Vuelta a Colombia Femenina - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Lilibeth Chacón Merquimia Proyecta Team 02:44:208
02 Anet Barrera Pato Bike + 225
03 Shoko Kashiki Team Illuminate + 483
04 Milena Fagua Boyaca Avanza + 581
05 Natalia Pardo Duque Colnago CM Team + 01:01
06 Aranza Villalon Avinal-Carmen de Viboral + 01:05
07 Natalia Franco Soltec-Team IMR + 01:18
08 Liliana Moreno Canchon Merquimia Proyecta Team + 01:25
09 Jessenia Meneses Colombia Tierra de Atleta + 01:32
10 Lina Maria Rojas Arguello RCN TV-Tour y Nativa + 01:50
11 Camila Valbuena Roa Colombia Tierra de Atleta + 02:00
12 Andreidy Zulay Camacho Reina AG Nectar + 02:16
13 Sara Moreno Benitez Boyaca Avanza + 02:19
14 Carolina Vargas Atehortua Colnago CM Team + 02:47
15 Miryam Nuñez Liro Sport-El Faro + 03:13
16 Jennifer Ducuara Colombia Tierra de Atleta + 03:18
17 Yully Marcela Ramirez Rojo Supergiros-ALC Manizales + 03:24
18 Maria Paula Latriglia Alarcon Colnago CM Team + 03:34
19 Laura Betancourt Evolucion FEM + 03:44
20 Catalina Gomez Supergiros-ALC Manizales + 04:02
21 Patricia Dolomi Vazquez Cervantes Pato Bike + 04:34
22 Karen Villamizar Evolucion FEM + 04:51
23 Maria Camila Pacheco Pineda Soltec-Team IMR + 04:55
24 Marcela Itzae Penafiel Solano Team Pichincha + 04:55
25 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-El Faro + 05:14
26 Maria Jose Vargas Go Rigo Go CR + 05:20
27 Liseth Carrero Vasquez Equipo PAD + 05:20
28 Nubia Estefania Gomez Perez Santander-F.Mica-Alan Roc + 05:20
29 Sonia Alejandra Monares Duran Campionissimo-HYF-Granpol + 06:00
30 Estefania Herrera Marin Colombia Tierra de Atleta + 06:09
31 Montserrat Camargo Pato Bike + 06:21
32 Marcela Prieto Pato Bike + 06:27
33 Shirly Catalina Roa Urrego FF-AA Goproavcycling + 06:33
34 Mary Luz Leon Cardenas Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 06:34
35 Fabiola Rueda Calderon Team Illuminate + 06:46
36 Andrea Alzate Colnago CM Team + 06:54
37 Mayerly Cordoba Boyaca Avanza + 07:02
38 Stefania Sanchez Zapata CM Inder Envigado + 07:02
39 Leidy Natalia Munoz Ruiz Freevia-ALC Santa Rosa CA + 07:08
40 Elizabeth Castano Equipo PAD + 07:09
41 Leidy Torres Merquimia Proyecta Team + 07:09
42 Luisa Daniela Hernandez Torres Merquimia Proyecta Team + 07:14
43 Francisca Antonia Donoso Zuniga Avinal-Carmen de Viboral + 07:15
44 Luisa Sanabria Herrera Santander-F.Mica-Alan Roc + 07:21
45 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucion FEM + 07:28
46 Valery Londono Ruiz Supergiros-ALC Manizales + 07:32
47 Mariana Herrera Equipo PAD + 07:32
48 Lina Maria Duque Toro Freevia-ALC Santa Rosa CA + 07:37
49 Gloriana Quesada Go Rigo Go CR + 07:38
50 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia Proyecta Team + 07:38
51 Jennifer Morales Go Rigo Go CR + 07:47
52 Lady Johana Sepulveda Duran Merey-CV.Recovery-Luna SP + 08:01
