Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Vuelta a Colombia Femenina

2020 | http://www.federacioncolombianadeciclismo.com/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 01:12:12
02 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 00
03 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 00
04 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 00
05 Milena Fagua Team GEMPT + 00
06 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team + 00
07 Marcela Hernandez Colnago CM Team + 00
08 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega + 00
09 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 00
10 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW + 00
11 Camila Andrea Valbuena Roa Col Tierra de Atletas + 00
12 Catalina Gomez Colnago CM Team + 00
13 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 00
14 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 00
15 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 00
16 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 12
17 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 12
18 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 12
19 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 12
20 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 12
21 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 12
22 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 12
23 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien + 12
24 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 12
25 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 16
26 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 17
27 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 17
28 Diana Sanchez Clarus Proyecta + 17
29 Andreidy Zulay Camacho Sport GR + 17
30 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 17
31 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 17
32 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 17
33 Lina Maria Rojas BOG IDRD-Fundacion Gero + 17
34 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 17
35 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 17
36 Maria Luisa Calle Williams JB-Flowerpack-Pedalea + 17
37 Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 17
38 Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 17
39 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 17
40 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 17
41 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 17
42 Daniela Giraldo Marin Liciclismo Antioquia + 17
43 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 28
44 Esther Galarza Munoz Sport GR + 28
45 Paula Andrea Carrasco Villalba Col Tierra de Atletas + 28
46 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 28
47 Nury Bernal Team GEMPT + 28
48 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 28
49 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 28
50 Lliby Santos San Mateo Procy Construva + 28
51 Vanessa Florez Arroyave Fuerzas Armadas + 28
52 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 28
53 Luisa Daniela Hernandez Torres Liro Sport-ALC La Vega + 28
54 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 28
55 Natalia Carmona Supergiros ALC de Manizal + 28
56 Karol Munoz Clarus Proyecta + 28
57 Carolina Cordoba Boyaca Avanza-Raza de Cam + 28
58 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 28
59 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 28
60 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 28
61 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 28
62 Leidy Dayanna Lopez Tenjo Boyaca Avanza-Raza de Cam + 28
63 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 28
64 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 28
65 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 28
66 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 28
67 Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 28
