Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2008 La Flèche Wallonne

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Kim Kirchen 1978 Team Columbia 4:35:29180
02 Cadel Evans 1977 Silence - Lotto + 1144
03 Damiano Cunego 1981 Lampre + 2108
04 Robert Gesink 1986 Rabobank + 290
05 Thomas Dekker 1984 Rabobank + 281
06 Davide Rebellin 1971 Gerolsteiner + 272
07 Michael Albasini 1980 Liquigas + 865
08 Joaquim Rodríguez 1979 Caisse d'Epargne + 1058
09 Christian Pfannberger 1979 Barloworld + 1552
10 John Gadret 1979 AG2R La Mondiale + 2047
11 Jerome Pineau 1980 Bouygues Telecom + 2043
12 Bert De Waele 1975 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 2040
13 Aitor Galdos 1979 Euskaltel-Euskadi + 2036
14 Yury Trofimov 1984 Bouygues Telecom + 2432
15 Mikel Astarloza 1979 Euskaltel-Euskadi + 2429
26 Matej Mugerli 1981 Liquigas + 429
27 Kevyn Ista 1984 Agritubel + 457
28 Vladimir Efimkin 1981 AG2R La Mondiale + 465
29 Josep Jufré 1975 Scott - American Beef + 494
30 Fabian Wegmann 1980 Gerolsteiner + 532
31 Nicki Sørensen 1975 Team CSC - Saxo Bank + 54
32 Igor Astarloa 1976 Team Milram + 54
33 Óscar Freire 1976 Rabobank + 56
34 Laurens Ten Dam 1980 Rabobank + 1:02
35 Valerio Agnoli 1985 Liquigas + 1:09
36 Egoi Martinez 1978 Euskaltel-Euskadi + 1:12
37 Pierre Rolland 1986 Crédit Agricole + 1:17
38 Andriy Grivko 1983 Team Milram + 1:25
39 Ryder Hesjedal 1980 Garmin-Chipotle p/b H30 + 1:34
40 Christophe Rinero 1973 Agritubel + 1:34
41 Paolo Tiralongo 1977 Lampre + 1:40
42 Simon Spilak 1986 Lampre + 1:42
43 Carlos Barredo [*] 1981 Quick Step + 1:50
44 Sergey Lagutin 1981 Cycle Collstrop + 1:51
45 Giovanni Visconti 1983 Quick Step + 1:51
46 Christophe Brandt 1977 Silence - Lotto + 2:33
47 Bram Tankink 1978 Rabobank + 2:38
48 Floris Goesinnen 1983 Skil - Shimano + 2:38
49 Mario Aerts 1974 Silence - Lotto + 2:47
50 David Millar 1977 Garmin-Chipotle p/b H30 + 2:49
51 Roman Kreuziger 1986 Liquigas + 2:49
52 Jelle Vanendert 1985 Française des Jeux + 2:56
53 David de la Fuente 1981 Scott - American Beef + 3:02
54 Hugo Sabido 1979 Barloworld + 3:02
55 Sven Renders 1981 Topsport Vlaanderen + 3:05
56 Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 3:05
57 Guillaume Levarlet 1985 Française des Jeux + 3:08
58 Maxime Monfort 1983 Cofidis + 3:08
59 Preben van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen + 3:08
60 Nicolas Roche 1984 Crédit Agricole + 3:10
61 Matthieu Sprick 1981 Bouygues Telecom + 3:18
62 Stef Clement 1982 Bouygues Telecom + 3:24
63 Fredrik Veuchelen 1978 Topsport Vlaanderen + 3:24
64 Mirko Selvaggi 1985 Cycle Collstrop + 3:28
65 Volodymyr Bileka [*] 1979 Silence - Lotto + 3:35
66 Addy Engels 1977 Quick Step + 3:41
67 Mauro Santambrogio 1984 Lampre + 3:41
68 René Mandri 1984 AG2R La Mondiale + 3:58
69 Luis León Sánchez 1983 Caisse d'Epargne + 4:01
70 Bert Scheirlinckx 1974 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 4:31
71 Mikhail Ignatiev 1985 Tinkoff Credit Systems + 4:45
72 Ruben Lobato Elvira 1978 Scott - American Beef + 4:51