53 Larissa Castelari De Lima RCN TV-Tour y Nativa + 08:08
54 Adriana Del Pilar Munar Garcia Team Recapi-Llaneros + 08:14
55 Maria Andrea Serna Castano Freevia-ALC Santa Rosa CA + 08:26
56 Maria Andreina Daza Santana Venezuela + 08:29
57 Paula Lopez RCN TV-Tour y Nativa + 08:29
58 Paula Andrea Carrasco Villalba Equipo PAD + 08:29
59 Naomi Montserrat Langarica Sistecredito-GW + 08:50
60 Paola Macias Pato Bike + 08:51
61 Laura Sofia Chaparro Construcciones Zea + 08:55
62 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero RCN TV-Tour y Nativa + 09:01
63 Lliby Santos Ruiz RCN TV-Tour y Nativa + 09:05
64 Denice Tatiana Escobar Daza AG Nectar + 09:06
65 Ana Cristina Sanabria Colombia Tierra de Atleta + 09:22
66 Luisa Valentina Morales Go Rigo Go CR + 09:28
67 Kimberley Dahiana Escobar Team Polibikes + 09:33
68 Laura Velasquez Monsalve Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 09:47
69 Dayana Lizbeth Aguilar Garcia Team Pichincha + 09:47
70 Doris Schweizer Team Illuminate + 09:54
71 Luisa Alejandra Malagon Vargas Equipo PAD + 09:59
72 Jireh Mesa Valcarcel San Mateo Pro-Tour Nativa + 09:59
73 Serika Mitchell Guluma Ortiz CM Inder Envigado + 10:04
74 Karol Munoz Vasco Soltec-Team IMR + 10:26
75 Nicol Bolivar Cortes Gobernacion-Idermeta + 10:30
76 Isabel Gutierrez Supergiros-ALC Manizales + 10:30
77 Maria Ximena Diaz Casas Avinal-Carmen de Viboral + 10:33
78 Jessica Parra Rojas Colombia Tierra de Atleta + 10:34
79 Laura Milena Toconas Ruiz CM Inder Envigado + 10:34
80 Maria Fernanda Agudelo Ayala Merquimia Proyecta Team + 10:34
81 Vanesa Martinez Gallego Avinal-Carmen de Viboral + 10:34
82 Leidy Johana Mera Cadena Freevia-ALC Santa Rosa CA + 10:34
83 Daniela Jimenez Torres Liro Sport-El Faro + 10:34
84 Paula Rordiguez Ruiz AG Nectar + 10:40
85 Paula Andrea Garcia Laverde Soltec-Team IMR + 10:41
86 Juanita Bedoya Tabares CM Inder Envigado + 10:43
87 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 11:06
88 Annick Chalier Team Illuminate + 11:17
89 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza + 11:29
90 Laura Daniela Rojas Capera Boyaca Avanza + 11:29
91 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza + 11:33
92 Genesis Cortes Mendoza Santander-F.Mica-Alan Roc + 11:33
93 Lizeth Cristina Valencia Castrillon Campionissimo-HYF-Granpol + 12:04
94 Katiuska Garcia Rodriguez Venezuela + 12:11
95 Ana Sofia Perez Hincapie Gobernacion-Idermeta + 12:15
96 Susana Maria Lopez Ossa FF-AA Goproavcycling + 12:32
97 Jeimy Lorena Beltran Garcia Liro Sport-El Faro + 12:42
98 Erika Milena Botero Lopez Colnago CM Team + 12:42
99 Maria Jose Calderon Mosquera Gobernacion-Idermeta + 12:42
100 Valeria Leon Ordaz Pato Bike + 13:08
101 Shantal Anabella Zambrano Olarte Venezuela + 13:11
102 Mariana Gomez Osorio Avinal-Carmen de Viboral + 13:28
103 Claudia Osorio Estrada Santurbike-Natural RD + 13:45