68 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 28
69 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 28
70 Valery Londono Liciclismo-Indervalle + 28
71 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 28
72 Luisa Valentina Morales Bettle-Campionissimo-JR + 47
73 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 49
74 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez San Mateo Procy Construva + 49
75 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 49
76 Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 49
77 Diana Jazmin Villarreal Team GEMPT + 49
78 Jesika Brillit Ortega Team GEMPT + 49
79 Laura Susano Fuerzas Armadas + 01:01
80 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 01:05
81 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 01:13
82 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 01:13
83 Laura Betancourt Evolucionfemareandinabta + 28
84 Claudia Osorio Santurbike-ALC de Matanza + 01:17
85 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 01:18
86 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 01:18
87 Andrea Alzate Colnago CM Team + 01:18
88 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 28
89 Genises Rodriguez BOG IDRD-Fundacion Gero + 01:36
90 Maria Andrea Serna Freevia IND Ciclismo-Liga + 02:03
91 Maria Camila Atahualpa Ortiz Liciclismo Antioquia + 28
92 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 28
93 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 28
94 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 02:31
95 Jessica Alexandra Yara Fuerzas Armadas + 03:01
96 Angie Lizeth Paucar Sport GR + 03:11
97 Kimberley Dahiana Escobar Liciclismo-Indervalle + 03:13
98 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 03:22
99 Jirah Mesa Clarus Proyecta + 03:29
100 Angie Lorena Valencia Clarus Proyecta + 04:16
101 Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 05:27
102 Paula Andrea Orozco San Mateo Procy Construva + 06:08
103 Jennifer Moyano JB-Flowerpack-Pedalea + 07:00
104 Luisa Sanabria Bettle-Campionissimo-JR + 07:02
105 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 07:02
106 Andrea Contreras Santurbike-ALC de Matanza + 07:27
107 Maria Fernanda Sanchez Parra San Mateo Procy Construva + 07:44
108 Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 07:44
109 Maria Camila Ramirez Santurbike-ALC de Matanza + 07:44
110 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 08:11
111 Katherine Sosa Team GEMPT + 08:11
112 Juliana Mojica JB-Flowerpack-Pedalea + 08:11
113 Maria Camila Pacheco Indenorte-IMRD Comfaorien + 08:23
114 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga San Mateo Procy Construva + 08:35
115 Carolina Lamilla Indenorte-IMRD Comfaorien + 08:39
116 Claudia Ortiz Gran Pollo-Faro Electrico + 08:39
117 Nora Isabel Acosta Santurbike-ALC de Matanza + 09:53
118 Yordaly Charry Freevia IND Ciclismo-Liga + 09:54
119 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 09:58
120 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 10:56
121 Juanita Bedoya Liciclismo Antioquia + 10:56
122 Ana Sofia Vanegas Sport GR + 11:02
123 Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 11:07
124 Andrea Valencia Freevia IND Ciclismo-Liga + 11:09
125 Maria Calderon Gran Pollo-Faro Electrico + 11:55
DSQ Erika Milena Botero Lopez Colnago CM Team
OOT Manuela Cardona Vanegas Freevia IND Ciclismo-Liga
OOT Mary Brigieth Prado Fuerzas Armadas
OOT Paola Hernandez Santurbike-ALC de Matanza
DNF Stefania Sanchez Zapata Liciclismo Antioquia
DNF Karen Prado Liciclismo-Indervalle
Pos Rider Team Time
01 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 01:12:02
02 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina + 04
03 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas + 04
04 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina + 06
05 Milena Fagua Team GEMPT + 10
