Vuelta a Colombia Femenina - 2020

Stage Overall Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Marcela Hernandez Colnago CM Team 02:48:39
02 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam + 00
03 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team + 00
04 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 00
05 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 00
06 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega + 00
07 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 00
08 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 00
09 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 00
10 Milena Fagua Team GEMPT + 00
11 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 00
12 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 20
13 Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 01:35
14 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 01:35
15 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 01:35
16 Lina Maria Rojas BOG IDRD-Fundacion Gero + 01:35
17 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien + 01:35
18 Esther Galarza Munoz Sport GR + 01:35
19 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 01:35
20 Andreidy Zulay Camacho Sport GR + 01:35
21 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 01:35
22 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 01:35
23 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 01:42
24 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 01:44
25 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 01:44
26 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 01:44
27 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 01:44
28 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 01:44
29 Laura Betancourt Evolucionfemareandinabta + 01:46
30 Nury Bernal Team GEMPT + 01:49
31 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 02:06
32 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 02:21
33 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 03:15
34 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 07:03
35 Juliana Mojica JB-Flowerpack-Pedalea + 10:24
36 Diana Sanchez Clarus Proyecta + 10:51
37 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 10:51
38 Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 10:51
39 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 10:51
40 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 10:51
41 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 10:51
42 Karol Munoz Clarus Proyecta + 10:51
43 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 10:51
44 Natalia Carmona Supergiros ALC de Manizal + 10:51
45 Carolina Cordoba Boyaca Avanza-Raza de Cam + 10:51
46 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW + 10:51
47 Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 10:51
48 Maria Camila Atahualpa Ortiz Liciclismo Antioquia + 10:51
49 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 10:51
50 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 10:51
51 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 10:51
52 Andrea Alzate Colnago CM Team + 10:51
53 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 10:51
54 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 10:51
55 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 10:51
56 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 10:51
57 Paula Andrea Carrasco Villalba Col Tierra de Atletas + 10:51
58 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 10:51
59 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 10:51
60 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 10:51
61 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 11:00
62 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 14:19
63 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 15:00
64 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 15:13
65 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 17:21
66 Catalina Gomez Colnago CM Team + 17:21
67 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 17:21
68 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 17:21
69 Lliby Santos San Mateo Procy Construva + 17:21
70 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 17:21
71 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 17:21
72 Jesika Brillit Ortega Team GEMPT + 17:21
73 Genises Rodriguez BOG IDRD-Fundacion Gero + 17:21
74 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 17:21
75 Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 18:40
76 Valery Londono Liciclismo-Indervalle + 18:41
77 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 18:41
78 Jirah Mesa Clarus Proyecta + 18:41
79 Katherine Sosa Team GEMPT + 18:41
80 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 18:44
81 Vanessa Florez Arroyave Fuerzas Armadas + 18:48
82 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 18:48
83 Angie Lizeth Paucar Sport GR + 18:48
84 Luisa Valentina Morales Bettle-Campionissimo-JR + 18:48
85 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 18:48
86 Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 18:48
87 Jessica Alexandra Yara Fuerzas Armadas + 19:05
88 Claudia Osorio Santurbike-ALC de Matanza + 19:15
89 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 19:46
90 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 23:25
91 Kimberley Dahiana Escobar Liciclismo-Indervalle + 23:25
92 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 31:14
93 Paula Andrea Orozco San Mateo Procy Construva + 31:14
94 Andrea Valencia Freevia IND Ciclismo-Liga + 31:14
95 Maria Camila Pacheco Indenorte-IMRD Comfaorien + 31:14
96 Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 31:14
97 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 31:14
98 Yordaly Charry Freevia IND Ciclismo-Liga + 32:20
99 Maria Andrea Serna Freevia IND Ciclismo-Liga + 32:20
100 Diana Jazmin Villarreal Team GEMPT + 32:23
101 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez San Mateo Procy Construva + 35:27
102 Maria Camila Ramirez Santurbike-ALC de Matanza + 35:29
103 Jennifer Moyano JB-Flowerpack-Pedalea + 35:29
104 Laura Susano Fuerzas Armadas + 35:29
105 Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 35:35
106 Maria Calderon Gran Pollo-Faro Electrico + 35:37
107 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga San Mateo Procy Construva + 35:39
108 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 35:44
109 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 35:44
110 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 40:36
111 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 43:35
Pos Rider Team Time
01 - Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 08:46:12
02 - Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam + 18
03 - Marcela Hernandez Colnago CM Team + 01:41
04 1 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 02:02
05 1 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 02:03
06 - Milena Fagua Team GEMPT + 02:33
07 3 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team + 03:42
08 4 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 04:29
09 2 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 05:10
10 1 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 05:12
11 3 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 05:15
12 4 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 05:34
13 7 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 05:51
14 3 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 06:08
15 2 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 06:19
16 2 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 06:40
17 8 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 06:47
18 1 Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 06:51
19 4 Laura Betancourt -Evolucionfemareandinabta + 06:52
20 2 Liseth Carrero -Indenorte-IMRD Comfaorien + 07:13
21 2 Andreidy Zulay Camacho -Sport GR + 07:19
22 1 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 07:27
23 1 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 07:43
24 5 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 07:45
25 1 Esther Galarza Munoz Sport GR + 08:28
26 7 Lina Maria Rojas -BOG IDRD-Fundacion Gero + 11:17
27 8 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 13:08
28 10 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 13:56
29 8 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 14:33
