Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Vuelta a Colombia Femenina

2020

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team 02:17:59
02 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 07
03 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 08
04 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 08
05 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 18
06 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 28
07 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam + 28
08 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega + 28
09 Andreidy Zulay Camacho Sport GR + 37
10 Milena Fagua Team GEMPT + 39
11 Marcela Hernandez Colnago CM Team + 39
12 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 43
13 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 43
14 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien + 43
15 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 43
16 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 43
17 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 43
18 Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 43
19 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 43
20 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 53
21 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 57
22 Esther Galarza Munoz Sport GR + 57
23 Laura Betancourt Evolucionfemareandinabta + 57
24 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 01:22
25 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 01:22
26 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 01:38
27 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 01:38
28 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 01:48
29 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 02:01
30 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 02:18
31 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 02:20
32 Maria Camila Atahualpa Ortiz Liciclismo Antioquia + 02:20
33 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 03:35
34 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 04:53
35 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 05:03
36 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 05:03
37 Andrea Alzate Colnago CM Team + 05:03
38 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 05:03
39 Lina Maria Rojas BOG IDRD-Fundacion Gero + 05:10
40 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 06:25
41 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 06:41
42 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 07:24
43 Catalina Gomez Colnago CM Team + 07:24
44 Diana Sanchez Clarus Proyecta + 07:24
45 Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 07:24
46 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 07:24
47 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 07:24
48 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 07:42
49 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 07:42
50 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 07:42
51 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 08:52
52 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW + 08:52
53 Paula Andrea Carrasco Villalba Col Tierra de Atletas + 08:52
54 Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 08:56
55 Carolina Cordoba Boyaca Avanza-Raza de Cam + 08:57
56 Genises Rodriguez BOG IDRD-Fundacion Gero + 09:00
57 Kimberley Dahiana Escobar Liciclismo-Indervalle + 09:08
58 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 09:18
59 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 09:19
60 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 09:23
61 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 09:37
62 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 10:21
63 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 10:42
64 Karol Munoz Clarus Proyecta + 10:44
65 Lliby Santos San Mateo Procy Construva + 10:45
66 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 10:45
67 Jirah Mesa Clarus Proyecta + 10:45
68 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 10:45
69 Vanessa Florez Arroyave Fuerzas Armadas + 10:54
70 Juliana Mojica JB-Flowerpack-Pedalea + 10:55
71 Jesika Brillit Ortega Team GEMPT + 10:55
72 Angie Lizeth Paucar Sport GR + 10:55
73 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 10:58
74 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 11:32
75 Natalia Carmona Supergiros ALC de Manizal + 11:32
76 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 11:32
77 Nury Bernal Team GEMPT + 11:48
78 Valery Londono Liciclismo-Indervalle + 11:56
79 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 12:54
80 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 12:54
81 Claudia Osorio Santurbike-ALC de Matanza + 13:23
82 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 13:27
83 Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 14:00
84 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 14:00
85 Luisa Valentina Morales Bettle-Campionissimo-JR + 14:00
86 Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 14:14
87 Laura Susano Fuerzas Armadas + 15:10
88 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 17:37
89 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 18:13
90 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 20:29
91 Maria Andrea Serna Freevia IND Ciclismo-Liga + 22:45
92 Katherine Sosa Team GEMPT + 23:27
93 Maria Camila Pacheco Indenorte-IMRD Comfaorien + 23:52
94 Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 23:52
95 Paula Andrea Orozco San Mateo Procy Construva + 24:12
96 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 24:12
97 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 24:25
98 Jessica Alexandra Yara Fuerzas Armadas + 24:50
99 Maria Camila Ramirez Santurbike-ALC de Matanza + 26:34
100 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 26:34
101 Diana Jazmin Villarreal Team GEMPT + 28:22
102 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga San Mateo Procy Construva + 29:03
103 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 29:06
104 Andrea Valencia Freevia IND Ciclismo-Liga + 30:01
105 Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 30:57
106 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 31:10
107 Yordaly Charry Freevia IND Ciclismo-Liga + 32:10
108 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez San Mateo Procy Construva + 32:33
109 Jennifer Moyano JB-Flowerpack-Pedalea + 35:20
110 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 35:52
111 Maria Calderon Gran Pollo-Faro Electrico + 35:55
DNS Leidy Dayanna Lopez Tenjo Boyaca Avanza-Raza de Cam
DNS Camila Andrea Valbuena Roa Col Tierra de Atletas
DNS Carolina Lamilla Indenorte-IMRD Comfaorien
DNF Luisa Sanabria Bettle-Campionissimo-JR
DNF Angie Lorena Valencia Clarus Proyecta
DNF Maria Luisa Calle Williams JB-Flowerpack-Pedalea
DNF Nora Isabel Acosta Santurbike-ALC de Matanza
Pos Rider Team Time
01 - Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 05:57:34
02 - Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam + 25
03 - Marcela Hernandez Colnago CM Team + 01:56
04 3 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 02:02
05 1 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 02:03
06 1 Milena Fagua Team GEMPT + 02:32
07 2 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 03:27
08 3 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 03:30
09 1 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 03:36
10 8 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team + 03:45
11 3 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 04:01
12 8 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 04:28
13 3 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 04:43
14 2 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 04:55
15 4 Laura Betancourt Evolucionfemareandinabta + 05:05
16 5 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 05:13
17 6 Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 05:15
18 6 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien + 05:37
19 8 Andreidy Zulay Camacho Sport GR + 05:43
20 6 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 05:51
21 4 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 05:51