06 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team + 10
07 Marcela Hernandez Colnago CM Team + 10
08 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega + 10
09 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW + 10
10 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW + 10
11 Camila Andrea Valbuena Roa Col Tierra de Atletas + 10
12 Catalina Gomez Colnago CM Team + 10
13 Estefania Herrera Marin Seleccion Colombia Andina + 10
14 Angie Tatiana Orjuela Galindo Evolucionfemareandinabta + 10
15 Carolina Vargas Atehortua Avinal Sistecredito-GW + 10
16 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien + 21
17 Natalia Franco Seleccion Colombia Andina + 22
18 Isabella Orozco Valencia Avinal Sistecredito-GW + 22
19 Natalia Pardo Duque Col Tierra de Atletas + 22
20 Luisa Fernanda Motavita Duarte Merquimia-Proyecta Team + 22
21 Serika Mitchell Guluma Ortiz Boyaca Avanza-Raza de Cam + 22
22 Xiomara Shirley Castro Jimenez Evolucionfemareandinabta + 22
23 Lady Johana Sepulveda Duran Merquimia-Proyecta Team + 22
24 Diana Carolina Pinilla Cuellar Boyaca Avanza-Raza de Cam + 22
25 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team + 23
26 Diana Sanchez Clarus Proyecta + 25
27 Carolina Upegui Quevedo Seleccion Colombia Andina + 26
28 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Col Tierra de Atletas + 27
29 Ana Cristina Sanabria Col Tierra de Atletas + 27
30 Andreidy Zulay Camacho Sport GR + 27
31 Maria Paula Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 27
32 Vanesa Martinez Gallego Avinal Sistecredito-GW + 27
33 Yesi Tatiana Duenas Gomez Colnago CM Team + 27
34 Lina Maria Rojas BOG IDRD-Fundacion Gero + 27
35 Karen Villamizar Evolucionfemareandinabta + 27
36 Lina Mabel Rojas Zapata Col Tierra de Atletas + 27
37 Aranza Valentina Villalon Sanchez Avinal Sistecredito-GW + 27
38 Luisa Fernanda Naranjo Henao Supergiros ALC de Manizal + 27
39 Monica Yuliana Calderon Martinez Avinal Sistecredito-GW + 27
40 Daniela Giraldo Marin Liciclismo Antioquia + 27
41 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam + 35
42 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina + 36
43 Monica Johanna Vargas Camelo Merquimia-Proyecta Team + 38
44 Esther Galarza Munoz Sport GR + 38
45 Paula Andrea Carrasco Villalba Col Tierra de Atletas + 38
46 Nury Bernal Team GEMPT + 38
47 Lizeth Paola Mancipe Abril Gran Pollo-Faro Electrico + 38
48 Leidy Torres Merquimia-Proyecta Team + 38
49 Lliby Santos San Mateo Procy Construva + 38
50 Vanessa Florez Arroyave Fuerzas Armadas + 38
51 Yuli Ramirez Liciclismo-Indervalle + 38
52 Luisa Daniela Hernandez Torres Liro Sport-ALC La Vega + 38
53 Laura Sofia Chaparro Team GEMPT + 38
54 Natalia Carmona Supergiros ALC de Manizal + 38
55 Karol Munoz Clarus Proyecta + 38
56 Carolina Cordoba Boyaca Avanza-Raza de Cam + 38
57 Melissa Teeple JB-Flowerpack-Pedalea + 38
58 Jeimy Lorena Beltran Garcia Clarus Proyecta + 38
59 Lorena Villada Valencia Liciclismo-Indervalle + 38
60 Leidy Dayanna Lopez Tenjo Boyaca Avanza-Raza de Cam + 38
61 Isabel Gutierrez Liciclismo-Indervalle + 38
62 Lina Maria Raga Prieto Liro Sport-ALC La Vega + 38
63 Laura Milena Toconas Ruiz Colnago CM Team + 38
64 Leidy Natalia Munoz Ruiz Supergiros ALC de Manizal + 38
65 Paula Lopez San Mateo Procy Construva + 38
66 Manuela Estepa Gran Pollo-Faro Electrico + 38
67 Angie Liliana Sanabria Puerto JB-Flowerpack-Pedalea + 38
68 Valery Londono Liciclismo-Indervalle + 38
69 Angie Paola Gutierrez Bayona Boyaca Avanza-Raza de Cam + 38
70 Laura Betancourt Evolucionfemareandinabta + 38
71 Jeniffer Alejandra Medellin Evolucionfemareandinabta + 38
72 Maria Camila Atahualpa Ortiz Liciclismo Antioquia + 38
73 Nicoll Daniela Garcia Gonzalez BOG IDRD-Fundacion Gero + 38
74 Maria Luisa Calle Williams JB-Flowerpack-Pedalea + 47
75 Sandra Bibiana Narvaez Rodriguez Supergiros ALC de Manizal + 47
76 Luisa Valentina Morales Bettle-Campionissimo-JR + 57
