Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Trofeo Serra Tramuntana
UCI, One-day race, 26th January 2018, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Costa Rica
Czechia
Ethiopia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Ireland
Israel
Italy
Latvia
Mexico
Monaco
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Slovakia
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
Teams
Biesse Carrera Gavardo
Bora - Hansgrohe
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
Euskadi - Murias
Israel Cycling Academy
Lotto - Soudal
Movistar Team
Pannon Cycling Team
Roompot - Ned.Loterij
Spain
Sport Vlaanderen - Baloise
Team Euskadi
Team Fortuneo - Samsic
Team Sauerland NRW
Team Sky
Trek-Segafredo
WB Veranclassic Aqua Protect
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
03:45:52
125
02
Moscon
Gianni
1994
Team Sky
+ 00
85
03
Valverde
Alejandro
1980
Movistar Team
+ 24
70
04
Brambilla
Gianluca
1987
Trek-Segafredo
+ 27
60
05
Mühlberger
Gregor
1994
Bora - Hansgrohe
+ 37
50
06
Konrad
Patrick
1991
Bora - Hansgrohe
+ 05:06
40
07
Gogl
Michael
1993
Trek-Segafredo
+ 05:06
35
08
Mollema
Bauke
1986
Trek-Segafredo
+ 05:06
30
09
Ligthart
Pim
1988
Roompot - Ned.Loterij
+ 05:06
25
10
Großschartner
Felix
1993
Bora - Hansgrohe
+ 05:06
20
11
Grmay
Tsgabu
1991
Trek-Segafredo
+ 05:06
15
12
Reinders
Elmar
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 05:47
10
13
Bonnamour
Franck
1995
Team Fortuneo - Samsic
+ 05:47
5
14
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 05:47
5
15
Warlop
Jordi
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 05:47
5
16
Turek
Daniel
1993
Israel Cycling Academy
+ 05:47
3
17
Saez
Hector
1993
Euskadi - Murias
+ 05:47
3
18
Golas
Michal
1984
Team Sky
+ 06:37
3
19
Deignan
Philip
1983
Team Sky
+ 06:37
3
20
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
+ 06:37
3
21
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto - Soudal
+ 08:01
3
22
Bizkarra
Mikel
1989
Euskadi - Murias
+ 09:21
3
23
Molina
Antonio
1991
Caja Rural - Seguros RGA
+ 10:53
3
24
Aranburu
Alex
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 10:53
3
25
Rodriguez
Cristian
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 10:53
3
26
Pardilla
Sergio
1984
Caja Rural - Seguros RGA
+ 10:53
27
Rubio Arribas
Jesus Alberto
1992
Spain
+ 10:53
28
Azurmendi
Ibai
1996
Team Euskadi
+ 10:53
29
Colombo
Raul
1996
Biesse Carrera Gavardo
+ 10:53
30
Lopez-Cozar
Juan Antonio
1994
Team Euskadi
+ 10:53
31
Martín
Gotzon
1996
Team Euskadi
+ 10:53
32
Juaristi
Txomin
1995
Team Euskadi
+ 10:53
33
Deltombe
Kevin
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 10:53
34
Skujins
Toms
1991
Trek-Segafredo
+ 10:53
35
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 10:53
36
Conci
Nicola
1997
Trek-Segafredo
+ 10:53
37
Mortier
Julien
1997
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 10:53
38
Lunke
Sindre
1993
Team Fortuneo - Samsic
+ 10:53
39
Peyskens
Dimitri
1991
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 10:53
40
Amici
Alberto
1993
Biesse Carrera Gavardo
+ 10:53
41
Amador
Andrey
1986
Movistar Team
+ 10:53
42
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
+ 10:53
43
Lietaer
Eliot
1990
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 10:53
44
Gebremedhin
Awet
1992
Israel Cycling Academy
+ 10:53
45
Arcas
Jorge
1992
Movistar Team
+ 10:53
46
Samitier
Sergio
1995
Euskadi - Murias
+ 10:53
47
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
+ 10:53
48
van Baarle
Dylan
1992
Team Sky
+ 10:53
49
Basso
Leonardo
1993
Team Sky
+ 10:53
50
Niv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 10:53
51
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi - Murias