104 Lina Mabel Rojas Zapata Equipo PAD + 13:52
105 Laura Camila Turriago Chala Team Recapi-Llaneros + 13:59
106 Silvana Fiorella Gomez Sanchez Merey-CV.Recovery-Luna SP + 13:59
107 Sofia Isabel Cabarico Nino San Mateo Pro-Tour Nativa + 13:59
108 Maria Valentina Latriglia Alarcon Sistecredito-GW + 14:31
109 Flor Georgina Espiritusanto Merey-CV.Recovery-Luna SP + 14:31
110 Manuela Estepa Construcciones Zea + 15:18
111 Yendry Quesada Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 15:36
112 Maria Alexandra Munoz Vela Team Recapi-Llaneros + 16:10
113 Shani Berger Team Illuminate + 16:39
114 Helena Coney Team Illuminate + 16:45
115 Gicella Osorio Garcia Team Recapi-Llaneros + 16:56
116 Barbara Zapata Mora Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 16:56
117 Adelaida Gomez Orozco Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 17:04
118 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Pro-Tour Nativa + 18:51
Pos Rider Team Time
01 - Lilibeth Chacón Merquimia Proyecta Team 11:54:09
02 1 Anet Barrera Pato Bike + 01:49
03 1 Aranza Villalon Avinal-Carmen de Viboral + 01:53
04 2 Milena Fagua Boyaca Avanza + 03:57
05 - Camila Valbuena Roa Colombia Tierra de Atleta + 04:33
06 2 Shoko Kashiki Team Illuminate + 04:37
07 3 Miryam Nuñez Liro Sport-El Faro + 05:20
08 1 Jessenia Meneses Colombia Tierra de Atleta + 05:59
09 3 Liliana Moreno Canchon Merquimia Proyecta Team + 06:41
10 3 Natalia Pardo Duque Colnago CM Team + 06:51
11 4 Maria Paula Latriglia Alarcon Colnago CM Team + 07:22
12 1 Andreidy Zulay Camacho Reina AG Nectar + 07:23
13 2 Natalia Franco Soltec-Team IMR + 07:40
14 4 Carolina Vargas Atehortua Colnago CM Team + 07:53
15 1 Lina Maria Rojas Arguello RCN TV-Tour y Nativa + 08:24
16 1 Sara Moreno Benitez Boyaca Avanza + 09:34
17 1 Jennifer Ducuara Colombia Tierra de Atleta + 10:46
18 2 Yully Marcela Ramirez Rojo Supergiros-ALC Manizales + 11:47
19 5 Andrea Alzate Colnago CM Team + 12:43
20 1 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-El Faro + 12:44
21 2 Laura Betancourt Evolucion FEM + 13:12
22 1 Liseth Carrero Vasquez Equipo PAD + 13:59
23 3 Patricia Dolomi Vazquez Cervantes Pato Bike + 14:28
24 2 Estefania Herrera Marin Colombia Tierra de Atleta + 15:10
25 9 Karen Villamizar Evolucion FEM + 15:37
26 10 Marcela Itzae Penafiel Solano Team Pichincha + 15:47
27 6 Nubia Estefania Gomez Perez Santander-F.Mica-Alan Roc + 16:01
28 11 Maria Camila Pacheco Pineda Soltec-Team IMR + 16:04
29 - Montserrat Camargo Pato Bike + 16:33
30 5 Stefania Sanchez Zapata CM Inder Envigado + 16:46
31 4 Leidy Torres Merquimia Proyecta Team + 17:06
32 4 Elizabeth Castano Equipo PAD + 17:09
33 9 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia Proyecta Team + 17:13
34 4 Marcela Prieto Pato Bike + 17:35
35 2 Mayerly Cordoba Boyaca Avanza + 17:58
36 15 Catalina Gomez Supergiros-ALC Manizales + 18:14
