Right now: Transfers 2022 > 2023

Vuelta al Besaya Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Morgado António Bairrada Cycling Team 02:24:26
02 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 00
03 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika + 00
04 Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme + 04
05 Calabuig Estanislao Bathco Cycling Team + 05
06 Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 05
07 Serrano Mario Corbatas Pindal/Aminur + 05
08 De La Calle Hugo MMR Cycling Academy + 05
09 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 05
10 Rosado Novillo Abel Bathco Cycling Team + 05
11 Garcia Alvaro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 05
12 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 05
13 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 + 05
14 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil + 05
15 Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 05
16 Urián Juan Indeportes Boyaca Avanza + 11
17 Perez Lucas Iker TeamVino/Electromercantil + 15
18 Anguela Mario Matrix - Salchi Juniors + 15
19 Benito Adrián Multihogar Cantabria + 15
20 Postigo Iker Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 15
21 Martinez Juan Guillermo Indeportes Boyaca Avanza + 15
22 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 15
23 Gimeno Nil MMR Cycling Academy + 15
24 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 18
25 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 21
26 Aguilera Pimentel Ivan Franco Furniture - Ciclos Castillo + 21
27 Garbajosa Pasan Adrian Matrix - Salchi Juniors + 21
28 Santos Tiago Disgarsa + 21
29 Garcia Ruiz Izan Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 21
30 Galindo Nicolas Matrix - Salchi Juniors + 21
31 Martin Alvar Recambios Callejo + 21
32 Torres Arias Pablo Sanse - Rotor + 21
33 Pindado Hector Emico-Erbi/Streambike + 21
34 Navas Alvaro Matrix - Salchi Juniors + 21
35 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 21
36 Echavarria Emilio Disgarsa + 21
37 Merino Gomez Marcos Loiumat/Galdakauto + 28
38 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 28
39 Sastre Yeray MMR Cycling Academy + 31
40 Benitez Javier TeamVino/Electromercantil + 31
41 Font Grandio Biel Tot Net-Terrassa Ciclisme + 31
42 Alonso Feito Pelayo Solutec - Las Mestas Gijon + 31
43 Rodriguez Tadeo Corbatas Pindal/Aminur + 31
44 Garcia Sanchez Arnau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 31
45 Pallares Siro Tot Net-Terrassa Ciclisme + 33
46 Ortiz Arroyo Jesus Disgarsa + 33
47 Garcia Luis MMR Cycling Academy + 33
48 Figuls Jaume Tot Net-Terrassa Ciclisme + 33
49 Antunez Romero Pablo TeamVino/Electromercantil + 38
50 Rodriguez Johakson Cycling Team Junior Ciudad de Talavera + 43
51 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 43
52 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal/Aminur + 47
53 Casallas Andrey Indeportes Boyaca Avanza + 47
54 Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19 + 48
55 Rodriguez Vidal Pau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 53
56 Rubio Matellano Jose Antonio Sanse - Rotor + 53
57 De Mateo Fernando Recambios Callejo + 53
58 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 56
59 Aguero Alex Isidoro San Justo + 56
60 Martinez Unai Matrix - Salchi Juniors + 56
61 Chan Romero Hassan Felipe Panama + 01:05
62 Hermosa Juan Recambios Callejo + 01:05
63 Fajardo Hugo TeamVino/Electromercantil + 01:10
64 Mira Raul Drone Hopper - GSport Teika + 01:21
65 Morales Miquel Bathco Cycling Team + 01:21
66 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 01:31
67 Imperial Andres Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 01:31
68 Casado Jorge Matrix - Salchi Juniors + 01:54
69 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 02:25
70 Castro Anderson Indeportes Boyaca Avanza + 03:03
71 Fajardo Samuel Sanse - Rotor + 03:08
72 Buba Ricardo Drone Hopper - GSport Teika + 03:27
73 Bernat Lilian Bathco Cycling Team + 03:27
74 Perez Martinez Jose Solutec - Las Mestas Gijon + 03:27
75 Grau Alex Drone Hopper - GSport Teika + 03:28
76 Gutierrez Raul Patria Hispana Seguros + 03:43
