FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Trofeo Inca
UCI, One-day race, 9th February 2010, Spain
Race info
Results
History
2011
2010
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
China
Costa Rica
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Spain
Switzerland
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gerdemann
Linus
1982
Team Milram
03:55:45
02
Valls
Rafael
1987
Footon-Servetto
+ 00
03
Vazquez
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 00
04
Nieve
Mikel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 02:22
05
Perez Arrieta
Aitor
1977
Footon-Servetto
+ 02:33
06
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
+ 02:33
07
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
+ 02:34
08
Rohregger
Thomas
1982
Team Milram
+ 03:24
09
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 03:24
10
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Milram
+ 04:09
11
Izagirre
Ion
1989
Orbea
+ 04:44
12
Steensen
André
1987
Team Saxo Bank
+ 04:44
13
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 04:44
14
Landa
Mikel
1989
Orbea
+ 04:44
15
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Columbia
+ 04:44
16
Intxausti
Benat
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 04:44
17
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
+ 04:44
18
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 04:44
19
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 04:44
20
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 04:44
21
Kiryienka
Vasil
1981
Caisse d'Epargne
+ 04:44
22
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 04:48
23
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
+ 06:58
24
Wegmann
Fabian
1980
Team Milram
+ 07:36
25
Didier
Laurent
1984
Team Saxo Bank
+ 09:33
26
Reda
Francesco
1982
Quick Step
+ 09:36
27
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne
+ 13:07
28
Vorganov
Eduard
1982
Team Katusha
+ 13:07
29
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
+ 13:20
30
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 13:20
31
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 13:20
32
Chaigneau
Robin
1988
Skil - Shimano
+ 13:20
33
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 13:20
34
Anton
Francisco Manuel
1988
Burgos 2016 - Castilla y Leon
+ 13:20
35
Gallopin
Tony
1988
Cofidis
+ 13:20
36
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 13:20
37
Moreau
Christophe
1971
Caisse d'Epargne
+ 13:20
38
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 13:20
39
Calvente
Manuel
1976
Andalucía - Cajasur
+ 13:20
40
Lechuga Rodriguez
Pablo
1990
Andalucía - Cajasur
+ 13:20
41
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 13:20
42
Mares
Martin
1982
PSK Whirlpool - Author
+ 13:20
43
Elorriaga Zubiaur
Unai
1980
-
+ 13:20
44
Amador
Andrey
1986
Caisse d'Epargne
+ 13:20
45
Felline
Fabio
1990
Footon-Servetto
+ 13:29
46
Maes
Nikolas
1986
Quick Step
+ 14:15
47
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
+ 14:23
48
Karpets
Vladimir
1980
Team Katusha
+ 14:23
49
Fricke
Tassilo
1991
Team NetApp
+ 14:23
50
Miguel Parra
Antonio
1982
-
+ 14:23
51
Moreno
Daniel
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 14:23
52
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 16:34
53
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
+ 17:30
54
Kriit
Kalle
1983
Cofidis
+ 17:46
55
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
+ 17:47
56
Pedersen
Martin
1983
Footon-Servetto
+ 17:47
57
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 18:15
58
Havik
Yoeri
1991
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 18:15
59
Pineau
Jérôme
1980
Quick Step
+ 18:15
60
Berkhout
Thomas
1984
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 18:15
61
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
+ 18:15
62
Vicioso
Angel
1977
Andalucía - Cajasur
+ 18:15
DNF
Carrasco
Jose Antonio
1980
-
DNF
Domene Reyes
Ramon
1990
-
DNF
Fernandez
Airan
1988
-
DNF
Lafuente
Andoni
1985
-
DNF
Leanizbarrutia Cruz
Iban
1987
-
DNF
Muntaner
David
1983
-
DNF
Serrano Fernandez
Rafael
1987
-
DNF
Tauler Llull
Antonio
1974
-
DNF
Cabello Baena
Antonio
1990
Andalucía - Cajasur
DNF
Carrasco Garcia
Sergio
1985
Andalucía - Cajasur
DNF
Ortega
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
DNF
Roldán
José Luis
1985
Andalucía - Cajasur
DNF
Toribio
Jose Vicente
1985
Andalucía - Cajasur
DNF
Antuna Coro
Andres Avelino
1986
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Brenes
Gregory
1988
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Francisco Delgado
David
1986
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Gallego
Diego
1982
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Grau Jorda
Oscar
1979
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Lara Arjonilla
Jose Carlos
1988
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Melero
Iván
1984
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Orengo Lopez
Pascual
1989
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Santamarta Valvuena
Raul
1985
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Jeannesson
Arnold
1986
Caisse d'Epargne
DNF