37 3 Luisa Daniela Hernandez Torres Merquimia Proyecta Team + 18:43
38 6 Paula Andrea Carrasco Villalba Equipo PAD + 19:07
39 6 Shirly Catalina Roa Urrego FF-AA Goproavcycling + 19:43
40 2 Larissa Castelari De Lima RCN TV-Tour y Nativa + 20:06
41 11 Kimberley Dahiana Escobar Team Polibikes + 20:07
42 18 Maria Jose Vargas Go Rigo Go CR + 21:20
43 - Ana Cristina Sanabria Colombia Tierra de Atleta + 21:24
44 9 Jessica Parra Rojas Colombia Tierra de Atleta + 21:24
45 4 Lady Johana Sepulveda Duran Merey-CV.Recovery-Luna SP + 21:49
46 4 Jennifer Morales Go Rigo Go CR + 21:59
47 7 Luisa Sanabria Herrera Santander-F.Mica-Alan Roc + 22:05
48 15 Sonia Alejandra Monares Duran Campionissimo-HYF-Granpol + 22:21
49 2 Laura Sofia Chaparro Construcciones Zea + 22:24
50 4 Doris Schweizer Team Illuminate + 23:19
51 3 Serika Mitchell Guluma Ortiz CM Inder Envigado + 23:37
52 8 Maria Fernanda Agudelo Ayala Merquimia Proyecta Team + 23:44
53 1 Luisa Valentina Morales Go Rigo Go CR + 23:44
54 13 Erika Milena Botero Lopez Colnago CM Team + 24:18
55 10 Mariana Herrera Equipo PAD + 24:19
56 25 Lina Mabel Rojas Zapata Equipo PAD + 24:27
57 2 Maria Andreina Daza Santana Venezuela + 24:27
58 3 Paula Lopez RCN TV-Tour y Nativa + 24:29
59 1 Paola Macias Pato Bike + 24:45
60 6 Lina Maria Duque Toro Freevia-ALC Santa Rosa CA + 24:53
61 6 Valery Londono Ruiz Supergiros-ALC Manizales + 25:06
62 9 Vanesa Martinez Gallego Avinal-Carmen de Viboral + 25:14
63 1 Lliby Santos Ruiz RCN TV-Tour y Nativa + 25:17
64 12 Mary Luz Leon Cardenas Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 25:44
65 8 Nicol Bolivar Cortes Gobernacion-Idermeta + 25:58
66 10 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 26:26
67 10 Gloriana Quesada Go Rigo Go CR + 26:53
68 4 Laura Milena Toconas Ruiz CM Inder Envigado + 27:02
69 1 Naomi Montserrat Langarica Sistecredito-GW + 27:03
70 3 Denice Tatiana Escobar Daza AG Nectar + 27:45
71 - Paula Andrea Garcia Laverde Soltec-Team IMR + 29:01
72 4 Laura Daniela Rojas Capera Boyaca Avanza + 29:24
73 2 Karol Munoz Vasco Soltec-Team IMR + 29:30
74 5 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza + 29:31
75 4 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero RCN TV-Tour y Nativa + 29:32
76 5 Leidy Natalia Munoz Ruiz Freevia-ALC Santa Rosa CA + 29:45
77 5 Genesis Cortes Mendoza Santander-F.Mica-Alan Roc + 29:56
78 4 Annick Chalier Team Illuminate + 30:10
79 24 Helena Coney Team Illuminate + 31:49
80 3 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza + 35:22
81 8 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucion FEM + 35:43
82 3 Laura Velasquez Monsalve Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 35:45
83 1 Valeria Leon Ordaz Pato Bike + 36:38
84 6 Gicella Osorio Garcia Team Recapi-Llaneros + 36:40
85 1 Shantal Anabella Zambrano Olarte Venezuela + 37:46