77 Almanza Kevin Panama + 08:38
78 Becerra Miguel Angel Indeportes Boyaca Avanza + 08:42
79 Monroig Gimeno Izan Castillo de Onda Equipo Ciclista + 08:42
80 Martinez Mario Isidoro San Justo + 08:42
81 Romero Joel Castillo de Onda Equipo Ciclista + 08:42
82 Llano Lago Unai Isidoro San Justo + 08:42
83 Zamanillo Pablo Camargo - Salgar - Sitelec + 08:49
84 Jimenez Josue Panama + 08:54
85 Gonzalez Juarez Olaf Axel Camargo - Salgar - Sitelec + 08:54
86 Garcia Hidalgo Eder Isidoro San Justo + 08:54
87 Castano Ismael Autovivo Grup-Trek CCSB + 08:57
88 Donat Jose Manuel Castillo de Onda Equipo Ciclista + 08:59
89 Garcia Pedro EOLO-KOMETA U19 + 09:01
90 Leiza Galder Loiumat/Galdakauto + 09:01
91 Barros Arturo Bathco Cycling Team + 09:01
92 Legua Alvaro Castillo de Onda Equipo Ciclista + 09:01
93 Guillermo Lucas EOLO-KOMETA U19 + 09:09
94 Hervas Jorge Corbatas Pindal/Aminur + 09:09
95 Ledezma Jexon Camargo - Salgar - Sitelec + 09:11
96 Vigil Sergio De La Uz + 09:13
97 Bernandez Manuel Emico-Erbi/Streambike + 09:13
98 Penas Sanchez Manuel Franco Furniture - Ciclos Castillo + 09:15
99 Simon Carlos Recambios Callejo + 09:18
100 Serrano Castillo Sergio De La Uz + 09:34
101 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 09:34
102 Lopez Martinez Juan Pedro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 09:34
103 Llopis Emilio Drone Hopper - GSport Teika + 09:50
104 Aranda Marc Autovivo Grup-Trek CCSB + 09:55
105 Gomar Ivan Drone Hopper - GSport Teika + 10:02
106 Garcia Guell Victor Sanse - Rotor + 10:03
107 Gorriñobeaskoa Aimar Loiumat/Galdakauto + 10:18
DNS Diaz Rodriguez Mario Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Lopez Mateo Alan Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
DNF Diaz Tomas Dario Valverde Team- Ricardo Fuentes U19
DNF Garcia Iglesias Carlos Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Diaz Joel EOLO-KOMETA U19
DNF Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team
DNF Rosendo Adrian Corbatas Pindal/Aminur
DNF Aguilera Pena Ivan Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19
DNF Romeo Santiago Pol Autovivo Grup-Trek CCSB
DNF Gonzalez Mesa Adrian Disgarsa
DNF Vian Oscar MMR Cycling Academy
DNF Rodriguez Jaime Multihogar Cantabria
DNF Belchior Tiago Bairrada Cycling Team
DNF Hernandez Raul Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
DNF Tovar Max Disgarsa
DNF Gonzalez Sanchez Daniel Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19
DNF Archelos Oscar Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Vilamala Oriol Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Ruiz Lopez Galder Loiumat/Galdakauto
DNF Roda Pablo Valverde Team- Ricardo Fuentes U19
DNF Galindo Alberto Emico-Erbi/Streambike
DNF Gonzalez Blanco Ekain Isidoro San Justo
DNF Lopez Sanchez Alex Autovivo Grup-Trek CCSB
DNF Peralta Michael Manuel Autovivo Grup-Trek CCSB
Pos Rider Team Time
1 - Morgado António Bairrada Cycling Team 07:27:44
2 - Calabuig Estanislao Bathco Cycling Team + 06
3 - Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 + 10
4 - Gimeno Nil MMR Cycling Academy + 25
5 - Martinez Juan Guillermo Indeportes Boyaca Avanza + 30
6 - Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 34
7 1 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika + 51
8 1 Rosado Novillo Abel Bathco Cycling Team + 56
9 - Serrano Mario Corbatas Pindal/Aminur + 01:15
10 - Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 01:20
11 - Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 01:20
12 - Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 01:20
13 - De La Calle Hugo MMR Cycling Academy + 01:26
14 - Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme + 01:27
15 - Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 01:29
16 2 Garcia Alvaro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 01:37
17 1 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 01:39
18 1 Perez Lucas Iker TeamVino/Electromercantil + 01:45
19 - Postigo Iker Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 01:56
20 1 Urián Juan Indeportes Boyaca Avanza + 02:07
21 10 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil + 02:14
22 2 Benitez Javier TeamVino/Electromercantil + 02:21
