Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Vuelta al Besaya Juniors - 2021

Overall Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Morgado António Bairrada Cycling Team 10:08:29
02 Molano Brayan Bathco Cycling Team + 34
03 Lopes Lucas Bathco Cycling Team + 58
04 Rosado Novillo Abel Team Teika-GSPort-BH + 1:05
05 Romeo Ivan MMR Cycling Academy + 1:41
06 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 1:52
07 Reinderink Joris Acrog-Tormans BC U19 + 1:52
08 Gonzalez Antonio EOLO-KOMETA U19 + 1:58
09 Marti Pau Team Teika-GSPort-BH + 2:08
10 Guardeño Jaume Bathco Cycling Team + 2:14
11 Fernandez Heres Samuel MMR Cycling Academy + 3:09
12 Rey Martin Emico-Erbi + 3:13
13 Molina Miguel Angel Previley-Coforma U19 + 3:31
14 Suarez Fernandez Alain Corbatas Pindal + 4:09
15 Lambrecht Michiel Acrog-Tormans BC U19 + 4:53
16 Leite Joao Bairrada Cycling Team + 5:53
17 Ortega Sanz Pablo Previley-Coforma U19 + 6:12
18 Herran Diego MMR Cycling Academy + 6:32
19 Bonilla Ivan MMR Cycling Academy + 6:36
20 Martinez Unai Matrix - Salchi Juniors + 8:04
21 Ledesma Gerard Quadis-Trek Bicisprint + 8:05
22 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 9:01
23 Gimeno David EOLO-KOMETA U19 + 9:35
24 Garcia Alex Quadis-Trek Bicisprint + 9:36
25 Fernandez Garcia Samuel MMR Cycling Academy + 9:55
26 Ramos Miguel EOLO-KOMETA U19 + 10:06
27 Fito Ricard Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 10:07
28 Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme + 10:30
29 Gimeno Nil Previley-Coforma U19 + 10:49
30 Anguela Mario Matrix - Salchi Juniors + 10:50
31 Garcia Gozalves Pablo EOLO-KOMETA U19 + 11:09
32 De La Calle Hugo MMR Cycling Academy + 11:51
33 Gorriñobeaskoa Aimar Loiumat-P.G + 12:27
34 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 13:02
35 Lopez Gonzalez Javier Seleccion Gallega + 13:19
36 Rodriguez Cabello Pablo Aseguras - Produque + 13:19
37 Goñi Ismael Lizarte Ermitagaña + 13:33
38 Rubio Robles Pablo MMR Cycling Academy + 13:34
39 Zabala Xabier Camargo - El Volante + 14:04
40 Muniz Oier Loiumat-P.G + 14:25
41 Alonso Roberto Bathco Cycling Team + 15:15
42 Llopis Emilio Team Teika-GSPort-BH + 15:27
43 Gonzalez Andres Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 15:55
44 Zubillaga Pablo Lizarte Ermitagaña + 16:08
45 Rodriguez Tadeo Corbatas Pindal + 16:17
46 Gallego Gonzalo Seleccion Gallega + 16:19
47 Verdu Javier Matrix - Salchi Juniors + 16:23
48 Pazos Joan Quadis-Trek Bicisprint + 17:07
49 Buba Ricardo Seleccion Gallega + 18:26
50 Aguero Alex Isidoro San Justo + 18:33
51 Canales Pablo Bathco Cycling Team + 19:13
52 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 19:13
53 Gomez Marcos Emico-Erbi + 19:21
54 Arispe Ander Loiumat-P.G + 19:30
55 Izcara Eder Recambios Callejo + 19:35
56 Galera Jesus Windest- Franco Furniture + 20:03
57 Barrero Lopez Martin Solutec - Las Mestas Gijon + 20:14
58 Sacramento Tomás Bairrada Cycling Team + 20:36
59 Monroig Gimeno Izan Castillo de Onda Equipo Ciclista + 20:57
60 Perez Cesar Valverde Team-Tierra Fecundis Juniors + 21:12