+ 10:53
52
Saramotins
Aleksejs
1982
Bora - Hansgrohe
+ 10:53
53
Plaza
Rubén
1980
Israel Cycling Academy
+ 10:53
54
Stannard
Ian
1987
Team Sky
+ 12:02
55
Torres
Albert
1990
Spain
+ 16:45
OOT
Txoperena
Benat
1991
Euskadi - Murias
OOT
Armee
Sander
1985
Lotto - Soudal
OOT
De Buyst
Jasper
1993
Lotto - Soudal
OOT
Mertz
Remy
1995
Lotto - Soudal
OOT
Van Goethem
Brian
1991
Roompot - Ned.Loterij
OOT
Gesbert
Elie
1995
Team Fortuneo - Samsic
OOT
Jarrier
Benoît
1989
Team Fortuneo - Samsic
OOT
Warnier
Antoine
1993
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Amores
Julio Alberto
1993
Spain
DNF
Cañellas
Xavier
1997
Spain
DNF
Garcia de Mateos
Vicente
1988
Spain
DNF
Iribar
Unai
1999
Spain
DNF
Mora
Sebastian
1988
Spain
DNF
Delco
Lorenzo
1995
Biesse Carrera Gavardo
DNF
Gozzi
Nicolo
1998
Biesse Carrera Gavardo
DNF
Logica
Enrico
1995
Biesse Carrera Gavardo
DNF
Salvador
Enrico
1994
Biesse Carrera Gavardo
DNF
Zanardini
Andrea
1993
Biesse Carrera Gavardo
DNF
Buchmann
Emanuel
1992
Bora - Hansgrohe
DNF
König
Leopold
1987
Bora - Hansgrohe
DNF
Sagan
Juraj
1988
Bora - Hansgrohe
DNF
Cabedo
Oscar
1994
Burgos - BH
DNF
Ezquerra
Jesus
1990
Burgos - BH
DNF
Langellotti
Victor
1995
Burgos - BH
DNF
Merino
Igor
1990
Burgos - BH
DNF
Salas
Ibai
[*]
1991
Burgos - BH
DNF
Simon
Jordi
1990
Burgos - BH
DNF
Torres
Pablo
1987
Burgos - BH
DNF
Celano
Danilo
1989
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Ferrari
Fabricio
1985
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Reis
Rafael
1992
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Rodriguez Reche
Sergio
1992
Euskadi - Murias
DNF
Udondo
Gotzon
1993
Euskadi - Murias
DNF
Enger
Sondre Holst
1993
Israel Cycling Academy
DNF
Lemus
Luis
1992
Israel Cycling Academy
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Soudal
DNF
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
DNF
Roson
Jaime
[*]
1993
Movistar Team
DNF
Dina
Daniel
1997
Pannon Cycling Team
DNF
Dina
Marton
1996
Pannon Cycling Team
DNF
Filutas
Viktor
1996
Pannon Cycling Team
DNF
Hollo
Botond
1992
Pannon Cycling Team
DNF
Simon
Peter
1991
Pannon Cycling Team
DNF
Szabo
Miklos
1998
Pannon Cycling Team
DNF
Valter
Attila
1998
Pannon Cycling Team
DNF
Asselman
Jesper
1990
Roompot - Ned.Loterij
DNF
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Ned.Loterij
DNF
van Schip
Jan-Willem
1994
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Vermeltfoort
Coen
1988
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Declercq
Benjamin
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Planckaert
Emiel
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Van Rooy
Kenneth
1993
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Buades Ferriol
Marc
1996
Team Euskadi
DNF
Fernandez
Egoitz
1992
Team Euskadi
DNF
Insausti
Jon Ander
1992
Team Euskadi
DNF
Le Roux
Romain
1992
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Ledanois
Kevin
1993
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Périchon
Pierre-Luc
1987
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Grosser
Aaron
1996
Team Sauerland NRW
DNF
Happke
Luca Felix
1998
Team Sauerland NRW
DNF
Intra
Felix
1995
Team Sauerland NRW
DNF
Knolle
Jon
1999
Team Sauerland NRW
DNF
Leinau
Joann
1995
Team Sauerland NRW
DNF
Leinau
Louis
1995
Team Sauerland NRW
DNF
Münstermann
Per Christian
1999
Team Sauerland NRW
DNF
Elissonde
Kenny
1991
Team Sky
DNF
Bernard
Julien
1992
Trek-Segafredo
DNF
Deruette
Thomas
1995
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Robeet
Ludovic
1994
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Stassen
Julien
1988
WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Trofeo Serra Tramuntana
Spain
26th January 2018
1.1 | 140.1 km