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
DNF
Fouchard
Julien
1986
Cofidis
DNF
Ista
Kevyn
1984
Cofidis
DNF
Keukeleire
Jens
1988
Cofidis
DNF
Sijmens
Nico
1978
Cofidis
DNF
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
DNF
Zingle
Romain
1987
Cofidis
DNF
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
DNF
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Pérez Moreno
Rubén
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Capecchi
Eros
1986
Footon-Servetto
DNF
Capelli
Ermanno
1985
Footon-Servetto
DNF
Cheula
Giampaolo
1979
Footon-Servetto
DNF
Gianetti
Noe
1989
Footon-Servetto
DNF
Mayoz
Iban
1981
Footon-Servetto
DNF
Merino Criado
Pedro
1987
Footon-Servetto
DNF
D'Hollander
Glenn
1974
Omega Pharma-Lotto
DNF
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Péraud
Jean-Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Stubbe
Tom
1981
Omega Pharma-Lotto
DNF
Van den Broeck
Jurgen
1983
Omega Pharma-Lotto
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Wegelius
Charles
1978
Omega Pharma-Lotto
DNF
Aberasturi
Jon
1989
Orbea
DNF
Blazquez Berasarte
Andoni
1987
Orbea
DNF
Etxebarria Etxebarria
Aritz
1988
Orbea
DNF
Ilundain Tirapu
Mikel
1986
Orbea
DNF
Martin Infante
Noel
1989
Orbea
DNF
Saez
Adrian
1986
Orbea
DNF
Urain Epelde
Benat
1988
Orbea
DNF
Zabalo Imaz
Xabier
1987
Orbea
DNF
Bencik
Petr
1976
PSK Whirlpool - Author
DNF
Buchacek
Thomas
1978
PSK Whirlpool - Author
DNF
Danacik
Jakub
1988
PSK Whirlpool - Author
DNF
Danacik
Tomas
1990
PSK Whirlpool - Author
DNF
Dlouhy
Vojtech
1981
PSK Whirlpool - Author
DNF
Kloucek
Frantisek
1985
PSK Whirlpool - Author
DNF
Kozubek
Stanislav
1980
PSK Whirlpool - Author
DNF
König
Leopold
1987
PSK Whirlpool - Author
DNF
Schulze
André
1974
PSK Whirlpool - Author
DNF
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
DNF
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
DNF
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
DNF
Engels
Addy
1977
Quick Step
DNF
Kunitski
Andrei
1984
Quick Step
DNF
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
DNF
Samoilau
Branislau
1985
Quick Step
DNF
Boom
Lars
1985
Rabobank
DNF
Kruijswijk
Steven
1987
Rabobank
DNF
Nuyens
Nick
1980
Rabobank
DNF
Tankink
Bram
1978
Rabobank
DNF
De Backer
Bert
1984
Skil - Shimano
DNF
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
DNF
Ji
Cheng
1987
Skil - Shimano
DNF
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
DNF
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
DNF
Vissers
Job
1984
Skil - Shimano
DNF
Wilmann
Frederik
1985
Skil - Shimano
DNF
Albasini
Michael
1980
Team HTC - Columbia
DNF
Guldhammer
Rasmus
1989
Team HTC - Columbia
DNF
Lewis
Craig
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Martin
Tony
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Monfort
Maxime
1983
Team HTC - Columbia
DNF
Rabon
Frantisek
1983
Team HTC - Columbia
DNF
van Garderen
Tejay
1988
Team HTC - Columbia
DNF
Velits
Peter
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Botcharov
Alexandre
1975
Team Katusha
DNF
Horrach
Joan
1974
Team Katusha
DNF
Kirchen
Kim
1978
Team Katusha
DNF
Kolobnev
Alexandr
1981
Team Katusha
DNF
McEwen
Robbie
1972
Team Katusha
DNF
Petrov
Evgeni
1978
Team Katusha
DNF
Rodríguez
Joaquim
1979
Team Katusha
DNF
Fothen
Markus
1981
Team Milram
DNF
Nerz
Dominik
1989
Team Milram
DNF
Roels
Dominik
1987
Team Milram
DNF
Russ
Matthias
1983
Team Milram
DNF
Voss
Paul
1986
Team Milram
DNF
Barta
Jan
1984
Team NetApp
DNF
Baumann
Eric
1980
Team NetApp
DNF
Benedetti
Cesare
1987
Team NetApp
DNF
Claeys
Dimitri
1987
Team NetApp
DNF
Delrot
Bastien
1986
Team NetApp
DNF
Duyn
Huub
1984
Team NetApp
DNF
Gottfried
Alexander
1985
Team NetApp
DNF
Schillinger
Andreas
1983
Team NetApp
DNF
Seubert
Timon
1987
Team NetApp
DNF
Fuglsang
Jakob
1985
Team Saxo Bank
DNF
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Team Saxo Bank
DNF
Klostergaard
Kasper
1983
Team Saxo Bank
DNF
Marycz
Jaroslaw
1987
Team Saxo Bank
DNF
Porte
Richie
1985
Team Saxo Bank
DNF
Sørensen
Chris Anker
1984
Team Saxo Bank
DNF
Sørensen
Nicki
1975
Team Saxo Bank
DNF
Asselman
Jesper
1990
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Dijkxhoorn
Rikke
1986
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Oostlander
Sander
1984
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Schoonbroodt
Bob
1991
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Van Haaren
Bart
1984
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Van Zandbeek
Ronan
1988
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Vreugdenhil
Stefan
1989
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Wiersma
Jeffrey
1987
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Castaño
Carlos
1979
Xacobeo-Galicia
DNF
De Segovia
Jose Antonio
1982
Xacobeo-Galicia
DNF
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
DNF
Fernandez
Delio
1986
Xacobeo-Galicia
DNF
Fernandez Sainz
Alberto
1981
Xacobeo-Galicia
DNF
Isaichev
Vladimir
1986
Xacobeo-Galicia
DNF
Pacheco Torres
Francisco
1982
Xacobeo-Galicia
DNF
Rodriguez Iglesias
Gustavo
1979
Xacobeo-Galicia
DNF
Veloso
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
Information
Trofeo Inca
Spain
9th February 2010
1.1 | 157.2 km