Right now: Transfers 2022 > 2023

Vuelta a Colombia Femenina - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Penuela Diana DNA Pro Cycling Team 8 02:44:08
2 Hernandez Lina Marcela Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 5 + 00
3 Vargas Carolina CM Team 3 + 00
4 Alzate Andrea CM Team 1 + 00
5 Ducuara Jennifer Tatiana Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 00
6 Atahualpa Ortiz Maria Camila Sistecredito GW + 00
7 Pinilla Cuellar Diana Carolina Indeportes Boyaca Avanza + 00
8 Rojas Capera Laura Daniela Indeportes Boyaca Avanza + 00
9 Botero Lopez Erika Milena Sistecredito GW + 00
10 Cordoba Mayerly Indeportes Boyaca Avanza + 00
11 Galarza Munoz Esther Avinal-Carmen de Viboral + 00
12 Vivar Torres Ana Movistar-Best PC + 00
13 Malagon Vargas Luisa Alejandra Indeportes Boyaca Avanza + 00
14 Herrera Marin Estefania Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 00
15 Cortes Mendoza Genesis Indenorte-Manzur-C.Yanez + 00
16 Sanchez Laura Ciclismo Capital-LMC Bog + 00
17 Barrera Anet DNA Pro Cycling Team + 00
18 Marcolini Emily DNA Pro Cycling Team + 00
19 Sanabria Ana Cristina Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 00
20 Hernandez Torres Luisa Daniela Merquimia + 00
21 Sanchez Jennifer Seleccion Colombia Pad + 14
22 Florez Juliana Sistecredito GW + 17
23 Guevara Leon Luisa Alejandra Ciclismo Capital-LMC Bog + 19
24 Morales Luisa Valentina Avinal-Carmen de Viboral + 29
25 Santos Ruiz Lliby San Mateo Procycling + 39
26 Gutierrez Bayona Angie Paola Indeportes Boyaca Avanza + 39
27 Barrios Paula Liro Sport + 39
28 Diagama Stephanie Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 42
29 Castano Elizabeth Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 58
30 Orjuela Galindo Angie Tatiana Avinal-Carmen de Viboral + 58
31 Carrasco Villalba Paula Andrea Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 58
32 Duenas Gomez Yesi Tatiana Avinal-Carmen de Viboral + 01:18
33 Fagua Milena Indeportes Boyaca Avanza + 00
34 Martinez Gallego Vanesa Merquimia + 01:22
35 Sanchez Maria Ciclismo Capital-LMC Bog + 01:22
36 Gonzalez Ramirez Karen Sistecredito GW + 03:20
37 Montoya Zuluaga Katherin Steisy Sistecredito GW + 03:20
38 Gomez Maria Supergiros-ALC Manizales + 03:20
39 Villada Valencia Lorena Picap-Hyfsport-Alaburguer + 03:20
40 Sanchez Zapata Stefania CM Team + 03:20
41 Leon Cardenas Mary Luz Julbo-KOM-Santurbike-San + 03:24
42 Lopez Irreno Gabriela Sistecredito GW + 03:24
43 Carrero Vasquez Liseth Seleccion Colombia Pad + 03:24
44 Kashiki Shoko Team Illuminate + 03:24
45 Moreno Benitez Sara Seleccion Colombia Pad + 03:34
46 Penafiel Solano Marcela Itzae Movistar-Best PC + 03:38
47 Reyes Diana Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 03:54
48 Cardenas Elvia Bogota IDRD-Liciclismo + 03:54
49 Ramirez Rojo Yully Marcela Supergiros-ALC Manizales + 04:05
50 Soto Lopez Gabriela Guatemala + 04:07
51 Chaparro Laura Sofia Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 04:15