61 Sanz Gandia Jose Bathco Cycling Team + 22:25
62 Ceberino Hugo Cycling Team Junior Ciudad de Talav + 22:40
63 Aliaga Cristian Team Teika-GSPort-BH + 22:59
64 Diaz Tomas Dario Valverde Team-Tierra Fecundis Juniors + 23:04
65 Romero Joel Castillo de Onda Equipo Ciclista + 23:19
66 Fuentes Paniego Angel Corbatas Pindal + 23:37
67 Fuentes Antonio Valverde Team-Tierra Fecundis Juniors + 24:22
68 De Pablo Samuel EOLO-KOMETA U19 + 24:30
69 Sanchez Frank Tot Net-Terrassa Ciclisme + 24:33
70 Obregon Daniel Corbatas Pindal + 25:45
71 Ordoqui Iñaki Lizarte Ermitagaña + 25:46
72 Vigil Sergio Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 27:00
73 Monge Pablo Manuel Matrix - Salchi Juniors + 27:01
74 Diz Vences Breogan Seleccion Gallega + 27:38
75 Lozano Juan Pedro Valverde Team-Tierra Fecundis Juniors + 28:00
76 Marques Miguel Bairrada Cycling Team + 28:35
77 Bel Guillem Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 29:09
78 Gomar Ivan Team Teika-GSPort-BH + 29:09
79 Casado Jorge Matrix - Salchi Juniors + 29:14
80 Garcia Luis MMR Cycling Academy + 29:56
81 Perez Leon Gabriel Castillo de Onda Equipo Ciclista + 30:04
82 Galindo Nicolas Matrix - Salchi Juniors + 30:04
83 Apodaka Eneko Loiumat-P.G + 30:08
84 Caballero Miguel Angel Emico-Erbi + 30:16
85 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 30:46
86 Aguilar Hugo Previley-Coforma U19 + 31:02
87 Terrasa Marc EOLO-KOMETA U19 + 31:07
88 Ortiz Claudio Isidoro San Justo + 32:28
89 Grillo Jose Previley-Coforma U19 + 33:08
90 Quevedo Sergio Cycling Team Junior Ciudad de Talav + 33:38
91 Lozano Adrian Valverde Team-Tierra Fecundis Juniors + 34:15
92 Postigo Iker Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19 + 34:49
93 Sanchez Jose Antonio Valverde Team-Tierra Fecundis Juniors + 35:51
94 Aguilar Rafael Windest- Franco Furniture + 35:54
95 Soldado Miguel Angel Windest- Franco Furniture + 36:02
96 Lopez Menendez Miguel Patria Hispana Seguros + 36:17
97 Hurtado Diego Windest- Franco Furniture + 37:05
98 Negueruela Peru Loiumat-P.G + 37:13
99 Puente David EOLO-KOMETA U19 + 37:53
100 Lopez Perales Alejandro Recambios Callejo + 40:23
101 Fernandez Lopez Juan Emico-Erbi + 44:57
102 Diaz Fernandez Jorge Patria Hispana Seguros + 46:59
103 Cuevas Diego Andres Camargo - El Volante + 48:13
DNF Fernandez Martinez Ivan Seleccion Gallega
DNF Lorenzo Sergio Seleccion Gallega
DNF Maceiras Fernandez Pablo Seleccion Gallega
DNF Poelmans Bob Acrog-Tormans BC U19
DNF Calvo David Aseguras - Produque
DNF Fernandez Ruiz Pablo Aseguras - Produque
DNF Gonzalez Slynko Alex Aseguras - Produque
DNF Gutierrez Velarde David Aseguras - Produque
DNF Sanchez Fernandez Pedro Aseguras - Produque
DNF Sisniega Alan Aseguras - Produque
DNF Moro Sergio Bathco Cycling Team
DNF Gomez Iglesias Javier Camargo - El Volante
DNF Hilligoss Anthony Camargo - El Volante
DNF Muriedas Yerai Camargo - El Volante
DNF Teran Jose Ramon Camargo - El Volante
DNF Vaca David Camargo - El Volante