23 1 Anguela Mario Matrix - Salchi Juniors + 02:24
24 4 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 02:27
25 1 Garbajosa Pasan Adrian Matrix - Salchi Juniors + 02:30
26 3 Martin Alvar Recambios Callejo + 02:30
27 - Garcia Ruiz Izan Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 02:30
28 3 Echavarria Emilio Disgarsa + 02:30
29 3 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 02:30
30 - Pallares Siro Tot Net-Terrassa Ciclisme + 02:42
31 2 Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19 + 02:57
32 2 Galindo Nicolas Matrix - Salchi Juniors + 03:02
33 1 Casallas Andrey Indeportes Boyaca Avanza + 03:09
34 3 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 03:13
35 3 Aguilera Pimentel Ivan Franco Furniture - Ciclos Castillo + 03:26
36 3 Santos Tiago Disgarsa + 03:26
37 4 Chan Romero Hassan Felipe Panama + 03:29
38 2 Alonso Feito Pelayo Solutec - Las Mestas Gijon + 03:38
39 5 Sastre Yeray MMR Cycling Academy + 03:54
40 2 Figuls Jaume Tot Net-Terrassa Ciclisme + 03:55
41 5 Garcia Luis MMR Cycling Academy + 04:12
42 5 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 04:24
43 7 Merino Gomez Marcos Loiumat/Galdakauto + 04:29
44 1 Aguero Alex Isidoro San Justo + 04:29
45 8 Pindado Hector Emico-Erbi/Streambike + 04:37
46 3 Mira Raul Drone Hopper - GSport Teika + 04:44
47 2 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 04:51
48 8 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 05:09
49 13 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 05:13
50 7 Font Grandio Biel Tot Net-Terrassa Ciclisme + 05:14
51 3 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 05:19
52 11 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal/Aminur + 05:46
53 1 Morales Miquel Bathco Cycling Team + 05:50
54 1 Imperial Andres Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 06:00
55 6 Hermosa Juan Recambios Callejo + 06:02
56 3 Fajardo Hugo TeamVino/Electromercantil + 06:04
57 16 Castro Anderson Indeportes Boyaca Avanza + 06:19
58 11 Navas Alvaro Matrix - Salchi Juniors + 06:22
59 5 Martinez Unai Matrix - Salchi Juniors + 06:27
60 10 Benito Adrián Multihogar Cantabria + 06:36
61 7 Rodriguez Vidal Pau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 06:50
62 12 Ortiz Arroyo Jesus Disgarsa + 07:38
63 17 Antunez Romero Pablo TeamVino/Electromercantil + 08:00
64 18 Torres Arias Pablo Sanse - Rotor + 08:01
65 7 Grau Alex Drone Hopper - GSport Teika + 08:19
66 17 Rodriguez Tadeo Corbatas Pindal/Aminur + 08:26
67 20 Garcia Sanchez Arnau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 08:55
68 2 Bernat Lilian Bathco Cycling Team + 09:09
69 6 Fajardo Samuel Sanse - Rotor + 10:16
70 23 Rodriguez Johakson Cycling Team Junior Ciudad de Talavera + 10:23
71 1 Buba Ricardo Drone Hopper - GSport Teika + 10:27
72 19 De Mateo Fernando Recambios Callejo + 10:29
73 13 Perez Martinez Jose Solutec - Las Mestas Gijon + 11:35
74 11 Gutierrez Raul Patria Hispana Seguros + 11:47
75 40 Garcia Guell Victor Sanse - Rotor + 12:49
76 25 Becerra Miguel Angel Indeportes Boyaca Avanza + 12:53
77 22 Casado Jorge Matrix - Salchi Juniors + 13:00
78 16 Legua Alvaro Castillo de Onda Equipo Ciclista + 14:00
79 27 Aranda Marc Autovivo Grup-Trek CCSB + 14:06
80 13 Almanza Kevin Panama + 14:30
81 16 Leiza Galder Loiumat/Galdakauto + 14:40
82 22 Gorriñobeaskoa Aimar Loiumat/Galdakauto + 15:12
83 12 Donat Jose Manuel Castillo de Onda Equipo Ciclista + 15:27
84 27 Rubio Matellano Jose Antonio Sanse - Rotor + 15:28
85 9 Garcia Pedro EOLO-KOMETA U19 + 16:11
86 8 Guillermo Lucas EOLO-KOMETA U19 + 16:19
87 6 Gonzalez Juarez Olaf Axel Camargo - Salgar - Sitelec + 16:28
88 15 Gomar Ivan Drone Hopper - GSport Teika + 17:04
89 - Romero Joel Castillo de Onda Equipo Ciclista + 18:04
90 - Barros Arturo Bathco Cycling Team + 18:26
91 3 Martinez Mario Isidoro San Justo + 18:47
92 - Llopis Emilio Drone Hopper - GSport Teika + 19:29
93 4 Llano Lago Unai Isidoro San Justo + 19:35
94 2 Ledezma Jexon Camargo - Salgar - Sitelec + 19:59
95 7 Garcia Hidalgo Eder Isidoro San Justo + 21:31
96 9 Penas Sanchez Manuel Franco Furniture - Ciclos Castillo + 22:06
97 6 Serrano Castillo Sergio De La Uz + 22:19