52 Rueda Prada Sonia Santander + 04:17
53 Uribe Maria Paula Santander + 04:17
54 Henao Maria Liro Sport + 04:33
55 Jara Nunez Mayra Alejandra Proyecta-Rectificadora + 04:43
56 Saavedra Anette Liro Sport + 04:43
57 Guluma Ortiz Serika Mitchell CM Team + 04:43
58 Latriglia Alarcon Maria Paula CM Team + 04:43
59 Navarro Cerdas Natalia Costa Rica + 04:43
60 Herreno Laura Bogota IDRD-Liciclismo + 04:43
61 Zuluaga Vanesa Avinal-Carmen de Viboral + 04:52
62 Sepulveda Duran Lady Johana Merquimia + 04:58
63 Torres Leidy Fundacion Team Recapi + 05:44
64 Sanguino Laura Estefania San Mateo Procycling + 06:17
65 Fuentes Isabella Bogota IDRD-Liciclismo + 06:17
66 Benavides Maria Bogota IDRD-Liciclismo + 06:17
67 Villamil Rodriguez Jesica Lorena San Mateo Procycling + 06:17
68 Gomez Orozco Adelaida AV Cycling Bike Solutions + 06:17
69 Alvarez Arguedas Estefanie Costa Rica + 06:17
70 Araya Krissia Costa Rica + 06:58
71 Munoz Ruiz Leidy Natalia Team Illuminate + 06:58
72 Karagianis Daphne DNA Pro Cycling Team + 07:16
73 Diaz Casas Maria Ximena Santander + 07:16
74 Telpiz Leidy Viviana Team Fundecom + 07:16
75 Castillo Murillo Laura Sofia Liro Sport + 07:29
76 Garcia Laverde Paula Andrea Indenorte-Manzur-C.Yanez + 07:29
77 Mesa Valcarcel Jireh Fuerzas Armadas de Colombia + 07:29
78 Lopez Paula San Mateo Procycling + 07:38
79 Escobar Kimberley Dahiana Seleccion Colombia Pad + 07:44
80 Naranjo Henao Luisa Fernanda Supergiros-ALC Manizales + 07:44
81 Blandon Ramirez Valentina Polibikes Dosquebradas + 07:44
82 Lopez Ossa Susana Maria AV Cycling Bike Solutions + 07:44
83 Gracia Pataquiva Yency Briyid Polibikes Dosquebradas + 07:44
84 Garcia Nicoll Seleccion Colombia Pad + 07:44
85 Salcedo Juanita Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 07:44
86 Gomez Osorio Mariana Avinal-Carmen de Viboral + 07:44
87 Osorio Garcia Gicella Fundacion Team Recapi + 07:44
88 Escobar Daza Denice Tatiana Proyecta-Rectificadora + 07:44
89 Mojica Zambrano Juliana Picap-Hyfsport-Alaburguer + 07:44
90 Carmona Natalia Polibikes Dosquebradas + 07:44
91 Rauwerda Kaitlyn DNA Pro Cycling Team + 07:44
92 Cabarico Nino Sofia Isabel Team Fundecom + 07:44
93 Barrera Garcia Mayra Juliana Picap-Hyfsport-Alaburguer + 07:44
94 Sanchez Maria Costa Rica + 07:44
95 Ramirez Moya Sharon Picap-Hyfsport-Alaburguer + 07:44
96 Zambrano Olarte Shantal Anabella Indenorte-Manzur-C.Yanez + 08:03
97 Ramirez Diandra Costa Rica + 08:03
98 Tanzi Giovanna Costa Rica + 08:03
99 Ocampo Motato Ingrid Polibikes Dosquebradas + 08:11
100 Imbacuan Erika Polibikes Dosquebradas + 08:11
101 Rojas Arguello Lina Maria Merquimia + 08:33
102 Salamanca Yeimy Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 08:44
103 Calderon Ruby San Mateo Procycling + 09:28
104 Osorio Estrada Claudia Julbo-KOM-Santurbike-San + 11:26
105 Chalier Annick Team Illuminate + 11:26
106 Gomez Fuentes Valeska Polet Guatemala + 11:26
107 Cruz Paula Andrea Ciclismo Capital-LMC Bog + 11:26
108 Vargas Maria Jose Proyecta-Rectificadora + 12:09