22 7 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 05:58
23 8 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 06:11
24 7 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 06:18
25 12 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 06:46
26 9 Esther Galarza Munoz Sport GR + 06:52
27 6 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 07:03
28 2 Maria Camila Atahualpa Ortiz Liciclismo Antioquia + 07:40
29 10 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 07:44
30 10 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 08:05
31 5 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 08:17
32 13 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 08:51
33 11 Lina Maria Rojas BOG IDRD-Fundacion Gero + 09:41
34 4 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 11:09
35 20 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 11:23
36 5 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 11:31
37 13 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 12:11
38 6 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 12:20
39 14 Andrea Alzate Colnago CM Team + 12:44
40 23 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 12:47
41 13 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 12:55
42 14 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 13:11
43 1 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 14:08
44 10 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 14:11
45 2 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 14:15
46 - Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 14:26
47 2 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 14:36
48 1 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW + 15:54
49 10 Catalina Gomez Colnago CM Team + 15:57
50 2 Carolina Cordoba Boyaca Avanza-Raza de Cam + 16:04
51 - Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 16:30
52 8 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 17:01
53 19 Nury Bernal Team GEMPT + 17:31
54 14 Diana Sanchez Clarus Proyecta + 17:53
55 8 Paula Andrea Carrasco Villalba Col Tierra de Atletas + 18:03
56 5 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 18:18
57 5 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 18:21
58 19 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 18:47
59 2 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 18:59
60 2 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 19:13
61 1 Lliby Santos San Mateo Procy Construva + 19:20
62 5 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 19:30
63 9 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 20:07
64 - Karol Munoz Clarus Proyecta + 20:18
65 8 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 20:35
66 1 Natalia Carmona Supergiros ALC de Manizal + 21:22
67 3 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 21:30
68 14 Kimberley Dahiana Escobar Liciclismo-Indervalle + 22:16
69 7 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 22:43
70 5 Valery Londono Liciclismo-Indervalle + 22:58
71 16 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 23:15
72 9 Angie Lizeth Paucar Sport GR + 23:23
73 7 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 23:52
74 - Claudia Osorio Santurbike-ALC de Matanza + 24:23
75 6 Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 24:30
76 5 Luisa Valentina Morales Bettle-Campionissimo-JR + 24:39
77 3 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 25:21
78 5 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 26:36
79 14 Genises Rodriguez BOG IDRD-Fundacion Gero + 26:59
80 18 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 27:12
81 3 Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 28:17
82 12 Vanessa Florez Arroyave Fuerzas Armadas + 29:43
83 13 Jesika Brillit Ortega Team GEMPT + 29:57
84 16 Jirah Mesa Clarus Proyecta + 30:20
85 7 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 30:44
86 12 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 30:45
87 1 Laura Susano Fuerzas Armadas + 31:02
88 2 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 31:48
89 15 Juliana Mojica JB-Flowerpack-Pedalea + 35:21
90 11 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 36:38
91 6 Jessica Alexandra Yara Fuerzas Armadas + 39:14
92 5 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 39:37
93 4 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 42:37
94 7 Maria Andrea Serna Freevia IND Ciclismo-Liga + 43:10
95 7 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 46:59
96 1 Diana Jazmin Villarreal Team GEMPT + 47:22
97 19 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 47:35
98 7 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 48:27
99 9 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez San Mateo Procy Construva + 48:40
100 5 Paula Andrea Orozco San Mateo Procy Construva + 48:52
101 5 Katherine Sosa Team GEMPT + 49:33
102 6 Maria Camila Pacheco Indenorte-IMRD Comfaorien + 56:54
103 7 Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 58:40
104 3 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 01:01:48
105 4 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga San Mateo Procy Construva + 01:02:07
106 6 Maria Camila Ramirez Santurbike-ALC de Matanza + 01:03:35
107 6 Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 01:09:28
108 3 Jennifer Moyano JB-Flowerpack-Pedalea + 01:12:17
109 6 Yordaly Charry Freevia IND Ciclismo-Liga + 01:13:59
110 7 Andrea Valencia Freevia IND Ciclismo-Liga + 01:15:02
111 7 Maria Calderon Gran Pollo-Faro Electrico + 01:20:57
Pos Rider Team Points
1 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 41
2 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 30
3 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 24
4 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team 21
5 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 21
6 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas 20
7 Marcela Hernandez Colnago CM Team 18
8 Milena Fagua Team GEMPT 17
9 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina 15
10 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina 12
11 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina 12
12 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 11
13 Andreidy Zulay Camacho Sport GR 8
14 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam 7
15 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas 7
16 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam 7
17 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team 6
18 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 5
19 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta 4
20 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW 3
21 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
22 Diana Sanchez Clarus Proyecta 3
23 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team 2
24 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW 2
25 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Pos Rider Team Points
1 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas 18
2 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 14
3 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 13
4 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 12
5 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team 10
6 Milena Fagua Team GEMPT 7
7 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam 4
8 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina 3
9 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas 2
10 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina 1
11 Andreidy Zulay Camacho Sport GR 1
Pos Rider Team Points
1 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 13
2 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 11
3 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 5
4 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta 4
5 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
6 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team 3
7 Diana Sanchez Clarus Proyecta 3
8 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina 2
9 Andreidy Zulay Camacho Sport GR 2
10 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 1
11 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Info
Nation Colombia
Date November 10
Where Tunja -> Vélez
What 04.Stage
Distance 83.9 km