73 Sandy Casar 1979 Française des Jeux + 4:56
74 Kenny Van der Schueren 1982 Cycle Collstrop + 5:09
75 José Luis Arrieta 1971 AG2R La Mondiale + 5:13
76 Andy Schleck 1985 Team CSC - Saxo Bank + 5:13
77 Maarten Den Bakker 1969 Skil - Shimano + 5:13
78 Fränk Schleck 1980 Team CSC - Saxo Bank + 5:13
79 Carlos Sastre 1975 Team CSC - Saxo Bank + 5:13
80 Amaël Moinard 1982 Cofidis + 5:16
81 Yoann Le Boulanger 1975 Française des Jeux + 5:19
82 Chris Anker Sørensen 1984 Team CSC - Saxo Bank + 5:22
83 Tadej Valjavec 1977 AG2R La Mondiale + 5:22
84 Jurgen Van den Broeck 1983 Silence - Lotto + 5:24
85 José Gomez Marchante 1980 Scott - American Beef + 5:37
86 Alberto Fernandez Puebla 1984 Scott - American Beef + 6:03
87 Dario Cataldo 1985 Liquigas + 6:03
88 Paul Martens 1983 Rabobank + 6:15
89 Serge Pauwels 1983 Topsport Vlaanderen + 6:19
90 Vincent Jérôme 1984 Bouygues Telecom + 6:26
91 Vicente Reynès 1981 Team Columbia + 6:35
92 Michal Golas 1984 Cycle Collstrop + 6:35
93 Jorge Azanza Soto 1982 Euskaltel-Euskadi + 6:35
94 Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner + 6:43
95 Francis Mourey 1980 Française des Jeux + 6:43
96 Serguei Klimov 1980 Tinkoff Credit Systems + 6:48
97 Pavel Brutt 1982 Tinkoff Credit Systems + 6:48
98 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 6:50
99 Andy Cappelle 1979 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 6:55
100 Steven Caethoven 1981 Agritubel + 7:21
101 Steve Zamperi 1977 Cofidis + 7:22
102 Marco Pinotti 1976 Team Columbia + 7:26
103 Adam Hansen 1981 Team Columbia + 7:26
104 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 7:26
105 Juan José Oroz 1980 Euskaltel-Euskadi + 7:38
106 Maxime Mederel 1980 Crédit Agricole + 7:44
107 Riccardo Riccò 1983 Scott - American Beef + 8:22
108 Gustav Erik Larsson 1980 Team CSC - Saxo Bank + 9:02
109 Daniel Martin 1986 Garmin-Chipotle p/b H30 + 9:40
110 Francesco Gavazzi 1984 Lampre + 9:44
111 Michael Barry 1975 Team Columbia + 9:48
112 Benat Intxausti 1986 Scott - American Beef + 9:50
113 Nikita Eskov 1983 Tinkoff Credit Systems + 9:54
114 Christophe Moreau 1971 Agritubel + 9:56
115 Chris Froome 1985 Barloworld + 9:56
116 Matej Jurco 1984 Team Milram + 9:58
117 Hubert Schwab 1982 Quick Step + 10:06
118 Dario Cioni 1974 Silence - Lotto + 10:07
119 Julien Loubet 1985 AG2R La Mondiale + 10:08
DNF Freddy Bichot 1979 Agritubel
DNF Maxime Bouet 1986 Agritubel
DNF Benoît Salmon 1974 Agritubel
DNF Nicolas Vogondy 1977 Agritubel
DNF John-Lee Augustyn 1986 Barloworld
DNF Giampaolo Cheula 1979 Barloworld
DNF Marco Corti 1986 Barloworld
DNF Carlo Scognamiglio 1983 Barloworld
DNF Xavier Florencio 1979 Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre 1976 Bouygues Telecom
DNF Johann Tschopp 1982 Bouygues Telecom
DNF José Vicente García 1972 Caisse d'Epargne
DNF David López 1981 Caisse d'Epargne
DNF Alberto Losada 1982 Caisse d'Epargne
DNF Óscar Pereiro 1977 Caisse d'Epargne
DNF José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne
DNF Jean-Eudes Demaret 1984 Cofidis
DNF Leonardo Duque 1980 Cofidis
DNF Julien El Fares 1985 Cofidis
DNF Yann Huguet 1984 Cofidis
DNF Rik Verbrugghe 1974 Cofidis
DNF Eric Berthou 1980 Crédit Agricole
DNF Pietro Caucchioli 1975 Crédit Agricole
DNF Simon Gerrans 1980 Crédit Agricole
DNF Jonathan Hivert 1985 Crédit Agricole
DNF Rémi Pauriol 1982 Crédit Agricole
DNF David Kopp 1979 Cycle Collstrop
DNF Marco Marcato 1984 Cycle Collstrop
DNF Gil Suray 1984 Cycle Collstrop
DNF Steffen Wesemann 1971 Cycle Collstrop
DNF Javier Aramendia 1986 Euskaltel-Euskadi
DNF Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Philippe Gilbert 1982 Française des Jeux
DNF Anthony Roux 1987 Française des Jeux
DNF Jason Donald 1980 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Huub Duyn 1984 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Christophe Laurent 1977 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Jonathan Patrick McCarty 1982 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Kilian Patour 1982 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Markus Fothen 1981 Gerolsteiner
DNF Johannes Fröhlinger 1985 Gerolsteiner
DNF Andrea Moletta 1979 Gerolsteiner
DNF Ronny Scholz 1978 Gerolsteiner
DNF Paolo Bossoni 1976 Lampre
DNF Marco Marzano 1980 Lampre
DNF Daniele Righi 1976 Lampre
DNF Sébastien Delfosse 1982 Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Benjamin Gourgue 1986 Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Steven Kleynen 1977 Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Rob Peeters 1985 Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Liquigas
DNF Kjell Carlström 1976 Liquigas
DNF Frederik Willems 1979 Liquigas
DNF Leonardo Scarselli 1975 Quick Step
DNF Andrea Tonti 1976 Quick Step
DNF Jurgen Van De Walle 1974 Quick Step
DNF Mauricio Ardila Cano 1979 Rabobank
DNF Bauke Mollema 1986 Rabobank
DNF Yaroslav Popovych 1980 Silence - Lotto
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Skil - Shimano
DNF Yukihiro Doi 1983 Skil - Shimano
DNF Yusuke Hatanaka 1985 Skil - Shimano
DNF Thierry Hupond 1984 Skil - Shimano
DNF Piet Rooijakkers 1980 Skil - Shimano
DNF Robert Wagner 1983 Skil - Shimano
DNF Edvald Boasson Hagen 1987 Team Columbia
DNF Tony Martin 1985 Team Columbia
DNF Frantisek Rabon 1983 Team Columbia
DNF Alexandr Kolobnev 1981 Team CSC - Saxo Bank
DNF Karsten Kroon 1976 Team CSC - Saxo Bank
DNF Sebastian Schwager 1984 Team Milram
DNF Martin Velits 1985 Team Milram
DNF Peter Velits 1985 Team Milram
DNF Erik Zabel 1970 Team Milram
DNF Alexander Gottfried 1985 Tinkoff Credit Systems
DNF Vasil Kiryienka 1981 Tinkoff Credit Systems
DNF Alexander Serov 1982 Tinkoff Credit Systems
DNF Koen Barbe 1981 Topsport Vlaanderen
DNF Johan Coenen 1979 Topsport Vlaanderen
DNF Pieter Ghyllebert 1982 Topsport Vlaanderen
DNF Maarten Neyens 1985 Topsport Vlaanderen

Want to use results from
FirstCycling on your site?

La Flèche Wallonne
Belgium - April 23rd
Distance 199.5 km
Classification 1.XPT2