98 6 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 22:23
99 9 Zamanillo Pablo Camargo - Salgar - Sitelec + 22:36
100 7 Simon Carlos Recambios Callejo + 22:44
101 8 Vigil Sergio De La Uz + 23:03
102 10 Jimenez Josue Panama + 23:30
103 16 Monroig Gimeno Izan Castillo de Onda Equipo Ciclista + 25:13
104 13 Castano Ismael Autovivo Grup-Trek CCSB + 25:22
105 10 Lopez Martinez Juan Pedro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 25:48
106 16 Bernandez Manuel Emico-Erbi/Streambike + 26:41
107 21 Hervas Jorge Corbatas Pindal/Aminur + 29:11
Pos Rider Team Time
01 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 07:28:18
02 Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 55
03 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 01:05
04 Urián Juan Indeportes Boyaca Avanza + 01:33
05 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil + 01:40
06 Garbajosa Pasan Adrian Matrix - Salchi Juniors + 01:56
07 Martin Alvar Recambios Callejo + 01:56
08 Echavarria Emilio Disgarsa + 01:56
09 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 01:56
10 Pallares Siro Tot Net-Terrassa Ciclisme + 02:08
11 Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19 + 02:23
12 Casallas Andrey Indeportes Boyaca Avanza + 02:35
13 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 02:39
14 Santos Tiago Disgarsa + 02:52
15 Chan Romero Hassan Felipe Panama + 02:55
16 Figuls Jaume Tot Net-Terrassa Ciclisme + 03:21
17 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza + 03:50
18 Pindado Hector Emico-Erbi/Streambike + 04:03
19 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 04:17
20 Rodriguez Lopez Ismael Corbatas Pindal/Aminur + 05:12
21 Hermosa Juan Recambios Callejo + 05:28
22 Ortiz Arroyo Jesus Disgarsa + 07:04
23 Antunez Romero Pablo TeamVino/Electromercantil + 07:26
24 Torres Arias Pablo Sanse - Rotor + 07:27
25 Grau Alex Drone Hopper - GSport Teika + 07:45
26 Rodriguez Johakson Cycling Team Junior Ciudad de Talavera + 09:49
27 De Mateo Fernando Recambios Callejo + 09:55
28 Gutierrez Raul Patria Hispana Seguros + 11:13
29 Becerra Miguel Angel Indeportes Boyaca Avanza + 12:19
30 Aranda Marc Autovivo Grup-Trek CCSB + 13:32
31 Rubio Matellano Jose Antonio Sanse - Rotor + 14:54
32 Barros Arturo Bathco Cycling Team + 17:52
33 Garcia Hidalgo Eder Isidoro San Justo + 20:57
34 Penas Sanchez Manuel Franco Furniture - Ciclos Castillo + 21:32
35 Serrano Castillo Sergio De La Uz + 21:45
36 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 21:49
37 Zamanillo Pablo Camargo - Salgar - Sitelec + 22:02
38 Simon Carlos Recambios Callejo + 22:10
39 Lopez Martinez Juan Pedro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 25:14
40 Bernandez Manuel Emico-Erbi/Streambike + 26:07
Pos Rider Team Points
01 Morgado António Bairrada Cycling Team 8
02 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 7
03 Martinez Juan Guillermo Indeportes Boyaca Avanza 7
04 Rosado Novillo Abel Bathco Cycling Team 6
05 Rodriguez Vidal Pau Tot Net-Terrassa Ciclisme 6
06 Calabuig Estanislao Bathco Cycling Team 4
07 Lospitao Pablo TeamVino/Electromercantil 4
08 Benito Adrián Multihogar Cantabria 3
09 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 2
10 Urián Juan Indeportes Boyaca Avanza 2
11 Sastre Yeray MMR Cycling Academy 2
12 Cardenas Juan David Indeportes Boyaca Avanza 2
13 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika 1
14 Aguero Alex Isidoro San Justo 1
15 Castro Anderson Indeportes Boyaca Avanza 1
Pos Team Time
01 Bairrada Cycling Team 22:25:32
02 MMR Cycling Academy + 01:00
03 Bathco Cycling Team + 01:09
04 EOLO-KOMETA U19 + 03:18
05 Acrog-Tormans BC U19 + 03:21
06 Indeportes Boyaca Avanza + 03:22
07 TeamVino/Electromercantil + 04:00
08 Matrix - Salchi Juniors + 04:53
09 Tot Net-Terrassa Ciclisme + 04:57
10 Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 07:47
11 Disgarsa + 09:28
12 Drone Hopper - GSport Teika + 11:33
13 Corbatas Pindal/Aminur + 13:07
14 Recambios Callejo + 16:41
15 Sanse - Rotor + 19:36
16 Loiumat/Galdakauto + 31:35
17 Panama + 39:09
18 Isidoro San Justo + 40:31
19 Castillo de Onda Equipo Ciclista + 44:52
20 Camargo - Salgar - Sitelec + 51:51

Information