86 6 Barbara Zapata Mora Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 38:19
87 - Isabel Gutierrez Supergiros-ALC Manizales + 38:25
88 6 Adriana Del Pilar Munar Garcia Team Recapi-Llaneros + 38:59
89 3 Mariana Gomez Osorio Avinal-Carmen de Viboral + 40:04
90 2 Lizeth Cristina Valencia Castrillon Campionissimo-HYF-Granpol + 40:16
91 1 Jireh Mesa Valcarcel San Mateo Pro-Tour Nativa + 40:25
92 1 Dayana Lizbeth Aguilar Garcia Team Pichincha + 40:26
93 5 Maria Andrea Serna Castano Freevia-ALC Santa Rosa CA + 41:27
94 2 Luisa Alejandra Malagon Vargas Equipo PAD + 42:17
95 4 Jeimy Lorena Beltran Garcia Liro Sport-El Faro + 42:31
96 6 Francisca Antonia Donoso Zuniga Avinal-Carmen de Viboral + 42:49
97 7 Laura Camila Turriago Chala Team Recapi-Llaneros + 43:29
98 1 Maria Ximena Diaz Casas Avinal-Carmen de Viboral + 43:46
99 1 Juanita Bedoya Tabares CM Inder Envigado + 44:28
100 5 Maria Jose Calderon Mosquera Gobernacion-Idermeta + 44:52
101 9 Fabiola Rueda Calderon Team Illuminate + 46:41
102 2 Leidy Johana Mera Cadena Freevia-ALC Santa Rosa CA + 47:04
103 2 Ana Sofia Perez Hincapie Gobernacion-Idermeta + 47:09
104 1 Paula Rordiguez Ruiz AG Nectar + 47:50
105 8 Maria Alexandra Munoz Vela Team Recapi-Llaneros + 49:03
106 3 Daniela Jimenez Torres Liro Sport-El Faro + 49:46
107 1 Claudia Osorio Estrada Santurbike-Natural RD + 51:05
108 1 Sofia Isabel Cabarico Nino San Mateo Pro-Tour Nativa + 52:31
109 6 Adelaida Gomez Orozco Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 52:45
110 1 Yendry Quesada Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 57:00
111 1 Manuela Estepa Construcciones Zea + 57:22
112 4 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Pro-Tour Nativa + 57:32
113 2 Katiuska Garcia Rodriguez Venezuela + 58:24
114 - Silvana Fiorella Gomez Sanchez Merey-CV.Recovery-Luna SP + 58:59
115 2 Shani Berger Team Illuminate + 59:17
116 - Susana Maria Lopez Ossa FF-AA Goproavcycling + 01:02:36
117 - Flor Georgina Espiritusanto Merey-CV.Recovery-Luna SP + 01:04:41
118 - Maria Valentina Latriglia Alarcon Sistecredito-GW + 01:08:40
Pos Rider Team Time
01 Maria Paula Latriglia Alarcon Colnago CM Team 12:01:31
02 Andreidy Zulay Camacho Reina AG Nectar + 01
03 Carolina Vargas Atehortua Colnago CM Team + 31
04 Lina Maria Rojas Arguello RCN TV-Tour y Nativa + 01:02
05 Yully Marcela Ramirez Rojo Supergiros-ALC Manizales + 04:25
06 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-El Faro + 05:22
07 Liseth Carrero Vasquez Equipo PAD + 06:37
08 Maria Camila Pacheco Pineda Soltec-Team IMR + 08:42
09 Stefania Sanchez Zapata CM Inder Envigado + 09:24
10 Leidy Torres Merquimia Proyecta Team + 09:44
11 Elizabeth Castano Equipo PAD + 09:47
12 Mayerly Cordoba Boyaca Avanza + 10:36
13 Paula Andrea Carrasco Villalba Equipo PAD + 11:45
14 Kimberley Dahiana Escobar Team Polibikes + 12:45
