Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Vuelta a Colombia Femenina

2020

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 02:01:48
02 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega + 14
03 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 27
04 Milena Fagua Team GEMPT + 36
05 Camila Andrea Valbuena Roa Col Tierra de Atletas + 41
06 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 01:07
07 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 01:14
08 Marcela Hernandez Colnago CM Team + 01:14
09 Andreidy Zulay Camacho Sport GR + 01:20
10 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 01:21
11 Laura Betancourt Evolucionfemareandinabta + 01:24
12 Lina Maria Rojas BOG IDRD-Fundacion Gero + 01:26
13 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien + 01:29
14 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 01:31
15 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 01:35
16 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team + 01:38
17 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 01:43
18 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 01:43
19 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 01:43
20 Esther Galarza Munoz Sport GR + 02:05
21 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 02:05
22 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 02:08
23 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 02:09
24 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 02:09
25 Nury Bernal Team GEMPT + 02:09
26 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 02:09
27 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 02:15
28 Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 02:34
29 Maria Camila Atahualpa Ortiz Liciclismo Antioquia + 02:34
30 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 02:38
31 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 02:41
32 Maria Luisa Calle Williams JB-Flowerpack-Pedalea + 02:41
33 Leidy Dayanna Lopez Tenjo Boyaca Avanza-Raza de Cam + 02:52
34 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 02:55
35 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 02:55
36 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 03:15
37 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 03:15
38 Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 03:15
39 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW + 03:15
40 Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 03:24
41 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 03:24
42 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 03:24
43 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 03:36
44 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 03:37
45 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 03:41
46 Carolina Cordoba Boyaca Avanza-Raza de Cam + 03:41
47 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 03:43
48 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 03:50
49 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 03:53
50 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 03:59
51 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 04:06
52 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 04:10
53 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 04:27
54 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 04:34
55 Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 04:39
56 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 04:46
57 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 04:56
58 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 04:57
59 Luisa Valentina Morales Bettle-Campionissimo-JR + 05:13
60 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 05:18
61 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 05:24
62 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 05:32
63 Natalia Carmona Supergiros ALC de Manizal + 05:37
64 Catalina Gomez Colnago CM Team + 05:37
65 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 05:37
66 Andrea Alzate Colnago CM Team + 05:37
67 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 05:37
68 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 05:51
69 Lliby Santos San Mateo Procy Construva + 06:05
70 Paula Andrea Carrasco Villalba Col Tierra de Atletas + 06:16
71 Karol Munoz Clarus Proyecta + 06:19
72 Diana Sanchez Clarus Proyecta + 06:29
73 Angie Lizeth Paucar Sport GR + 06:35
74 Kimberley Dahiana Escobar Liciclismo-Indervalle + 06:40
75 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 06:41
76 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 06:41
77 Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 06:48
78 Valery Londono Liciclismo-Indervalle + 06:53
79 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 07:01
80 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 07:05
81 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 07:09
82 Claudia Osorio Santurbike-ALC de Matanza + 07:12
83 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 07:29
84 Jessica Alexandra Yara Fuerzas Armadas + 07:35
85 Luisa Sanabria Bettle-Campionissimo-JR + 08:19
86 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 08:32
87 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 08:34
88 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 09:28
89 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 09:28
90 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 10:14
91 Laura Susano Fuerzas Armadas + 10:57
92 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez San Mateo Procy Construva + 11:00