109 Velasco Laura Fundacion Team Recapi + 12:11
110 Ovalle Valentina Ciclismo Capital-LMC Bog + 12:11
111 Leonardo Cristales Fatima Guatemala + 12:26
112 Gomez Sanchez Silvana Fiorella Team Fundecom + 12:43
113 Valencia Anyi Picap-Hyfsport-Alaburguer + 13:07
114 Vasquez Amaya Natalia Movistar-Best PC + 15:04
115 Lee Lopez Cynthia Eugenia Guatemala + 15:45
116 Orozco Paula Andrea Team Fundecom + 16:02
117 Salcedo Jannie Milena Merquimia + 16:34
118 Gutierrez Isabel Supergiros-ALC Manizales + 16:34
119 Rodriguez Leslie Team Fundecom + 17:02
120 Gomez Perez Nubia Estefania Santander + 17:02
121 Ochoa Manuela AV Cycling Bike Solutions + 17:12
122 Ramirez Barbosa Maria Camila Julbo-KOM-Santurbike-San + 17:13
123 Hernandez Galviz Yelitza Merquimia + 17:49
124 Castillo Maria Fuerzas Armadas de Colombia + 19:45
125 Rodriguez Bridggett Guatemala + 20:55
126 Prieto Luisa San Mateo Procycling + 20:55
127 Salas Laura Fundacion Team Recapi + 20:55
128 Blas Adriana AV Cycling Bike Solutions + 20:55
129 Munoz Vasco Karol Supergiros-ALC Manizales + 20:55
130 Morales Jennifer Proyecta-Rectificadora + 20:55
131 Rodriguez Espinel Angie Carolina Fuerzas Armadas de Colombia + 24:23
132 Caicedo Erika Maria Indenorte-Manzur-C.Yanez + 25:00
133 Pulecio Burgos Daniela Katiusca Movistar-Best PC + 25:02
134 Guzman Niyireth Indenorte-Manzur-C.Yanez + 25:34
135 Arias Jessica Team Fundecom + 26:00
136 Fuentes Karen Guatemala + 32:23
DNF Martinez Espinosa Daniela Julbo-KOM-Santurbike-San
DNF Estevez Maria Jose Ciclismo Capital-LMC Bog
Pos Rider Team Time
1 Penuela Diana DNA Pro Cycling Team 05:56:46
2 Hernandez Lina Marcela Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 12
3 Vargas Carolina CM Team + 20
4 Ducuara Jennifer Tatiana Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 29
5 Fagua Milena Indeportes Boyaca Avanza + 32
6 2 Sanabria Ana Cristina Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 36
7 1 Herrera Marin Estefania Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 37
8 2 Atahualpa Ortiz Maria Camila Sistecredito GW + 38
9 2 Botero Lopez Erika Milena Sistecredito GW + 38
10 1 Cordoba Mayerly Indeportes Boyaca Avanza + 38
11 Vivar Torres Ana Movistar-Best PC + 44
12 Alzate Andrea CM Team + 46
13 Cortes Mendoza Genesis Indenorte-Manzur-C.Yanez + 46
14 Rojas Capera Laura Daniela Indeportes Boyaca Avanza + 47
15 1 Barrera Anet DNA Pro Cycling Team + 50
16 4 Galarza Munoz Esther Avinal-Carmen de Viboral + 01:03
17 2 Sanchez Jennifer Seleccion Colombia Pad + 01:03
18 5 Pinilla Cuellar Diana Carolina Indeportes Boyaca Avanza + 01:16
19 6 Marcolini Emily DNA Pro Cycling Team + 01:24
20 7 Morales Luisa Valentina Avinal-Carmen de Viboral + 01:58
21 10 Santos Ruiz Lliby San Mateo Procycling + 02:08
22 15 Hernandez Torres Luisa Daniela Merquimia + 02:15
23 10 Barrios Paula Liro Sport + 02:18
24 10 Diagama Stephanie Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 02:41
25 15 Malagon Vargas Luisa Alejandra Indeportes Boyaca Avanza + 03:33
