Vuelta a Salamanca - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Vinicius Rangel Telcom-On Clima-Osés Const 04:09:39
02 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 00
03 Jose Maria Martin Muñoz Valverde Team-Tierra Fecundis + 00
04 Raul Rota Rus Lizarte + 00
05 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 00
06 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 00
07 Thomas Silva Previley-Coforma + 00
08 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 00
09 Luis Daniel Zea Telcom-On Clima-Osés Const + 00
10 Raul González Correa Valverde Team-Tierra Fecundis + 00
11 Daniel Jimenez Super Froiz + 04
12 Asier Pablo Gonzalez Quintana Vigo-Rias Baixas + 04
13 Wilson Haro Essax + 04
14 Ramon Fernandez Cuesta Super Froiz + 04
15 Daniel De la Fé Marrero Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 04
16 Daniel Martin Muriel Telcom-On Clima-Osés Const + 04
17 Sergio Alvarez Febles Globalia Salamanca ECS + 04
18 Unai Esparza Lizarte + 04
19 Santiago Montenegro Escribano Sport Team + 04
20 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 04
21 Pau Miquel Delgado Lizarte + 04
22 Ander Del Castaño Vigo-Rias Baixas + 04
23 Juan Diego Cano Perez Super Froiz + 04
24 Diego Martin-Lázaro Gutierrez Super Froiz + 04
25 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 04
26 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 20
27 Alberto Alvarez Campos Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 24
28 Julian Madrigal Espinoza Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 25
29 Tom Martin Netllar Telecom-Ale + 31
30 Carlos Collazos Gorriz GSport - Grupo Tormo Innova + 00
31 David Dominguez Vilchez Globalia Salamanca ECS + 01:09
32 Andrea Montoli Kometa U23 + 01:41
33 Miguel Angel Fernandez Vigo-Rias Baixas + 02:11
34 Nahuel Dáquila Silva Netllar Telecom-Ale + 02:11
35 Arnau Gilabert Vilaplana Kometa U23 + 03:12
36 Pedro Antonio Rodriguez Moya Valverde Team-Tierra Fecundis + 03:17
37 Alex Ruiz Roldán Valverde Team-Tierra Fecundis + 03:17
38 Oscar Rota Rus Globalia Salamanca ECS + 03:17
39 David Gonzalez Tirado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 03:55
41 Mario Vilches Soria Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 03:55
42 Alvaro Sagrado Perez Netllar Telecom-Ale + 04:17
43 Ivan Diaz León Manuela Fundación + 04:22
44 Francisco José Casaus Medina Manuela Fundación + 04:22
45 Norbert Nowik Escribano Sport Team + 04:22
46 Alvaro Torrella Teruel GSport - Grupo Tormo Innova + 04:22
47 Francisco Peñuela Escribano Sport Team + 04:22
48 Alejandro Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur + 04:22
49 Mikel Mujika Caja Rural-Seguros RGA amateur + 04:31
50 Miguel Juan Castellano Netllar Telecom-Ale + 07:52
51 Alejandro Piquero Sanchez Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 07:52
52 Antonio Pereñiguez Pascual Globalia Salamanca ECS + 09:43
53 Alejandro Rodriguez Gomez Globalia Salamanca ECS + 09:43
54 Santiago Isaac Cadavid Rivera Super Froiz + 09:43
55 Hector Aurrecoechea Martin Hoomu Seguros + 09:52
56 Mario Junquera Sanmillán Ciudad de Oviedo + 09:52
57 Cristian Nuñez Ortiz Ciudad de Oviedo + 09:52
59 Pedro Lopez Marin Diputación de León- ULB + 09:53
60 Mario Folgueras Ciudad de Oviedo + 09:53
61 Moises Sanz Martin Avimosa-Chozas Team + 09:53
62 Neo Martinez Sanz Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 09:53
63 Carles Campoy Ferrer Arabay Team + 09:53
64 Mario Granero GSport - Grupo Tormo Innova + 09:53
65 Alvaro Lopez Llorente Previley-Coforma + 09:53
66 Alejandro Gainza Rodriguez Avimosa-Chozas Team + 09:53
67 Jon Gil Velaz Lizarte + 09:57
68 Franklin Chacon Manuela Fundación + 09:57
69 Matt Watson Netllar Telecom-Ale + 09:57
70 Arturo Cantera Carrasco Escribano Sport Team + 09:57
71 Igor Molina Previley-Coforma + 09:57
72 Onditz Urrutzmendi Telcom-On Clima-Osés Const + 09:57
73 Luca Van Hout Essax + 09:57
74 Alvaro Carasa Granados Vigo-Rias Baixas + 10:25
75 Aitor Lucas Marin Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 10:25
76 Devin Shortt Previley-Coforma + 10:31
DNS Yurgen Ramirez Manuela Fundación
DNF Joan Nicolau Mora Arabay Team
DNF Jose Antonio Granda Carreiras Ciudad de Oviedo
DNF Pablo Alvarez Camero GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Miguel Moya Cano GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Luis Enrique Lopez Nolasco Hoomu Seguros
DNF Charlie Beake Netllar Telecom-Ale
DNF Alberto Perez Diaz Valverde Team-Tierra Fecundis
DNF Antonio Iniesta Perez Valverde Team-Tierra Fecundis
Information
Nation Spain
Date 7th September
Where Doñinos -> Salamanca
What 3rd stage
Distance 170 km
Classification 2.12.2
Leader V.Rangel
Youth V.Rangel
Points V.Rangel
Mountain D.Dominguez Vilchez
Sprint I.Molina
Combination T.Silva
Other
Embed Results