93 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 11:28
94 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 12:15
95 Jirah Mesa Clarus Proyecta + 12:52
96 Genises Rodriguez BOG IDRD-Fundacion Gero + 13:48
97 Juliana Mojica JB-Flowerpack-Pedalea + 13:48
98 Katherine Sosa Team GEMPT + 13:56
99 Diana Jazmin Villarreal Team GEMPT + 14:11
100 Jesika Brillit Ortega Team GEMPT + 14:11
101 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 14:15
102 Maria Andrea Serna Freevia IND Ciclismo-Liga + 14:16
103 Vanessa Florez Arroyave Fuerzas Armadas + 14:21
104 Angie Lorena Valencia Clarus Proyecta + 14:36
105 Paula Andrea Orozco San Mateo Procy Construva + 15:09
106 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 16:35
107 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 19:13
108 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga San Mateo Procy Construva + 20:13
109 Maria Camila Pacheco Indenorte-IMRD Comfaorien + 21:03
110 Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 22:59
111 Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 23:13
112 Maria Camila Ramirez Santurbike-ALC de Matanza + 23:28
113 Yordaly Charry Freevia IND Ciclismo-Liga + 25:28
114 Jennifer Moyano JB-Flowerpack-Pedalea + 25:32
115 Nora Isabel Acosta Santurbike-ALC de Matanza + 26:09
116 Andrea Valencia Freevia IND Ciclismo-Liga + 27:56
117 Carolina Lamilla Indenorte-IMRD Comfaorien + 28:53
118 Maria Calderon Gran Pollo-Faro Electrico + 29:34
DNS Daniela Giraldo Marin Liciclismo Antioquia
DNS Juanita Bedoya Liciclismo Antioquia
DNF Luisa Daniela Hernandez Torres Liro Sport-ALC La Vega
DNF Andrea Contreras Santurbike-ALC de Matanza
Pos Rider Team Time
01 - Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 03:39:07
02 1 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam + 25
03 1 Marcela Hernandez Colnago CM Team + 01:45
04 7 Camila Andrea Valbuena Roa Col Tierra de Atletas + 02:17
05 8 Milena Fagua Team GEMPT + 02:21
06 11 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 02:27
07 2 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 02:30
08 4 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 03:11
09 5 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 03:12
10 5 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 03:23
11 3 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 03:30
12 7 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 03:45
13 7 Maria Luisa Calle Williams JB-Flowerpack-Pedalea + 03:51
14 4 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 04:11
15 3 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 04:19
16 6 Leidy Dayanna Lopez Tenjo Boyaca Avanza-Raza de Cam + 04:19
17 8 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 04:23
18 8 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team + 04:23
19 16 Laura Betancourt Evolucionfemareandinabta + 04:36
20 15 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 04:50
21 17 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 04:58
22 25 Lina Maria Rojas BOG IDRD-Fundacion Gero + 04:59
23 - Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 05:00
24 27 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien + 05:22
25 11 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 05:22
26 30 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 05:36
27 36 Andreidy Zulay Camacho Sport GR + 05:36
28 7 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 05:41
29 19 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 05:43
30 7 Maria Camila Atahualpa Ortiz Liciclismo Antioquia + 05:48
31 35 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 06:03
32 4 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 06:07
33 11 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 06:09
34 19 Nury Bernal Team GEMPT + 06:11
35 29 Esther Galarza Munoz Sport GR + 06:23
36 29 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 06:27
37 21 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 06:31
38 2 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 06:34
39 19 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 06:50
40 7 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 06:55
41 10 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 06:56
42 35 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 06:57
43 3 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 07:05
44 15 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 07:08
45 22 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 07:18
46 15 Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 07:30
47 13 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW + 07:30
48 4 Carolina Cordoba Boyaca Avanza-Raza de Cam + 07:35
49 20 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 07:40
50 4 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 07:46
51 22 Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 08:02
52 18 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 08:07
53 29 Andrea Alzate Colnago CM Team + 08:09
54 24 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 08:14
55 23 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 08:16
56 15 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 08:36
57 18 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 08:42
58 14 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 08:56
59 16 Catalina Gomez Colnago CM Team + 09:01
60 28 Lliby Santos San Mateo Procy Construva + 09:03
61 8 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 09:27
62 13 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 09:27
63 21 Paula Andrea Carrasco Villalba Col Tierra de Atletas + 09:39