26 7 Sanchez Zapata Stefania CM Team + 04:20
27 6 Leon Cardenas Mary Luz Julbo-KOM-Santurbike-San + 04:28
28 10 Moreno Benitez Sara Seleccion Colombia Pad + 04:28
29 3 Montoya Zuluaga Katherin Steisy Sistecredito GW + 04:41
30 11 Florez Juliana Sistecredito GW + 04:58
31 9 Cardenas Elvia Bogota IDRD-Liciclismo + 05:04
32 13 Sanchez Laura Ciclismo Capital-LMC Bog + 05:19
33 4 Soto Lopez Gabriela Guatemala + 05:36
34 10 Saavedra Anette Liro Sport + 05:59
35 7 Martinez Gallego Vanesa Merquimia + 06:01
36 8 Carrasco Villalba Paula Andrea Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 06:02
37 2 Ramirez Rojo Yully Marcela Supergiros-ALC Manizales + 06:06
38 2 Sepulveda Duran Lady Johana Merquimia + 07:13
39 9 Castano Elizabeth Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:20
40 10 Fuentes Isabella Bogota IDRD-Liciclismo + 07:46
41 24 Mesa Valcarcel Jireh Fuerzas Armadas de Colombia + 08:19
42 1 Villada Valencia Lorena Picap-Hyfsport-Alaburguer + 08:21
43 15 Munoz Ruiz Leidy Natalia Team Illuminate + 08:27
44 5 Torres Leidy Fundacion Team Recapi + 08:29
45 11 Guevara Leon Luisa Alejandra Ciclismo Capital-LMC Bog + 08:41
46 8 Orjuela Galindo Angie Tatiana Avinal-Carmen de Viboral + 08:47
47 15 Lopez Paula San Mateo Procycling + 09:14
48 7 Sanchez Maria Ciclismo Capital-LMC Bog + 09:44
49 Carrero Vasquez Liseth Seleccion Colombia Pad + 09:46
50 4 Uribe Maria Paula Santander + 10:17
51 1 Kashiki Shoko Team Illuminate + 10:25
52 14 Rojas Arguello Lina Maria Merquimia + 10:56
53 20 Duenas Gomez Yesi Tatiana Avinal-Carmen de Viboral + 11:25
54 4 Gonzalez Ramirez Karen Sistecredito GW + 12:46
55 7 Lopez Irreno Gabriela Sistecredito GW + 12:55
56 24 Gutierrez Bayona Angie Paola Indeportes Boyaca Avanza + 13:14
57 8 Penafiel Solano Marcela Itzae Movistar-Best PC + 13:15
58 1 Guluma Ortiz Serika Mitchell CM Team + 13:28
59 Chaparro Laura Sofia Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 13:41
60 9 Telpiz Leidy Viviana Team Fundecom + 13:48
61 14 Carmona Natalia Polibikes Dosquebradas + 13:57
62 7 Rueda Prada Sonia Santander + 14:04
63 13 Mojica Zambrano Juliana Picap-Hyfsport-Alaburguer + 14:12
64 3 Zuluaga Vanesa Avinal-Carmen de Viboral + 14:23
65 6 Navarro Cerdas Natalia Costa Rica + 14:38
66 6 Jara Nunez Mayra Alejandra Proyecta-Rectificadora + 14:41
67 11 Gomez Maria Supergiros-ALC Manizales + 15:41
68 8 Alvarez Arguedas Estefanie Costa Rica + 15:48
69 1 Villamil Rodriguez Jesica Lorena San Mateo Procycling + 16:04
70 Sanguino Laura Estefania San Mateo Procycling + 16:09
71 4 Gomez Orozco Adelaida AV Cycling Bike Solutions + 16:34
72 5 Araya Krissia Costa Rica + 16:41
73 10 Karagianis Daphne DNA Pro Cycling Team + 16:47
74 10 Ramirez Moya Sharon Picap-Hyfsport-Alaburguer + 17:15
75 9 Blandon Ramirez Valentina Polibikes Dosquebradas + 17:25
76 Garcia Laverde Paula Andrea Indenorte-Manzur-C.Yanez + 17:46
77 3 Naranjo Henao Luisa Fernanda Supergiros-ALC Manizales + 17:57