DNF Lopez Gimenez David Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Murphy Joshua Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Palao Martin Marc Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Palao Martin Marc Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Panisello Albert Castillo de Onda Equipo Ciclista
DNF Fernandez Abellan Mario Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19
DNF Menendez Jose Luis Ciudad de Oviedo-Tartiere Auto U19
DNF Alonso Campos Xabier Corbatas Pindal
DNF Bedia Sergio Corbatas Pindal
DNF Legua Alvaro Corbatas Pindal
DNF Solera Miguel Corbatas Pindal
DNF Benitez Javier Cycling Team Junior Ciudad de Talav
DNF Cuadrado Adrian Cycling Team Junior Ciudad de Talav
DNF Pardo Joel Cycling Team Junior Ciudad de Talav
DNF Sela Martin Luis Cycling Team Junior Ciudad de Talav
DNF Ventura Baranco Manuel Cycling Team Junior Ciudad de Talav
DNF Merino Alvarez Felix Emico-Erbi
DNF Rodriguez Fernandez Iker Emico-Erbi
DNF Guillermo Lucas EOLO-KOMETA U19
DNF Cano Llata Manuel Isidoro San Justo
DNF Eguren Hugo Isidoro San Justo
DNF Garcia Sanchez Mario Isidoro San Justo
DNF Gonzalez Becerra Juan Isidoro San Justo
DNF Martinez Mario Isidoro San Justo
DNF Ruiz-Zorrilla Jorge Isidoro San Justo
DNF Ayechu Asier Lizarte Ermitagaña
DNF Goenaga Oihan Lizarte Ermitagaña
DNF Vizcay Aritz Lizarte Ermitagaña
DNF Garcia Alejandro Loiumat-P.G
DNF Moreno Eder Loiumat-P.G
DNF Diez Gonzalez Marcos Matrix - Salchi Juniors
DNF De La Fuente Lopez Mateo Patria Hispana Seguros
DNF Garcia Martinez Cristian Patria Hispana Seguros
DNF Gonzalez Cadenas Aimar Patria Hispana Seguros
DNF Guerrero Vazquez Jairo Patria Hispana Seguros
DNF Tamargo Enol Patria Hispana Seguros
DNF Garcia Nunez Jorge Previley-Coforma U19
DNF Gonzalez Comeaux Raul Previley-Coforma U19
DNF Towers Lucas Previley-Coforma U19
DNF Benitez Joel Quadis-Trek Bicisprint
DNF Carmona Raul Quadis-Trek Bicisprint
DNF Castano Ismael Quadis-Trek Bicisprint
DNF Darder Sergi Quadis-Trek Bicisprint
DNF Abad Victor Recambios Callejo
DNF Georgiev Bogomil Recambios Callejo
DNF Palomo Bruno Recambios Callejo
DNF San Jose Mario Recambios Callejo
DNF Alonso Feito Pelayo Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Alvarez Mateo Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Fernandez Ferrero Mario Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Padierna Marco Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Perez Martinez Jose Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Ramos Cifuentes Angel Solutec - Las Mestas Gijon
DNF Llacer Raul Team Teika-GSPort-BH
DNF Mascaro Angel Team Teika-GSPort-BH
DNF Casado Axier Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Matarin Filella Pau Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Pallares Marcel Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Rodriguez Vidal Pau Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Talledo Danil Tot Net-Terrassa Ciclisme
DNF Rodriguez Garrido Jorge Valverde Team-Tierra Fecundis Juniors
DNF Aguilera Pimentel Ivan Windest- Franco Furniture
DNF Ceballos Javier Windest- Franco Furniture
DNF Godoy Mario Windest- Franco Furniture

Information