Trofeo Serra Tramuntana - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Rui Costa Caisse d'Epargne 3:27:21
02 Joan Horrach Team Katusha + 2
03 Iván Gutiérrez Caisse d'Epargne + 7
04 Aitor Perez Arrieta Footon-Servetto + 7
05 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 7
06 Kim Kirchen Team Katusha + 7
07 Benat Intxausti Euskaltel-Euskadi + 7
08 Manuel Vazquez Andalucía - Cajasur + 7
09 Rafael Valls Footon-Servetto + 7
10 Eduard Vorganov Team Katusha + 7
11 Jelle Vanendert Omega Pharma-Lotto + 7
12 Rubén Plaza Caisse d'Epargne + 7
13 Dries Devenyns Quick Step + 7
14 Christian Knees Team Milram + 7
15 Jurgen Van den Broeck Omega Pharma-Lotto + 7
16 Fabio Felline Footon-Servetto + 7
17 Eros Capecchi Footon-Servetto + 7
18 Maxime Vantomme Team Katusha + 7
19 Maxime Monfort Team HTC - Columbia + 7
20 Mikel Landa Orbea + 7
21 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 07
22 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 07
23 Alexandre Botcharov Team Katusha + 07
24 Laurens Ten Dam Rabobank + 07
25 Matthias Brändle Footon-Servetto + 07
26 Jens Voigt Team Saxo Bank + 07
27 Markus Eibegger Footon-Servetto + 07
28 Rodrigo Garcia Rena Xacobeo-Galicia + 07
29 Jean-Christophe Péraud Omega Pharma-Lotto + 07
30 Alexandr Kolobnev Team Katusha + 07
31 Linus Gerdemann Team Milram + 07
32 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 07
33 Egor Silin Team Katusha + 07
34 Francis De Greef Omega Pharma-Lotto + 17
35 Markus Fothen Team Milram + 21
36 Rein Taaramäe Cofidis + 1:00
37 Vicente Reynès Team HTC - Columbia + 1:07
38 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 1:20
39 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 1:20
40 David Gutierrez Palacios Footon-Servetto + 1:20
41 Daniel Moreno Omega Pharma-Lotto + 1:53
42 Dario Cataldo Quick Step + 2:00
43 Rikke Dijkxhoorn Van Vliet - EBH - Elshof + 2:29
44 Carlos Torrent Tarres - + 2:30
45 Tassilo Fricke Team NetApp + 2:30
46 Raul Santamarta Valvuena Burgos 2016 - Castilla y Leon + 2:30
47 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 2:33
48 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 2:33
49 Fabian Wegmann Team Milram + 2:33
50 Johannes Fröhlinger Team Milram + 2:33
51 Bram Tankink Rabobank + 2:33
52 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 2:33
53 Gregory Brenes Burgos 2016 - Castilla y Leon + 3:00
54 Paul Voss Team Milram + 3:25
55 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 3:25
56 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 3:25
57 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 3:25
58 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 3:25
59 Romain Zingle Cofidis + 3:25
60 Giampaolo Cheula Footon-Servetto + 3:25
61 Sylvain Chavanel Quick Step + 4:30
62 Jérôme Pineau Quick Step + 4:30
63 Davide Malacarne Quick Step + 4:30
64 Pascual Orengo Lopez Burgos 2016 - Castilla y Leon + 4:54
65 Vladimir Karpets Team Katusha + 4:54
66 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 4:54
67 Rasmus Guldhammer Team HTC - Columbia + 4:54
68 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 4:54
69 Jose Carlos Lara Arjonilla Burgos 2016 - Castilla y Leon + 4:54
70 Tom Stamsnijder Rabobank + 4:54
71 David Francisco Delgado Burgos 2016 - Castilla y Leon + 4:54
72 David Arroyo Caisse d'Epargne + 6:01
73 Sergio Escobar Roure - + 6:01
74 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 6:01
75 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 8:02
76 Ronan Van Zandbeek Skil - Shimano + 8:19
77 Charles Wegelius Omega Pharma-Lotto + 8:29
78 Jan Bakelants Omega Pharma-Lotto + 8:30
DNF Pablo Aitor Bernal Rosique -
DNF Ramon Domene Reyes -
DNF Airan Fernandez -
DNF Asier Maetzu -
DNF Antonio Miguel Parra -
DNF Rafael Serrano Fernandez -
DNF Eloy Teruel -
DNF Albert Torres -
DNF Manuel Calvente Andalucía - Cajasur
DNF Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur
DNF Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur
DNF Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur
DNF José Luis Roldán Andalucía - Cajasur
DNF Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur
DNF Andres Avelino Antuna Coro Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Diego Gallego Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Oscar Grau Jorda Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Lluis Mas Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Ivan Melero Coco Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Marzio Bruseghin Caisse d'Epargne
DNF Imanol Erviti Caisse d'Epargne
DNF Julien Fouchard Cofidis
DNF Tony Gallopin Cofidis
DNF Kevyn Ista Cofidis
DNF Jens Keukeleire Cofidis
DNF Kalle Kriit Cofidis
DNF Nico Sijmens Cofidis
DNF Tristan Valentin Cofidis
DNF Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi
DNF Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi
DNF Jose Alberto Benitez Footon-Servetto
DNF Pedro Merino Criado Footon-Servetto
DNF Mario Aerts Omega Pharma-Lotto
DNF Christophe Brandt Omega Pharma-Lotto
DNF Tom Stubbe Omega Pharma-Lotto
DNF Jon Aberasturi Orbea
DNF Andoni Blazquez Berasarte Orbea
DNF Aritz Etxebarria Etxebarria Orbea
DNF Mikel Ilundain Tirapu Orbea
DNF Ion Izagirre Orbea
DNF Noel Martin Infante Orbea
DNF Adrian Saez Orbea
DNF Benat Urain Epelde Orbea
DNF Xabier Zabalo Imaz Orbea
DNF Petr Bencik PSK Whirlpool - Author
DNF Thomas Buchacek PSK Whirlpool - Author
DNF Jakub Danacik PSK Whirlpool - Author
DNF Tomas Danacik PSK Whirlpool - Author
DNF Martin Hebik PSK Whirlpool - Author
DNF Frantisek Kloucek PSK Whirlpool - Author
DNF Stanislav Kozubek PSK Whirlpool - Author
DNF Leopold König PSK Whirlpool - Author
DNF Martin Mares PSK Whirlpool - Author
DNF Marc Reyness PSK Whirlpool - Author
DNF Addy Engels Quick Step
DNF Mauro Facci Quick Step
DNF Kurt Hovelynck Quick Step
DNF Francesco Reda Quick Step
DNF Koos Moerenhout Rabobank
DNF Bauke Mollema Rabobank
DNF Grischa Niermann Rabobank
DNF Joost Posthuma Rabobank
DNF Kai Reus Rabobank
DNF Robin Chaigneau Skil - Shimano
DNF Bert De Backer Skil - Shimano
DNF David Deroo Skil - Shimano
DNF Mitch Docker Skil - Shimano
DNF Cheng Ji Skil - Shimano
DNF Long Jin Skil - Shimano
DNF Piet Rooijakkers Skil - Shimano
DNF Albert Timmer Skil - Shimano
DNF Job Vissers Skil - Shimano
DNF Robert Wagner Skil - Shimano
DNF Bert Grabsch Team HTC - Columbia
DNF Craig Lewis Team HTC - Columbia
DNF Tony Martin Team HTC - Columbia
DNF Frantisek Rabon Team HTC - Columbia
DNF Kanstantsin Sivtsov Team HTC - Columbia
DNF Tejay Van Garderen Team HTC - Columbia
DNF Peter Velits Team HTC - Columbia
DNF Evgeni Petrov Team Katusha
DNF Luke Roberts Team Milram
DNF Dominik Roels Team Milram
DNF Thomas Rohregger Team Milram
DNF Matthias Russ Team Milram
DNF Jan Barta Team NetApp
DNF Cesare Benedetti Team NetApp
DNF Dimitri Claeys Team NetApp
DNF Bastien Delrot Team NetApp
DNF Huub Duyn Team NetApp
DNF Alexander Gottfried Team NetApp
DNF Nico Keinath Team NetApp
DNF Daniel Schorn Team NetApp
DNF Laurent Didier Team Saxo Bank
DNF Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
DNF Kasper Klostergaard Team Saxo Bank
DNF Anders Lund Team Saxo Bank
DNF Jaroslaw Marycz Team Saxo Bank
DNF Nicki Sørensen Team Saxo Bank
DNF Sjoerd Kouwenhoven Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Sander Oostlander Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Christoph Pfingsten Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Bram Schmitz Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Bas Stamsnijder Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Rune Van der Meijden Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Jack Vermeulen Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Jeffrey Wiersma Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Carlos Castaño Xacobeo-Galicia
DNF Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia
DNF Jose Antonio De Segovia Xacobeo-Galicia
DNF Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia
DNF Delio Fernandez Xacobeo-Galicia
DNF Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia
DNF Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia
DNF Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia
Information
Nation Spain
Date 10th February
Distance 143 km
CAT 1.1
Other
Embed Results