78 25 Cruz Paula Andrea Ciclismo Capital-LMC Bog + 18:38
79 3 Benavides Maria Bogota IDRD-Liciclismo + 19:01
80 8 Herreno Laura Bogota IDRD-Liciclismo + 19:30
81 2 Cabarico Nino Sofia Isabel Team Fundecom + 20:15
82 1 Rauwerda Kaitlyn DNA Pro Cycling Team + 20:36
83 2 Garcia Nicoll Seleccion Colombia Pad + 20:55
84 7 Calderon Ruby San Mateo Procycling + 21:27
85 13 Reyes Diana Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 21:29
86 8 Henao Maria Liro Sport + 21:34
87 Salcedo Juanita Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 22:01
88 2 Castillo Murillo Laura Sofia Liro Sport + 22:18
89 2 Escobar Kimberley Dahiana Seleccion Colombia Pad + 22:33
90 1 Escobar Daza Denice Tatiana Proyecta-Rectificadora + 22:33
91 1 Gomez Osorio Mariana Avinal-Carmen de Viboral + 23:13
92 3 Diaz Casas Maria Ximena Santander + 24:26
93 3 Ramirez Diandra Costa Rica + 25:17
94 8 Valencia Anyi Picap-Hyfsport-Alaburguer + 26:32
95 2 Chalier Annick Team Illuminate + 27:52
96 12 Lee Lopez Cynthia Eugenia Guatemala + 28:47
97 Gomez Fuentes Valeska Polet Guatemala + 28:54
98 17 Ochoa Manuela AV Cycling Bike Solutions + 29:49
99 4 Lopez Ossa Susana Maria AV Cycling Bike Solutions + 30:00
100 5 Osorio Garcia Gicella Fundacion Team Recapi + 30:43
101 5 Zambrano Olarte Shantal Anabella Indenorte-Manzur-C.Yanez + 31:08
102 11 Latriglia Alarcon Maria Paula CM Team + 31:24
103 4 Gracia Pataquiva Yency Briyid Polibikes Dosquebradas + 31:46
104 5 Sanchez Maria Costa Rica + 32:10
105 5 Salamanca Yeimy Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 33:15
106 4 Osorio Estrada Claudia Julbo-KOM-Santurbike-San + 33:25
107 7 Barrera Garcia Mayra Juliana Picap-Hyfsport-Alaburguer + 34:26
108 8 Gutierrez Isabel Supergiros-ALC Manizales + 36:26
109 20 Ocampo Motato Ingrid Polibikes Dosquebradas + 37:23
110 11 Velasco Laura Fundacion Team Recapi + 38:53
111 8 Leonardo Cristales Fatima Guatemala + 39:08
112 11 Gomez Sanchez Silvana Fiorella Team Fundecom + 39:25
113 14 Ovalle Valentina Ciclismo Capital-LMC Bog + 39:32
114 18 Imbacuan Erika Polibikes Dosquebradas + 39:55
115 4 Vasquez Amaya Natalia Movistar-Best PC + 40:02
116 4 Orozco Paula Andrea Team Fundecom + 41:41
117 13 Vargas Maria Jose Proyecta-Rectificadora + 42:27
118 17 Prieto Luisa San Mateo Procycling + 42:53
119 3 Salcedo Jannie Milena Merquimia + 43:15
120 4 Rodriguez Leslie Team Fundecom + 43:54
121 7 Gomez Perez Nubia Estefania Santander + 44:26
122 13 Tanzi Giovanna Costa Rica + 44:31
123 6 Hernandez Galviz Yelitza Merquimia + 44:31
124 25 Arias Jessica Team Fundecom + 45:41
125 5 Castillo Maria Fuerzas Armadas de Colombia + 46:27
126 11 Rodriguez Bridggett Guatemala + 47:37
127 9 Salas Laura Fundacion Team Recapi + 47:37
128 20 Rodriguez Espinel Angie Carolina Fuerzas Armadas de Colombia + 48:49
129 2 Morales Jennifer Proyecta-Rectificadora + 51:40
130 8 Pulecio Burgos Daniela Katiusca Movistar-Best PC + 51:44
131 2 Ramirez Barbosa Maria Camila Julbo-KOM-Santurbike-San + 51:55