15 Luisa Sanabria Herrera Santander-F.Mica-Alan Roc + 14:43
16 Laura Sofia Chaparro Construcciones Zea + 15:02
17 Maria Fernanda Agudelo Ayala Merquimia Proyecta Team + 16:22
18 Luisa Valentina Morales Go Rigo Go CR + 16:22
19 Erika Milena Botero Lopez Colnago CM Team + 16:56
20 Mariana Herrera Equipo PAD + 16:57
21 Lina Mabel Rojas Zapata Equipo PAD + 17:05
22 Maria Andreina Daza Santana Venezuela + 17:05
23 Paula Lopez RCN TV-Tour y Nativa + 17:07
24 Paola Macias Pato Bike + 17:23
25 Valery Londono Ruiz Supergiros-ALC Manizales + 17:44
26 Nicol Bolivar Cortes Gobernacion-Idermeta + 18:36
27 Laura Milena Toconas Ruiz CM Inder Envigado + 19:40
28 Naomi Montserrat Langarica Sistecredito-GW + 19:41
29 Paula Andrea Garcia Laverde Soltec-Team IMR + 21:39
30 Karol Munoz Vasco Soltec-Team IMR + 22:08
31 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza + 22:09
32 Genesis Cortes Mendoza Santander-F.Mica-Alan Roc + 22:34
33 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza + 28:00
34 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucion FEM + 28:21
35 Laura Velasquez Monsalve Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 28:23
36 Shantal Anabella Zambrano Olarte Venezuela + 30:24
37 Isabel Gutierrez Supergiros-ALC Manizales + 31:03
38 Mariana Gomez Osorio Avinal-Carmen de Viboral + 32:42
39 Lizeth Cristina Valencia Castrillon Campionissimo-HYF-Granpol + 32:54
40 Dayana Lizbeth Aguilar Garcia Team Pichincha + 33:04
41 Luisa Alejandra Malagon Vargas Equipo PAD + 34:55
42 Laura Camila Turriago Chala Team Recapi-Llaneros + 36:07
43 Maria Ximena Diaz Casas Avinal-Carmen de Viboral + 36:24
44 Juanita Bedoya Tabares CM Inder Envigado + 37:06
45 Maria Jose Calderon Mosquera Gobernacion-Idermeta + 37:30
46 Ana Sofia Perez Hincapie Gobernacion-Idermeta + 39:47
47 Paula Rordiguez Ruiz AG Nectar + 40:28
48 Manuela Estepa Construcciones Zea + 50:00
49 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Pro-Tour Nativa + 50:10
50 Katiuska Garcia Rodriguez Venezuela + 51:02
51 Shani Berger Team Illuminate + 51:55
52 Susana Maria Lopez Ossa FF-AA Goproavcycling + 55:14
53 Maria Valentina Latriglia Alarcon Sistecredito-GW + 01:01:18
Pos Rider Team Points
01 Lilibeth Chacón Merquimia Proyecta Team 60
02 Aranza Villalon Avinal-Carmen de Viboral 57
03 Anet Barrera Pato Bike 37
04 Miryam Nuñez Liro Sport-El Faro 30
05 Camila Valbuena Roa Colombia Tierra de Atleta 29
06 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 29
07 Milena Fagua Boyaca Avanza 16
08 Natalia Franco Soltec-Team IMR 15
09 Shoko Kashiki Team Illuminate 14
10 Lina Maria Rojas Arguello RCN TV-Tour y Nativa 12
11 Kimberley Dahiana Escobar Team Polibikes 10
12 Serika Mitchell Guluma Ortiz CM Inder Envigado 10
13 Vanesa Martinez Gallego Avinal-Carmen de Viboral 10
14 Elizabeth Castano Equipo PAD 8
15 Maria Jose Vargas Go Rigo Go CR 8
