55
74 20 Ledezma Jexon Camargo - Salgar - Sitelec + 28:39
75 18 Llano Lago Unai Isidoro San Justo + 28:43
76 1 Casado Jorge Matrix - Salchi Juniors + 29:42
77 21 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 30:01
78 17 Garcia Hidalgo Eder Isidoro San Justo + 30:39
79 20 Zamanillo Pablo Camargo - Salgar - Sitelec + 31:16
80 17 Serrano Castillo Sergio De La Uz + 31:18
81 20 Vigil Sergio De La Uz + 31:38
82 21 Monroig Gimeno Izan Castillo de Onda Equipo Ciclista + 32:51
83 21 Castano Ismael Autovivo Grup-Trek CCSB + 34:02
84 22 Bernandez Manuel Emico-Erbi/Streambike + 35:16
85 15 Simon Carlos Recambios Callejo + 36:59
86 21 Hervas Jorge Corbatas Pindal/Aminur + 42:14
Pos Rider Team Time
01 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 10:17:43
02 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil + 01:12
03 Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 03:19
04 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 03:25
05 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 04:16
06 Echavarria Emilio Disgarsa + 04:16
07 Pallares Siro Tot Net-Terrassa Ciclisme + 04:28
08 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 04:59
09 Urián Caro Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 05:45
10 Martin Alvar Recambios Callejo + 06:08
11 Santos Tiago Disgarsa + 07:31
12 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 07:45
13 Garbajosa Pasan Adrian Matrix - Salchi Juniors + 07:50
14 Chan Romero Hassan Felipe Panama + 07:52
15 Pindado Hector Emico-Erbi/Streambike + 07:58
16 Figuls Jaume Tot Net-Terrassa Ciclisme + 08:03
17 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 08:56
18 Torres Arias Pablo Sanse - Rotor + 09:47
19 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal/Aminur + 10:09
20 Antunez Romero Pablo TeamVino/Electromercantil + 11:21
21 Casallas Andrey Indeportes Boyaca Avanza + 11:30
22 Ortiz Arroyo Jesus Disgarsa + 12:58
23 Rodriguez Johakson Cycling Team Junior Ciudad de Talavera + 14:01
24 De Mateo Fernando Recambios Callejo + 14:55
25 Gutierrez Raul Patria Hispana Seguros + 17:40
26 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 26:46
27 Garcia Hidalgo Eder Isidoro San Justo + 27:24
28 Zamanillo Pablo Camargo - Salgar - Sitelec + 28:01
29 Serrano Castillo Sergio De La Uz + 28:03
30 Bernandez Manuel Emico-Erbi/Streambike + 32:01
31 Simon Carlos Recambios Callejo + 33:44
Pos Rider Team Points
01 Morgado António Bairrada Cycling Team 22
02 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 22
03 Martinez Juan Guillermo Indeportes Boyaca Avanza 13
04 Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme 8
05 Rosado Novillo Abel Bathco Cycling Team 6
06 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika 4
07 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil 4
08 Calabuig Estanislao Bathco Cycling Team 4
09 Benito Adrián Multihogar Cantabria 3
10 Garcia Sanchez Arnau Tot Net-Terrassa Ciclisme 3
11 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 2
12 Sastre Yeray MMR Cycling Academy 2
13 Urián Caro Juan David Indeportes Boyaca Avanza 2
14 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza 2
15 Serrano Mario Corbatas Pindal/Aminur 1
16 Aguero Alex Isidoro San Justo 1
Pos Team Time
01 Bairrada Cycling Team 30:48:06
02 MMR Cycling Academy + 04:13
03 EOLO-KOMETA U19 + 11:42
04 Tot Net-Terrassa Ciclisme + 12:52
05 Bathco Cycling Team + 14:12
06 Acrog-Tormans BC U19 + 15:59
07 TeamVino/Electromercantil + 17:20
08 Matrix - Salchi Juniors + 19:26
09 Indeportes Boyaca Avanza + 19:34
10 Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 21:30
11 Drone Hopper - GSport Teika + 22:59
12 Corbatas Pindal/Aminur + 25:14
13 Disgarsa + 28:02
14 Recambios Callejo + 43:08
15 Loiumat/Galdakauto + 51:22
16 Isidoro San Justo + 01:05:33

Information