132 7 Guzman Niyireth Indenorte-Manzur-C.Yanez + 52:26
133 1 Blas Adriana AV Cycling Bike Solutions + 56:08
134 8 Fuentes Karen Guatemala + 59:17
135 2 Munoz Vasco Karol Supergiros-ALC Manizales + 01:02:52
136 Caicedo Erika Maria Indenorte-Manzur-C.Yanez + 01:06:39
Pos Rider Team Time
1 Vargas Carolina CM Team 05:57:06
2 Atahualpa Ortiz Maria Camila Sistecredito GW + 18
3 Botero Lopez Erika Milena Sistecredito GW + 18
4 Vivar Torres Ana Movistar-Best PC + 24
5 Cortes Mendoza Genesis Indenorte-Manzur-C.Yanez + 26
6 Rojas Capera Laura Daniela Indeportes Boyaca Avanza + 27
7 Sanchez Jennifer Seleccion Colombia Pad + 43
8 Morales Luisa Valentina Avinal-Carmen de Viboral + 01:38
9 Barrios Paula Liro Sport + 01:58
10 Diagama Stephanie Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 02:21
11 Malagon Vargas Luisa Alejandra Indeportes Boyaca Avanza + 03:13
12 Sanchez Zapata Stefania CM Team + 04:00
13 Moreno Benitez Sara Seleccion Colombia Pad + 04:08
14 Florez Juliana Sistecredito GW + 04:38
15 Cardenas Elvia Bogota IDRD-Liciclismo + 04:44
16 Sanchez Laura Ciclismo Capital-LMC Bog + 04:59
17 Saavedra Anette Liro Sport + 05:39
18 Castano Elizabeth Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:00
19 Fuentes Isabella Bogota IDRD-Liciclismo + 07:26
20 Mesa Valcarcel Jireh Fuerzas Armadas de Colombia + 07:59
21 Torres Leidy Fundacion Team Recapi + 08:09
22 Guevara Leon Luisa Alejandra Ciclismo Capital-LMC Bog + 08:21
23 Orjuela Galindo Angie Tatiana Avinal-Carmen de Viboral + 08:27
24 Lopez Paula San Mateo Procycling + 08:54
25 Sanchez Maria Ciclismo Capital-LMC Bog + 09:24
26 Carrero Vasquez Liseth Seleccion Colombia Pad + 09:26
27 Uribe Maria Paula Santander + 09:57
28 Rojas Arguello Lina Maria Merquimia + 10:36
29 Gonzalez Ramirez Karen Sistecredito GW + 12:26
30 Lopez Irreno Gabriela Sistecredito GW + 12:35
31 Gutierrez Bayona Angie Paola Indeportes Boyaca Avanza + 12:54
32 Penafiel Solano Marcela Itzae Movistar-Best PC + 12:55
33 Chaparro Laura Sofia Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 13:21
34 Telpiz Leidy Viviana Team Fundecom + 13:28
35 Carmona Natalia Polibikes Dosquebradas + 13:37
36 Mojica Zambrano Juliana Picap-Hyfsport-Alaburguer + 13:52
37 Zuluaga Vanesa Avinal-Carmen de Viboral + 14:03
38 Villamil Rodriguez Jesica Lorena San Mateo Procycling + 15:44
39 Sanguino Laura Estefania San Mateo Procycling + 15:49
40 Araya Krissia Costa Rica + 16:21
41 Garcia Laverde Paula Andrea Indenorte-Manzur-C.Yanez + 17:26
42 Cruz Paula Andrea Ciclismo Capital-LMC Bog + 18:18
43 Benavides Maria Bogota IDRD-Liciclismo + 18:41
44 Cabarico Nino Sofia Isabel Team Fundecom + 19:55
45 Rauwerda Kaitlyn DNA Pro Cycling Team + 20:16
46 Garcia Nicoll Seleccion Colombia Pad + 20:35
47 Reyes Diana Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 21:09
48 Salcedo Juanita Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 21:41
49 Gomez Osorio Mariana Avinal-Carmen de Viboral + 22:53
50 Diaz Casas Maria Ximena Santander + 24:06