64 14 Karol Munoz Clarus Proyecta + 10:02
65 10 Natalia Carmona Supergiros ALC de Manizal + 10:18
66 39 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 10:20
67 15 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 10:35
68 - Diana Sanchez Clarus Proyecta + 10:57
69 12 Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 10:58
70 21 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 11:00
71 19 Luisa Valentina Morales Bettle-Campionissimo-JR + 11:07
72 14 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 11:17
73 3 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 11:26
74 12 Claudia Osorio Santurbike-ALC de Matanza + 11:28
75 3 Valery Londono Liciclismo-Indervalle + 11:30
76 4 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 11:39
77 22 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 11:51
78 5 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 12:11
79 9 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 12:41
80 35 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 12:55
81 13 Angie Lizeth Paucar Sport GR + 12:56
82 14 Kimberley Dahiana Escobar Liciclismo-Indervalle + 13:36
83 6 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 14:10
84 17 Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 14:31
85 12 Jessica Alexandra Yara Fuerzas Armadas + 14:32
86 18 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 14:39
87 32 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 16:19
88 1 Laura Susano Fuerzas Armadas + 16:20
89 4 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 16:31
90 1 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez San Mateo Procy Construva + 16:35
91 1 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 17:45
92 8 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 17:45
93 19 Genises Rodriguez BOG IDRD-Fundacion Gero + 18:27
94 15 Vanessa Florez Arroyave Fuerzas Armadas + 19:17
95 11 Diana Jazmin Villarreal Team GEMPT + 19:28
96 11 Jesika Brillit Ortega Team GEMPT + 19:30
97 11 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 19:36
98 64 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 19:41
99 7 Luisa Sanabria Bettle-Campionissimo-JR + 19:57
100 2 Jirah Mesa Clarus Proyecta + 20:03
101 6 Maria Andrea Serna Freevia IND Ciclismo-Liga + 20:53
102 13 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 22:55
103 - Angie Lorena Valencia Clarus Proyecta + 24:37
104 1 Juliana Mojica JB-Flowerpack-Pedalea + 24:54
105 3 Paula Andrea Orozco San Mateo Procy Construva + 25:08
106 4 Katherine Sosa Team GEMPT + 26:34
107 5 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 33:10
108 1 Maria Camila Pacheco Indenorte-IMRD Comfaorien + 33:30
109 2 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga San Mateo Procy Construva + 33:32
110 2 Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 35:16
111 4 Jennifer Moyano JB-Flowerpack-Pedalea + 37:25
112 2 Maria Camila Ramirez Santurbike-ALC de Matanza + 37:29
113 7 Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 38:59
114 4 Nora Isabel Acosta Santurbike-ALC de Matanza + 41:51
115 6 Yordaly Charry Freevia IND Ciclismo-Liga + 42:17
116 1 Carolina Lamilla Indenorte-IMRD Comfaorien + 44:14
117 5 Andrea Valencia Freevia IND Ciclismo-Liga + 45:29
118 1 Maria Calderon Gran Pollo-Faro Electrico + 45:30
Pos Rider Team Points
1 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 36
2 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 26
3 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 21
4 Marcela Hernandez Colnago CM Team 18
5 Milena Fagua Team GEMPT 15
6 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina 15
7 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina 12
8 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 11
9 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 11
10 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas 10
11 Maria Luisa Calle Williams JB-Flowerpack-Pedalea 8
12 Camila Andrea Valbuena Roa Col Tierra de Atletas 7
13 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas 7
14 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team 6
15 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 5
16 Leidy Dayanna Lopez Tenjo Boyaca Avanza-Raza de Cam 4
17 Andreidy Zulay Camacho Sport GR 3
18 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW 3
19 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team 3
20 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
21 Diana Sanchez Clarus Proyecta 3
22 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team 2
23 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina 2
24 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW 2
25 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam 1
26 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Pos Rider Team Points
1 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 10
2 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 8
3 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas 6
4 Milena Fagua Team GEMPT 4
5 Camila Andrea Valbuena Roa Col Tierra de Atletas 2
6 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta 1
Pos Rider Team Points
1 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 13
2 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 11
3 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 5
4 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
5 Diana Sanchez Clarus Proyecta 3
6 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Info
Nation Colombia
Date November 09
Where Sogamoso -> Monguí
What 03.Stage
Distance 78.1 km