Trofeo Serra Tramuntana - 2018

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Tim Wellens Lotto - Soudal 3:45:52125
02 Gianni Moscon Team Sky + 0085
03 Alejandro Valverde Movistar Team + 2470
04 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 2760
05 Gregor Muhlberger Bora - Hansgrohe + 3750
06 Patrick Konrad Bora - Hansgrohe + 5:0640
07 Michael Gogl Trek-Segafredo + 5:0635
08 Bauke Mollema Trek-Segafredo + 5:0630
09 Pim Ligthart Roompot - Ned.Loterij + 5:0625
10 Felix Großschartner Bora - Hansgrohe + 5:0620
11 Tsgabu Grmay Trek-Segafredo + 5:0615
12 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 5:4710
13 Franck Bonnamour Team Fortuneo - Samsic + 5:475
14 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 5:475
15 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 5:475
16 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 5:473
17 Hector Saez Euskadi - Murias + 5:473
18 Michal Golas Team Sky + 6:373
19 Philip Deignan Team Sky + 6:373
20 Maxime Monfort Lotto - Soudal + 6:373
21 Tomasz Marczynski Lotto - Soudal + 8:013
22 Mikel Bizkarra Euskadi - Murias + 9:213
23 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 10:533
24 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 10:533
25 Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA + 10:533
26 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 10:53
27 Jesus Alberto Rubio Arribas Spain + 10:53
28 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 10:53
29 Raul Colombo Biesse Carrera Gavardo + 10:53
30 Juan Antonio Lopez-Cozar Team Euskadi + 10:53
31 Gotzon Martin Team Euskadi + 10:53
32 Txomin Juaristi Team Euskadi + 10:53
33 Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise + 10:53
34 Toms Skujins Trek-Segafredo + 10:53
35 José Joaquin Rojas Movistar Team + 10:53
36 Nicola Conci Trek-Segafredo + 10:53
37 Julien Mortier WB Veranclassic Aqua Protect + 10:53
38 Sindre Lunke Team Fortuneo - Samsic + 10:53
39 Dimitri Peyskens WB Veranclassic Aqua Protect + 10:53
40 Alberto Amici Biesse Carrera Gavardo + 10:53
41 Andrey Amador Movistar Team + 10:53
42 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 10:53
43 Eliot Lietaer WB Veranclassic Aqua Protect + 10:53
44 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 10:53
45 Jorge Arcas Movistar Team + 10:53
46 Sergio Samitier Euskadi - Murias + 10:53
47 Imanol Erviti Movistar Team + 10:53
48 Dylan Van Baarle Team Sky + 10:53
49 Leonardo Basso Team Sky + 10:53
50 Guy Niv Israel Cycling Academy + 10:53
51 Garikoitz Bravo Euskadi - Murias + 10:53
52 Aleksejs Saramotins Bora - Hansgrohe + 10:53
53 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 10:53
54 Ian Stannard Team Sky + 12:02
55 Albert Torres Spain + 16:45
OOT Benat Txoperena Euskadi - Murias
OOT Sander Armee Lotto - Soudal
OOT Jasper De Buyst Lotto - Soudal
OOT Remy Mertz Lotto - Soudal
OOT Brian Van Goethem Roompot - Ned.Loterij
OOT Elie Gesbert Team Fortuneo - Samsic
OOT Benoît Jarrier Team Fortuneo - Samsic
OOT Antoine Warnier WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Julio Alberto Amores Spain
DNF Xavier Cañellas Spain
DNF Vicente Garcia de Mateos Spain
DNF Unai Iribar Spain
DNF Sebastian Mora Spain
DNF Lorenzo Delco Biesse Carrera Gavardo
DNF Nicolo Gozzi Biesse Carrera Gavardo
DNF Enrico Logica Biesse Carrera Gavardo
DNF Enrico Salvador Biesse Carrera Gavardo
DNF Andrea Zanardini Biesse Carrera Gavardo
DNF Emanuel Buchmann Bora - Hansgrohe
DNF Leopold König Bora - Hansgrohe
DNF Juraj Sagan Bora - Hansgrohe
DNF Oscar Cabedo Burgos - BH
DNF Jesus Ezquerra Burgos - BH
DNF Victor Langellotti Burgos - BH
DNF Igor Merino Burgos - BH
DNF Ibai Salas [*] Burgos - BH
DNF Jordi Simon Burgos - BH
DNF Pablo Torres Burgos - BH
DNF Danilo Celano Caja Rural - Seguros RGA
DNF Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA
DNF Rafael Reis Caja Rural - Seguros RGA
DNF Sergio Rodriguez Reche Euskadi - Murias
DNF Gotzon Udondo Euskadi - Murias
DNF Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy
DNF Luis Lemus Israel Cycling Academy
DNF Jelle Vanendert Lotto - Soudal
DNF Hector Carretero Movistar Team
DNF Jaime Roson [*] Movistar Team
DNF Daniel Dina Pannon Cycling Team
DNF Marton Dina Pannon Cycling Team
DNF Viktor Filutas Pannon Cycling Team
DNF Botond Hollo Pannon Cycling Team
DNF Peter Simon Pannon Cycling Team
DNF Miklos Szabo Pannon Cycling Team
DNF Attila Valter Pannon Cycling Team
DNF Jesper Asselman Roompot - Ned.Loterij
DNF Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij
DNF Jan-Willem Van Schip Roompot - Ned.Loterij
DNF Coen Vermeltfoort Roompot - Ned.Loterij
DNF Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Emiel Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Marc Buades Ferriol Team Euskadi
DNF Egoitz Fernandez Team Euskadi
DNF Jon Ander Insausti Team Euskadi
DNF Romain Le Roux Team Fortuneo - Samsic
DNF Kevin Ledanois Team Fortuneo - Samsic
DNF Pierre-Luc Périchon Team Fortuneo - Samsic
DNF Aaron Grosser Team Sauerland NRW
DNF Luca Felix Happke Team Sauerland NRW
DNF Felix Intra Team Sauerland NRW
DNF Jon Knolle Team Sauerland NRW
DNF Joann Leinau Team Sauerland NRW
DNF Louis Leinau Team Sauerland NRW
DNF Per Münstermann Team Sauerland NRW
DNF Kenny Elissonde Team Sky
DNF Julien Bernard Trek-Segafredo
DNF Thomas Deruette WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Ludovic Robeet WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Julien Stassen WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Nation Spain
Date 26th January
Distance 140.1 km
CAT 1.1
Other
Embed Results