51 Ramirez Diandra Costa Rica + 24:57
52 Lopez Ossa Susana Maria AV Cycling Bike Solutions + 29:40
53 Osorio Garcia Gicella Fundacion Team Recapi + 30:23
54 Zambrano Olarte Shantal Anabella Indenorte-Manzur-C.Yanez + 30:48
55 Gracia Pataquiva Yency Briyid Polibikes Dosquebradas + 31:26
56 Salamanca Yeimy Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 32:55
57 Gutierrez Isabel Supergiros-ALC Manizales + 36:06
58 Velasco Laura Fundacion Team Recapi + 38:33
59 Leonardo Cristales Fatima Guatemala + 38:48
60 Imbacuan Erika Polibikes Dosquebradas + 39:35
61 Vasquez Amaya Natalia Movistar-Best PC + 39:42
62 Orozco Paula Andrea Team Fundecom + 41:21
63 Prieto Luisa San Mateo Procycling + 42:33
64 Rodriguez Leslie Team Fundecom + 43:34
65 Gomez Perez Nubia Estefania Santander + 44:06
66 Rodriguez Bridggett Guatemala + 47:17
67 Guzman Niyireth Indenorte-Manzur-C.Yanez + 52:06
68 Fuentes Karen Guatemala + 58:57
69 Munoz Vasco Karol Supergiros-ALC Manizales + 01:02:32
Pos Rider Team Points
1 Penuela Diana DNA Pro Cycling Team 30
2 Hernandez Lina Marcela Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 24
3 Vargas Carolina CM Team 20
4 Ducuara Jennifer Tatiana Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 15
5 Fagua Milena Indeportes Boyaca Avanza 12
6 Atahualpa Ortiz Maria Camila Sistecredito GW 8
7 Botero Lopez Erika Milena Sistecredito GW 8
8 Alzate Andrea CM Team 8
9 Herrera Marin Estefania Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 6
10 Cordoba Mayerly Indeportes Boyaca Avanza 5
11 Sanabria Ana Cristina Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 4
12 Rojas Capera Laura Daniela Indeportes Boyaca Avanza 4
Pos Rider Team Points
1 Sanabria Ana Cristina Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 8
2 Cordoba Mayerly Indeportes Boyaca Avanza 8
3 Fagua Milena Indeportes Boyaca Avanza 5
4 Ducuara Jennifer Tatiana Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 3
5 Kashiki Shoko Team Illuminate 3
6 Botero Lopez Erika Milena Sistecredito GW 2
7 Marcolini Emily DNA Pro Cycling Team 2
Pos Team Time
1 Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 17:51:49
2 Indeportes Boyaca Avanza + 29
3 DNA Pro Cycling Team + 01:06
4 Sistecredito GW + 01:31
5 CM Team + 04:03
6 Avinal-Carmen de Viboral + 10:17
7 Merquimia + 11:42
8 Seleccion Colombia Pad + 13:46
9 Ciclismo Capital-LMC Bog + 21:04
10 San Mateo Procycling + 24:34
11 Liro Sport + 26:08
12 Bogota IDRD-Liciclismo + 28:46
13 Liciclismo Boyaca-D.Alfa + 33:02
14 Picap-Hyfsport-Alaburguer + 37:57
15 Supergiros-ALC Manizales + 38:13
16 Team Illuminate + 45:13
17 Costa Rica + 45:36
18 Santander + 47:16
19 Indenorte-Manzur-C.Yanez + 48:09
20 Movistar-Best PC + 52:30
21 Guatemala + 58:27
22 Polibikes Dosquebradas + 01:01:37
23 Team Fundecom + 01:04:56
24 AV Cycling Bike Solutions + 01:14:52
25 Julbo-KOM-Santurbike-San + 01:16:15
26 Fundacion Team Recapi + 01:16:34
27 Proyecta-Rectificadora + 01:18:10
28 Fuerzas Armadas de Colombia + 01:42:04

Information