Tour Down Under - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Allan Davis Quick Step 03:28:33
02 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 00
03 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 00
04 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 00
05 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 00
06 Jérémy Roy Française des Jeux + 00
07 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 00
08 Ryder Hesjedal Garmin-Slipstream + 00
09 Matthew Lloyd Silence - Lotto + 00
10 Julien El Fares Cofidis + 00
11 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 00
12 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 00
13 Thomas Rohregger Team Milram + 00
14 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 00
15 Mikaël Chérel Française des Jeux + 00
16 Mauro Santambrogio Lampre-NGC + 00
17 George Hincapie Team Columbia - HTC + 00
18 Michael Rogers Team Columbia - HTC + 00
19 Mario Aerts Silence - Lotto + 00
20 Aleksandr Kuschynski Liquigas + 00
21 Matthew Wilson UniSA - Australia + 00
22 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 00
23 Lance Armstrong Astana + 00
24 Tom Stubbe Silence - Lotto + 00
25 Simon Clarke UniSA - Australia + 00
26 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 00
27 Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 00
28 Jens Voigt Team Saxo Bank + 00
29 Jesús Hernández Astana + 00
30 Trent Lowe Garmin-Slipstream + 00
31 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 00
32 Óscar Pereiro Caisse d'Epargne + 00
33 Christian Meier Garmin-Slipstream + 00
34 Javier Mejias Fuji-Servetto + 00
35 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 00
36 José Luis Rubiera Astana + 00
37 David Moncoutié Cofidis + 00
38 Frederik Willems Liquigas + 00
39 Adam Hansen Team Columbia - HTC + 35
40 Matteo Tosatto Quick Step + 39
41 Nicki Sørensen Team Saxo Bank + 46
42 Jack Bobridge UniSA - Australia + 01:06
43 Francesco Reda Quick Step + 01:21
44 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 01:54
45 Stef Clement Rabobank + 01:54
46 Graeme Brown Rabobank + 01:54
47 Mathew Hayman Rabobank + 01:54
48 Christian Knees Team Milram + 01:54
49 René Mandri AG2R La Mondiale + 01:54
50 Mickaël Buffaz Cofidis + 01:54
51 Alexandre Pliuschin AG2R La Mondiale + 01:54
52 Glenn D'Hollander Silence - Lotto + 01:54
53 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 01:54
54 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 01:54
55 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 01:54
56 Yoann Offredo Française des Jeux + 01:54
57 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 01:54
58 Maxim Iglinskiy Astana + 01:54
59 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 01:54
60 Steve Morabito Astana + 01:54
61 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 01:54
62 Maciej Bodnar Liquigas + 01:54
63 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 01:54
64 Serguei Klimov Team Katusha + 02:02
65 Dries Devenyns Quick Step + 02:18
66 Davide Malacarne Quick Step + 03:18
67 Tom Leezer Rabobank + 03:18
68 Cameron Meyer Garmin-Slipstream + 03:42
69 Martin Müller Team Milram + 07:00
70 Travis Meyer UniSA - Australia + 07:00
71 Anders Lund Team Saxo Bank + 07:00
72 Davide Vigano Fuji-Servetto + 10:11
73 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 10:11
74 Robbie McEwen Team Katusha + 10:11
75 Rick Flens Rabobank + 10:11
76 Rein Taaramäe Cofidis + 10:11
77 Nikolai Trusov Team Katusha + 10:11
78 Jonas Ljungblad Silence - Lotto + 10:11
79 Frank Høj Team Saxo Bank + 10:11
80 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 10:11
81 Hilton Clarke Fuji-Servetto + 10:11
82 Wim Stroetinga Team Milram + 10:11
83 Volodymyr Zagorodny Lampre-NGC + 10:11
84 Matteo Bono Lampre-NGC + 10:11
85 David Loosli Lampre-NGC + 10:11
86 Emanuele Bindi Lampre-NGC + 10:11
87 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 10:11
88 Francesco Chicchi Liquigas + 13:10
89 Bernhard Eisel Team Columbia - HTC + 13:10
90 Kurt Hovelynck Quick Step + 13:10
91 Claudio Corioni Liquigas + 13:10
92 Gianni Da Ros Liquigas + 13:10
93 Andrea Grendene Lampre-NGC + 13:10
94 Chris Sutton Garmin-Slipstream + 13:10
95 Guillaume Blot Cofidis + 13:10
96 Luca Barla Team Milram + 13:10
97 Jacopo Guarnieri Liquigas + 13:10
98 Matthew Goss Team Saxo Bank + 13:10
99 Ivan Dominguez Rock Racing + 13:10
100 Aaron Kemps UniSA - Australia + 13:10
101 Greg Henderson Team Columbia - HTC + 13:10
102 Rony Martias BBOX Bouygues Telecom + 13:10
103 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 13:10
104 Florent Brard Cofidis + 13:10
105 Alexandre Usov Cofidis + 13:10
106 Sergio De Lis De Andres Euskaltel-Euskadi + 13:10
107 Joan Horrach Team Katusha + 13:10
108 Olivier Kaisen Silence - Lotto + 13:10
109 Hubert Schwab Quick Step + 13:10
110 Scott Davis UniSA - Australia + 13:10
111 Julian Dean Garmin-Slipstream + 13:10
112 Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi + 13:10
113 Mark Renshaw Team Columbia - HTC + 13:10
114 Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi + 13:10
115 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 13:10
116 Ronny Scholz Team Milram + 13:10
117 Kenny Dehaes Team Katusha + 13:10
118 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 13:10
119 Jos Van Emden Rabobank + 13:10
120 Markus Eichler Team Milram + 13:10
121 Assan Bazayev Astana + 13:10
122 Vitaliy Buts Lampre-NGC + 13:10
DNF William Walker Fuji-Servetto
DNF Gert Steegmans Team Katusha
Information
Nation Australia
Date 24th January
Where Snapper Point -> Willunga
What 5th stage
Distance 148 km
Leader A.Davis
Youth J.Rojas
Points A.Davis
Mountain A.Lafuente
Combative J.Bobridge
Other
Embed Results