Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2006 Santos Tour Down Under

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Simon Gerrans 1980 AG2R Prévoyance 16:36:54180
02 Luis León Sánchez 1983 Astana - Würth Team + 7144
03 Robbie McEwen 1972 Davitamon - Lotto + 14108
04 William Walker 1985 United Water - Australia u23 + 4690
05 Gene Bates 1981 UniSA - Australia + 1:4881
06 Samuel Dumoulin 1980 AG2R Prévoyance + 2:4272
07 Russell Van Hout 1976 UniSA - Australia + 3:0065
08 Simon Clarke 1986 SouthAustralia.com-AIS + 3:1958
09 Chris Jongewaard 1979 UniSA - Australia + 3:1952
10 Glenn D'Hollander 1974 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 3:3147
11 Sébastien Chavanel 1981 Bouygues Telecom + 4:3543
12 Eros Capecchi 1986 Liquigas + 4:5340
13 Shaun Higgerson 1984 SouthAustralia.com-AIS + 5:0736
14 Cadel Evans 1977 Davitamon - Lotto + 6:2932
15 Benjamin Brooks 1979 Navigators Insurance Cycling Team + 6:4229
16 Elia Rigotto 1982 Team Milram + 10:3627
17 Giovanni Visconti 1983 Team Milram + 10:4025
18 Aaron Kemps 1983 Astana - Würth Team + 10:5323
19 Mitchell Docker 1986 United Water - Australia u23 + 11:0222
20 James Meadley 1984 SouthAustralia.com-AIS + 12:2820
21 Paul Crake 1976 UniSA - Australia + 14:2918
22 Rony Martias 1980 Bouygues Telecom + 15:5516
23 Allan Davis 1980 Astana - Würth Team + 17:2414
24 Carlos Barredo 1981 Astana - Würth Team + 17:3313
25 Sven Renders 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 18:4411
26 Alexandre Botcharov 1975 Crédit Agricole + 18:579
27 Vincent Jérôme 1984 Bouygues Telecom + 18:597
28 Glen Chadwick 1976 Navigators Insurance Cycling Team + 22:065
29 José Joaquin Rojas 1985 Astana - Würth Team + 22:164
30 Simone Cadamuro 1976 Team Milram + 22:242
31 Phil Zajicek 1979 Navigators Insurance Cycling Team + 22:42
32 Alexandre Pichot 1983 Bouygues Telecom + 22:44
33 Thor Hushovd 1978 Crédit Agricole + 22:44
34 David Tanner 1984 United Water - Australia u23 + 22:44
35 Frederik Willems 1979 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 23:10
36 Robert McLachlan 1971 UniSA - Australia + 23:42
37 Manuel Quinziato 1979 Liquigas + 24:13
38 Wim Vansevenant 1971 Davitamon - Lotto + 24:14
39 Nick Gates 1972 Davitamon - Lotto + 24:47
40 Walter Bénéteau 1972 Bouygues Telecom + 24:48
41 Mark Renshaw 1982 Crédit Agricole + 24:56
42 Carlo Scognamiglio 1983 Team Milram + 25:04
43 Pierre Drancourt 1985 Bouygues Telecom + 25:23
44 José Luis Arrieta 1971 AG2R Prévoyance + 25:33
45 Johan Vansummeren 1981 Davitamon - Lotto + 26:10
46 László Bodrogi 1976 Crédit Agricole + 26:52
47 Eladio Sanchez Prado 1984 Astana - Würth Team + 27:57
48 Sylvain Calzati 1979 AG2R Prévoyance + 28:20
49 Daniel Becke 1978 Team Milram + 29:01
50 Matthew Goss 1986 SouthAustralia.com-AIS + 29:13
51 Fabio Sabatini 1985 Team Milram + 29:21
52 Marco Righetto 1980 Liquigas + 30:00
53 Steven Caethoven 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 30:00
54 Kurt Hovelynck 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 30:07
55 Mauro Da Dalto 1981 Liquigas + 30:08
56 Mario Aerts 1974 Davitamon - Lotto + 30:37
57 Mathew Hayman 1978 UniSA - Australia + 31:21
58 Wesley Sulzberger 1986 United Water - Australia u23 + 31:26
59 Ben Day 1978 UniSA - Australia + 32:53
60 Mads Kaggestad 1977 Crédit Agricole + 33:10
61 Jonathan Clarke 1984 SouthAustralia.com-AIS + 33:23
62 Dennis Haueisen 1978 Team Milram + 34:24
63 Dimitri De Fauw 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 34:28
64 Mathieu Claude 1983 Bouygues Telecom + 34:31
65 Wesley Van der Linden 1982 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 34:31
66 Michele Gobbi 1977 Team Milram + 34:48
67 Luca Paolini 1977 Liquigas + 34:54
68 Giovanni Bernaudeau 1983 Bouygues Telecom + 35:10
69 Julian Dean 1975 Crédit Agricole + 35:10
70 Koen De Kort 1982 Astana - Würth Team + 35:39
71 Cyril Dessel 1974 AG2R Prévoyance + 35:50
72 Matthew Rex 1985 United Water - Australia u23 + 35:52
73 Michael Albasini 1980 Liquigas + 35:53
74 Jaan Kirsipuu 1969 Crédit Agricole + 35:56
75 Valery Kobzarenko 1977 Navigators Insurance Cycling Team + 36:08
76 Alexandre Usov 1977 AG2R Prévoyance + 38:22
77 Yuriy Krivtsov 1979 AG2R Prévoyance + 42:44
78 Ludovic Turpin 1975 AG2R Prévoyance + 44:42
DNF Sean Sullivan 1978 UniSA - Australia
DNF Sam Lee 1985 United Water - Australia u23
DNF Richard Moffatt 1984 United Water - Australia u23
DNF Josh Wilson 1984 United Water - Australia u23
DNF Ivan Santos Martinez 1982 Astana - Würth Team
DNF Serge Pauwels 1983 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Henk Vogels 1973 Davitamon - Lotto
DNF Daniele Colli 1982 Liquigas
DNF Nicola Loda 1971 Liquigas
DNF Hilton Clarke 1979 Navigators Insurance Cycling Team
DNF Vassili Davidenko 1970 Navigators Insurance Cycling Team
DNF Sergey Lagutin 1981 Navigators Insurance Cycling Team
DNF David O'Loughlin 1978 Navigators Insurance Cycling Team
DNF Jonathan Clarke 1984 SouthAustralia.com-AIS
DNF Peter Dawson 1982 SouthAustralia.com-AIS
DNF Matthew Lloyd 1983 SouthAustralia.com-AIS
DNF Daniel McConnell 1985 SouthAustralia.com-AIS

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Santos Tour Down Under
Australia - January 18th-22nd
Classification 2.HC