Front Races Teams Riders Ranking

Santos Tour Down Under | 2009 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Allan Davis Quick Step 19:26:59
02 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 25
03 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 30
04 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 30
05 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 37
06 Michael Rogers Team Columbia - HTC + 38
07 Matthew Wilson UniSA - Australia + 39
08 Mauro Santambrogio Lampre - NGC + 40
09 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 40
10 Mikaël Chérel Française des Jeux + 40
11 Ryder Hesjedal Garmin-Slipstream + 40
12 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 40
13 George Hincapie Team Columbia - HTC + 40
14 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 44
15 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 44
16 Matthew Lloyd Silence - Lotto + 44
17 Jens Voigt Team Saxo Bank + 45
18 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 45
19 Thomas Rohregger Team Milram + 49
20 Jérémy Roy Française des Jeux + 49
21 Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 49
22 Aleksandr Kuschynski Liquigas + 49
23 Simon Clarke UniSA - Australia + 49
24 Javier Mejias Fuji-Servetto + 49
25 Christian Meier Garmin-Slipstream + 49
26 Trent Lowe Garmin-Slipstream + 49
27 Óscar Pereiro Caisse d'Epargne + 49
28 Jesús Hernández Astana + 49
29 Lance Armstrong [*] Astana + 49
30 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 1:41
31 Graeme Brown Rabobank + 2:04
32 Mathew Hayman Rabobank + 2:34
33 Christian Knees Team Milram + 2:38
34 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 2:38
35 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 2:39
36 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 2:43
37 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 2:43
38 David Moncoutié Cofidis + 2:53
39 Francesco Reda Quick Step + 3:00
40 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 3:23
41 Glenn D'Hollander Silence - Lotto + 3:29
42 Matteo Tosatto Quick Step + 3:32
43 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 3:54
44 Steve Morabito Astana + 3:54
45 Adam Hansen Team Columbia - HTC + 5:12
46 Frederik Willems Liquigas + 5:35
47 Anders Lund Team Saxo Bank + 7:49
48 Tom Leezer Rabobank + 11:34
49 Tom Stubbe Silence - Lotto + 15:00
50 Dries Devenyns Quick Step + 18:42
51 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 19:50
52 Matthew Goss Team Saxo Bank + 20:55
53 Julien El Fares Cofidis + 22:38
54 Mario Aerts Silence - Lotto + 22:38
55 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 23:45
56 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 24:00
57 Mickaël Buffaz Cofidis + 24:23
58 José Luis Rubiera Astana + 24:24
59 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 24:27
60 Yoann Offredo Française des Jeux + 24:32
61 Nicki Sørensen Team Saxo Bank + 24:33
62 Alexandre Pliuschin AG2R La Mondiale + 24:44
63 René Mandri AG2R La Mondiale + 25:05
64 Rick Flens Rabobank + 25:08
65 Jack Bobridge UniSA - Australia + 25:20
66 Maciej Bodnar Liquigas + 25:43
67 Stef Clement Rabobank + 26:09
68 Matteo Bono Lampre - NGC + 26:11
69 Serguei Klimov Team Katusha + 27:24
70 Davide Malacarne Quick Step + 27:39
71 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 29:27
72 Greg Henderson Team Columbia - HTC + 29:57
73 David Loosli Lampre - NGC + 30:01
74 Cameron Meyer Garmin-Slipstream + 30:18
75 Martin Müller Team Milram + 30:25
76 Maxim Iglinskiy Astana + 30:29
77 Travis Meyer UniSA - Australia + 31:15
78 Jos Van Emden Rabobank + 31:37
79 Robbie McEwen Team Katusha + 34:29
80 Davide Vigano Fuji-Servetto + 35:09
81 Hilton Clarke Fuji-Servetto + 35:33
82 Luca Barla Team Milram + 36:00
83 Alexandre Usov Cofidis + 36:35
84 Rony Martias BBOX Bouygues Telecom + 36:35
85 Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi + 36:59
86 Ronny Scholz Team Milram + 37:33
87 Kurt Hovelynck Quick Step + 37:36
88 Frank Høj Team Saxo Bank + 38:11
89 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 38:52
90 Joan Horrach Team Katusha + 39:16
91 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 39:17
92 Nikolai Trusov Team Katusha + 40:15
93 Hubert Schwab Quick Step + 40:38
94 Vitaliy Buts Lampre - NGC + 41:05
95 Rein Taaramäe Cofidis + 41:07
96 Claudio Corioni Liquigas + 41:18
97 Gianni Da Ros Liquigas + 41:45
98 Assan Bazayev Astana + 42:32
99 Jacopo Guarnieri Liquigas + 43:22
100 Volodymyr Zagorodny Lampre - NGC + 43:36
101 Mark Renshaw Team Columbia - HTC + 43:43
102 Andrea Grendene Lampre - NGC + 44:12
103 Olivier Kaisen Silence - Lotto + 44:49
104 Emanuele Bindi Lampre - NGC + 46:20
105 Jonas Ljungblad Silence - Lotto + 46:37
106 Chris Sutton Garmin-Slipstream + 48:03
107 Scott Davis UniSA - Australia + 48:04
108 Aaron Kemps UniSA - Australia + 50:13
109 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 50:59
110 Francesco Chicchi Liquigas + 53:29
111 Julian Dean Garmin-Slipstream + 53:39
112 Wim Stroetinga Team Milram + 54:33
113 Kenny Dehaes Team Katusha + 55:01
114 Markus Eichler Team Milram + 56:13
115 Guillaume Blot Cofidis + 58:51
116 Florent Brard Cofidis + 59:44
117 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 1:01:26
118 Sergio De Lis De Andres Euskaltel-Euskadi + 1:02:22
119 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 1:02:46
120 Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi + 1:02:50
121 Bernhard Eisel Team Columbia - HTC + 1:04:26
122 Ivan Dominguez Rock Racing + 1:23:14
DNF Baden Cooke UniSA - Australia
DNF Michael Schär Astana
DNF Rémy Di Gregorio Française des Jeux
DNF Timothy Gudsell Française des Jeux
DNF Ermanno Capelli Fuji-Servetto
DNF Daniele Nardello Fuji-Servetto
DNF William Walker Fuji-Servetto
DNF Kai Reus Rabobank
DNF Pieter Jacobs Silence - Lotto
DNF André Greipel Team Columbia - HTC
DNF Gert Steegmans Team Katusha
DNF Markus Eichler Team Milram
Information
Nations Australia
Date January 20th-25th
CAT 2.PT