77 Luisa Alejandra Guevara Leon BOG IDRD-Fundacion Gero + 58
78 Yaneth Cecilia Gonzalez Romero Indenorte-IMRD Comfaorien + 59
79 Dayana Alejandra Lozada Gonzalez San Mateo Procy Construva + 59
80 Maria Fernanda Paz Robles Santurbike-ALC de Matanza + 59
81 Leydi Liliana Ardila Pinzon Clarus Proyecta + 59
82 Diana Jazmin Villarreal Team GEMPT + 59
83 Jesika Brillit Ortega Team GEMPT + 59
84 Laura Susano Fuerzas Armadas + 01:11
85 Luisa Fernanda Parra Goenz Bettle-Campionissimo-JR + 01:15
86 Maria Valentina Latriglia Alarcon Liciclismo Antioquia + 01:23
87 Laura Sofia Castillo Murillo Liro Sport-ALC La Vega + 01:23
88 Claudia Osorio Santurbike-ALC de Matanza + 01:27
89 Laura Velasquez Monsalve Liciclismo Antioquia + 01:28
90 Maria Fernanda Agudelo Ayala Evolucionfemareandinabta + 01:28
91 Andrea Alzate Colnago CM Team + 01:28
92 Genises Rodriguez BOG IDRD-Fundacion Gero + 01:46
92 Erika Milena Botero Lopez Colnago CM Team + 01:46
93 Maria Andrea Serna Freevia IND Ciclismo-Liga + 02:13
94 Leidy Johana Mera Cadena Freevia IND Ciclismo-Liga + 02:41
95 Jessica Alexandra Yara Fuerzas Armadas + 03:11
96 Angie Lizeth Paucar Sport GR + 03:21
97 Kimberley Dahiana Escobar Liciclismo-Indervalle + 03:23
98 Angy Maryori Espinosa Alzate Freevia IND Ciclismo-Liga + 03:32
99 Jirah Mesa Clarus Proyecta + 03:39
100 Angie Lorena Valencia Clarus Proyecta + 04:26
101 Rosinber Montana Indenorte-IMRD Comfaorien + 05:37
102 Paula Andrea Orozco San Mateo Procy Construva + 06:18
103 Jennifer Moyano JB-Flowerpack-Pedalea + 07:10
104 Luisa Sanabria Bettle-Campionissimo-JR + 07:12
105 Sonia Alejandra Monares Duran Bettle-Campionissimo-JR + 07:12
106 Andrea Contreras Santurbike-ALC de Matanza + 07:37
107 Maria Fernanda Sanchez Parra San Mateo Procy Construva + 07:54
108 Adelaida Gomez Orozco JB-Flowerpack-Pedalea + 07:54
109 Maria Camila Ramirez Santurbike-ALC de Matanza + 07:54
110 Mary Luz Leon Cardenas BOG IDRD-Fundacion Gero + 08:21
111 Katherine Sosa Team GEMPT + 08:21
112 Juliana Mojica JB-Flowerpack-Pedalea + 08:21
113 Maria Camila Pacheco Indenorte-IMRD Comfaorien + 08:33
114 Luisa Fernanda Corredor Zuluaga San Mateo Procy Construva + 08:45
115 Carolina Lamilla Indenorte-IMRD Comfaorien + 08:49
116 Claudia Ortiz Gran Pollo-Faro Electrico + 08:49
117 Nora Isabel Acosta Santurbike-ALC de Matanza + 10:03
118 Yordaly Charry Freevia IND Ciclismo-Liga + 10:04
119 Jesica Lorena Villamil Rodriguez San Mateo Procy Construva + 10:08
120 Maria Ximena Diaz Casas Bettle-Campionissimo-JR + 11:06
121 Juanita Bedoya Liciclismo Antioquia + 11:06
122 Ana Sofia Vanegas Sport GR + 11:12
123 Juliana Trochez Ortiz Bettle-Campionissimo-JR + 11:17
124 Andrea Valencia Freevia IND Ciclismo-Liga + 11:19
125 Maria Calderon Gran Pollo-Faro Electrico + 12:05
Pos Rider Team Points
1 Lorena Colmenares Boyaca Avanza-Raza de Cam 15
2 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 14
3 Daniela Atehortua Hoyos Seleccion Colombia Andina 12
4 Jessica Parra Rojas Seleccion Colombia Andina 10
5 Milena Fagua Team GEMPT 7
6 Jennifer Ducuara Merquimia-Proyecta Team 6
7 Marcela Hernandez Colnago CM Team 5
8 Miryam Nuñez Liro Sport-ALC La Vega 4
9 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 4
10 Brenda Andrea Santoyo Avinal Sistecredito-GW 3
11 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
12 Juliana Florez Avinal Sistecredito-GW 2
13 Diana Sanchez Clarus Proyecta 2
14 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 2
15 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Pos Rider Team Points
1 Jannie Milena Salcedo Col Tierra de Atletas 6
2 Katherin Steisy Montoya Zuluaga Colnago CM Team 4
3 Daniela Soler Espinosa Boyaca Avanza-Raza de Cam 3
4 Diana Sanchez Clarus Proyecta 2
5 Elizabeth Castano Quintero Seleccion Colombia Andina 2
6 Liseth Carrero Indenorte-IMRD Comfaorien 1
Info
Nation Colombia
Date November 07
Where Cómbita -> Tibasosa
What 01.Stage
Distance 51.2 km