Tour Down Under - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Manuel Cardoso Footon-Servetto 03:14:38
02 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 01
03 Cadel Evans BMC Racing Team + 01
04 Peter Sagan Liquigas-Doimo + 01
05 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 01
06 Michael Rogers Team HTC - Columbia + 01
07 Luke Roberts Team Milram + 01
08 Markus Fothen Team Milram + 01
09 Anthony Roux Française des Jeux + 01
10 Eduard Vorganov Team Katusha + 01
11 Davide Vigano Sky Professional Cycling Team + 01
12 Jurgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 01
13 Robert Hunter Garmin-Transitions + 01
14 Thomas Rohregger Team Milram + 01
15 Robbie McEwen Team Katusha + 01
16 Graeme Brown Rabobank + 01
17 Valeriy Dmitriyev Astana + 01
18 Aitor Perez Arrieta Footon-Servetto + 01
19 Julian Dean Garmin-Transitions + 01
20 Andriy Grivko Astana + 01
21 George Hincapie BMC Racing Team + 01
22 Gert Steegmans RadioShack + 01
23 André Greipel Team HTC - Columbia + 01
24 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 01
25 Peter McDonald Drapac - Porsche Cycling + 01
26 Jesús Hernández Astana + 01
27 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 01
28 Baden Cooke Team Saxo Bank + 01
29 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 01
30 Lance Armstrong RadioShack + 01
31 Greg Henderson Sky Professional Cycling Team + 01
32 Cameron Meyer Garmin-Transitions + 01
33 Thomas Frei BMC Racing Team + 01
34 René Mandri AG2R La Mondiale + 01
35 Jurgen Van De Walle Quick Step + 01
36 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 01
37 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 01
38 Mathew Hayman Sky Professional Cycling Team + 01
39 Jose Alberto Benitez Footon-Servetto + 01
40 Serguei Klimov Team Katusha + 01
41 Jurgen Van Goolen Omega Pharma-Lotto + 09
42 Matthew Lloyd Omega Pharma-Lotto + 12
43 Daryl Impey RadioShack + 17
44 Chris Sutton Sky Professional Cycling Team + 17
45 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 17
46 Bernhard Eisel Team HTC - Columbia + 24
47 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 29
48 Matthew Wilson Garmin-Transitions + 29
49 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 29
50 Thibaut Pinot Française des Jeux + 29
51 Mikaël Chérel Française des Jeux + 29
52 Jonathan Cantwell Fly V Australia + 29
53 Timothy Roe Trek - Livestrong + 29
54 Chris Froome Sky Professional Cycling Team + 35
55 David Vitoria Footon-Servetto + 36
56 Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi + 36
57 Yaroslav Popovych RadioShack + 36
58 Pierre Cazaux Française des Jeux + 38
59 Óscar Pereiro Astana + 44
60 Joan Horrach Team Katusha + 44
61 Koos Moerenhout Rabobank + 44
62 Christian Meier Garmin-Transitions + 44
63 Stef Clement Rabobank + 44
64 Gorazd Stangelj Astana + 44
65 Thomas Vedel Kvist Quick Step + 44
66 Frank Høj Team Saxo Bank + 44
67 Alexandre Pliuschin Team Katusha + 44
68 Josep Jufré Astana + 55
69 Fabio Sabatini Liquigas-Doimo + 55
70 Jos Van Emden Rabobank + 55
71 Sebastien Rosseler RadioShack + 55
72 Hayden Roulston Team HTC - Columbia + 55
73 Arthur Vichot Française des Jeux + 55
74 Romain Sicard Euskaltel-Euskadi + 55
75 Jonas Ljungblad Omega Pharma-Lotto + 55
76 Jason McCartney RadioShack + 01:10
77 Tomas Vaitkus RadioShack + 01:39
78 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 01:39
79 Marcel Sieberg Team HTC - Columbia + 01:48
80 Iván Gutiérrez Caisse d'Epargne + 01:51
81 Trent Lowe Garmin-Transitions + 01:51
82 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 01:53
83 Rick Flens Rabobank + 01:55
84 Tom Leezer Rabobank + 02:20
85 Gerben Löwik Omega Pharma-Lotto + 02:21
86 Michael Matthews Team Jayco-Skins + 02:32
87 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 02:49
88 Allan Davis Astana + 02:49
89 Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi + 03:33
90 Danilo Wyss BMC Racing Team + 03:33
91 Bert Grabsch Team HTC - Columbia + 03:59
92 Mickaël Delage Omega Pharma-Lotto + 03:59
93 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 04:04
94 Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale + 04:35
95 Martin Kohler BMC Racing Team + 04:35
96 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 04:35
97 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 04:35
98 Mauro Santambrogio BMC Racing Team + 04:35
99 Rohan Dennis - + 04:35
100 Olivier Kaisen Omega Pharma-Lotto + 05:57
101 Dominik Roels Team Milram + 05:57
102 Denis Galimzyanov Team Katusha + 07:03
103 Simon Clarke ISD - Neri + 07:03
104 Ben Swift Sky Professional Cycling Team + 07:03
105 Matthew Goss Team HTC - Columbia + 07:03
106 Russell Downing Sky Professional Cycling Team + 07:03
107 David Kemp - + 07:35
108 Daniel Sesma Sorbet Euskaltel-Euskadi + 08:11
109 Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi + 08:11
110 Nikolas Maes Quick Step + 09:30
111 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 09:30
112 David Gutierrez Palacios - + 09:30
113 Kevin van Impe Quick Step + 09:32
114 Addy Engels Quick Step + 09:32
115 Anders Lund Team Saxo Bank + 09:32
116 Juan José Haedo Team Saxo Bank + 09:32
117 Martin Pedersen Footon-Servetto + 09:32
118 José Vicente García Caisse d'Epargne + 10:01
119 Robert Förster Team Milram + 10:01
120 Mauro Facci Quick Step + 10:01
121 Björn Schröder Team Milram + 10:01
122 Michele Merlo Footon-Servetto + 10:01
123 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 10:01
124 Jack Bobridge Garmin-Transitions + 10:01
125 Karsten Kroon BMC Racing Team + 10:52
126 Jens Voigt Team Saxo Bank + 11:10
127 Maciej Paterski Liquigas-Doimo + 12:45
128 Kristjan Koren Liquigas-Doimo + 12:45
129 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 12:45
130 Wim Stroetinga Team Milram + 15:11
DNS Pieter Weening Rabobank
DNF Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo
Information
Nation Australia
Date 21st January
Where Unley -> Stirling
What 3rd stage
Distance 132 km
Leader A.Greipel
Youth J.Roelandts
Points A.Greipel
Mountain T.Rohregger
Combative S.Clarke
Other
Embed Results