30 15 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 15:51
31 8 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 17:03
32 8 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 17:10
33 6 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 17:55
34 6 Maria Camila Atahualpa Ortiz -Liciclismo Antioquia + 18:32
35 5 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 18:57
36 17 Nury Bernal -Team GEMPT + 19:21
37 10 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 21:40
38 4 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 22:01
39 19 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 22:03
40 4 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 22:23
41 9 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 23:11
42 11 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 23:18
43 4 Andrea Alzate Colnago CM Team + 23:36
44 4 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 23:39
45 4 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 23:47
46 4 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 24:03
47 24 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 25:00
48 4 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 25:03
49 3 Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 25:18
50 2 Juliana Florez -Avinal Sistecredito-GW + 26:46
51 1 Carolina Cordoba -Boyaca Avanza-Raza de Cam + 26:56
52 1 Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 27:22
53 1 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 27:53
54 - Diana Sanchez Clarus Proyecta + 28:45
55 - Paula Andrea Carrasco Villalba -Col Tierra de Atletas + 28:55
56 13 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 29:22
57 5 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 30:22
58 6 Karol Munoz -Clarus Proyecta + 31:10
59 7 Natalia Carmona -Supergiros ALC de Manizal + 32:14
60 11 Catalina Gomez Colnago CM Team + 33:19
61 8 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 33:35
62 11 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 34:44
63 3 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 36:35
64 3 Lliby Santos -San Mateo Procy Construva + 36:42
65 8 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 37:10
66 12 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 37:28
67 4 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 37:29
68 9 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 37:41
69 4 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 37:57
70 10 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 38:13
71 4 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 38:52
72 2 Valery Londono -Liciclismo-Indervalle + 41:40
73 1 Angie Lizeth Paucar -Sport GR + 42:12
74 3 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 42:43
75 - Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 43:19
76 - Luisa Valentina Morales -Bettle-Campionissimo-JR + 43:28
77 3 Claudia Osorio -Santurbike-ALC de Matanza + 43:39
78 1 Genises Rodriguez -BOG IDRD-Fundacion Gero + 44:21
79 11 Kimberley Dahiana Escobar -Liciclismo-Indervalle + 45:42
80 9 Juliana Mojica -JB-Flowerpack-Pedalea + 45:46
81 - Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 46:58
82 1 Jesika Brillit Ortega -Team GEMPT + 47:19
83 3 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 48:07
84 2 Vanessa Florez Arroyave -Fuerzas Armadas + 48:32
85 1 Jirah Mesa -Clarus Proyecta + 49:02
86 1 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 49:29
87 31 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 54:03
88 3 Jessica Alexandra Yara -Fuerzas Armadas + 58:20
89 3 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 59:24
90 3 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 01:06:03
91 6 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 01:06:24
92 5 Laura Susano -Fuerzas Armadas + 01:06:32
93 3 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 01:07:53
94 7 Katherine Sosa -Team GEMPT + 01:08:15
95 7 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 01:15:24
96 2 Maria Andrea Serna -Freevia IND Ciclismo-Liga + 01:15:31
97 2 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 01:18:14
98 2 Diana Jazmin Villarreal -Team GEMPT + 01:19:46
99 1 Paula Andrea Orozco -San Mateo Procy Construva + 01:20:07
100 1 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez -San Mateo Procy Construva + 01:24:08
101 3 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 01:24:12
102 - Maria Camila Pacheco -Indenorte-IMRD Comfaorien + 01:28:09
103 - Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 01:29:55
104 1 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga -San Mateo Procy Construva + 01:37:47
105 1 Maria Camila Ramirez -Santurbike-ALC de Matanza + 01:39:05
106 2 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 01:42:25
107 - Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 01:45:04
108 2 Andrea Valencia -Freevia IND Ciclismo-Liga + 01:46:17
109 - Yordaly Charry -Freevia IND Ciclismo-Liga + 01:46:20
110 2 Jennifer Moyano -JB-Flowerpack-Pedalea + 01:47:47
111 - Maria Calderon -Gran Pollo-Faro Electrico + 01:56:35
Pos Rider Team Points
01 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 55
02 Marcela Hernandez Colnago CM Team 39
03 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 37
04 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 31
05 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team 31
06 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas 25
07 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 21
08 Milena Fagua Team GEMPT 19
09 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina 16
10 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina 15
11 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina 12
12 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 11
13 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam 7
14 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina 9
15 Andreidy Zulay Camacho -Sport GR 9
16 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas 8
17 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW 8
18 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team 8
19 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam 7
20 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 5
21 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team 4
22 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta 4
23 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
24 Diana Sanchez Clarus Proyecta 3
25 Laura Betancourt -Evolucionfemareandinabta 2
26 Andrea Alzate Colnago CM Team 2
27 Juliana Florez -Avinal Sistecredito-GW 2
28 Liseth Carrero -Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Pos Rider Team Points
01 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas 28
02 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 22
03 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 19
04 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 12
05 Milena Fagua Team GEMPT 11
06 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team 10
07 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam 4
08 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina 3
09 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas 2
10 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina 2
11 Marcela Hernandez Colnago CM Team 1
12 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina 1
13 Andreidy Zulay Camacho -Sport GR 1
Pos Rider Team Points
01 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 13
02 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 11
03 Marcela Hernandez Colnago CM Team 6
04 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 5
05 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta 4
06 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
07 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team 3
08 Diana Sanchez Clarus Proyecta 3
09 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 2
10 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas 2
11 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina 2
12 Andreidy Zulay Camacho -Sport GR 2
13 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 1
14 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 1
15 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina 1
16 Liseth Carrero -Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Information
Nation Colombia
Date 11th November
Where Barbosa -> Villa de Leyva
What 5th stage
Distance 92 km
Other
Embed Results