16 Mariana Herrera Equipo PAD 8
17 Jessenia Meneses Colombia Tierra de Atleta 7
18 Liliana Moreno Canchon Merquimia Proyecta Team 7
19 Natalia Pardo Duque Colnago CM Team 7
20 Jennifer Ducuara Colombia Tierra de Atleta 7
21 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-El Faro 7
22 Ana Cristina Sanabria Colombia Tierra de Atleta 7
23 Maria Paula Latriglia Alarcon Colnago CM Team 5
24 Andrea Alzate Colnago CM Team 5
25 Paula Andrea Carrasco Villalba Equipo PAD 5
26 Paola Macias Pato Bike 4
27 Catalina Gomez Supergiros-ALC Manizales 4
28 Jessica Parra Rojas Colombia Tierra de Atleta 3
29 Helena Coney Team Illuminate 3
30 Mayerly Cordoba Boyaca Avanza 2
31 Lady Johana Sepulveda Duran Merey-CV.Recovery-Luna SP 2
32 Lina Mabel Rojas Zapata Equipo PAD 1
33 Laura Milena Toconas Ruiz CM Inder Envigado 1
34 Karol Munoz Vasco Soltec-Team IMR 1
Pos Rider Team Points
01 Lilibeth Chacón Merquimia Proyecta Team 20
02 Anet Barrera Pato Bike 14
03 Aranza Villalon Avinal-Carmen de Viboral 9
04 Milena Fagua Boyaca Avanza 8
05 Shoko Kashiki Team Illuminate 6
06 Miryam Nuñez Liro Sport-El Faro 2
07 Natalia Pardo Duque Colnago CM Team 2
08 Natalia Franco Soltec-Team IMR 1
Pos Rider Team Points
01 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 22
02 Vanesa Martinez Gallego Avinal-Carmen de Viboral 10
03 Mariana Herrera Equipo PAD 8
04 Serika Mitchell Guluma Ortiz CM Inder Envigado 5
05 Paola Macias Pato Bike 5
06 Andrea Alzate Colnago CM Team 3
07 Maria Paula Latriglia Alarcon Colnago CM Team 3
08 Helena Coney Team Illuminate 3
09 Mayerly Cordoba Boyaca Avanza 2
10 Maria Jose Vargas Go Rigo Go CR 2
11 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-El Faro 2
12 Kimberley Dahiana Escobar Team Polibikes 2
13 Catalina Gomez Supergiros-ALC Manizales 1
14 Paula Andrea Carrasco Villalba Equipo PAD 1
15 Lina Mabel Rojas Zapata Equipo PAD 1
16 Laura Milena Toconas Ruiz CM Inder Envigado 1
17 Karol Munoz Vasco Soltec-Team IMR 1
Pos Team Time
01 Colombia Tierra de Atleta 36:00:34
02 Merquimia Proyecta Team + 04:45
03 CM Inder Envigado + 11:52
04 Boyaca Avanza + 13:27
05 Pato Bike + 13:57
06 Colnago CM Team + 25:08
07 Equipo PAD + 29:43
08 Team Illuminate + 31:46
09 Supergiros-ALC Manizales + 33:37
10 Soltec-Team IMR + 34:11
11 RCN TV-Tour y Nativa + 34:32
12 Liro Sport-El Faro + 40:26
13 Avinal-Carmen de Viboral + 42:28
14 Go Rigo Go CR + 45:56
15 Evolucion FEM + 46:25
16 Santander-F.Mica-Alan Roc + 49:55
17 AG Nectar + 01:04:51
18 Freevia-ALC Santa Rosa CA + 01:17:58
19 Picap-Jacs-Calle-Flowerpa + 01:20:21
20 Team Recapi-Llaneros + 01:36:35
21 Gobernacion-Idermeta + 01:39:52
22 Venezuela + 01:42:30
23 Merey-CV.Recovery-Luna SP + 02:07:22
24 San Mateo Pro-Tour Nativa + 02:12:21
Information
Nation Colombia
Date 2nd October
Where Restrepo -> Chipaque
What 5th stage
Distance 90.2 km
Classification 2.2
Other
Embed Results